Longhorn stále v mlhách

Nová generace operačního systému Windows vyvíjená pod kódovým označením Longhorn měla být na trhu tento rok. Po sérii oznámených odložení je pravděpodobné, že se Longhornu nedočkáme až do roku 2006. V té době už ale vyprší standardní podpora nejrozšířenějšího OS v komerční sféře, Windows 2000.

Microsoft stále váhá se zveřejněním nějakého konkrétnějšího časového plánu vydání nové verze Windows a nyní požádal své velké zákazníky o měsíc času na dopracování časového plánu pro vývoj operačního systému Windows. Tento krok je poslední v řadě oznámení, které upozorňují na zpoždění vývoje následníka Windows 2000 a Windows XP. Nové informace chce Microsoft poskytnout na Professional Developers Conference, která se koná koncem října.

Microsoft nadále doporučuje pro firemní nasazení Windows 2000 přesto, že standardní podporu pro tento operační systém bude MS poskytovat pouze do března 2005. Od tohoto data bude dostupná pouze Extended Support, kterou bude nutné platit zvlášť a možná podle času, který pracovníci Microsoftu stráví řešením problému.

V současnosti je situace s operačními systémy na desktopy ve firmách trochu zmatená. Microsoft nadále, i přes blížící se ukončení standardní podpory, doporučuje instalaci Windows 2000 Professional. Zároveň však produktový manažer pro Windows upozorňuje, že Windows XP byly navrženy pro společné nasazení s Windows 2000 ve firemních prostředích, takže firmy, které pracují na Windows 2000, mohou využít i profesionální edici Windows XP.

Podle některých analytiků je nasazování Windows 2000 na nové stroje nevýhodné, kvůli problémům s ovladači u novějšího hardware. Menší výrobci počítačů navíc už ani nenabízejí předinstalované Windows 2000. Na druhou stranu společnosti s jednotnou infrastrukturou založenou na Windows 2000 přechod na Windows XP jako mezistupeň před příchodem nového operačního systému pochopitelně neláká – Windows XP i ve verzi Professional nabízí velké množství funkcí orientovaných na domácí uživatele, které jsou ve firemním prostředí zbytečné, až nevhodné vzhledem ke snaze zachovat vysokou produktivitu práce.

Microsoft oddalování vydání Longhornu obhajuje zodpovědným přístupem k vývoji tohoto operačního systému, který má být stejně přelomový vůči Windows 2000/XP jako byly Windows 95 vůči MS DOSu. Microsoft proto hodlá poskytnout přesnější odhady vydání až v okamžiku, kdy bude k dispozici Longhorn alespoň ve verzi beta 1. Tato změna přístupu je trochu zarážející ve světle předchozích let, kdy na žádné akci pro vývojáře nechyběly alespoň screenshoty pracovního prostředí Longhornu nebo vizionářské video přibližující připravované funkce nového operačního systému ve spojení s mobilními zařízeními.

Diskuze (110) Další článek: Atari distribuuje svůj nový produkt přes Kazaa

Témata článku: Microsoft, Windows, Velký plán, Profesionální nasazení, Profesionální stroj, Windows 7 Professional, Standardní verze, Společná edice

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů