Linuxworld Expo: Linux kam se podíváš

Veletrh Linux Expo má jako každý rok ukázat to nejnovější a nejlepší z platformy Linux. V New Yorku se tak sejdou vedoucí firmy z této oblasti, které představí nové distribuce podporující MS Office, nové verze internetových prohlížečů, aplikací a také nějaké to nové železo.
Linuxworld Expo: Linux kam se podíváš
Letošní ročník Linuxworld Expa ukazuje, že opensource platforma může být vhodným doplňkovým sortimentem pro velké IT společnosti typu IBM nebo HP, zatímco malé firmy kolem Linuxu spíše bojují o přežití. Je to znát i na ohlášených produktech. Právě nástup značkových linuxových řešení od IT obrů je nejmarkantnějším trendem. IBM už linux podporuje dlouho a masivně, ale nové aplikace a počítače stavěné pro Linux chystá i HP a DELL.

Computer Associates chce vzít Linux tento rok ztečí – nasvědčuje tomu hned dvanáct nových aplikací pro linux a nové verze dalších šesti. Hlavním záměrem CA je ovládnout trh s aplikacemi pro management linuxových systémů od mainframů a distribuovaných systémů až po běžné sítě.

Novinku chystá také německá SuSE, která má lokální zastoupení i v ČR. V roce 2003 uvede speciální linuxovou distribuci Linux Office Desktop, která umožní instalaci produktů Microsoft Office 2000 bez nainstalovaných Windows. Základem této distribuce je SuSE Linux 8.1 obohacený o CrossOver Office 1.3.1 společnosti Codeweavers, což je komerční produkt založený na Wine, samostatně se prodává za 55 amerických dolarů. Kromě desktopové verze bude k dispozici i Openexchange Server s funkcí mailserveru a podporou groupware.

IBM předvede Tivoli pro Linux, který by měl zlepšit dostupnost linuxových serverů. Dále se očekává uvedení eServer integrated Platform pro mainframy z řady zSeries či podpora Lotus INOtes Web Access 6.0.

Hewlett-Packard představí novou řadu pracovních stanic, které budou dostupné pouze s předinstalovaným Red Hat Linuxem 7.3. Cílovou skupinou těchto produktů mají být uživatelé pracující s databázovými systémy. Portfolio serverů rozšíří čtyřprocesorový blade server, který však kromě Linuxu bude certifikován také pro MS Windows.

Už druhý rok za sebou se bude na veletrhu prezentovat i Microsoft, který ale nechystá žádné nové produkty. Místo toho bude linuxovým geekům ukazovat web věnovaný vývojářskému prostředí Web Matrix či poslední verzi Windows services for Unix.

Smutnou zprávou z druhé strany je strádání Mandrake, společnosti, která se starala o jednu z nejrozšířenějších distribucí linuxu. Mandrake minulý týden požádala o soudní ochranu před věřiteli. I když ale oznámila další verzi své linuxové distribuce, bez investora se z dluhů dostane jen těžko.

Diskuze (105) Další článek: První benchmarky Centrina (Banias)

Témata článku: Linux, Tivoli, Lin, Linuxová distribuce, Linuxová aplikace, Strádání, Matrix, Soudní ochrana, Hlavní záměr, Americká stanice, Dluh


Určitě si přečtěte

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

** Chcete na svém počítači vyzkoušet jiný operační systém? ** Jednoduchá cesta vede přes virtualizaci ** Přinášíme pět nejlepších programů virtualizaci operačních systémů

Karel Kilián | 104

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 32

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 83Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí