Logitech Cordless Optical Mouse

Na tuto myš mám spadeno již více jak měsíc. Na internetu (zahraničním) byla Logitech Cordless Optical Mouse - tedy bezdrátová "rádiová" optická myš se zvýšenou citlivostí a přesností (800cpi, 2000im./s) již několikrát recenzovaná, prodávaná a kupována mnoha lidmi. Zcela jinak byl na tom tento hlodavec u nás - tedy až do teď, neboť její "kariéra" právě startuje.

V Čechách byl opravdu problém nalézt obchod, kde by ji měli. Ani velkoobchody, které se pyšní dovozem produktů Logitechu, ji nebyly schopny ihned dodat. Jejího o čtvrtinu dražšího bratříčka, Logitech Cordless MouseMan Optical měli sice téměř všude - ten ale byl téměř do půli listopadu jedináčkem a navíc poněkud předraženým. Optická bezdrátová myška se sice nalézala dokonce v několika cenících, ale obvykle s douškou: není skladem.

To je dnes naštěstí již minulost, zato cenové rozdíly zůstávají poměrně veliké. Nakonec jsem myšku získal (dokonce pod 2000 Kč s DPH) a rád bych se teď s vámi rozdělil o své dojmy z ní.

První dojmy

Již podle balení, které klasickou krabici připomíná jen vzdáleně (je to jakýsi useknutý dutý kvádr), je jasné, že Logitech ví jak upoutat pozornost. Obal této myši skutečně prodává, ale na to jsme zejména u dražších produktů této firmy zvyklí. Za neobvyklým tvarem krabice se skrývá také poněkud jiný "vybalovací proces", než zákazník uvyklý na tchaiwanské produkty očekává. I technicky méně zruční jedinci, jej však snadno zvládnou, i když pravděpodobně obal nebude tak dokonale estetický jako dříve. Uvnitř se pak nalézá několik letáků s čerstvými informacemi, CD s ovladači, dvě AA baterie (klasické tužkové alkalické), stručný (a zároveň vyčerpávající) manuál a ovšem i samotná myška spolu se základnovou stanicí.

Jako první jsem vyloupl z plastové ulity myšku. Potěžkal jsem ji, polaskal po "zadečku" a musím uznat, že opravdu sedne do ruky. Ovál decentně nadnáší dlaň a ruka je zalomená v úhlu, který lze snadno i dlouhodobě vydržet. Soudím, že odborníci na ergonomii v Logitechu odvedli solidní práci. Dalším krokem bylo vložení alkalických baterií, načež jsem se mohl zaradovat nad červeně zářícím "podvozkem" myšky.

Pokud ta zůstane na místě, úsporný mechanismus sníží výkon LED diody a ta jen poblikává, aby byla schopna odhalit pohyb. Při pohybu se bleskově přepne do normálního režimu a uživatel může využít oněch 800dpi při 2000 snímcích za vteřinu, na což má Logitech patent.

Drtivá většina ostatních optických myší (vyjma modelu Microsoftu) používá klasickou technologii od firmy Agilent, která dosahuje 400cpi rozlišení při 1500 snímcích za vteřinu. Vypadá to jako dost, ale při rychlých hrách už je patrné zpoždění a nepřesnost myší s původní technologií (tzv. první generace).

Myška je decentně stříbřitá, se šedým gumovým kolečkem a modrými částečně průhlednými díly. Mechanické provedení je dle očekávání (ale i ceny) perfektní a použité plasty a barvy navozují velmi solidní dojem. Díky jejich volbě nehrozí ani ono obvyklé zažloutnutí bílých levných myšek. Jediná výhrada kterou bych měl, je ta, že ve spojích na hřbetě myšky se bude nejspíše dost zachytávat špína, ale občasná vata a voda by to měla spravit.

Tlačítka jsou příjemně měkká, ovšem nehrozí u nich nechtěné stisknutí při položení prstu. Kolečko pak při otáčení sympaticky cvaká a nedochází k problémům, které jsem pozoroval u jiných myší, kdy na přechodu z jedné mezipolohy do druhé může dojít ke kmitání mezi oběma polohami. Umístění tlačítek nemá chybu i když se jedná o "obourukou" L/P myš.

A pak jsem to všechno připojil dle manuálu

Poté jsem vyloupl i základnovou stanici a připojil ji do PS/2 portu. Manuál pravil, abych stiskl zároveň tlačítko connect na myši i na základně a ... myška začala rejdit, přesně jak se od ní při očekává. Radu, abych nejprve nainstaloval software z CD, jsem odmítl, neboť - a to mě velmi mile překvapilo - myška radostně jezdí funguje a rolovací kolečko roluje i na standardní ovladače od Genius mouse. To ostatně uklidnilo i mé obavy, zda bude myš fungovat pod NeMS operačními systémy. Vypadá to, že ano. Připomínám však, že takto nelze využívat všech funkcí, tedy v tomto případě vychytaného web-wheel kolečka, které umožňuje velmi rychlou volbu několika funkcí jedním klikem myšky.

Základnová stanice a navázání spojení

Takže, máme tedy připojenou základnu a tudíž i myš a vyzkoušíme, jak daleko jí půjde používat od základny. Tento článek je psán v místnosti, kterou ani největší optimista nemůže nazvat odstíněnou, nezarušenou a elektronickým bezdrátovým zařízením příznivou. Jen namátkou, několik UPS, několik serverů, několik nezakrytovaných PC, reproduktory, několik monitorů, přetížená rozvodná síť. Přesto myška bezproblémů komunikovala a fungovala ještě 3 metry od základnovky. Větší vzdálenost nedovolily rozměry místnosti. Je ovšem NUTNÉ vhodně nasměrovat základnovou stanici, neb na její poloze velmi záleží:

  • Oblou stranou s tlačítkem connect vždy nahoru a širokým koncem do míst, kde chcete rejdit.
  • Pro větší vzdálenost je nutné postavit základnu na široký konec, takže vypadá jako obrácené U a oblou stranou nasměrovat do pracovního prostoru.
  • Pokud by myška z nějakého důvodu nechtěla řádně reagovat, zkuste znovu stiskem obou tlačítek connect, zvolit jinou nosnou frekvenci (frekvenci lze měnit i v softwareovém ovladači).
  • I když by základna příliš směrová být neměla, pokusy ukázaly, že směrová je a vhodnou orientací lze dosáhnout jak velkých vzdáleností, tak i úspory baterií myšky.

Dosah a jeho výhody

Ptáte-li se proč se starat o dosah myši, odpovím vám takto. Drtivá většina bezdrátových myší má dosah poměrně malý. Mimo jiné to znamená, že jejich signál pak nemusí být dosti silný, aby pronikl nepořádkem na stole, zvláště jsou-li na něm mobilní telefony, kovové předměty větších rozměrů apod. Dosažitelná vzdálenost, pak u myšky umožní překonání i takovýchto problémů. Další možností je využití myšky jako dálkového ovládání počítače, například z postele (můj případ), kdy po shlédnutí filmu jej můžete uspat, či vypnout na dálku a samotné ovládání multimedií se stává opravdu zajímavým. Jak jsem již zmínil, při vhodné orientaci základny nejsou 3 metry problém.

Dojmy a postřehy z používání myšky

Ke kolečku bych měl přeci jen výhradu, ale jedná se spíše o návyk uživatele. Při rolování jedním směrem, když chcete zastavit obraz v určité poloze, dojde občas k tomu, že se obraz jakoby samovolně o kus vrátí. Jde o to, že myška ctí přesné mezipolohy a když uživatel zastaví mezi nimi, kolečko se docvakne do bližší z obou poloh a protože je jeho poloha snímána i mezi těmito polohami, obraz následuje kolečko. Ale to je u této konstrukce kolečka obvyklé.

Naopak výhodou je to, že při pomalém rolování se i obraz roluje po velmi malých úsecích. Naopak při rychlém scrollu obraz skáče po velkých kusech. Takto se myš chovala zejména s ovladačem od Genius mouse. U ovladače od Logitechu je nutné si s nastavením pohrát.

Ačkoli myška spoří energii, kde může a okamžik po zastavní pohybu se uspí, jsou zpoždění nepostřehnutelná a kurzor velmi přesně kopíruje dráhu pohybu myšky. Je nutné si v ovladači nastavit rychlost a rozměr obrazovky, neboť díky použité technologii dochází k jinému poměru ujeté dráhy vůči dráze kurzoru. To se provede v ovladači nastavením akcelerace a rychlosti myši. Default nastavení je od kuličkové myši poměrně dost odlišné. Je samozřejmě možné si na to zvyknout, ale při přechodu na počítač s jinou myší je člověk překvapen, že jeho nacvičený pohyb táákle skončí úplně někde jinde, než čekal.

Nepříjemné odskakování kurzoru z místa při zvednutí kuličkové myši je nepozorovatelné malé, pokud vůbec.

Optická soustava je poměrně přesně zaostřená a tak je možné myš používat maximálně pár milimetrů nad výškou určenou nožičkami. Zato na povrch je velmi nenáročná, s výjimkou skla a průhledných povrchů (nepoškrábaných:)

Software

Logitech dodává s myškou CD, na kterém je vše potřebné. (Uvažujme pro jednoduchost Windows, přičemž ovladače pro WinXP jsou na webu) Instalátor se nejprve zeptá na jazyk, kde ovšem čeština chybí a pak spustí Install Shield. MouseWare zabere 6,8MB na disku a něco málo si vezme dokumentace (red.: blbý to zvyk "ukecaných instalací"). Na závěr obligátní reboot počítače. Po něm se ovladač sám zeptá, zda chcete konfigurovat myš, což je teď vhodné učinit. Defaultní nastavení nejsou nejvhodnější. V průběhu konfigurace můžete nastavit funkce pro tlačítka a kolečko. Tam je volba mezi web-wheel, CTRL, ALT, DEL, BACKSPACE a dalšími. Ve stavové liště Windows se objeví ikonka bílé myši, po jejímž odkliknutí můžete konfigurovat snad vše. Při stisku kolečka vyjukne web-wheel, pokud jste jej tedy nezakázali a zároveň i nápověda jak web-wheel ovládat. Vše se potvrzuje stiskem kolečka.

Jinak ovšem jak jsem již zmínil, myš lze používat s prakticky jakýmkoli standardním ovladačem pro myši, ovšem podpora pro scrollovací kolečko je dostupná pouze s ovladači od Logitechu. Pokud byste chtěli myš přenášet mezi počítači, kde již nějaká myš byla, vyplatí se, než instalovat ovladače, zkusit, zda nebudou stačit ty původní. Abych pravdu řekl, web-wheel funkci se musí přijít nejprve nachuť. Plná funkčnost tohoto web-wheel je dostupná navíc pouze při připojení na internet.

USB nebo PS/2

Pokud nehodláte myš použít pro superrychlé hry, ani jako přesné polohovací zařízení pro CAD aplikace, pak jediný rozdíl mezi USB a PS/2 který můžete postřehnout je v jiné hlášce při instalaci ovladačů a jiném konektoru. USB má mnohem větší šířku přenosového pásma a nabízí 125 x za minutu výměnu dat, takže myš může přenášet vícero dat a i při nejnáročnějších pohybech je vše v pořádku. PS/2 nabízí standardně maximálně přenos dat 60x za sekundu, čili se může stát, že myš nebude schopná včas předat veškerá data, při obzvlášť zběsilém pohybu. Pro hardcore používání je proto USB mnohem vhodnější. Ovšem, ne každý má k dispozici USB a naopak uživatelé Applů zase nemají PS/2. Dodáním obou konektorů, která je realizována jako redukce z USB na PS/2 se Logitechu povedlo vyřešit prakticky všechny připojovací problémy. (počítače mající klasický DIN konektor jsou mimo rámec specifikace použití myšky)

Záver a specifikace

Myslím, že kdo si tuto myš pořídí, jistě nebude zklamán. Proces uvykání na její cenu má totiž nejspíš již za sebou. Ke klasické péči o počítač, pak zde také přibývá ochrana myšky před krádeží. Každopádně se jedná o velice robustní a kvalitní výrobek a ve světě platící záruka 5 let tomu ostatně odpovídá. A navíc, je velice pěkná:)

Technické specifikace

Vlastnosti Parametr Poznámka
Přesnost: 800cpi při 2000 snímcích za vteřinu
Konektory: USB i PS/2 Redukce s USB na PS/2
Přenos dat do PC: Rádiový volba z více kanálů
Počet tlačítek: 2 + kolečko Ke všem lze přiřadit různé funkce
Tvar myši: klasický zaoblený vhodný pro obě ruce
Barevné provedení: stříbřitá a modrá šedé kolečko
Výdrž baterií 2 měsíce Při 10 hodinách práce denně (údaje z THG)
Snímání polohy: Optické červená dioda a snímač
Použitelné na: Pevné rovnější povrchy Nelze na zcela průhledných površích
Požadavky HW: USB, nebo PS/2 port
IBM kompatibilní počítač
CD-ROM mechanika
počítače vybavené USB jsou dostatečně výkonné
Požadavky SW: WinNT 4.0, Win2000, Win95, Win98, WinME,
Mac OS 8.6 a vyšší
(prakticky každý systém s podporou PS/2, nebo USB, ale bez možnosti použití softwareových utilit)
pro podporu USB nutné Win98 a vyšší a Win2000 a vyšší, Mac 8.6 a vyšší
Pro plnou podporu web-wheel funkcí je nutné připojení na internet
Záruka: Logitech garantuje 5 let záleží na prodejci, minimálně 6 měsíců
Cena: 1999,- včetně DPH (Hypernova)

Další informace naleznete například na TomsHardware (THG)

Radoomek

Diskuze (56) Další článek: Služba Pressplay spuštěna

Témata článku: Internet, Logitech, Přesný tvar, Postel, Levné monitory k pc, Klasický problém, Optická soustava, Použitý ovladač, Log, Klasické USB, Široký úhel, Dosah, Bílé místo, Solidní kus, Vata, Rozvodná síť, Obvyklá funkce, Cord, Mechanické provedení, Kvalitní výrobek, Levný plast, Vhodný font, Nechtěná data, Nastavit funkce, Neobvyklé provedení


Určitě si přečtěte

Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 109

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5