Longhorn vystrkuje růžky

Bill Gates nabídnul vývojářům na konferenci Microsoft Professional Developers Conference první pohled na chystanou novou generaci operačního systému Windows, která je známá pod kódovým označením Longhorn. Uživatelům má nabídnout nový souborový systém a práci s daty založenou na XML, vývojářům novou generaci API pro snadnější programování.

Dlouho očekávaná přednáška Billa Gatese na firemní vývojářské konferenci se nesla ve značně optimistickém duchu. Předseda představenstva společnosti Microsoft představil Longhorn jako „největší softwarovou událost desetiletí, největší od uvedení Windows 95“.

WinFS – soubory v databázi

„Svatým grálem“ Longhornu je podle Gatese nový systém pro ukládání dat WinFS – Windows Future Storage pracující nad současným systémem NTFS, o kterém bývalý šéf Microsoftu mluvil po dobu deseti let a který se konečně stal skutečností. Ve spolupráci s novou generací uživatelského rozhraní, příznačně nazvanou Avalon, má WinFS umožnit snadnější a rychlejší hledání souborů uložených na pevných discích i výměnných médiích ve svých osobních počítačích. Místo systému adresářů a složek bude WinFS pracovat s XML metadaty - soubory tak budou zobrazovány ve skupinách nikoliv podle fyzického umístění v adresářové struktuře, ale podle společných znaků. Práce s metadaty pak má umožnit jednoduché filtrování potřebných dokumentů podobně, jako při práci s databází. Není divu, když bude WinFS založen na nové verzi Microsoft SQL Serveru, který by se měl na trh dostat během příštího roku.

Zavedení nového systému zároveň umožní přístup k jedněm datům z různých aplikací a zároveň by mělo umožnit přenos aplikací mezi počítači v rámci jednoho uživatelského účtu tak, jak dnes Windows umožňují přenášet uživatelské profily. Longhorn by tedy měl umožnit práci s uživatelskými daty a aplikacemi nezávisle na hardware, na kterém byl takový profil vytvořen. Datové přenosy by podle dostupných informací měly probíhat buď v režimu plného využití kapacity linky pro stažení zásadních dat jako je obchodní korespondence a aplikace a nebo s využitím speciální technologie, která bude spotřebovávat nevyužitou datovou kapacitu pro dotažení větších objemů dat na pozadí.

Během demonstrace ranné verze Longhornu, který už mají k dispozici vybraní zaměstnanci Microsoftu pro testovací účely, mohli vývojáři vidět uživatelské rozhraní Longhornu, které se výrazně podobalo současným Winsdows XP, ale bylo obohaceno o průsvitné panely Windows a speciální panel Side Bar, který obsahoval hodiny, klienta pro příjem a odesílání IM zpráv a další informace. Hlavním tahákem demonstrace mělo být předvedení nového souborového systému pomocí práce se složkou „Mé dokumenty“. Při aktivaci dané složky se skutečně neotevíral jeden adresář v adresářové struktuře na disku, ale proběhlo vyhledávání dokumentů umístěných na různých místech, které byly následně zobrazeny podle jména projektu a odesílatele. Další částí demonstrace bylo předvedení zpětné kompatibility Longhornu spuštěním aplikace používané v prostředí MS DOS.

Bezpečnost především

Další představené funkce Longhornu zahrnují také oblast bezpečnosti. Jednou z nových technologií pro bezpečnější práci s PC má být na hardware založená Next-Generation Secure Computing Base a také nová technologie webových služeb Indigo. Kromě toho chce Microsoft v Longhornu zavést automatický update a další bezpečnostní prvky, se kterými se pravděpodobně setkáme už v Service Packu pro Windows XP.

WinFX a XAML

Po přednášce Billa Gatese a praktické ukázce se slova ujal také vicepresident Microsoftu Jim Allchin, který se o Longhornu zmínil více z pohledu vývojářů. Představil totiž následovníka Microsoft .Net Framework s označením WinFX. Tato vývojová platforma má opět zaručit větší bezpečnost a důvěryhodnost aplikací psaných pro Longhorn, zejména ve spojení s digitálními certifikáty, kdy bude mít uživatel možnost povolit instalaci a běh pouze aplikací signovaných určitými výrobci software. Součástí přednášky Jima Allchina bylo i představení XAML – eXtended Avalon Markup Language pro programování grafického rozhraní pro Longhorn.

Další kódová jména

Dále se zmínil o vlastnosti SuperFetch pro rychlejší startování aplikací nebo ClickOnce způsob instalace, který umožní ještě jednodušší instalaci aplikací bez jakéhokoliv zásahu uživatele do daného procesu.

Longhorn brzy pro každého

Ačkoliv účastníci Microsoft PDC dostali CD s alfa verzí Longhornu, na první verzi vývojářských nástrojů WinFX budou muset ještě počkat. Verze z PDC se za chvíli dostane k předplatitelům MSDN a bude nabízena postupně více zájemcům za manipulační poplatek. První betaverzi samotného Longhornu nabídne Microsoft pravděpodobně v průběhu roku 2004.

Snímky obrazovek včetně pár videí z Longhornu najdete na WinSuperSite.

Diskuze (57) Další článek: Geforce FX5950 Ultra od Gigabyte

Témata článku: Programování, Longhorn, Metadata, Vývojový režim, Uživatelské rozhraní, Speciální technologie, Indigo, Nový předplatitel, Speciální panel, Speciální systém, Future, Speciální verze, Uživatelské jméno, Side, Uživatelská složka, Různé znaky, Avalon, Fyzické umístění, Uživatelská data, Dok umístěný, Největší obrazovka


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu