Lorem Ipsum... co to je?

Stále více lidí se dnes zabývá amatérsky tvorbou webových stránek, prezentací či grafiky. Dříve či později pak ve svém samostudiu narazí na magické zaklínadlo Lorem Ipsum. Co tato tajemná formule znamená se dozvíte právě v dnešním článku.

K čemu výplňový text?

Pokud vidíte zaklínadlo Lorem Ipsum poprvé, uděláme si hned na začátku malý experiment. Jestliže máte nainstalován PowerPoint (testováno na verzi 2000, ale u vyšších to bude podobné), spusťte jej a vytvořte si novou prázdnou prezentaci. V nabídce Formát pak zvolte Použít šablonu návrhu. Když si vybíráme z dostupných šablon, zobrazuje se nám náhled, ve kterém je vidět naše tajemné Lorem Ipsum.

Klepněte pro větší obrázek
Kdepak, tentokrát se nejedná o žádný výmysl Microsoftu.

Oč se tedy vlastně jedná? Představte si, že vytváříme webovou stránku, reklamní leták či prezentaci. Než použijeme finální text, který nemusíme mít v době návrhu ani k dispozici, je potřeba ta místa dokumentu, která jsou určena pro text, vyplnit nějakým obsahem. Jedině tak budeme mít přibližnou představu o tom, jak spolu ladí grafika a text, zda je vhodně zvolen typ písma a podobně. Co s tím?

Nabízí se například jednoduché řešení, kdy do patřičných míst dokumentu vložíme rozkopírované "zde bude text". A nebo prostě zahrajeme prsty na klávesnici a vytvoříme si vlastní "balast". Obě řešení jsou sice snadná, ale mají jednu nevýhodu. Nevypadají jako opravdový text. Běžný jazyk není jen tak nějaký náhodný shluk písmen, ale má pochopitelně jisté zákonitosti. Slova jsou různě dlouhá, oddělují je spojky, celá věta má jistou harmonii a tok dle použitého jazyka. Náhodně vygenerované znaky se pak skutečnému textu příliš nepodobají.

Logická otázka tedy může znít, proč nepoužít nějaký opravdový text, například novinový článek a podobně? Ani to není ideální řešení. Proč? Protože bychom se při návrhu designu dokumentu měli odpoutat od obsahu textu a soustředit se pouze na celkový vzhled. Samozřejmě, že musíme vědět, čeho se daná prezentace týká, to je pochopitelné. Musíme přece použít nějaké obrázky a tak nelze chápat předchozí tvrzení tak doslova. Musíme vědět, o čem vytvářený dokument bude tematicky, ale to je vše. Konkrétní, smysl dávající text totiž vždy čtenáře upoutá (bez ohledu na to, o čem je) a dovede jeho pozornost, protože se chtě nechtě soustředí hlavně na něj. Potřebujeme tedy použít nějaký náhradní text, který nedává smysl (resp. většina lidí mu nerozumí), ale přesto vypadá jako reálný jazyk. A to je právě Lorem Ipsum.

Trocha historie

Lorem Ipsum je tedy tzv. výplňový ("dummy") text, který je mezinárodním nepsaným standardem v DTP a počátky jeho použití sahají až do roku 1500, kdy jej poprvé použil neznámý tiskař. Text přežil celá staletí až do počítačové současnosti v prakticky nezměněné formě a byl zpopularizován např. v DTP programu Aldus PageMaker.

Jedná se o text psaný latinsky (či "pseudolatinsky"), takže splňuje téměř dokonale obě zmiňované podmínky. Jednak  je podobný běžnému jazyku, protože mnoho evropských jazyků má své kořeny právě v Latině, a navíc mu většina lidí nerozumí. Není to však jen tak náhodný mix latinských vět. Profesor Richard McClintock z univerzity Hampden-Sydney College analýzou textu, postupným bádáním a hledáním citací v dalších latinských textech přišel na to, že text pochází z knihy de Finibus Bonorum et Malorum od Cicera (napsáno roku 45 př.n.l.). Kniha je pojednáním o etice a byla velmi populární v období renesance. Proto si ji (resp. její části) zvolil pravděpodobně i onen neznámý tiskař jako výplňový text, i když tehdy zřejmě z jiných důvodů (kvůli zmiňované popularitě textu), než to děláme dnes, neboť tehdy byl tento text nejspíše většině gramotných lidí srozumitelný a byla by tak porušena jedna z podmínek.

Kde Lorem Ipsum získat?

Když už víme oč se jedná, zbývá již jen prozradit, kde se dá tento vzorový text získat. Na internetu jistě najdete mnoho zdrojů, existuje řada variant původního textu, ale pro začátek bych vás odkázal na stránky Lipsum.com, ze kterých částečně čerpá i tento článek. Zde si můžete přečíst jednak několik dalších detailů z historie a samozřejmě si také nechat vygenerovat Lorem Ipsum požadované délky.

Generátor tohoto textu se dá stáhnout i v podobě zásuvného modulu do prohlížeče Firefox (odkaz), takže jej zejména webdesignéři mohou mít stále při ruce. Poslední zdroj se týká naší mateřštiny. Čeština jako jazyk je specifická mimo jiné i tím, že používáme háčky a čárky. Proto existují snahy o vytvoření českého výplňového textu. Jeden z generátorů můžete najít například zde.

Diskuze (40) Další článek: Uvedena česká verze antiviru NOD32 pro 64bitové systémy

Témata článku: Malý experiment, Evropský jazyk, Finální text, Náhodný znak, Předchozí tvrzení, Logická otázka, Sydney, Celá větaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Skate 4 konečně ukazuje první záběry z alfa verze. Do testu se můžete přihlásit i vy
Michal Maliarov
Skate 4EA
Rheinmetall se blýskl revolučním ručním granátometem SSW40

Rheinmetall se blýskl revolučním ručním granátometem SSW40

** Rheinmetall nedávno předvedl pozoruhodnou ruční palnou zbraň, která je podle všeho první svého druhu na světě ** Jde o revoluční ruční granátomet SSW40 (Squad Support Weapon 40) ** Podle komentátorů jako by z oka vypadl zbraním terminátorů pod velením Skynetu

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

** Mobilní aplikace XPass chce zatočit se sexuálním násilím ** Uživatelům umožní udělit souhlas k pohlavnímu styku QR kódem ** Kromě toho chce také chránit a edukovat

Martin Miksa
SexMobilní aplikace