Linuxové novinky: Ubuntu One Music a LibreOffice

Po čtrnácti dnech tu jsou další novinky ze světa open source. Placený Android Market už rozumí českým korunám, vzniká nezávislý LibreOffice. Překoná OpenOffice.org v područí Oraclu?
Linuxové novinky: Ubuntu One Music a LibreOffice

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Švýcarský kanton Solothurn byl vzorovým příkladem nasazení open source ve státní správě. Hodně se o něm napsalo, protože na Linux kompletně přešel už v roce 2001. Nyní ale Solothurn přechází zpět na Windows, konkrétně na nejnovější Microsoft Windows 7. Oficiálním důvodem k přechodu je nekompatibilita některých systémů. Trochu zvláštní důvod, když si uvědomíte, že už Linux používali téměř deset let. Navíc kompatibilita byla v roce 2001 mnohem větší problém než dnes. Spolupráce open source systémů s proprietárními technologiemi už často nepředstavuje takový problém. VSolothurnu používali Debian s prostředím KDE, prohlížeč Mozilla Firefox, kancelářský balík OpenOffice.org a e-mailový systém Scalix. Teď je sice nahradí Windows 7 s Outlookem, ale údajně chtějí některé open source aplikace využívat i na Windows.

Placený Android Market konečně i u nás

Google oznámil rozšíření seznamu zemí, ve kterých budou dostupné placené aplikace v Android Marketu. Mezi 19 nováčky se objevila i Česká republika, ale bohužel zatím chybí Slovensko. Ale věřím, že i Slováci se brzy dočkají. Android se rychle rozšiřuje a nedostupnost placených aplikací by byla zbytečná brzda. Tím padá asi poslední překážka, která bránila plnohodnotnému využívání Androidu u nás. Možnost nakupování aplikací bude spuštěna během dvou týdnů. Doteď jsme mohli z Android Marketu stahovat pouze zdarma poskytované aplikace, vyspělejší náhrady uživatelé sice mohli koupit přímo u výrobce, ale to samozřejmě není tak komfortní. V Android Marketu najdete více než 100 tisíc aplikací a počet stažení se pomalu přibližuje dvěma miliardám. A v poslední době se navíc začínají objevovat i kvalitní hry, i když v této oblasti má stále jasnou převahu iPhone a jeho AppStore, a to zejména kvůli hardwarové nejednotnosti androidových telefonů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První seznámení s placeným Marketem na české SIM kartě
Telefon s tuzemskou lokalizací samozřejmě vše vypíše v češtině

Jabbim klient pro Android byl zveřejněn jako open source

Český Jabber server Jabbim.cz kromě desktopového klienta už nějaký čas vyvíjí aplikaci pro mobilní systém Android. Zatím sice ještě nevyšla stabilní verze, ale podle zkušeností uživatelů už je použitelný. Nyní Jabbim.cz zveřejnil klienta jako open source pod licencí GPL3 a láká vývojáře, aby se na tvorbě podíleli. Na konci roku vybere tři nejpřínosnější a těm rozdá celkem pět set euro. To už je slušná motivace. Podrobnosti o projektu najdete na dev.jabbim.cz. Stahovat můžete tamtéž nebo z Android Marketu.

Novinky ze světa softwaru


Vznikl LibreOffice – fork OpenOffice.org

Když v dubnu 2009 Oracle koupil Sun Microsystems, získal do svého portfolia mimo jiné i kancelářský balík OpenOffice.org. Ale zatím prakticky nedal vědět, jaké s ním má plány. Ukončení projektu nepřichází v úvahu, na to je OpenOffice.org moc cenná záležitost, ale mohlo by dojít k podobné situaci jako s distribucí OpenSolaris. Oracle bude vyvíjet pouze Solaris Express a od jeho vývoje de facto odstřihl komunitu. A tak se významní lidé kolem tohoto kancelářského balíku rozhodli, že vytvoří fork s názvem LibreOffice.

Klepněte pro větší obrázek
Betaverze LibreOffice 3.3

Jeho vývoj bude zaštiťovat nadace The Document Foundation, kterou k tomuto účelu založili. Podporu nadaci už vyjádřila řada významných společností včetně například Free Software Foundation, The GNOME Foundation, Googlu, Novellu, Red Hatu, Canonicalu, nebo Liberixu. Nadace Oracle požádala, aby jí přenechal značku OpenOffice.org, takže zatím není jasné, jak se nakonec fork bude jmenovat. Oracle byl také přizván ke spolupráci. Už také vyšla betaverze LibreOffice ve verzi 3.3. Zatím se LibreOffice od OpenOffice.org liší prakticky pouze změněnými nápisy, ale časem by se oba projekty mohly vzdálit. Ale to jsou jen dohady, napoví nám vývoj v následujících týdnech a měsících.

GNOME 2.32

Vyšla nová verze grafického prostředí GNOME, po které už by mělo následovat (r)evoluční vydání GNOME 3. Vývojáři už se soustředí právě na něj, a tak v GNOME 2.32 nenajdeme moc novinek. Komunikátor Empathy nabízí seskupování více kontaktů pod jednu položku (osobu) nebo vylepšené okno pro audio a video hovory. Nový dialog souborového správce Nautila zabrání konfliktu souborů a při shodě názvů vám nabídne přejmenování. GNOME je opět plně lokalizováno do češtiny, do slovenštiny je lokalizováno z 54 %, ale díky změnám v organizaci se blýská na lepší časy. Vydání GNOME 3 se sice dočkáme až na jaře, ale už v průběhu podzimu se můžete těšit na betaverzi. Více o novém GNOME a ochutnávku připravované „trojky“ najdete v našem článku.

GNOME Shell v GNOME 3

 

Synchronizační služba Xmarks končí

Služba Xmarks (dříve Foxmarks) umožňuje synchronizaci záložek, hesel a dalších dat. Používá jí kolem dvou miliónů uživatelů, ale teď se budou muset poohlédnout jinde. Společnost nenašla vhodný obchodní model a zkrátka nemá odkud čerpat peníze na provoz. Je to poměrně škoda. I když tu synchronizačních služeb máme více a často tyto funkce nabízí samotné prohlížeče, hlavní výhodou Xmarks byla synchronizace napříč prohlížeči a případně i operačními systémy. A tu poskytoval už v době, kdy takové funkce prohlížeče vůbec nenabízely. Xmarks definitivně skončí 10. ledna 2011. Detaily se dozvíte v častých otázkách. Objevila se i petice na záchranu Xmarks, ve které příznivci prohlašují, že by za používání služby byli ochotni platit 10 dolarů ročně. Těžko říct, jestli má iniciativa nějakou šanci na úspěch. Každopádně příznivci služby mají ještě více než tři měsíce na to, aby se pokusili situaci nějak zvrátit.

Aktualizováno: Pokud autoři služby seženou sto tisíc platících uživatelů, kteří přispějí deseti dolary ročně „do kasy“, služba v této komerční podobě bude pokračovat i nadále.

Ubuntu One Music Beta

Canonical na sdílecí službu Ubuntu One postupně navazuje další funkce. Už můžeme synchronizovat soubory, kontakty nebo nakupovat hudbu přes Ubuntu One Music Store. Nové Ubuntu One Music (neplést s Music Store), které právě vyšlo v betaverzi, umožňuje streamování hudby na mobilní telefony. V praxi to vypadá tak, že se vybrané mp3 skladby (další formáty zatím nejsou podporované) nahrají na servery Ubuntu One a z telefonu je budete moci poslouchat skrze aplikaci. V současnosti můžete vyzkoušet aplikaci pro Android a trochu překvapivě je v plánu i aplikace pro iPhone. V rámci betatestování je služba zdarma, ale po ostrém spuštění už bude placená. Za oceánem by služba mohla mít šanci na úspěch, ale u nás zatím těžko. Dokud budou datové tarify tak drahé a pokrytí 3G sítěmi slabé, tak streamování hudby do telefonu nemá smysl. Pro zvědavce je tu web ArsTechnica.com, kde Ubuntu One Music otestovali.

Klepněte pro větší obrázek
Canonical stále víc rozšiřuje své služby
Ubuntu One Music, zdroj ArsTechnica.com

Novinky ze světa distribucí


Co nového u Androidu?

Kolem operačního systému pro chytré telefony Android se toho poslední dobou děje hodně. O Jabber klientu Jabbim a plnohodnotném Android Marketu u nás už jste si přečetli. Teď se podíváme na tyne tak důležité, ale zajímavé novinky. Operační systém Symbian opouští už i Sony Ericksson, který byl jedním z posledních jeho podporovatelů. Přechází právě na Android. Symbian už má své zlaté časy dávno za sebou a dá se předpokládat, že pomalu upadne. Koneckonců i Nokia, jeho výrobce, se soustředí především na nový systém MeeGo.

Dále vyšla nová verze Gmail klienta pro Android. Přináší různé novinky, ale tou nejdůležitější je změna vydávání nových verzí. Dosud verze aplikace Gmail odvisela od verze systému. Nyní se ale odpojí a aplikace bude aktualizována a doplňována průběžně. To je určitě dobře, protože nové verze Androidu přece jen nevycházejí moc často. Pro aktualizaci na novou verzi klienta budete potřebovat nejnovější Android ve verzi 2.2.

Vodafone chystá nástupce telefonu Vodafone 845, nejlevnějšího Androidu na našem trhu. Nový Vodafone 945 by se na trh měl dostat před Vánocemi, ale kdy se dostane i k nám zatím není známo. Designově se svému předchůdci velmi podobá, uvnitř má ale několik významných vylepšení. Dostane lepší fotoaparát s rozlišením 5 megapixelů nebo větší display o úhlopříčce 3,2“. Ten potěší kapacitní technologií, díky které je ovládání mnohem pohodlnější, ale možná trochu zklame relativně nízkým rozlišením 240×400.

Diskuze (21) Další článek: Xmarks: dejte nám milion dolarů a službu nezrušíme

Témata článku: Software, Operační systémy, Linux, Open source, LibreOffice, Ubuntu, Kancelářské aplikace, Ostré spuštění, Sdílecí služba, Kanton, Lin, Nový telefon, The One, One X, Placený tarif, Vzorový příklad, Poslední verze, Zvláštní důvod, iPhone 3G, Platící uživatel, Poslední šance, Vodafone, Švýcarský výrobce, One, Music, Mobilní telefon na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 108

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky