Live Mesh 2011: Soubory i nastavení v cloudu

Společně s balíkem Live Essentials Microsoft představil i novou verzi synchronziačního webového úložiště Live Mesh. Něco zvládne lépe než předchůdce, něco ale ne.

Jednou z novinek Windows Live Essentials je i Mesh. Možná se teď ptáte, co je na tom nového, vždyť přeci o službě Live Mesh se už ví několik let a i my jsme na něj psali recenzi před dobrými dvěma lety. Live Mesh 2011 je ovšem jiný – společný má skutečně pouze název.

Jiný je dokonce natolik, že se mnozí bouří a chtějí starý Mesh zpět. I proto si nové synchronizované úložiště zaslouží samostatný článek.

Synchronizace v oblacích

Na úvod zrekapituluji, oč se vlastně jedná. Microsoft službu představil v roce 2008 jako synchronizované úložiště pro Windows a Mac OS X. Plní tedy stejnou funkci jako třeba velmi populární multiplatformní Dropbox. Cokoliv nahrajete do vyhrazené složky, se okamžitě archivuje na webový disk a odtud na všechny synchronizované počítače. Důležité dokumenty tedy budete mít po ruce na pracovním počítači, na notebooku nebo třeba na telefonu. Synchronizované úložiště má ovšem smysl i na jednom jediném stroji, data totiž budete mít archivovaná a snadno je obnovíte třeba po instalaci nového systému. Do třetice pak můžete v rámci Meshe složky sdílet s ostatními uživateli, z počítače se tak dostanete k datům někoho jiného.

Tak tedy služba fungovala doposud na adrese www.mesh.com. A bude tak fungovat ještě pár měsíců – teprve na konci března příštího roku Microsoft starý Mesh v betaverzi definitivně pohřbí a nadále už bude provozovat jen aktuální Mesh, který je součástí nejnovějšího balíku aplikací Live Essentials 2011.

Starý a nový Mesh

Proč se tedy někteří bouří? Mesh se skládá z desktopové a webové části. Na počítači běží program, který se stará o synchronizaci, na webu je pak k dispozici i rozhraní pro přístup z internetového prohlížeče. Právě to prošlo dramatickou změnou, což je ale spíše ku prospěchu věci. Zatímco starý Mesh uvnitř prohlížeče vypadal skoro jako běžná složka z Windows Aera, nový Mesh se plně integruje do prostředí Live.com. Je tedy jednodušší (rychlejší) a snad i přehlednější.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Starý Mesh Beta se v prohlížeči choval jako webový desktop, což bylo pomalé a nepřehledné
Nový Mesh se plně integroval do prostředí webu Live.com

Bohužel, poměrně jednodušší je i jeho desktopový klient. V Průzkumníku neumí zvýraznit, které složky jsou synchronizované (ve staré verzi měly ikony synchronizovaných složek modrý odstín) a stejně tak se program neintegruje do kontextové nabídky – docela silné zbrani Windows. Pokud tedy budete chtít do okenního „cloudu“ zanést pro synchronizaci další adresáře, nemůžete prostě klepnout na složku pravým tlačítkem myši a aktivovat synchronizaci jako třeba právě v Dropboxu – musíte otrocky otevřít konfigurační program Meshe a zdlouhavě vybrat složku. Poslední nepoučení od konkurence pak spočívá v tom, že je Mesh až příliš uzavřený. Pro archivaci není špatný, nabízí příjemných 5 GB prostoru a stejně tak můžete složky sdílet až s devítkou dalších uživatelů, chybí ovšem možnost veřejného sdílení s kýmkoliv na internetu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Starý Mesh se konfiguroval povětšinou přes kontextovou nabídku nad konkrétní složkou
Nový nabízí správce, kde nakonfigurujete složky a zařízení, napříč kterými se mají synchronziovat

Pokud tedy do Meshe nahrajete obrázek, kterým se budete chtít rychle někomu pochlubit, prostě si k němu nemůžete vygenerovat nějaký veřejný odkaz. Buď bude druhá strana muset používat také Mesh (proč ale někomu něco zbytečně vnucovat?), nebo kýžený soubor raději nahrajete na nějaké jiné úložiště, FTP nebo třeba soukromý web. Asi nebudu daleko od pravdy, pokud převáží ta druhá možnost.

Poslední slabinou pak pro mnohé bude absence podpory Windows XP. Live Essentials 2011 poběží pouze na Sedmičkách a na Vistách se všemi aktuálními záplatami a servisními balíčky.

Nejen běžné adresáře a soubory

Dost už ale bylo kritiky. Teď přichází řada na speciality, které naopak nový Mesh zvládne levou zadní. Program obsahuje klient pro vzdálenou správu, pokud tedy budete mít na účet napojeno více počítačů a budete je mít spuštěné, můžete se z jednoho přihlásit ke druhému a spravovat soubory. Vzdálenou práci nabízel i starý Mesh, v nové verzi je ale vše přehlednější. 

Klepněte pro větší obrázek
Procházení synchronizované složky na webu; známé souborové typy dostanou ikonku,
nicméně v Office Web Apps je neotevřete

A pak je tu ještě jedna drobnost, do které výhledově vkládám obrovské naděje. V Microsoftu totiž konečně přišli na to, že synchronizované úložiště nemusí sloužit pouze k synchronizaci souborů, ale i nastavení konkrétních programů. Mesh 2011 tedy vedle souborů dokáže synchronizovat také oblíbené záložky Internet Exploreru a částečně i nastavení kancelářského balíku Office. 

Pokud si tedy Mesh nainstalujete na nový počítač, z webu se stáhnou nejen synchronizované dokumenty, ale také nastavení prohlížeče. Mesh 2011 nabízí víceméně to, o co se snaží i Ubuntu One ze světa tučňáků – o přenesení nastavení operačního systému do „cloudu“.V případě Windows by to mohlo fungovat dokonale a člověk si už představuje, jak by Mesh mohl třrba formou doplňků synchronizovat i další aplikace.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Live Mesh má extrémně jednoduché nastavení – vlastně skoro žádné
Pokud máte pomalejší internet, může vám chybět nastavení vytížení linky

To vše by ale mohlo fungovat jen v případě, kdyby byl Mesh integrální součástí Windows – synchronizační vrstva na úrovní souborového systému. To se ale asi jen tak nestane. Po mnoha soudních a monopolních tahanicích se totiž zdá, že extra funkce operačního systému budou přinejmenším v případě Windows navždy skryté v extra balíčcích jako právě Essentials, které si budete muset vždy dodatečně nainstalovat. Konkurence je šťastná, uživatel už možná tolik ne.

stáhnout program Windows Live Essentials 2011.0 Licence: freeware, 1,2 MB
Autor: Microsoft Corporation
Web programu: get.live.com


Témata článku: Software, Microsoft, Technologie, Web, Běžná složka, Desktopový počítač, Modrý odstín, Veřejný odkaz, Synchronizace, Windows Live, Poslední betaverze, Essentials, Starý počítač, Nova, Nastavení, Nové úložiště, Extra, Složka

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 159

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje