Listopadový Audit: cesta do hlubin duše českého Internetu (I.)

Třináctiprocentní meziměsíční růst Internetu za listopad je výtečný - jen tak dál. Ne každý ale patřil mezi vítěze.
Proč podnikat na Internetu? Protože to je jediná průmyslová oblast v České republice s ročním růstem nad sto procent. Protože tu je. Už chápeme amok rizikového kapitálu v USA, který místo toho, aby investoval do jistých oborů, jako je pěstování kukuřice v Alabamě, hrne peníze do oboru, který nic nevynáší – ale roste úžasným tempem.

Listopadový Audit firmy DCCI Davida Čížka ukázal, jako každý měsíc, několik skutečností, které jsou pro uživatele Internetu možná méně zajímavé, pro tvůrce serverů (pro které je ostatně určen) zajímavé vrcholně. Především, celková návštěvnost za listopad stoupla na sledovaných serverech meziměsíčně o 13% - v říjnu to bylo o 14.5%. Počítáme jen servery s návštěvností za oba měsíce, tj. vzestup "evolucí", vývojem na daných serverech, nikoli "revolucí", přibýváním serverů nových - ostatně viz tento článek, ať se neopakuju.

Třináct procent je výborných. Listopad je "byznysově" stejně silný měsíc jako říjen, v informačních technologiích ale dokonce o něco slabší (říjen je měsíc Invexu, Comdexu a vůbec novinek - a informační technologie pořád hodně udávají tón v návštěvnosti serverů). Měsíce říjen a listopad lze tedy v normální ekonomice srovnat, a je-li mezi nimi třináctiprocentní růst na Internetu (říjen: 846 000 stran denně, listopad: 957 000 stran denně), indikuje to roční růst 433%. A o tom nesní ani největší optimista.

V počtu IP adres je vzestup menší - devět procent, což by odpovídalo ročnímu přírůstku nových uživatelů českého Internetu 258%. Opravdu nás ročně o tolik přibývá? Určitě ne - ale daleko pravděpodobnější je, že ročně přibývá toto procento profesionálních uživatelů českého Internetu, tedy těch, kteří aktivně navštěvují české weby a kteří nepoužívají zavináč u svého jména jen jako náušnici v uchu, tedy pro ozdobu. Počet zobrazených stran předstihl počet nových návštěvníků, a to může mít dvojí vysvětlení: a) lidé pracují s Internetem intenzívněji, b) počet udělátek redukujících počet uživatelů na jednu IP adresu (firewally atd.) roste tak, že poměr lidí na jednu IP adresu stoupá. Na tuto otázku asi ještě dlouho nedá nikdo odpověď…

Audit DCCI je dnes bezpochyby první ligou v průzkumu českých webů; ostatní dvě služby, se kterými se lze ještě občas setkat (Toplist a Navrcholu) jsou krajským přeborem. To neznamená, že by nestály za nic - pouze to znamená, že servery "kotované" na těchto seznamech mohou těžko usilovat o získávání placené bannerové inzerce podle počtu zobrazení, neboť věrohodnost zveřejněných počtů návštěv je minimální. Nejsou zde nijak eliminovány např. vlastní návštěvy, a tak je dán volný prostor robotkům, které jsou schopny naklikat takové množství zobrazených stránek, kolik server vydrží.

Nejdříve se tedy na Auditu věnujme několika serverům, které byly zařazeny poprvé v historii. Jeden bude mít asi unikát navždy - je zařazen poprvé a naposled, a jedná se o Bojkot. Server Bojkotu měl necelý milión zobrazených stran, což znamená, že zdaleka není "nejnavštěvovanějším listopadovým serverem", jak někteří tvrdili - byl devátým nejnavštěvovanějším a dostaly se před něj i zpravodajské servery Mobil, Trafika, Pes a České Noviny. Avšak, pozor! Bojkot poprvé umožnil ověřit empiricky stanovené koeficienty o tom, kolik lidí odpovídá jedné IP adrese, a to díky hlasování na Bojkotu:

  • počet hlasů: 106 000
  • počet IP adres: 40438
Pokus o odhad, kolik lidí navštívilo Bojkot, ale nehlasovalo: 30% (možná i vyšší, množství lidí, kteří se poněkud paranoidně obávají někam sdělit rodné číslo z obavy, že by dostali do schránky leták na Spoření s Liškou, je překvapivě velké). Výpočtem docházíme k číslu (pozor, fanfáry): 3.4, což je o dost více, než "konsenzuální" koeficient 2.5, který jsme si kdysi s kolegy (Petr Stránský, Patrick Zandl, Marek Antoš atd.) jaksi vydedukovali a vy-e-mailovali. Jedno nebezpečí tu je: že na Bojkotu hlasovalo velké množství lidí fiktivně, tedy generátorem náhodných čísel sem umístili různá rodná čísla a e-mailové adresy. To už ale neposoudím, to musí jiní.

Bojkot ukázal ještě jedno: jak velkou část českého Internetu vůbec nezajímá dění okolo Internetu. Přesto, že v bojkotním listopadu nešlo o Bojkotu nevědět, nezareagovala na něj ani jedinou návštěvou tohoto serveru (!) více než polovina uživatelů Seznamu, 3/4 uživatelů MůjWebu atd. Nejde o to, že tolik lidí nezajímá, o kolik nás kasíruje SPT Telecom - naopak, sakramentsky je to zajímá - ale necítí, že by se mohli kvůli tomu někam podívat, na něco kliknout, udělat cosi, co dosud nedělali… ano, tak vypadá český Internet. Znám spoustu lidí, kteří navštěvují na Internetu jednu jedinou stránku a bojí se navštívit jakoukoli jinou.

Dalším nově přibyvším serverem se stala až nyní Lupa Marka Antoše, server o Internetu, čili Internet o Internetu. Lupa se zařadila na konec druhé desítky a má slušný počet IP adres, menší počet zobrazených stránek: je zde méně článků, ale značné množství lidí, kteří chtějí být informováni o dění v Internetu (tj. patří mezi profesionály v oboru) ji sleduje často, ne-li denně. Další novinkou jsou Profese, server pracovních příležitostí. Čekal jsem mnohem víc než 29. příčku, a znovu to svědčí o tom, jak je český Internet amatérský - Profese je skutečně výborný server pro okamžitou nabídku pracovních příležitostí, a přesto si možná stovky tisíc lidí denně kupují nejrůznější inzertní noviny či deníky s inzertními sekcemi Kariéry. Poslední novinkou je Autokatalog, o kterém nedovedu nic říci, než to, že se mě nezobrazí, neboť odmítne můj Internet Explorer 5.0 beta, a to zcela zbytečně. A když mu řeknu, že jsem ochoten nést veškerá rizika s tím spojená a nechám si stránku v MSIE 5.0 zobrazit, nenajde model auta, kterým jezdím, což mě naštve definitivně. Tak.

(pokračování zítra).

Váš názor Další článek: Další dva PostFixy pro Windows NT jsou na světě

Témata článku: Internet, Internet Explorer, Audi, Alabama, Pozor, Lis, Lišt, Úžasné auto, Slušné číslo, Profese, Cesta, Velké množství, Listopad, Audit, CES, Toplist, Největší optimista, Průmyslová oblast, Duše, Kukuřice, Amok