Linuxové novinky: XBMC slaví desáté narozeniny

Po měsíci je zde další souhrn událostí ze světa Linuxu a open-source. XBMC slaví 10. narozeniny, vyšel Gnome 3.6 a Nuvola Player 2 podporuje Google Play Music a další služby.

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Před deseti lety vznikly dva multimediální projekty, které dnes patří do výkladní skříně svobodného softwaru, a tak by byla škoda se krátce nepodívat na jejich historii.

Jedním z oněch projektů je multimediální centrum XBMC. První betaverze vyšla na veřejnost 5. října 2002, tehdy ještě pod názvem XBMP (Xbox Media Player). Jak název značí, původně bylo centrum určeno pro herní konzoli Xbox. Tu už dnes XBMC kvůli zastaralosti ani nepodporuje, ale zase postupně přibylo mnoho dalších a asi i zajímavějších platforem: Linux, Apple OS X, Microsoft Windows a další. Nadějně vypadá budoucnost XBMC také na Androidu. Uživatelé si tohoto multimediálního centra cení zejména kvůli spoustě funkcí, podporovaných formátů, dostupnosti zdarma a možnostem úprav – vybrat si můžete z hromady rozšíření a témat vzhledu. Nelze opomenout ani relativně nízké hardwarové nároky, XBMC si poradí s Full HD videem i na levném minipočítači Raspberry Pi.

Klepněte pro větší obrázek
XBMC – hezké a přitom nenáročné

V říjnu 2002 odstartoval také vývoj hudebního přehrávače Amarok. Cílem jeho autora Marka Kretschmanna původně bylo jen vylepšení přehrávače XMMS. Projekt se ale pořádně rozjel, Amarok se stal etalonem přehrávačů pro Linux. Velké oblibě se těšila hlavně verze řada 1.4 započatá na jaře 2006 a mnohými uživateli považována za nejlepší hudební přehrávač vůbec. Důkazem budiž přehrávač Clementine, který z Amaroku 1.4 vychází a šest let po vydání svého vzoru se stále těší zájmu uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek
Amarok 1.4

Začátkem roku spolu s KDE 4.0 vyšel Amarok 2.0. Přinesl zásadní změny, zejména co se týče rozhraní, a nemálo uživatelů se od něj odvrátilo. Některé se mu časem podařilo přilákat zpět, ale zlatá éra „jedna čtyřky“ je definitivně pryč. Ale Amarok má i dnes co říct a zůstává výchozím správcem hudby v grafickém prostředí KDE.

Klepněte pro větší obrázek
Amarok 2.3

LF přichází s řešením „problému secure boot“

Zhruba před rokem vyšlo najevo, že Microsoftem certifikované počítače pro běh Windows 8 budou muset podporovat technologii UEFI Secure Boot, a objevily se hlasy, že by to Linuxu mohlo pěkně zatopit. Linux Foundation nyní přichází s řešením, díky kterému by mělo být možno prakticky každý svobodný systém rozběhnout i přes secure boot.

Jak to bude fungovat? Aby každá linuxová distribuce (nebo i jen lehce pozměněná verze distribuce) nemusela žádat Microsoft o klíč, Linux Foundation vytvoří předzavaděč a ten podepíše. A za oním předzavaděčem už si budete moci dělat to, co lze nyní bez secure bootu: Nainstalovat „dospělý“ zavaděč, nainstalovat systém, nebo jej rozběhnout z optického média či USB flash disku. Aby nebylo tak jednoduché tuto v podstatě díru v UEFI Secure Boot zneužít, předzavaděč se vás při prvním zavedení dosud neznámého systému zeptá, zda ho opravdu chcete zavést, aby se ujistil, že jste opravdu mírumilovný člověk a ne ošklivý malware.

GNOME 3.6

Půlrok se s půlrokem sešel a opět vychází nová verze grafického prostředí GNOME. Je značena 3.6 a jako obvykle se zabydlí v celé řadě distribucí – například v nadcházejících verzích Fedory a Ubuntu. Co je nového? Z designových novinek se můžete těšit na nový vzhled přihlašovací a „uzamčené“ obrazovky, upravené rozhraní tzv. aktivit nebo vylepšené notifikace. V předchozích verzích byla často kritizována absence tlačítka pro vypnutí počítače v menu uživatele, k dispozici byla pouze možnost počítač uspat. Designéři se chytli za nos a tlačítko pro vypnutí vrátili na své místo. Naopak ale zase odebrali tlačítko pro uspání...

Klepněte pro větší obrázek
Uzamčená obrazovka v novém stylu

Co se týče aplikací, největší změna se odehrála u souborového správce Nautilus (nově prezentován jako Soubory). Jak už jsme vás informovali dříve, v rámci vylepšování uživatelské přívětivosti přišel o řadu funkcí, kupříkladu kompaktní, stromový a dvoupanelový mód zobrazení. Na druhou stranu je třeba uznat, že vypadá hezky a intuitivně.

Přibyla aplikace Boxy pro přístup k virtuálním a vzdáleným počítačům. Další novinkou jsou Hodiny (zatím v ukázkové verzi), které můžete použít pro zobrazení světových časů, odpočítávání či buzení. Prohlížeč Web (dříve znám jako Epiphany) následuje své konkurenty a přichází s obrazovkou rychlého přístupu (dlaždice oblíbených stránek). Aplikace Prohlížeč písem a Analyzátor využití disku byly předělány do stylu GNOME 3, a tedy na první pohled značně zjednodušeny. Podrobnosti o GNOME 3.6 najdete v poznámkách k vydání.

Klepněte pro větší obrázek
Správce souborů je intuitivnější, musel ale obětovat funkce

Novinky ze světa softwaru


Mozilla Firefox 16 podporuje webové aplikace

Mozilla vydala šestnáctou verzi webového prohlížeče Firefox. Prohlížeč přináší základní podporu webových aplikací, které budou hrát hlavní roli v připravovaném Firefox OS pro mobilní telefony. Na první pohled se webové aplikace pro Firefox nebudou lišit od těch v konkurenčním Google Chrome, ale měly by být o něco schopnější, lépe se integrovat do systému a také bezproblémově běžet offline. K dispozici budou v připravovaném repozitáři Firefox Marketplace. Další novinkou je lišta pro vývojáře nabízející rychlý přístup k nejrůznějším vývojářským nástrojům.

Současně vyšla také verze pro Android, která dokáže převést webovou stránku do jednoduchého formátu pro pohodlné čtení. Pro uživatele používající službu Firefox Sync je tu nová možnost „odeslat“ otevřené stránky do jejich ostatních zařízení. Méně slavný sourozenec Firefoxu – poštovní klient Thunderbird – také přinesl pár novinek. Funkce pro posílání velkých příloh skrze externí webové úložiště nově podporuje službu Box.net. Thunderbird 16 už vás nebude otravovat aktualizacemi, postará se o ně sám na pozadí.

Klepněte pro větší obrázek
Firefox 16 pro Android – mód pro pohodlné čtení (Zdroj: Lucasr.org)

ownCloud 4.5 přidává podporu dalších úložišť

OwnCloud, open-source nástroj pro snadný provoz vlastního cloudového úložiště, nedávno vyšel ve verzi 4.5 s řadou užitečných novinek. Nejzajímavější z nich je zřejmě podpora připojení úložišť třetích stran – Dropboxu, Google Drive, Amazonu S3 a dalších. Možná si říkáte, že Dropbox má vlastního povedeného klienta, tak k čemu že to je? Díky ownCloudu můžete například synchronizovat rovnou několik účtů, což by u oficiálního klienta bylo obtížně proveditelné. Dále přibyly jednoduchá HTML5 aplikace pro zobrazení prezentací a přehrávač pro streamování videa z úložiště.

Významně byly rozšířeny možnosti správy oprávnění. Uživatelé mezi sebou mohou sdílet soubory, přičemž u nich nastaví, zda je další uživatelé mohou číst, upravovat, mazat, sdílet dál apod. Přístup k souborům lze také volitelně zabezpečit heslem. Nově může být jednotlivým podskupinám uživatelů přidělen vlastní správce. Při synchronizaci už se nekontroluje časová značka souboru, nýbrž přidělené identifikační číslo. To s sebou nese zrychlení synchronizace a hlavně snížení zátěže serveru. Další vylepšení se týkají verzování, kalendáře nebo synchronizace sdílených adresářů.

Nuvola Player 2

Nuvola Player je hudební přehrávač snažící se o co nejlepší integraci hudebních cloudových služeb do klasického desktopu. Můžete tak například ovládat přehrávání skrze multimediální klávesy nebo zvukové menu. Přehrávač aktuálně podporuje sedm služeb: Grooveshark, Google Play Music, 8tracks, Rdio, Pandora, Hype Machine a Amazon Cloud Player, který přibyl právě v nové verzi. Některé z nich pro přehrávání začaly používat HTML 5 namísto Flashe. Také se změnila úvodní obrazovka pro výběr služby.

Klepněte pro větší obrázek
Nuvola Player – nabídka podporovaných služeb je opravdu široká

Zaznamenávání přehraných skladeb na Last.fm už má na starosti přímo Nuvola Player, dříve k tomu bylo potřeba rozšíření třetí strany. Přibylo rozšíření pro zobrazení textu aktuálně přehrávané skladby. Co se týče novinek „pod kapotou“, tak jednotlivé služby mohou mít nastavení samy pro sebe (u Google Music Play tak například můžete schovat lištu Google), některé funkce přehrávače byly odděleny do samostatných rozšíření a celá aplikace povýšila na framework GTK+ 3. Pro fajnšmekry je tu potom možnost ovládat Nuvola Player z příkazového řádku.

Jednou větou

Diskuze (7) Další článek: Microsoft Surface: 20 let experimentů s Tablet PC

Témata článku: Software, Linux, Operační systémy, Open source, Secure Boot, Snížení zátěže, Pohodlné čtení, SLA, Identifikační číslo, Zlatá éra, Rozšířený Android, Ubuntu One, Přehrávané video, Narozeniny, Mesa, UEFI, Nový Xbox, Pozměněná verze, Jednoduché rozšíření, Přidělený id, Nové úložiště, Lin, Pandora, Webové úložiště, Největší změna, Netbooky levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 157

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11