Logic ML100: výkonný a pasivně chlazený počítač s Core i5

Logic ML100: výkonný a pasivně chlazený počítač s Core i5

Slabé miniaturní počítače mají pasivní chlazení, ale s větším výkonem dostávají ventilátor. To ale není případ minipočítače Logic ML100, který má výkonný čip Core i5.

Pasivně chlazené miinipočítače jsou už běžné, alespoň pokud jde o platformy na bázi ARMu a nebo slabších a úsporných čipů Atom od Intelu. V nejnovějším případě se laťka posunula i pro nové procesory Core M. Plnohodnotné výkonné čipy Core i3/i5/i7 ale stále zůstávají v oblasti, která vyžaduje aktivní chlazení.

Společnost Logic ale ukázala, že i s těmito procesory na bázi 14nm Broadwellu lze postavit pasivní minipočítač, který bude mít slušný výkon i pro náročnější aplikace.

Logic ML100: zvládne i 15W čipy Broadwell

Nová 14nm architektura Broadwell od Intelu obsahuje několik sérií čipů, které se liší především TDP. Nejnižší kategorie Broadwell-Y s TDP 4,5 W jsou čipy Core M, jeden takový je i v pasivně chlazeném MacBooku od Applu. Nízká spotřeba ale znamená i nižší výkon, který je někde mezi Atomem a klasickými čipy Core i3.

Řada Broadwell-U už ale obsahuje plnohodnotné čipy Core i3/i5/i7 a má modely s TDP 15 W a 28 W. A právě na těchto čipech je postavený nový minipočítač Logic ML100.

ml100-fanless-computers.jpg
Minipočítač ML100 a velký hliníkový chladič

I když je k dostání i s klasickým Atomem (Celeron N2930), my se podíváme na výkonnější variantu s čipy Broadwell. Na výběr jsou 15W modely Core i3-5010U (2,1 GHz) nebo Core i5-5300U s frekvencí 2,3 GHz a podporou Turba až do 2,9 GHz. Oba čipy jsou dvoujádrové a obsahují integrovaný grafický čip Intel HD 5500. Kapacita operační pamětí může být dle volby ve dvou slotech so-dimm až 16 GB (DDR3L) s frekvencí až 1 600 MHz.

Pokud jde o úložiště, prostor je pouze pro SSD do malého, ale rychlého slotu M.2 (22 × 80), podobně jako u Intel NUC. Platforma na této platformě staví, takže na základní desce je samozřejmě zvukový čip a další části.

Porty i pro průmyslové použití

Nabídka portu je dobrá, navíc i pro případné použití do větších systémů a tam, kde jsou horší podmínky a klasický počítač s ventilátory by nepřežil (typickým problémem je prach). Na přední straně počítače jsou dva porty USB 3.0 a lze koupit i verzi se sériovým portem.

ml100-fanless-nuc-computer.jpg
Přední strana může mít volitelně i sériový port

Na zadní straně jsou další dva porty USB 3.0, dva mini Displayporty, gigabitový ethernet, konektor pro externí adaptér a v případě potřeby i rozhraní DIO a napájecí konektor Phoenix.

ml100-10-ml100-50-fanless-nuc (kopie).png
Zadní strana může být vybavená i rozhraním DIO

Celé šasi slouží jako pasivní chladič, je tak kompletně z hliníku, kterému dominuje i velké žebrování na horní straně, skrze které proudí vzduch a odvádí tak teplo generované především hlavním čipem.

Šasi podporuje standard VESA, takže lze počítač připevnit třeba na zadní stranu monitoru a další standardizované držáky. Počítač obsahuje Wi-Fi, ale Bluetooth je nutné řešit externím adaptérem do USB portu, což na zadní straně nebude problém.

Parametry Logic ML100

  • Procesor: dvoujádrový Intel Core i3-5010U nebo Core i5-5300U (Broadwell, 14 nm)
  • Grafický čip: integrovaný v procesoru (Intel HD 5500)
  • Operační paměť: dva sloty so-dimm pro DDR3L (max. 16 GB)
  • SSD: M.2
  • Výbava:  4 × USB 3.0 (přední a zadní strana), 2 × mini DisplayPort, ethernet, Wi-Fi, volitelně sériový port, DIO, Phoenix
  • Rozměry: 14,1 × 11,1 × 6,2 cm
  • Napájení: externí adaptér (19 V)
  • Cena, OS: od 500 dolarů (přibližně 14 000 Kč s DPH)

Ukazuje směr

Logic ML100 je cílen především pro průmyslové nasazení, což odpovídá vyšší ceně, která bude začínat na 500 dolarech (přibližně 14 000 Kč s DPH). Konstrukce a použitá platforma ale ukazuje, jaké minipočítače můžeme v budoucnu očekávat i od dalších společností, které jsou více zaměřené na koncové uživatele.

Minipočítač, který má plnohodnotný výkonný čip Intel Core i5 a zároveň je zcela tichý, je sen každého, komu nestačí levné krabičky na bázi ARM se slabším výkonem. Tento počítač je vzhledem k dodatečným portům ideální i pro náročné kutily, kterým nestačí Raspberry Pi 2 a další podobné krabičky a potřebují něco s mnohem vyšším výkonem.

V budoucnu lze očekávat, že podobné výkonné minipočítače budou základem nejen pro multimediální zážitek, ale také ovládání internetu věcí a všech komponent, které budeme mít doma.

Určitě si přečtěte

Články odjinud