Logic Studio a Logic Pro 9: hrajeme si na Macu

Vyzkoušeli jsme výborný softwarový balík Logic Studio. Je určen muzikantům s počítači Apple, a nejdůležitější z něj je hudební studio Logic Pro 9.

Myslím, že recenze podobné aplikace, jako je Logic Studio, na Živě.cz ještě nevyšla. Je to balík několika programů pro hudebníky, kteří jimi dokážou nahradit celý proces přípravy hudebních nahrávek. Na začátku je hraní, na konci hotové cédéčko v podobě masteru připraveného pro lisovnu. Kromě toho je s Logic Studiem možné hrát naživo, dá se v něm skládat, a ve všech případech vůbec nezáleží na žánru.

Klepněte pro větší obrázek
Logic Pro 9: spouštění nejdůležitější aplikace z balíku Logic Studio

Logic Studio je určeno pro počítače Apple Mac, pro platformu PC není dostupné. Kromě balíku s instalačními DVD a dvěma manuálky jsem proto dostal notebook MacBook Pro – a hraj si. Tak jsem si několik týdnů hrál, prozkoumal jednotlivé programy, a nahrál s jejich pomocí několik skladeb, na kterých budu dále v článku prezentovat možnosti Logic Studia.

Pro lidi

Psát o tak komplexním softwarovém balíku v jediném článku je vždycky problém. Každá z aplikací by si totiž zasloužila tlustou knihu. Když budu psát pro lidi, kteří o Logic Studiu a nakonec ani o práci s hudbou na počítači nikdy neslyšeli, profíci mě sežerou. Když zvolím druhou cestu, běžný čtenář nebude tušit, o čem je řeč, a zasvěcených jen pár.

Takže zpět k první možnosti, tohle bude článek pro běžné čtenáře. Budu psát o tom, jak Logic Studio využít v domácích podmínkách, budete si moci poslechnout řadu ukázek, prohlédnout videa. Text jsem ale nakonec rozdělil na dva články, i po zkracování byl příliš dlouhý.

Jenom za pět set dolarů?

Celý balík Logic Studio se skládá ze dvou hlavních a několika doplňkových aplikací. Jméno získal po softwarovém nahrávacím studiu Logic Pro 9, které doplňuje program MainStage 2 určený pro živé hraní prostřednictvím počítače. Aplikace Soundtrack Pro potom umí upravovat zvukové soubory, specializuje se na ozvučování videa. Compressor převádí multimediální soubory, WaveBurner připraví hudební CD do podoby, kterou jen stačí vylisovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí programu je variabilní, najednou lze zobrazit několik panelů s různými pohledy na nahranou hudbu

Některé obrázky v článku jsou sejmuty ve větším rozlišení. Chcete-li vidět detaily, klepněte v okně na odkaz Větší obrázek.

Logic Studio je profesionální nástroj, žádná hračka. Je to synonymum pro tvorbu hudby na počítačích Apple, a v neoficiálním přehledu umělců, kteří ho používají, najdete velmi známá jména. Svoji VIP stránku provozuje také Apple.

Cena přitom není nijak závratná, celé Logic Studio stojí 499 dolarů – 8 537 Kč. Pro amatérské muzikanty je to ale možná zbytečně velké dělo, proto Apple za 199 dolarů (3 404 Kč) nabízí méně vybavenou verzi Logic Express. Na pohled vypadá skoro stejně, má všechny důležité funkce, dražší Studio ale nabízí některé nadstandardní možnosti (za všechny třeba práci s prostorovým zvukem) a má bohatší zvukovou banku.

Z Logic Pro vychází také softwarová hračka Garage Band, která je součástí balíku iLife. O Garage Bandu se podrobněji rozepsal v blogu David Polesný.

Ve slušném článku se nikdy o instalaci programů nepíše. Teď ale musím, protože trvalo odhadem hodinu a půl, než Mac spořádal všech osm DVD (na devátém jsou tři ukázkové skladby). Plná instalace na disku ukousne 47 GB. Protože produkce hudby na počítači není zrovna úsporná záležitost, určitě se budou hodit externí úložná zařízení.

Logic Pro 9: a teď to nahrajeme

Logic Pro 9 je nejdůležitější aplikace v balíku Logic Studio. Je to softwarové nahrávací studio s takřka neomezeným počtem stop. Do každé stopy se něco nahraje, pak se to pustí dohromady, a výsledkem je hudba. Do počítače se nahrává podobně jako dříve při práci s vícestopými magnetofony, dnes je to jen nesrovnatelně pohodlnější. Objevila se řada nových možností, které dříve nebyly – zejména editace a různé pohledy na nahrané stopy. Jeden drobný počítač hlavně zastane celé hudební studio.

Klepněte pro větší obrázek
Po zvětšení audiostopy se lze snadno orientovat podle zobrazeného průběhu zvukových vln

Ani práce se stopami se neliší od toho, na co byli zvyklí analogoví zvukoví mistři. Na displeji počítače vidím graficky skvěle vyvedený mixážní pult, stopy mohu tlačítkem ztlumit, nebo jim nastavit sólový režim. Jsou zde „šavle“ pro změnu hlasitosti, potenciometry umístí zvuk ve stereu (nebo dokonce i v prostoru), každé stopě lze přidávat efekty.

Klepněte pro větší obrázek
Softwarový mixážní pult se chová velmi podobně jako velké elektronické zařízení

Protože na všechny dostupné informace a panely je i ten největší displej občas malý, hodí se možnost nastavovat pohledy. Volbou z nabídky se pak dá rychle přepnout do jiného pohledu na stejnou skladbu.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavené pohledy pro rychlou volbu

Při vytvoření nové stopy si musíte vybrat jednu ze tří možností, podle toho, co bude stopa obsahovat:

  • vzorkovaný zvuk (audiostopa)
  • MIDI signál přehrávaný externím nástrojem
  • MIDI signál využívající interní nástroje aplikace Logic Pro
Klepněte pro větší obrázek
Co bude obsahovat nová stopa?

Součástí Logic Studia jsou tři profesionálně nahrané skladby, které si můžete v Logic Pro otevřít a prozkoumat. Kéž by jich bylo ještě víc, takhle totiž nejlépe poznáte možnosti aplikace. Uvidíte, jak se co dělá, dokážete rozkrýt tajemství stop a zvuků, dostanete se až na dřeň nahrané hudby.

Klepněte pro větší obrázek
Jedna ze tří ukázkových skladeb po otevření v Logic Pro

Je zábava, když Lily Allen ve skladbě The Fear seberete z hlasu všechny efekty včetně dolaďování v reálném čase. Zjistíte, že v základu je docela obyčejný, místy neladící a celkem nezajímavý zpěv, který by zvládla každá třetí sboristka. Vítejte ve světě populární hudby… Ale vážně, tento pohled pod pokličku profesionálů je neocenitelný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehled efektů, které při svém zpěvu využila Lilly Allen ve skladbě The Fear. Na první místě je zmíněné dolaďovátko falešných tónů

Nahráváme nástroje vyluzující zvuk

První možnost, nahrávání do audiostop, se nejvíc podobá klasickému vícestopému magnetofonu. Stačí zapíchnout kabel do zdířky Macu (jack 3,5 mm) zapnout v Logic Pro nahrávání a hrát. Na druhém konci kabelu může být digitální piano jako v mém případě, elektrická kytara, mikrofonem snímaný akustický nástroj. U profesionálního použití bude nutný vícestopý vstup, aby se dalo nahrávat více nástrojů najednou.

Někdy se vyplatí hrát úplně volně, jindy je výhodnější nastavit tempo, zvuk metronomu a vejít se do nalinkovaných taktů. To bude vhodné hlavně v případech, kdy budete postupně nahrávat další stopy, a budete se potřebovat něčeho chytit.

Když se při nahrávání něco nepovede, záznam jednoduše smažete a začnete znovu. Nebo se nahrávka ponechá a nová verze nahraje přes ni. V Logic Pro zůstanou zachovány obě dvě (a taky všechny další). Potom lze mezi nimi vybrat tu nejlepší, případně dokonce vybrat z každé kousek. Když se při nahrávání udělá chyba jen v krátké části, není nutné nahrávat vše znovu, označí se jen začátek a konec této pokažené části. Logic Pro inteligentně začne nahrávat jen mezi těmito značkami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tři pokusy Lilly Allen, nakonec byl použit ten první • v tomto případě se obě dvě nahrávky zkombinovaly, z každé byla použita část

A potom řada chuťovek, jako je třeba nahrávání v menší rychlosti a potom vrácení tempa zpět. Nahranou stopu lze upravovat ve zvukovém editoru, kde jsou samozřejmé funkce jako ořezávání, postupný náběh a ukončení, úprava hlasitosti, střih a tak dále. Ještě tak pětkrát dále, než tyto základní možnosti, které jsem popsal.

Klepněte pro větší obrázek
Součástí Logic Pro je pochopitelně i zvukový editor

Novou funkcí v této verzi Logic Pro 9 je vymoženost nazvaná Flex Time pro pohodlné úpravy přímo ve zvukové stopě. Když potřebujete něco posunout, protáhnout nebo zkrátit, sáhnete nástrojem do zvukové vlny a posunete, protáhnete nebo zkrátíte. Stačí potáhnout myší. Zpočátku jsem k tomu neměl důvěru, bál jsem se zdeformování zvuku, Logic Pro ale skutečně dokáže data dopočítat tak, aby byl výsledek přirozený.

Klepněte pro větší obrázek
Editace Flex Time: snadno napravím zpožděný nástup

Špatně se to vysvětluje, doporučuji proto podívat se na videoukázky na webu Apple (nejen k Flex Time).

Témata článku: Software, Apple, Externí nástroj, Zvuková stopa, Editace, Poslední obrázek, Efekt, Flex, Allen, Nejdůležitější aplikace, Stisknutá klávesa, Stop, Předchozí část, Tempo, Designer, Loop, Editor, Studio, Podrobnost týkající, Vestavěný nástroj, Střední část, Běžný čtenář, Dozvuk, Blues, Syntezátor, Nový notebook na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk