Logitech MX Air: jaké je to s myší ve vzduchu

Logitech před pár dny překvapil velmi netradiční periferií. Z názvu MX Air už možná vytušíte, co je na ní neobvyklého.
Logitech MX Air: jaké je to s myší ve vzduchu
Kapitoly článku

O přesné snímání pohybu ruky se stará technologie, kterou Logitech nazývá FreeSpace. Cílem je dosáhnout toho, aby surová data snímaná senzory byla převedena na pohyb kurzoru, který je pro člověka navyklého na myš co nejpřirozenější. Myší se pak dá ovládat z jakékoliv polohy – může být natočená, může být vzhůru nohama, ale neřídí se podle toho, kde má spodek a kde vrch, ale podle toho, kterým směrem pohybujete rukou v reálném světě.

Klepněte pro větší obrázek 

Ačkoliv by se mohlo zdát, že se lze pomocí této myši pohybovat ve třech rozměrech, chová se i v prostoru jako klasické polohovací zařízení pro dvě osy. Ve vzduchu se ale pro ovládání kurzoru využívají jiné osy prostoru než na stole – snímá se pohyb nahoru a dolů a pohyb do stran. Elektromechanické senzory se mají postarat o to, aby byly reakce zařízení pohotovější a přesnější, než v případě klasických mechanických gyroskopů.

Klepou se vám ruce? Nevadí

Jednou z největších komplikací pohodlného ovládání je to, že asi nikdo není schopen udržet ruku ve vzduchu, aniž by se pohybovala. Každý, kdo si někdy hrál s laserovým ukazovátkem a posvítil na vzdálenější překážku, ví, o čem mluvíme. Tento drobný třes je zapotřebí odfiltrovat, jinak by kurzor na monitoru a ovládacích prvcích tančil jako divý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládání pomocí MX Air se tak od toho, nač jsme zvyklí z myší, výrazně liší. MX Air se totiž částečně přizpůsobuje i tomu, jak rozmáchlá gesta právě používáme. Ovládat se tedy dá pouhým otáčením zápěstí, nebo vám může ruka létat, kam jen dosáhnete. S filtrováním třesu ale souvisí jedna nepříjemnost – není možné, podobně jako na myši, pracovat s přesností na jediný pixel – jemný pohyb totiž ovladače odfiltrují jako třes, a tak než kurzor, který byl v klidu zareaguje, je někdy potřeba myší pohnout kousek víc.

Ještě nezvyklejší je toto ovládání v kombinaci s akcelerací kurzoru – u klasické myši se tomu pod Windows říká „zvýšení přesnosti ukazatele“. Pohyb kurzoru je s rostoucím stupněm akcelerace stále nevypočitatelnější. S trochou cviku lze dosáhnout toho, že pro rychlý přesun kurzoru nejsou zapotřebí sáhodlouhá gesta a přitom může být kurzor při pomalejším pohybu přesnější.

V ovladačích SetPoint dodávaných výrobcem lze přepínat mezi systémem akcelerace, která je vlastní systému Windows a akcelerací vyvinutou Logitechem. U MX Air lze i akceleraci kurzoru vypnout, či nastavit její stupeň –  a to nezávisle na nastavení a stupni akcelerace pro režim „myš“, při kterém je periferie na stole.

Klepněte pro větší obrázek

Snímání pohybu ve vzduchu má i další charakterovou vadu – nemůžete zabránit tomu, aby periferie přestala snímat pohyb v případě, že si chcete „přešlápnout“ podobně, jako u klasické myši nadzvednutím z podložky jinak, než zmáčknutím jednoho z tlačítek, které je předvolené výrobcem, či vámi úpravou v ovladačích.

Klepněte pro větší obrázek

Na hraní? Ani ne

Zajisté vás napadlo, zda je s touto myší možné mastit hry máváním ve vzduchu podobně, jako jsme toho svědky u konzole Wii od Nintenda. Jde to, ale není to tak snadné, a nakonec ani zdaleka tak přesné, jako v případě, že myš leží na stole. Navíc se myš pohybuje stále jen ve dvou osách, a jelikož v prostoru nemáte žádný pevný bod a každý nový pohyb je relativní k předcházející pozici MX air, často se ruka ocitne až za zády a poté musí následovat spěšné srovnání do správné pozice. Na delší hraní nebyl při testování čas, a po čtvrthodince tréninku v Battlefieldu byla přesnost ovládání na hony vzdálená klasické myši – přesto je to netradiční a docela zábavný zážitek. Těžko říci, nakolik by to šlo po delším tréninku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jako jedna z mála myší má MX Air „virtuální“ rolovací kolečko. Ale jako jediná vydává MX Air při pohybu prstu po až zbytečně dlouhé dotykové plošce zvuky podobné cvakání kolečka. V místech, kde svítí dvojice šipek, jsou dva mikrospínače – ten horní je bohužel mimo pohodlný dosah osob s průměrně dlouhými prsty. Při jejich podržení funguje posun v dokumentu kýženým směrem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z označení MX v názvu vyplývá, že se výrobce hlásí k řadě MX s laserovým senzorem a navazuje i na myši s revolučním kolečkem. Lechtací ploška funguje podobně, jako onen setrvačník známý z myší MX Revolution, VX Revolution a dalších následovníků – ale má oproti fyzickým kolečkům jednu velkou a jednu menší nevýhodu – velkou výhodou je, že nemusíte manuálně přepínat mezi přesným režimem se cvakáním a rychlým rolováním bez něj, a nemusíte ani čekat, než ovladače zjistí, že chcete rolovat rychle a samy mód přepnou.

Revoluční kolečko... jen jako

Nevýhodou naopak je, že odezva virtuálního kolečka se od pocitu při práci s kolečkem klasickým liší – roztočené virtuální kolečko nereaguje na zastavení stejně rychle, jako kolečko fyzické, ale na zastavení prstem reaguje s různě nepříliš velkým zpožděním. Kvůli rolovací plošce schází na myši prostřední tlačítko. Naštěstí lze tento neduh napravit tím, že funkci prostředního tlačítka nastavíme místo šipky pro posun dolů.

Témata článku: Video, Windows, Bezdrátové nabíjení, Myši, Logitech, Air, Rychlý přesun, Laserové ukazovátko, Bezvadná funkce, Dálkové ovládání, Stav baterií, Logitech Harmony, Vzduch, Spodní strana, Přepravní společnost, Prostřední tlačítko, Battlefield 3, Dálkové ovladače, Klasická myš, Ovladač, Bezdrátová klávesnice s touchpadem, Battlefield, Jediný pixel, Dálkový ovladač, Nintendo Wii


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky