Live Labs: alchymie podle Microsoftu

Stejně jako Mozilla nebo Adobe má svou softwarovou laboratoř i Microsoft. A nevaří zde pouze experimenty, které se nikdy nedostanou k běžnému uživateli – důkazem budiž Photosynth.

Není tomu dávno, co jsme vám na Živě.cz představili několik projektů Microsoft Office Labs, tedy v současnosti vyvíjených aplikací, které by v budoucnu mohli uživateli v mnohém usnadnit práci se stejnojmenným kancelářským balíkem. Dnes se podíváme na další laboratorní pokusy softwarového gigantu – na Microsoft Live Labs. V rámci Live Labs představuje Microsoft hned několik nových softwarových projektů, o nichž se zatím na internetu ani jinde v tisku příliš nemluví.

Labs od slova laboratoř
Stejně jako u Office Labs i zde je na místě krátké upozornění. Slovo Labs napovídá, že jsou produkty v určité fázi vývoje, a nemusí tudíž vždy korektně fungovat. Instalací se tedy vystavujete možným komplikacím. Důrazně proto nedoporučujeme používat následující produkty méně zkušeným uživatelům.

Photosynth

Určitě znáte Google Street View. Klikáním myší nebo posouváním kurzory se díky němu můžete virtuálně procházet po městech Spojených států. Nyní si podobnou trojrozměrnou „koláž“ fotografií můžete vytvořit i sami. Díky nástroji Photosynth. Podrobnější recenzi Photosynthu už na Živě.cz najdete. Aplikace je ale stále ve vývoji, takže se vyplatí sledovat novinky na blogu a stahovat aktualizace.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Photosynth umí z běžných fotografií vytvořit iluzi trojrozměrného modelu

Listas

O Listas, dalším z Microsoft Live Labs projektů jsme se ještě nezmiňovali. Nejde o tolik zajímavý projekt jako výše zmíněný Photosynth, své využití si ale určitě najde. Jeho základním principem je vytváření, spolupráce a sdílení seznamů zajímavých objektů. Ať už jde jen o poznámky, záložky obrázky nebo cokoliv jiného. Prostřednictví Listas tak můžete např. s kolegy organizovat akci, přičemž aplikace poslouží jako online sdílený seznam úkolů.

Pro přístup do Listas se opět neobejdete bez Windows Live ID. Sama aplikace pak v současnosti obsahuje jen několik základních částí. Mimo osobních seznamů pak také editor nových příspěvků a seznamy sdílené v rámci komunity. Kromě přímo sdílených položek můžete vyhledávat seznamy také podle tagů, jejich obsah pak sledovat prostřednictvím RSS kanálů apod.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Microsoft Live Labs Listas v praxi

Listas není produktem, který by lámal historické statistiky, když si ale jeho správné využití najdete, může vám v mnohém ušetřit práci.

Seadragon (Deep Zoom)

S projektem Seadragon je to složitější. Název si nevymyslel Microsoft, jmenovala se tak totiž malá společnost, která se zabývala tím, jak snadno a rychle zobrazit velké množství grafických dat. Drobnou firmu v roce 2006 pohltil Microsoft, který má o zobrazování čehokoliv ve vysoké kvalitě obrovský zájem – ostatně vysoké rozlišení obrazových dat je jedním z pilířů druhé digitální dekády Billa Gatese.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Praktická ukázka Deep Zoomu ve Photosynthu

Projekt Seadragon je dodnes součástí „inkubátoru“ Live Labs, dočkal se ale už i praktické implementace jako technologie Deep Zoom, která je pro změnu součástí Silverlightu, odpovědí Microsoftu na konkurenční Adobe Flash. Deep Zoom ale najdete i v mnoha dalších projektech, třeba ve zmíněném Photosynthu, kde slouží pro velmi rychlé a jemné přibližování fotografií o vysokém rozlišení.

Entity Extraction

I když jen na papíře, velmi zajímavě vypadá i projekt Entity Extraction. Web je místem, kde se v různých formách a podobách nachází neuvěřitelné množství informací. Entity Extraction je technologií, jejíž cílem by mělo být automatické rozpoznávání a strojová extrakce těchto informací tak, aby s nimi uživatel mohl dále bez zbytečných komplikací pracovat.

A jak by tohle mohlo v praxi vypadat? Otevřete si webovou stránku oblíbeného klubu. Technologie automaticky rozpozná adresu uvedenou na stránkách klubu a nabídne vám její zobrazení na mapě. Do adresáře automaticky přidá telefonní kontakt, do kalendáře pak akci, kterou plánujete navštívit včetně informace o ceně a možnostech platby. Zní to zajímavě, možná až příliš vizionářsky. Ale kdoví, třeba jednou.

Součástí Microsoft Live Labs jsou ještě dva další projekty – Alumni s technologií Deepfish pro přehlednější práci s internetem na displejích mobilních telefonů a B-Sides s technologií Simple Logging Library, malou jednoduchou open source .NET knihovnou určenou pro vývojáře.

Je zřejmé, že nejsofistikovanější technologie budoucnosti si Microsoft nechá pro sebe a nebude se s nimi s předstihem chlubit kdekoliv na webu. Už pohled na výše zmíněné ale naznačuje, že v budoucnosti bude zase o trochu zajímavějšího internetového obsahu více.

Váš názor Další článek: SEO v PHP: Programujeme profesionálně (kniha)

Témata článku: Software, Microsoft, Web, Lab, Zajímavý objekt, Osobní seznam, Extrakce, Jemné rozlišení, Microsoft Silverlight, Alchymie, Deep, Malá společnost, Vysoké množství, Labs, Historický telefon, Trojrozměrný snímek, Technologie budoucnosti, Laboratorní pokus, Základní mapa


Určitě si přečtěte

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 108

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky