Logitech EasyCall Desktop: Rukama, ušima i hlasem

Ačkoli každá nová verze Windows více a více předpokládá ovládání myší a rovněž systémy pro rozpoznávání řeči dosahují stále vyšší spolehlivosti, nikdo zřejmě nepochybuje o tom, že klávesnice u počítačů ještě dlouho zůstanou jako hlavní komunikační prostředek. Na sety s myší jsme si již zvykli a je logické, že se objevují sady kombinující klávesnici, myš a sluchátka s mikrofonem. V případě Logitechu je to navíc ještě i externí reproduktor a spousta tlačítek přímo pro práci s VoIP programem Skype.

Kdepak je ten Escape?

Logitech není v klávesnicích žádným nováčkem, takže recenzi alfanumerické části celého setu lze odbýt konstatováním: kvalitní klávesnice, která má spíše měkčí (a tišší) klávesy, ovšem klasické rozložení (s několika výhradami) a standardní zdvih. Trochu chybí pravá klávesa Win (nahrazuje ji speciální klávesa FN) a výtku musí dostat každá klávesnice s krátkým levým přeřaďovačem (Shift), kterou jsme měli v testu. U nás je k dostání jak anglická, tak lokalizovaná česká verze (která je ale dražší). Proto věnujte při výběru pozornost tomu, jaké rozložení má prodejce v nabídce.

Klepněte pro větší obrázek

U funkčních kláves mezi písmennou a číselnou částí je použito rozložení „druhá inovace Microsoftu“, tedy velká klávesa Delete a odstěhovaný Insert. Rozmístění kláves F1 až F12 je naprosto netradiční, stejně tak i jejich rozměry (včetně klávesy Escape). Užitečné je tlačítko pro uspání počítače a také pro kontrolu stavu baterií (klávesnice je bezdrátová). Klávesy F1 až F8 společně s klávesou FN mají speciální význam (otevření Excelu, Wordu, kalendáře, kalkulačky...).

Klepněte pro větší obrázek

Po levé straně se nacházejí multimediální klávesy, po pravé pak klávesy ovládají program Skype (přijetí a zavěšení hovoru, otevření okna s kontakty). Pro Skype lze také vyhradit klávesy F9 až F12 jako klávesy rychlé volby pro vytočení předvolených kontaktů. Nahoře je pak trojice internetových kláves (hledání, pošta, internet) a ovládání hlasitosti.

Klepněte pro větší obrázek

V balení je dále laserová myš. Rozdíl oproti běžné optické myši je poznat na první pohled: odvykl jsem si používání podložky pod myš a stůl v kanceláři občas optickou myš zmate. Laserovou nikoli, přenos pohybu (bezdrátový) je zcela dokonalý. Myš má poněkud volnější rotaci kolečka, a tak při jeho stisku často dojde i k pootočení. Kolečko lze také vyklánět do stran, vedle levého tlačítka je ještě trojice tlačítek pro změnu měřítka a dvě tlačítka pro přechod vpřed a vzad (vše lze ale předefinovat na jakoukoli jinou operaci).

Klepněte pro větší obrázek


Pár minut pro Vistu

Balení doplňuje základnová krabička umisťovaná na stůl vedle počítače. Obsahuje reproduktor a mikrofon a slouží tak k hlasitému telefonování (nebo třeba i k poslechu hudby, i když jen mono). Tato krabička funguje zároveň jako přijímač pro bezdrátovou klávesnici i myš.

Klepněte pro větší obrázek

Z druhé strany do ní můžete zapojit dodávaná sluchátka – ta obsahují pohodlný týlový most a také mikrofon, který vede z levého sluchátka tvarovatelným úchytem až před ústa. Je škoda, že i sluchátka nejsou bezdrátová, vždyť kdyby základna komunikovala s klávesnicí, myší a sluchátky přes Bluetooth, bylo by vše snadné. Drátové řešení však umožňuje to, že sluchátka jsou lehká.

Klepněte pro větší obrázek

Na základně jsou umístěna podobná tlačítka, jako na klávesnici: změna hlasitosti i ovládání programu Skype.

Za kvalitu se platí

Logitech EasyCall Desktop je sadou, v níž se spojuje kvalitní klávesnice i myš s možností zpracovávat zvuk; tedy telefonovat, poslouchat hudbu nebo ovládat počítač hlasem (tato možnost je např. ve Windows Vista přímo integrována a použitý náhlavní mikrofon zaručuje velmi dobré výsledky). Nemalá výhoda tohoto řešení je to, že zvuk je zpracováván samostatnou zvukovou kartou, takže ji lze nastavit právě pro telefonování a původní zvukovou kartu v počítači třeba vyhradit jen přehrávání hudby do reproduktorů. Velkému množství funkcí této sady však odpovídá i vyšší cena. Jenže i když neznačkovou klávesnici, myš a sluchátka s mikrofonem můžete pořídit třeba i za 300 korun, kvalitou se této sadě ani zdaleka nevyrovnáte.

Klepněte pro větší obrázek


Logitech EasyCall Desktop
set klávesnice, myš, audio
3 808 Kč s DPH (české rozložení)
Logitech, Praha
www.logishop.cz, 900 169 904
klávesnice 104 + 8 multimediálních + 10 s dalšími funkcemi
myš 7 tlačítek + kolečko (otáčení, stisk, vyklápění)
základna 5 tlačítek
rozhraní USB 2.0
rozměry
(š × h × v)
klávesnice 400 × 205 × 31 mm
myš 114 × 68 × 39 mm
základna 185 × 80 × 43 mm
obsažené zařízení USB reproduktor + USB mikrofon + náhlavní souprava (sluchátka, mikrofon)
ovladače Windows XP + Vista
 
Verdikt
Logitech EasyCall Desktop je vynikající sada pro ovládání počítače klávesnicí, myší i hlasem, s kvalitními sluchátky a širokou nabídkou dalších funkcí.
vybavení (20 %)
10
ergonomie (28 %)
8
kvalita snímání myši (16 %)
8
vlastnosti (8 %)
10
software (8 %)
7
cena (20 %)
6
celkové hodnocení 81 %
 
Klepněte pro větší obrázek 
kvalitní klávesnice i myš
kvalitní náhlavní souprava
množství funkcí
   
Klepněte pro větší obrázek 
neergonomické rozložení některých kláves
náhlavní souprava drátová
vysoká cena

 
 
 

Diskuze (12) Další článek: ATI R600 poráží GeForce 8800 GTX!

Témata článku: Windows, Logitech, Sluchátka s mikrofonem, Náhlavní souprava, Multimediální centra recenze, Velká klávesa, Vysoký zdvih, Hlasové ovládání, Hlas, Kvalitní klávesnice, Změna klávesnice, Speciální klávesa, Bezdrátová klávesnice s myší, Výhrada, Netradiční pár, Ruka, Sluchátka k počítači, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Log, Mikrofony, Logitech klávesnice, F1, Klávesa, Escape, Sluchátka bezdrátová


Určitě si přečtěte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji