Longhorn stále v mlhách

Nová generace operačního systému Windows vyvíjená pod kódovým označením Longhorn měla být na trhu tento rok. Po sérii oznámených odložení je pravděpodobné, že se Longhornu nedočkáme až do roku 2006. V té době už ale vyprší standardní podpora nejrozšířenějšího OS v komerční sféře, Windows 2000.

Microsoft stále váhá se zveřejněním nějakého konkrétnějšího časového plánu vydání nové verze Windows a nyní požádal své velké zákazníky o měsíc času na dopracování časového plánu pro vývoj operačního systému Windows. Tento krok je poslední v řadě oznámení, které upozorňují na zpoždění vývoje následníka Windows 2000 a Windows XP. Nové informace chce Microsoft poskytnout na Professional Developers Conference, která se koná koncem října.

Microsoft nadále doporučuje pro firemní nasazení Windows 2000 přesto, že standardní podporu pro tento operační systém bude MS poskytovat pouze do března 2005. Od tohoto data bude dostupná pouze Extended Support, kterou bude nutné platit zvlášť a možná podle času, který pracovníci Microsoftu stráví řešením problému.

V současnosti je situace s operačními systémy na desktopy ve firmách trochu zmatená. Microsoft nadále, i přes blížící se ukončení standardní podpory, doporučuje instalaci Windows 2000 Professional. Zároveň však produktový manažer pro Windows upozorňuje, že Windows XP byly navrženy pro společné nasazení s Windows 2000 ve firemních prostředích, takže firmy, které pracují na Windows 2000, mohou využít i profesionální edici Windows XP.

Podle některých analytiků je nasazování Windows 2000 na nové stroje nevýhodné, kvůli problémům s ovladači u novějšího hardware. Menší výrobci počítačů navíc už ani nenabízejí předinstalované Windows 2000. Na druhou stranu společnosti s jednotnou infrastrukturou založenou na Windows 2000 přechod na Windows XP jako mezistupeň před příchodem nového operačního systému pochopitelně neláká – Windows XP i ve verzi Professional nabízí velké množství funkcí orientovaných na domácí uživatele, které jsou ve firemním prostředí zbytečné, až nevhodné vzhledem ke snaze zachovat vysokou produktivitu práce.

Microsoft oddalování vydání Longhornu obhajuje zodpovědným přístupem k vývoji tohoto operačního systému, který má být stejně přelomový vůči Windows 2000/XP jako byly Windows 95 vůči MS DOSu. Microsoft proto hodlá poskytnout přesnější odhady vydání až v okamžiku, kdy bude k dispozici Longhorn alespoň ve verzi beta 1. Tato změna přístupu je trochu zarážející ve světle předchozích let, kdy na žádné akci pro vývojáře nechyběly alespoň screenshoty pracovního prostředí Longhornu nebo vizionářské video přibližující připravované funkce nového operačního systému ve spojení s mobilními zařízeními.

Diskuze (110) Další článek: Atari distribuuje svůj nový produkt přes Kazaa

Témata článku: Microsoft, Windows, Profesionální nasazení, Společná edice, Velký plán, Standardní verze, Profesionální stroj, Windows 7 Professional


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 121

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?