Listen.com: neomezený přístup k hudbě za tři stovky

Firmě se postupně podařilo uzavřít smlouvy se všemi „majors“ a nyní je na světě nabídka, která vypadá zajímavě. Hudební pirátství ale zcela jistě ještě nezlikviduje, už kvůli zatím existující řadě omezení.
Začátkem července oznámila společnost Listen.com, kdysi podobně koncipovaná centrála k volně dostupné hudbě jakou je dodnes web MP3.com, že se jí podařilo uzavřít smlouvu s posledním z „majors“, posledním z velké pětky vydavatelů, kteří ovládají většinu komerčního trhu s hudbou, firmou Universal. Listen.com nyní nabízí zhruba 150 000 hudebních titulů od velké pětky plus řadu menších labelů; důležité je, že zde již nechybí ani nejslavnější jména hudební historie typu Beatles ani nejnovější hitůvky. To vše za deset dolarů měsíčně – za půlku ceny cédéčka u nás - s možností neomezeného počtu stažených a přehraných skladeb.

Je v něčem háček? Ano a ne. Listen.com říká pravdu, že můžete z webu firmy stahovat a poslouchat hudbu 24 hodin denně sedm dní v týdnu; můžete skladby poslouchat kolikrát chcete a můžete dokonce vypalovat. Ráj na zemi a konec pirátství nenastává. Rhapsody není „stahovačka“, kde si za deset dolarů ukládáte na své disky neomezené množství empétrojek; ke službě se přistupuje přes speciální software, který skladby stahuje v zabezpečeném formátu. Není technicky možné je šířit dál – je nutné je přehrát přes tento softwarový přehrávač, který je součástí licence. Rovněž vypalování je omezeno: technicky je umožněno vypálit jen deset skladeb měsíčně. (Ochrany jsou prolomitelné jako ostatně skoro všechny ochrany, ale zde se bavíme o službě pro ty, kteří je nechtějí prolamovat). A ještě jeden důležitý háček: služba je zatím dostupná jen pro občany USA.

Listen.com není unikátní službou tohoto druhu na světě. Je službou nezávislou, nepatřící hudebnímu vydavateli, zatímco dvě podobné služby nazvané Pressplay a MusicNet velkým vydavatelům patří. Listen.com má zatím mírný náskok v tom, že nabízí celé spektrum hudby, „od Abby k ZZ Top“, takže posluchač nemusí uvažovat, která kapela nebo interpret patří kterému labelu, kde se k ní dostane a nemusí kupovat licencí několika služeb; na rozdíl od konkurence umožňuje Listen.com přehrávat neomezený počet skladeb za měsíc. Je zajímavé, že velcí vydavatelé se nakonec podvolili a smlouvu s nezávislým Listen.com uzavřeli – jakoby nakonec přece jenom zvítězil zákazník.

Nechci zde vynášet Listen.com do nebes jako firmu, která zvrátí poměry na trhu hudby – spíše dobře ukazuje na směr, jakým se obor vyvíjí a jak se zřejmě rozřeší dilema „jak mít a nekrást“. Namísto prodávání jednotlivých skladeb, ať už za jakoukoli cenu, je předplatné s neomezeným přístupem zcela jistě životaschopnější. Jsme na začátku vývoje: další kroky budou umožnění přenosu downloadovaných skladeb na přenosná zařízení (empémany), rozšiřování možností jejich vypalování – předplatitel si tedy bude moci se soubory dělat téměř co chce, s jedinou výjimkou, které bude zřejmě bráněno, jak to jenom bude možné: nebude je smět šířit dál, „vyměňovat“ s ostatními. Z pohledu současné pirátské scény to je samozřejmě překážka zásadní, ale pokud bude skutečně přístup k veškeré hudbě za nějaké tři stovky za měsíc, tak přinejmenším ve vyspělých zemích (vysokorychlostní Internet, násobně vyšší mzdy než u nás) bude i pro dnešní hudební piráty – zkusme jim zdvořile říkat piráti z donucení – mnohem jednodušší si dotyčné album na dva kliky stáhnout než je poměrně pracně hledat po kamarádech nebo výměnných sítích. (Pro piráty ze sportu to neplatí, ale domnívám se, že jich není mnoho). Analytická firma Gartner Group ale tvrdí, že předplacené služby budou z pirátského trhu ujídat až někdy v roce 2005, neboť zvyky jsou už hluboko zakořeněné: velcí hudební vydavatelé svou neschopností se domluvit a rychle reagovat nechali zajít věc příliš daleko, návrat k normálním poměrům, kdy se vyplatí nekrást, nebude vůbec snadný.

Diskuze (27) Další článek: Porovnání Anti-Aliasing u Geforce 4 Ti a Parhelie

Témata článku: Internet, NEO, TRI, Hud, Velký háček, Velký vydavatel, Sto, Nezávislý titul, Komerční trh, Lis, Přístup, Label, Lišt, Neomezený přístup, Hudební služba, Beatles


Určitě si přečtěte

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 119

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10