Logický krok: Apple iPod už umí i video

Všichni tento krok očekávali, a stejně překvapil. Provede firma Apple průlom ve videu podobně, jako to učinila v digitální hudbě?

Související odkazy

Slovník
DVD
LCD
MP3

Už několik týdnů předem se šeptalo, že Apple připravuje další velké oznámení. Spekulace se tentokrát téměř stoprocentně shodovaly v tom, že se bude jednat o novou verzi iPodu, která bude kromě hudby umět přehrávat i video.

Stalo se přesně to, co všichni očekávali, a přesto se jedná o zprávu podzimu. Firma totiž vstupuje na tento trh s podobnou razantností i podobně uceleným konceptem jako s prvními iPody (a iTunes) v oblasti hudby. A tak se jí může ve videu podařit stejný průlom jako v muzice.

O jeden krok víc

Po technické stránce není na iPodu přehrávajícím video nic světoborného – kapesní přístroje přehrávající video jsou zde s námi už nějakou dobu, a příliš se neprodávají. Nový iPod má šesticentimetrovou LCD obrazovku (s rozlišením 320 x 240 pixelů, tedy hluboce pod kvalitou DVD i běžné televize). Bude stát 399 dolarů (na českém trhu se bude prodávat jako obvykle dráže, za cca 12 000 Kč s 30 GB a 16 000 Kč s 60 GB) a bude schopen přehrávat videa získaná přes novou verzi služby iTunes.

Potud jistě nic zásadního, nicméně Apple umí provést o jeden krok více než konkurenti. Firmě se podařilo uzavřít partnerství s filmovým studiem Disney Corp. a bude dodávat jako službu video-on-demand filmy za 1,99 dolaru (v přepočtu za padesát korun).

Disney sice nereprezentuje velkou a vlivem své specializace ucelenou nabídku, ale je to dobrý začátek. Apple navíc intenzivně buduje spolupráci s malými a nezávislými studii, takže by se nabídka mohla kromě obvyklých animáků, které jsme už všichni pětkrát viděli, rozšířit i o zajímavou a málo známou filmovou produkci.

Průlom, nebo ne?

I když Steve Jobs jako obvykle oznámil svou další „neskutečně velkou věc“, v dalším komentáři už se drží při zemi. „Dívejte se na svou muziku (watch your music),“ komentoval novou verzi iPodu. Sděluje tím, že nový iPod bude stále určen především pro hudbu a obraz bude druhořadý.

Slabiny filmového iPodu proti hudebnímu jsou evidentní:

  • malá obrazovka, na které si jistě neprohlédneme historický velkofilm s žádným potěšením, možná tak epizodu seriálu Přátelé, kde je celkem jedno, co postavy dělají, důležité je to, co říkají;
  • daleko častěji posloucháme „kapesní“ hudbu (v autě, ve vlaku, v letadle, kdekoli jinde při další práci, čtení knih nebo časopisu…) než sledujeme film – ten si vyžaduje plnou pozornost, nemůže být už jen kulisou na pozadí;
  • zatímco na MP3 přehrávači není problém si poslechnout jednu písničku, pak zastavit, přeskočit, pokračovat později atd., koukat dvě hodiny na titěrnou obrazovku na celovečerní film… proč už si nesednout k televizi nebo jít do kina?

Nemám pochyb o tom, že Apple zase provede vše okolo nového iPodu výborně: marketing, nabídku, kvalitu průmyslového designu produktu. Video-iPod se bezpochyby stane na svém trhu standardem, tak jako je iPod standardem na trhu „empémanů“. Ale trh je zde malý a jeho velké rozšíření zatím nevidím.

Nové iMacy

Rýsuje se nám ale něco jiného – i to bylo součástí nedávného ohlášení firmy Apple, ale světová média o tom moc nepsala. Firma ohlásila také nové iMacy… to nijak senzačně nevypadá, nicméně může jít o zárodek daleko významnějšího produktu nebo trendu. iMacy se totiž podobají stejnou měrou počítačům jako spotřební elektronice (televizím, přehrávačům) a jsou vybaveny i dálkovým ovládáním.

Zajímavé – firma Apple tentokrát není pionýrem, ba naopak směle opisuje od ostatních (viz Windows Media Center). Ale dokáže přijít s produktem, který si na rozdíl od zatím poněkud nešťastných prototypů WMC představíme na stolku v obývacím pokoji bez nejmenších problémů. A kam jinam míří průlom v oblasti video-on-demand, až tedy skutečně začne, než na velkou obrazovku v obýváku?

Diskuze (47) Další článek: Trh webhostingových služeb v ČR ovládají zahraniční společnosti

Témata článku: Video, Apple, iPod, Velká obrazovka, Televize Nova, Zajímavý krok, Malá obrazovka, Vid, Televize s DVD, Apple iPod, Logický krok, Nezávislý film, Filmové studio, Zprávy televize Nova, Obvyklý problém, Nezávislá televize, Zásadní průlom, Muzika, Disney, Nedávné ohlášení, Velké oznámení, Krok, APP, Log, IPO


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X