Logitech diNovo Media Desktop – a pak že klávesnice nemůže být jiná

Tato kombinace klávesnice a myši patří k nejdražším, ale současně nejelegantnějším řešením. Zaujme na první pohled a překvapí funkční výbavou.
Logitech diNovo Media Desktop – a pak že klávesnice nemůže být jiná

Klávesnice je v počítačích zřejmě nejkonzervativnějším zařízením, i když vám nestačí procesor, monitor trhá oči nebo se aktuální hra mění na vaší grafické kartě ve slideshow, ta klávesnice stále odolává. Znám jedince, kteří si opečovávají své historické těžké klávesnice, případně odmítají dát z ruky klávesnici, kde absentují klávesy Windows. Pokud jste přitom výrobcem klávesnic, je pro vás poměrně důležité, aby se právě lidé svých klávesnic zbavovali. Čím tedy klávesnici obohatit tak, aby to bylo dostatečnou motivací k její výměně?

Dovoluji si tvrdit, že s diNovo Media Desktopem se to Logitechu podařilo. Jedná se o exkluzivní stylovou kombinaci bezdrátové klávesnice s bezdrátovou myší s podporou Bluetooth bohužel za exkluzivní cenu. Řada položek je nicméně dostatečně zajímavých a vyšší cenu budete po zapadnutí do hory nabízených vlastností celkem tolerovat.

Klepněte pro větší obrázek

diNovo Media Desktop je upřímně cokoli jiného, jen ne konfekční počítačová klávesnice. Hlavními charakteristikami je elegantní štíhlé ba přímo placaté provedení a zejména samostatný numerický blok, který můžete vzít do ruky a procházet se s ním po místnosti jako s chytrým dálkovým ovládáním. Tuto dvojici doplňuje myš MX900, která jediná používá tradiční tvary, na pohled je stejná jako známá a oceňovaná MX700, liší se jen tmavší barvou a současně podporou Bluetooth. Pomocí Bluetooth jsou ostatně propojeny všechny komponenty a současně můžete připojovat další periférie, jako například mobilní telefony či kapesní počítače.

Samotná instalace je poměrně jednoduchá. K počítači se Media Desktop připojuje pomocí USB a současně na běžný PS/2 konektor. Díky tomu lze klávesnici použít i u starších počítačů pro vstup do Biosu nebo k nastartování počítače stiskem kombinace kláves. Plná podpora Bluetooth je nicméně k dispozici až po nainstalování doprovodných programů. Instalace programů nevyžaduje nějaké zásahy uživatele, vše se nainstaluje na jeden zásah včetně multimediálních funkcí a podpory pro další Bluetooth zařízení.

Klepněte pro větší obrázek

Štíhlé provedení klávesnice se zvyšuje jen kvůli nutnému prostoru na vložení baterií.

Klávesnice se chlubí funkcí „Zero tilt design“, lidsky řečeno, klávesy jsou ve jedné vodorovné rovině, jako u notebookových klávesnic. diNovo ostatně využívá upravenou notebookovou klávesnici s vyšším zdvihem. Zdvih je tak někde mezi notebookem a běžnou klávesnicí, ve výsledku se na klávesnici píše svižně a příjemně. Rozložení klávesnice je upravené. Klávesa Insert se posunula výš a Delete se tak roztáhl do dvojnásobné výšky. S tím přišel již Microsoft a Logitech využívá i druhou microsoftí změnu - řada F1 až F12 má proto volitelně funkce jako New, Reply, Forward, Send a podobně. Přepínač funkce těchto kláves je mezi Esc a F1. Pokud jste tedy například zvyklí mačkat třetí klávesu zleva, budete se muset trochu přecvičovat. Stejně tak mezery mezi F4, F5 a F8, F9 nejsou moc výrazné, proto vás to také může při ovládání počítače mírně brzdit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pohled na rozložení klávesnice a numerického bloku. Všimněte si kláves Delete, F-Lock nebo třeba zdvojení klávesy | \. Na numerickém bloku zaujme menší nula doplněná o samostatné tlačítko pro psaní 000. Jako Numlock slouží tlačítka pod displejem. proto tradiční místo Numlocku zaujalo vymazání obsahu displeje.

Mimo běžných kláves najdete na klávesnici i multimediální tlačítka: nastavování hlasitosti, ztišení a tlačítka pro hledání, internetový prohlížeč a poštu. Pak je tu i téměř skryté tlačítko pro uspání počítače. Bonusem navíc jsou tlačítka pro spuštění a ovládání přehrávače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vlevo nahoře najdete na klávesnici aplikační tlačítka spolu s uspáváním počítače. Čtyři baterie se vkládají zespodu, podpěrné nožičky najdete jen na klávesnici.

Nejzajímavější je ale samostatný numerický blok, který Logitech označuje jako Mediapad. Nejedná se totiž o obyčejné numerické klávesy, ale svébytný doplněk. Na své horní straně obsahuje grafický LCD displej, na kterém vidíte například aktuální čas a datum, jméno a průběh přehrávání přehrávané skladby, došlé e-maily (jen Outlook Express) nebo přijaté zprávy z MSN Messengeru. Navíc (a za to se přimlouvám všemi deseti u všech normálních klávesnic) můžete numerický blok snadno přepnout do režimu kalkulačky. Na dvou řádkovém displeji tak vidíte hodnoty a mezivýsledky, každé stisknutí Enteru (funkce =) pak výsledek překopíruje do Scránky Windows. Stačí tedy spočítat požadované hodnoty na kalkulačce a v programu je pak jen vložit ze schránky. Smutnou nevýhodou kalkulačky je formátování kopírovaných čísel. Vždy obsahují desetinnou tečku, i když se jedná o celočíselný výsledek. Často tedy musíte výsledek upravovat, aby byl rozpoznán jako číslo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V základním režimu zobrazuje Mediapad jen datum a čas, kalkulačka zobrazuje předchozí číslo a výsledek. Při přehrávání skladeb vidíte pozici v souboru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na spodní straně Mediapadu najdete prostor pro dvě baterie a tlačítko pro spojení se základnou. Navigační tlačítka využijete pro přehrávání médií.

