Linuxoví miliardáři: ve správnou dobu na správném místě

Bizarnost amerického akciového trhu nikdy nebyla větší: dnes můžete získat miliardu dolarů tím, že dovedete něco správně rozdat zadarmo.
Americký akciový trh má po „dot.com companies“ nové miláčky: linuxové firmy. Na burzu vstupuje jedna za druhou a stejně tak získávají během pár dnů neuvěřitelné burzovní valuace – jejich zakladatelé, jejich „linuxoví Gatesové“, kteří ve firmách stále drží až pár desítek procent akcií, se stávají přes noc ne milionáři (takových je v Kalifornii víc než taxikářů), ale hned miliardáři.

Během posledních týdnů se to podařilo hned třem z nich: dvěma zakladatelům z Red Hatu (Robert Young a Marc Ewing) a zakladateli VA Linux Systems Larry Augustinovi. Posledně jmenovanému trvalo po vstupu na burzu doslova pár minut (!!!), aby se jeho papírový majetek vyšplhal na hodnotu dvou miliard dolarů (= srovnatelné s hrubým národním produktem např. dvou českých krajů).

Pravý Bill Gates musí žárlit – vždyť jemu trvalo řadu let, než jeho osobní akciový majetek v Microsoftu, a to je firma, která na rozdíl od takového VA Linux Systems už v začátcích obsazovala drtivou většinu prodaných osobních počítačů, vzrostl na takovouto hodnotu. Burzovní analytici, zejména pak z Evropy, kterým jsou „otáčky“ americké burzy (zejména NASDAQu) také docela trnem v očích, trvale hovoří o stále větší bublině, která musí splasknout. Vlivný The Economist, který je jakýmsi programovým „ekonomickým skeptikem“, ovšem s mimořádnou reputací špičkových prognóz a odhadů, hovoří o tom, že už je pozdě tuto bublinu jakkoli splaskávat, že jednoho krásného dne „pukne“. The Economist a ostatní mají skutečně pravdu v tom, že současné kapitalizace prťavých firmiček, které nic nedokázaly a ze kterých 90 % také nic pořádného nedokáže (rozuměj: nedokáží vydělat ty miliardy dolarů, které jim dnes tvoří kapitalizaci, a dostat se tak na standardní poměr cena akcií/výnosy), jsou úplně nesmyslné. Je tedy americký trh tak hloupý, že to nevidí?

Zcela jistě není – a kuriózně, tato bublina mu příliš nevadí. Nejedná se totiž o nějaké reálné peníze, ale skutečně zatím pouze o papíry, které není jednoduché přetavit v dolary a prchnout s nimi někam do Karibiku (čili: vytunelovat americkou ekonomiku, vytunelovat velké fondy, které to financují). Většina manažerů a zakladatelů těchto firem má totiž své akcie ve firmě vázány jako tzv. opce: mohou si je nechat vyplatit až po několika letech, vyplácení je přísně sledováno (a je zcela jisté, že kdyby chtěl například i takový Gates v jednom dni prodat všechny své akcie Microsoftu, klesly by možná až na zlomek své hodnoty, takže by je za vysokou cenu ani neprodal), a pokud by chtěli z firmy odejít, získali by za své akcie jen úvodní upisovací hodnotu, obvykle třeba o řád menší než je hodnota současná.

Velké americké fondy, které jsou podstatným hybatelem akciového trhu (soukromí investoři dělají na burze akorát „vítr“, ale podstatně ji neovlivňují), potřebují před svými klienty dokázat vysokou návratnost investic, a proto kupují internetové akcie. Nikdy ale na nich nestojí – filosofie všech velkých investorů je v pečlivé diverzifikaci aktiv. Znamená to, že kdyby se důvěra burzy v tzv. „dot.com stocks“ čili internetové firmy (linuxové atd. v to počítaje) přes noc zhroutila – což se docela dobře může stát a což se zřejmě také časem stane – a kdyby akcie těchto firem padly na desetinu hodnoty, ztratí všechny fondy pár desítek procent své hodnoty, ale jinak se nic podstatného nestane. Do těchto firem totiž zatím nebylo mnoho investováno – softwarový podnik toho moc nepotřebuje – a rozhodně nejde o případy, jako když se na českém trhu provalí, že strojírenský podnik či pár bank potřebují k přežití desítky miliard korun a musí to platit poplatník, reálně, z hotových peněz. Propad v USA díky „propíchnutí bubliny“ může být samozřejmě drastičtější, až o stovky miliard dolarů, a zcela jistě může otřást světovými finančními trhy – prostého daňového poplatníka ale bezprostředně skoro nic stát nebude, pouze se trošku zmenší hodnota jeho investic do akcií.

Diskuze (2) Další článek: Seznamy starších ročníků

Témata článku: Linux, Vysoká hodnota, Burza, Velký investor, Lin, Strojírenský podnik, Zakladatel, Young, Miliardář, Americký dolar, Standardní poměrGoogle odstavil ruský botnet, jež využívá technologii blockchainu a infikoval více než milion počítačů

Google odstavil ruský botnet, jež využívá technologii blockchainu a infikoval více než milion počítačů

** Google odstavil ruský botnet Glupteba ** Přesto není vyhráno – využívá totiž technologii blockchainu ** Hackeři tak mohou získat kontrolu nad botnetem zpět

Karel Kilián
BlockchainBotnetGoogle
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko