Logitech prolomil skleněnou bariéru

Přestože senzory optických myší urazily od počátku vývoje pořádný kus cesty, zůstával jeden hojně užívaný materiál, který optickým snímačům již po druhé desetiletí odolával – sklo.

S rostoucí popularitou notebooků, které se na rozdíl od stolních PC stěhují s uživatelem po celém domě, se musí optické myši vyrovnávat s nejrůznějšími povrchy, jako je lakované dřevo, leštěný kámen, nebo dlažba. Potud by byl úvod prakticky stejný, jako u technologie snímání s modře podsvíceným senzorem BlueTrack, kterou loni v září představil Microsoft.

Jenže u Logitechu šli ještě dál. V průzkumech zjistili, že má čtyřicet procent lidí v domácnosti skleněný stůl a 47 procent z nich odpovědělo, že na něm notebook používá minimálně jednou týdně. A při cestování je to ještě horší – sklo je oblíbeným materiálem designérských kreací a narazíte na něj v kavárnách, restauracích, čekárnách nebo hotelových pokojích. A je jedním z mála materiálů, na kterém bývaly i nejlepší optické senzory bezradné.

Klepněte pro větší obrázek 

Inspirace mikroskopem

Počátkem roku 2005 spustil Logitech několikaletý výzkum za účelem vyvinutí myši, která bude schopná tyto limity překonat. Po zvážení řady možností, jako byl dopplerovský radar, UV snímání či techniky interferometrie byla vyvinuta technologie Logitech Darkfield Laser Tracking.

V současnosti jde o jedinou technologii, která funguje prakticky na jakémkoliv povrchu včetně skla (o minimální tloušťce 4 mm). Možností používat myš i na skle už se sice chlubila i společnost A4Tech u své série myší X6 Glaser, soudě dle reakcí majitelů těchto myší ale nejde o žádný zázrak. Myši se senzorem GLaser jsou prý na skle nějak použitelné, mají ale potíže s povrchy, které i klasické myši zvládají bez problémů.

V čem je problém? Běžná optická či laserová technologie spoléhá na to, že senzor rozezná nepravidelnosti či nerovnosti na snímaném povrchu. Povrch pod myší snímkuje vysokou rychlostí malý senzor. Procesor v myši zpracovává nasnímaný obraz a z po sobě jdoucích snímků se snaží vyhodnotit, kterým směrem se myš posunula.

Čím více nepravidelností se ve snímku objevuje, tím přesněji dokáže procesor identifikovat referenční body a vyhodnotit směr pohybu. S postupem času se u dražších myší začaly místo klasických LED používat laserové diody. Soustředěné světlo z laserové diody dokáže povrch nasvítit tak, že senzor vidí mnohem více detailů a dokáže se orientovat i na hladkém lesklém povrchu jako je keramická dlaždice, kov či leštěné dřevo.

 Klepněte pro větší obrázek 

Vysoce lesklé povrchy jsou ale pro běžný optický a laserový senzor příliš ploché a není na nich dost detailů, podle kterých by se mohl orientovat. S klesající složitostí povrchu a rostoucí průhledností to mají snímače těžší a těžší.

Klepněte pro větší obrázek 

Sklo je materiál, na kterém si dosud i ty nejlepší snímače vylámaly… optiku. Pro snímání je smrtící hned ze dvou důvodů. Jelikož je průhledné, běžný snímač nevidí žádnou texturu, podle které by se mohl orientovat, a jelikož je pro něj prakticky dokonale hladké, nedochází ani ke hře světla a stínů, která je na jednobarevném strukturovaném povrchu jinak dobrým vodítkem. Žádné sklo v běžném prostředí ale není dokonalé. Důvodem jsou mikroskopické škrábance a prach, a právě toho nová technologie Logiechu využívá.

Darkfield využívá poznatků z mikroskopie – konkrétněji mikroskopie v zástinu (používá se i výraz v tmavém poli nebo v temném poli). Při ní se do objektivu neodráží světlo od všech pozorovaných objektů, ale objekt je nasvícený zešikma tak, aby se do objektivu dostaly pouze paprsky odražené od některých ploch vystupujících objektů. Zbývající světlo jde mimo objektiv a celé pole se jeví jako temné. V případě Darkfield se využívá k tomu, aby se při snímání skla místo na strukturu povrchu nebo jeho texturu snímač zaměřil na mikroskopické částečky prachu a mikroškrábance.

Klepněte pro větší obrázek

Podobně, jako vidí lidské oči na jasné noční obloze hvězdy, pak vidí i senzory myši skleněný povrch jako temné pozadí, na kterém září jasné tečky – prach. Pohyb těchto miniaturních bodů interpretuje jako pohyb myši.

Klepněte pro větší obrázek 

Logitech ještě připomíná, že senzor nemusí fungovat v případě dokonale čistého a hladkého skla, které se ale jinde než v laboratoři vyskytuje extrémně vzácně,

První dva modely: Performance Mouse MX a notebooková Anywhere Mouse MX

Stejně, jako kdysi u MX Revolution, nabízí Logitech s uvedením nové technologie rovnou dvě myši pro dva různé světy – velkou Logitech Performance Mouse MX pro stolní PC a menší Logitech Anywhere Mouse MX pro notebooky. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Oba modely nabízejí revoluční kolečko pro rychlé skrolování, se kterým kdysi přišla MX Revolution, bohužel už také v jeho zjednodušené podobě. Zatímco u MX Revolution šlo režimy skrolování přepínat softwarově, u Performance Mouse MX už je za kolečkem manuální přepínač. Pozitivní je, že kvůli přepínání režimu nebudeme muset otáčet myš na záda podobně, jako u některých jiných modelů, a nepřijdeme ani o prostřední tlačítko.

Naklápěcí kolečko má být u Performance Mouse MX také poprvé citlivé také na sílu naklápění. Myš tvarovaná pro pravou ruku je vybavená systémem nabíjení přes micro-USB , která dovolí myš dobíjet i během používání. Myš je vybavená pěticí programovatelných tlačítek, na která lze napmapovat důležité funkce třeba pro přepínání aplikací či zoomování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Levnější Anywhere Mouse MX má symetričtější design. Kromě dvou klasických tlačítek nabízí ještě tři programovatelná. Přepínač režimu skrolování jsem na myši neobjevil, je tedy možné, že se režim přepíná stiskem kolečka podobně jako u VX Nano.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Obě nové myši podporují Logitech Unifiying Receiver – miniaturní unifikovaný přijímač, na který lze najednou připojit až pět zařízení Logitechu a který by měl být společný pro všechny nové bezdrátové periferie Logitechu s 2,4 GHz technologií. Kromě dvou právě oznámených myší jej momentálně podporují Logitech Keyboard K350, Loigtech Keyobard K340, Logitech Marathon Mouse M705 a Logitech Wireless Mouse M505.

Klepněte pro větší obrázek
 

Prapodivná věc je, že ve specifikacích výrobce mlčí o rozlišení, pouze zmiňuje, že nejsou určeny pro hráče. Ale totéž se dá říci i o luxusní MX Revolution či kdysi první laserové MX 1000.

Obě myši by se měly objevit během srpna. Performance Mouse MX se má prodávat za 99,99 eur (u nás je doporučená cena 3 390 Kč s DPH), Logitech MX Anywhere Mouse MX by měla být k mání za 79,99 eur (u nás 2 740 Kč s DPH). Zbytečně se ale neděste, ceny v korunách doporučené Logitechem bývají obvykle o poznání vyšší, než v e-shopech.

Diskuze (59) Další článek: Lenovo upozorňuje na možné vady baterií u některých notebooků

Témata článku: Hardware, Bezdrátové nabíjení, Logitech, Prostřední tlačítko, Marathon, Běžný senzor, Temné pozadí, Log, Darkfield, Laserový senzor, Logitech MX Anywhere, Nejrůznější senzory, Doppler, Nasnímaný obraz, Mikroskopie, A4Tech, MX Anywhere, Mikroskopy, Sklo, Bar, Nano, Hotelový pokoj, První laser, Celé pole, Malý sen, Bezdrátové nabíječky na Heureka.czLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Chystané finské cloudové MMO nakonec Xbox exkluzivitou nebude

Chystané finské cloudové MMO nakonec Xbox exkluzivitou nebude

Mainframe odstoupilo od smlouvy s Microsoftem.

Radek Wunderlich
MainframeRPGOnline
Miyazaki je fanda oldschoolovek. Bez ICO by prý Dark Souls nikdy nevzniklo

Miyazaki je fanda oldschoolovek. Bez ICO by prý Dark Souls nikdy nevzniklo

V Japonsku se slavilo 20. výročí od vydání PS2 legendy.

Radek Wunderlich
PlayStationFromSoftware