Numerický blok pak obsahuje stejně jako hlavní klávesnice tlačítka pro regulaci hlasitosti a multimediální ovládání přehrávače médií. Díky Bluetooth nemusíte mít větší obavy o dosah a tak pohodlně sedíte v křesle s tímto ovladačem v ruce a vybíráte si skladby. Ačkoli je numerický blok poměrně neohrabaně velký, přesto je to lepší, než si tahat na klín celou klávesnici. Nevýhodou Mediapadu jsou chybějící nožičky pro zvýšení sklonu klávesnice. Zatímco hlavní blok klávesnice je má, tady nejsou. Nedostatkem, daným plným oddělením numerického bloku, je horší psaní na numerické klávesnici bez koukání pod prsty. Často je totiž numerický blok mírně posunut a omylem můžete stisknout jinou klávesu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konfigurace Bluetooth a provedení dodávaného přehrávače médií s celoobrazovkovým uživatelským rozhraním.

Logitech dodává s diNovo Media Desktop i vlastní multimediální přehrávač s celoobrazovkovým rozhraním vhodným pro pouštění na televizi. Přes ovladač si vyberete požadované skladby či videa a spustíte je. Současně můžete pustit hudbu a prezentaci obrázků. Seznam souborů z vybraných složek nicméně musíte ručně při změnách občerstvit, k čemuž potřebujete myš. Takže nestačí jen překopírovat soubory nebo vložit cédéčko. Stejně tak přehrávač neumožňuje rychlé posouvání ve skladbě nebo výběr více různých souborů současně. S klávesnicí ale nemusíte používat jen dodávaný přehrávač, prostě použijte ten, který vám vyhovuje nejvíce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nabíjecí kolíbka pro myš slouží současně jako Bluetooth hub s anténou, zelené diodky ukazují stav Caps locku a F-locku (přepíná funkci kláves F1-F12). Myš je v tradičním provedení, s pěti doplňkovými tlačítky.

Myš MX900 vychází z MX700, obsahuje tedy vylepšení optické snímání, dvě tradiční tlačítka s kolečkem a dalších pět programovatelných tlačítek. Tlačítkům můžete přiřadit předdefinované funkce, ne vlastní kombinaci kláves. Myš je napájena dvěma dobíjecími tužkovými akumulátory s kapacitou 1800 mAh, přičemž v provozu vydrží zhruba týden, pak se začne blikáním dožadovat dobití (a ještě pár dní funguje). Myš se v ruce velmi době drží, ostatně jako majitel MX700 jsem s ním neměl logicky žádné problémy.

Logitech diNovo Media Desktop je krásným kousek vytříbeného počítačového designu. Stojí sice okolo 9 tisíc včetně DPH a je tak spolehlivě na cenové špici klávesnic, výlučností provedení ale dokáže oslovit ty, kteří vyžadují od počítače také reprezentativní funkci. Mediální funkce jsou příjemným doplněním, kalkulačka je skutečně praktická a Mediapad se velmi jednoduše používá.

Klady a zápory

+ elegantní provedení
+ kalkulačka
+ oddělitelný numerický blok
+ Bluetooth
- pozměněné rozvržení klávesnice vyžaduje zacvičení
- chybí standardní české popisky klávesnice
- dodávaný přehrávač médií nepatří k nejvybavenějším

Informace

Označení Logitech diNovo Media Desktop
Zapůjčil Logitech
Cena 8500 Kč včetně DPH (Cybex)
Funkce Bluetooth klávesnice, a myš, Bluetooth hub, ovládání přehrávače médií, kalkulačka, informace o e-mailech a okamžitých zprávách.
Napájení klávesnice 4 AA baterie, Mediapad 2 AA baterie, myš 2 AA akumulátory
Rozměry klávesnice 38×20,4×2 cm, tloušťka je přitom ve větší části jen 1 cm
Rozměry Mediapadu 10,5×20,4×2 cm, tloušťka je přitom ve větší části jen 1 cm

Diskuze (70) Další článek: Microsoft přiznal chybu, nabízí licence zdarma

Témata článku: Windows, Klávesnice, Logitech, Bezdrátové nabíjení, Kalkulačky, Forward, Hlavní blok, Numerická klávesnice, NEM, Blok, Log, Numlock, Klávesnice bluetooth, Zapadnutí, Logitech klávesnice, Tradiční režim, Numerický blok, Hlavní nevýhoda, Elegantní počítač, Běžná klávesa, Počítačová klávesnice, Blikání, Optické snímání, Příjemný stisk, DIN, Klávesnice na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Luxusní, ale také velmi drahé. Pod druhé hodinky se systémem Wear OS 3 se podepsala nečekaná značka

Luxusní, ale také velmi drahé. Pod druhé hodinky se systémem Wear OS 3 se podepsala nečekaná značka

** Více než rok od premiéry je situace s Wear OS 3 žalostná ** Na trhu jsou zatím akorát hodinky od Samsungu ** Po roce se k nim přidá druhý model hodinek

Martin Miksa
Chytré hodinkySmartwatchWear OS
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace