Následník Windows XP s kódovým označením Longhorn bude nejspíš ještě o pár let odsunut, na druhou stranu to má být skutečný přelom v operačních systémech.
Tak jako se Newsweek
bavil s vývojáři projektu Palladium, pustil nějaké informace i samotný Bill Gates pro časopis Fortune. V červencovém čísle vyjde článek (již
dostupný na Internetu) popisující současnou pozici Billa Gatese a jeho pracovní a soukromý život po té, co se vzdal pozice výkonného ředitele Microsoftu a přešel na nově zřízenou pozici softwarového architekta.
Samotný článek je bezesporu zajímavý a můžete nahlédnout Microsoftu tak trochu pod pokličku. Asi nejvýraznější pocit, který z Billa Gatese budete mít, je, že je Bill těžce v pohodě a prostě se baví. Článek ale také obsahuje důležité informace o chystaném Longhornu, kterému údajně Bill Gates věnuje plnou polovinu ze svého pracovního času.
Již delší dobu se ví a tuší, že Longhorn by měl nahradit Windows XP a citelně změnit vnímání operačního systému. Čeká se souborový systém vystavěný na databázovém jádru, stejně tak se bude opět měnit uživatelské rozhraní. Ačkoli Gates nikde přímo neříká, že Longhorn bude obsahovat databázový souborový systém, z jeho námětů je to jasně patrné. Gates nespecifikuje vlastnosti systému z pohledu programátora, ale z pohledu uživatele. Hlavním krédem Longhornu by mělo být "kde jsou moje věci?", prostě orientace na snadné vyhledávání dokumentů, e-mailů a jiných souborů v jednotném prostředí. Přímo se uvádí, že tento princip vyhledávání a práce s dokumenty bude znamenat nutné opuštění stávajících aplikací Microsoftu, bude nutný kompletně nový Office a i další nové aplikace. Přechod na Longhorn tak v řadě případů bude znamenat násobně větší investice, kvůli upgradu celého programového vybavení.
Longhorn bude podle článku ve Fortune na trhu v roce 2005, to je poměrně vzdálený časový rámec, když uvážíme, že do té doby si budeme muset vystačit s Windows XP a jejich případnými reinkarnacemi. Windows XP SE je v tuto chvíli již poměrně jasným produktem, možná ale bude i další verze na Windows XP. Příklad Windows ME by měl být ale dostatečným varováním, že vylepšování se nemá přehánět. Vzhledem ke známému volnému zacházení s koncovými termíny nelze ani rok 2005 pokládat úplně za definitivní. Longhorn je stále ve fázi přidávání nových a nových vlastností, které by měl obsahovat. Projekty v této fázi mají právě tendenci k trvalé nedokončenosti a teprve po ustanovení embarga na nové vlastnosti lze lépe stanovit termíny. Navíc vzhledem k nutnému překopání klíčových aplikací se dá čekat větší nástup Longhornu až klidně třeba v roce 2007.
Microsoft už několikrát tvrdil, že vsadil všechno na nějakou kartu. Vsadil všechno na Windows XP a jejich masivní rozšíření, vsadil všechno na nástup .NET, nyní sází všechno na Longhorn. Windows XP se prodávají dobře, ale ne tak, jak se Microsoft těšil, .NET má zatím pozvolnější nástup než se čekalo a Longhorn bude natolik jiný, že jej čekají problémy s migrací ze stávající infrastruktury. V roce 2005-7 ale bude technologie zase o pár kroků vepředu a Longhorn může být tím, co ji plně využije.