Logitech V500: pohlaďte si mě

Práci s počítačovou myší bez kolečka si dnes už lze představit jen stěží. Známý výrobce periferií Logitech ale jednu takovou představil, v komfortu ovládání jí však přesto nic nechybí. Kolečko totiž vyměnil za dotykovou plošku ve stylu touchpadů. Myš pro přenosné počítače Logitech V500 Cordless Notebook Mouse nabízí také několik dalších dobrých nápadů.
Logitech V500: pohlaďte si mě

Bez ocasu i bez kolečka

Klady a zápory
 +  přesnost
+ ergonomický tvar
+ umístění vysílače
- středové tlačítko
- nabíječka
- vyšší cena

Myška Logitechu s typovým označením V500 skrývá několik výjimečných řešení, která ji katapultují na pomyslný vrchol současné nabídky. Její tělo je vyrobeno ze slitiny hliníku a je tedy odolnější než plastová provedení většiny konkurence. Barevná kombinace kovových odstínů šedé a světle modré podtrhuje exkluzivitu myšky, která je díky symetrickému tělu vhodná pro praváky i leváky.

Logitech V500 i přes menší rozměry padne příjemně do ruky, po stranách nechybí praktické plochy pro uchopení prsty. Tlačítka plynule navazují na středovou šedou plochu, a jsou tak v podstatě neviditelná. Na místě, kde obvykle najdetete rolovací kolečko, je umístěna pouze podlouhlá plocha s vyznačenými směrovými šipkami. Jedná se o zmíněný touchpad.

Pohled na spodní stranu myši odhalí optický snímač a dvojici posuvníků. Jeden uvolňuje prostor pro vložení dvou mikrotužkových baterií, druhý aretuje myš do zavřeného nebo otevřeného stavu. Během přenášení myš jednoduše scvaknete k sobě, takže jednak nebude zabírat tolik místa, jednak se šetří baterie, protože se vypne snímač. Před použitím stejným způsobem myš otevřete a můžete pracovat.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Do otvoru ve spodní části myši se zasunuje USB adaptér, a myš se tak snadno přenáší. Při přenášení je část s adaptérem zaklopena do horní části myši • Místo rolovacího kolečka budete hladit dotykovou plochu touchpadu

Pohodlí na cestách

S počítačem myš komunikuje na rádiové frekvenci 2,4 GHz bez nutnosti přímé viditelnosti s přijímačem, bez znatelného zpoždění a s dosahem až do vzdálenosti deseti metrů. Vysílač signálu v podobě USB adaptéru pro připojení k počítači naleznete přímo v těle myši, kde jej můžete také ukrýt během cestování bez obav, že byste jej ztratili.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po instalaci ovladačů a restartu počítače je myška připravena k použití. V nastavení můžete ještě upravit rychlost pohybu ukazatele i počet rolovaných řádek v jednom kroku, případně definovat funkci tlačítek. Dozvíte se také, v jaké kondici jsou baterie myši.

Při prvním použití oceníte kvality snímače, který není snadné přivést do problémů – většinu možných povrchů totiž zvládne na výbornou. Touchpad si od vás vyžádá chvíli zvykání, marně jej totiž budete hledat hmatem a déle si budete zvykat na dotykové plošky. Pro posun stránky stačí posunout prst požadovaným směrem, pokud jej necháte v této poloze déle, bude stránka stále rolovat. Je to jednoduché a po chvíli praxe i přirozené.

Kolečko někdy může chybět

Uživatelé, kteří jsou zvyklí odkládat si prst na kolečko, si budou muset rychle zvyknout na nový způsob ovládání, jinak jim bude text neustále ujíždět pryč. Myška naštěstí dává zpětnou odezvu v podobě zvuku, jako při rolování kolečkem. Výhodou dotekové plošky je možnost posunovat stránku vlevo a vpravo, nevýhodou zase chybějící střední tlačítko, které obvykle nahrazuje stisk kolečka. Při hraní her je vhodné upravit nastavení ovládacích prvků, i tak je ale pro hry kolečko mnohem praktičtější.

Logitech V500 rozhodně není pro každého uživatele. Vyšší cena jej předurčuje pro profesionální práci, které se dokáže zhostit se ctí. Pochválit musím systém úschovy USB vysílače i ergonomický design. Doteková plocha asi zatím tradiční kolečko neohrozí, ale i tak se jedná o poměrně pohodlné řešení.

Logitech V500 Cordless Notebook Mouse
produkt bezdrátová optická myš
zdroj Logitech, Praha
kontakt 224 220 544, www.logitech.cz
cena 2 090 Kč vč. DPH
záruka 3 roky
Cenová osa
Logitech V500 Cordless Notebook Mouse 2 090 Kč
Genius NetScroll+ Bluetooth Traveler 1 558 Kč
Logitech Cordless Optical Mouse for Notebooks 1 370 Kč
Parametry
připojení USB mikropřijímač
počet tlačítek 2
bezdrátový přenos 2,4 GHz
snímaní pohybu optický snímač
napájení 2× AAA baterie
ovladače SetPoint na CD
příslušenství pouzdro, CD, instalační příručka, 2× AAA baterie

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 24/04

Diskuze (34) Další článek: Podpora AVG 6.0 prodloužena do 15. února 2005

Témata článku: Bezdrátové nabíjení, Logitech, Kovové tělo, Pomyslný vrchol, Přímá viditelnost, Aaa, Požadovaná vzdálenost, Spodní odstín, Požadovaný směr, Spodní strana, Směrová šipka, Střední vzdálenost, Modré světlo, Log, Bezdrátová nabíječka


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 104

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk