Live Labs: alchymie podle Microsoftu

Stejně jako Mozilla nebo Adobe má svou softwarovou laboratoř i Microsoft. A nevaří zde pouze experimenty, které se nikdy nedostanou k běžnému uživateli – důkazem budiž Photosynth.

Není tomu dávno, co jsme vám na Živě.cz představili několik projektů Microsoft Office Labs, tedy v současnosti vyvíjených aplikací, které by v budoucnu mohli uživateli v mnohém usnadnit práci se stejnojmenným kancelářským balíkem. Dnes se podíváme na další laboratorní pokusy softwarového gigantu – na Microsoft Live Labs. V rámci Live Labs představuje Microsoft hned několik nových softwarových projektů, o nichž se zatím na internetu ani jinde v tisku příliš nemluví.

Labs od slova laboratoř
Stejně jako u Office Labs i zde je na místě krátké upozornění. Slovo Labs napovídá, že jsou produkty v určité fázi vývoje, a nemusí tudíž vždy korektně fungovat. Instalací se tedy vystavujete možným komplikacím. Důrazně proto nedoporučujeme používat následující produkty méně zkušeným uživatelům.

Photosynth

Určitě znáte Google Street View. Klikáním myší nebo posouváním kurzory se díky němu můžete virtuálně procházet po městech Spojených států. Nyní si podobnou trojrozměrnou „koláž“ fotografií můžete vytvořit i sami. Díky nástroji Photosynth. Podrobnější recenzi Photosynthu už na Živě.cz najdete. Aplikace je ale stále ve vývoji, takže se vyplatí sledovat novinky na blogu a stahovat aktualizace.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Photosynth umí z běžných fotografií vytvořit iluzi trojrozměrného modelu

Listas

O Listas, dalším z Microsoft Live Labs projektů jsme se ještě nezmiňovali. Nejde o tolik zajímavý projekt jako výše zmíněný Photosynth, své využití si ale určitě najde. Jeho základním principem je vytváření, spolupráce a sdílení seznamů zajímavých objektů. Ať už jde jen o poznámky, záložky obrázky nebo cokoliv jiného. Prostřednictví Listas tak můžete např. s kolegy organizovat akci, přičemž aplikace poslouží jako online sdílený seznam úkolů.

Pro přístup do Listas se opět neobejdete bez Windows Live ID. Sama aplikace pak v současnosti obsahuje jen několik základních částí. Mimo osobních seznamů pak také editor nových příspěvků a seznamy sdílené v rámci komunity. Kromě přímo sdílených položek můžete vyhledávat seznamy také podle tagů, jejich obsah pak sledovat prostřednictvím RSS kanálů apod.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Microsoft Live Labs Listas v praxi

Listas není produktem, který by lámal historické statistiky, když si ale jeho správné využití najdete, může vám v mnohém ušetřit práci.

Seadragon (Deep Zoom)

S projektem Seadragon je to složitější. Název si nevymyslel Microsoft, jmenovala se tak totiž malá společnost, která se zabývala tím, jak snadno a rychle zobrazit velké množství grafických dat. Drobnou firmu v roce 2006 pohltil Microsoft, který má o zobrazování čehokoliv ve vysoké kvalitě obrovský zájem – ostatně vysoké rozlišení obrazových dat je jedním z pilířů druhé digitální dekády Billa Gatese.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Praktická ukázka Deep Zoomu ve Photosynthu

Projekt Seadragon je dodnes součástí „inkubátoru“ Live Labs, dočkal se ale už i praktické implementace jako technologie Deep Zoom, která je pro změnu součástí Silverlightu, odpovědí Microsoftu na konkurenční Adobe Flash. Deep Zoom ale najdete i v mnoha dalších projektech, třeba ve zmíněném Photosynthu, kde slouží pro velmi rychlé a jemné přibližování fotografií o vysokém rozlišení.

Entity Extraction

I když jen na papíře, velmi zajímavě vypadá i projekt Entity Extraction. Web je místem, kde se v různých formách a podobách nachází neuvěřitelné množství informací. Entity Extraction je technologií, jejíž cílem by mělo být automatické rozpoznávání a strojová extrakce těchto informací tak, aby s nimi uživatel mohl dále bez zbytečných komplikací pracovat.

A jak by tohle mohlo v praxi vypadat? Otevřete si webovou stránku oblíbeného klubu. Technologie automaticky rozpozná adresu uvedenou na stránkách klubu a nabídne vám její zobrazení na mapě. Do adresáře automaticky přidá telefonní kontakt, do kalendáře pak akci, kterou plánujete navštívit včetně informace o ceně a možnostech platby. Zní to zajímavě, možná až příliš vizionářsky. Ale kdoví, třeba jednou.

Součástí Microsoft Live Labs jsou ještě dva další projekty – Alumni s technologií Deepfish pro přehlednější práci s internetem na displejích mobilních telefonů a B-Sides s technologií Simple Logging Library, malou jednoduchou open source .NET knihovnou určenou pro vývojáře.

Je zřejmé, že nejsofistikovanější technologie budoucnosti si Microsoft nechá pro sebe a nebude se s nimi s předstihem chlubit kdekoliv na webu. Už pohled na výše zmíněné ale naznačuje, že v budoucnosti bude zase o trochu zajímavějšího internetového obsahu více.

Témata článku: Software, Microsoft, Web, Laboratorní pokus, Technologie budoucnosti, Vysoké množství, Microsoft Silverlight, Deep, Malá společnost, Trojrozměrný snímek, Historický telefon, Základní mapa, Zajímavý objekt, Lab, Jemné rozlišení, Alchymie

Určitě si přečtěte

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

22.  11.  2017 | David Polesný | 37

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

** Microsoft se zabydluje na platformě Android ** Nedávno představený launcher už používá milion uživatelů ** Je to stále jen zanedbatelný zlomek uživatelů Androidu, ale slibný růst

22.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 35

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

** Co je to vlastně láska? Dá se vysvětlit vědecky? ** Výzkum ukázal, že zamilovaní jedinci mají mj. zvýšenou hladinu fenyletylaminu a množství testosteronu ** Je ale rozdíl mezi zamilovaností a láskou

21.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje