Lotus jako základ řešení

Firma Lotus Development představila 18. února řadu zajímavých produktů pro malé a střední podniky.
Firma Lotus Development představila 18. února své produkty pro malé a střední podniky -- 99,94 % všech podniků v Evropě má méně než 1 tisíc zaměstnanců, tento segment trhu roste nejrychleji, a firmy s méně než 250 zaměstnanci vytvářejí 65 % národních produktů a 66 % zaměstnanosti v Evropě. Tyto podniky také nejčastěji selhávají --50 % z nich během 5 let existence zkrachuje, především kvůli neznalosti trhu a vlastního podnikání, postrádají vnitřní řízení a zpětné vazby, stejně jako mají velmi úzkou základnu zákazníků. Vnitřní administrativní procesy je zatěžují 20x více než velké firmy, a postrádají expertní znalosti. Proto potřebují zrychlit kontakt se zákazníky. K tomu jim mají pomoci nové technologie, především z oblasti IT, které musejí malé podniky dostat jako hotové podnikatelské řešení,, za nízkou cenu, toto řešení musí být spolehlivé, snadné nasadit, a musí rychle přinášet žádoucí výsledky.

E-business má pomoci
Firma Lotus tento trh oslovuje svým řešením pro spolupráci pracovních skupin a pro elektronické obchodování -- Lotus Notes a Lotus Domino. Partneři firmy Lotus pak nad těmito produkty tvoří nadstavby, v podobě hotových řešení. To, že je Lotus součástí IBM, jen podtrhuje reputaci a stabilitu řešení od firmy Lotus. Produkty Lotus navíc fungují na všech platformách IBM. Řešení na bázi produktů Lotus dnes mj. podporuje řada vládních organizací v Evropě. Tyto produkty jsou mnohdy nejen lokalizovány, ale řada z nich je vysloveně lokální.

Nadstavba pro Lotus Domino od Digitrade
Česká firma Digitrade přichází na náš trh s produktem Lotus Intranet Collective. Tento produkt je určen pro český trh a je zaměřený na menší až střední firmy. Jeho klientským rozhraním je webový prohlížeč (kompatibilní s Javou) a má možnost napojení na kapesní asistenty (PDA).

Lotus Intranet Collective se dodává v krabici, jejímž obsahem je server Lotus Domino, 5 licencí Lotus Notes Desktop, Lotus Fax Services a sada původních českých aplikací určených pro okamžité použití jako firemní intranet -- elektronická pošta, skupinový úkolovník, osobní kontakty, firemní formuláře, dokumenty, klienti+aktivity, projekty, nástěnka, faxy, FAQ (odpovědi na často kladené otázky), a odkazy jinam (např. na další intranetové či internetové stránky). Do balíku lze přidávat další moduly -- příkladem jsou aplikace pro ČTK a právní systém Justis; už dnes Lotus Intranet Collective umí importovat data z podnikového informačního systému SAP R/3.

Aplikace Lotus Intranet Collective může být provozována na všech platformách, které podporuje IBM, protože základem řešení je server Lotus Domino. Vzhledem k rozložení sil na trhu a určení tohoto produktu pro malé až střední podniky se předpokládá největší nasazení na Windows NT.

Počáteční koncová cena je 59 tisíc korun a produkt je dostupný od 23. února. Distribuci zařizuje SWS Slušovice.

ČTK v Lotus Notes
Zpravodajství zpravodajské agentury ČTK je provozováno na databázích Lotus Notes, které klienti dostávají prostřednictvím replikací z Lotus Intranet Collective. Klienti ČTK potřebují informace, které lze rychle získat, třídit je, a i jinak s nimi pracovat. V 70 % případů také požadují společně s informacemi rovněž nainstalovat software a následnou podporu. Řešení pro napojení na zpravodajství ČTK na bázi Lotus Domino od firmy Digitrade proto ČTK nabízí jako dobrou volbu -- od řešení až po podporu.

Právo podle Lotus Notes
Nadstavba Lotus Intranet Collective o firmy Digitrade byla použita rovněž v právním informačním systému Justis, který přišel na trh v lednu 1999.

Justis obsahuje sbírku zákonů od roku 1918, která je od roku 1945 úplně naplněna daty. Obsahuje tzv. judikaturu (typické průběhy soudních procesů), nálezy a usnesení Ústavního soudu, práva Evropských společenství, odkazy na jejich podobné zákony, doplňující literatura, apod.

Justis široce využívá hypertextové vazby, má unifikované pohledy na databáze, a správa j totožná s Lotus Notes. Uživatel si může přidat vlastní databázi na základě šablon Justis, automatizovaným způsobem provádět hypertextové vazby, a integrovat systém do dalších informačních systémů, stejně jako přistupovat k vnitřnímu intranetu nebo ven do Internetu.

Právní systém Justis se stal v krátké době natolik úspěšným, že se dostal až do parlamentu a na předsednictvo vlády.

Lotus Notes do kapsy
Firma Ramert zase připravila nadstavbu Lotus Notes pro mobilní pracovníky, kteří k Internetu hodlají přistupovat prostřednictvím kapesního počítače, např. Psion.

Řešení pro replikaci do kapesního počítače Psion firma Ramert nabízí už delší dobu. V současné době Ramert připravuje možnost napojení PDA Psion na Lotus Intranet Collective přes webový prohlížeč. Přestože zařízení PDA zatím nepodporují Javu, u firem Digitrade a Ramert se podařilo systém připravit tak, aby byl systém Lotus Intranet Collective z kapesního počítače Psion přístupný. Vše, co k tomu uživatel potřebuje, je Psion a mobilní telefon s vestavěným hardwarovým modemem. Software má být k dispozici v nejbližší době.

Váš názor Další článek: Macromedia uvádí Fireworks 2

Témata článku: Software, Windows, Lotus Notes, Lotus, Domino, Intranet, Zak, Řešení, Jak, Notes, Hotový produkt, Základ, Největší sbírka, Lokální zákon


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně