Linuxové novinky: Slováci koketují s open source

Slovenské úřady by mohly přejít na svobodný software, vývojáři Ubuntu se setkali na konferenci, Mandriva získá nového pána a další události ze světa Linuxu a open source.

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci

Vždy po vydání nové verze Ubuntu se vývojáři sejdou na akci zvané Ubuntu Developer Summit (UDS), aby rozhodli o dalším směřování jejich distribuce. Tentokrát si dali dostaveníčko v kalifornském Oaklandu, kde bylo učiněno několik důležitých rozhodnutí a oznámení. Pokud se o problematiku zajímáte blíže, na YouTube kanálu UbuntuDevelopers najdete záznamy přednášek a diskusí včetně keynote Marka Shuttlewortha:

Nejpřekvapivějším rozhodnutím je zřejmě ukončení vývoje rozhraní Unity 2D – bratříčka základního Unity nevyžadujícího grafickou akceleraci. Překvapivé je hlavně proto, že v nedávno vydaném Ubuntu 12.04 bylo velmi použitelné. Udržování obou verzí Unity by však bylo náročné, proto se vývojáři rozhodli pro použití technologie Gallium3D LLVMpipe, díky které by mělo jít používat bez akcelerace přes grafickou kartu i standardní Unity 3D.

Mnoho povyku způsobilo zjištění, že na UDS vystoupí také zástupci herního giganta Electronic Arts (EA). Že by měl Linux nakročeno stát se herní platformou? Ve skutečnosti nic takového, spíš nuda. EA pouze uvedlo do Centra softwaru dvě hry již dříve běžně dostupné přes prohlížeč. Jinak bohužel nic nenasvědčuje tomu, že by se přístup EA k Linuxu změnil.

Klepněte pro větší obrázek
Lord of Ultima od EA se dostal do Centra softwaru

Co se týče podzimního vydání Ubuntu 12.10, už známe jeho základní rysy: Linuxové jádro ve verzi 3.5 a prostředí GNOME 3.6. Z dalších novinek tu zatím máme jen nástin, jedná se třeba o Python 3, rychlejší bootování, vylepšení Head-Up Displaye (HUD), nový instalátor proprietárních ovladačů nebo „bezešvý“ přechod mezi bootovací a přihlašovací obrazovkou.

Mandriva se vzdává vedení distribuce Mandriva Linux

Francouzská Mandriva S.A. už nebude mít rozhodující slovo při vývoji stejnojmenné linuxové distribuce.

Vývoj by měl probíhat nezávisle pod křídly zatím blíže nespecifikovaného subjektu. Společnost Mandriva se na vývoji samozřejmě dále bude podílet, otázkou je, jak moc a zda to bude k udržení distribuce v „první lize“ stačit. Ve hře je ještě nezávislá distribuce Mageia vycházející z Mandriva Linuxu, která vznikla už v září roku 2010 v reakci na nejistou situaci ve firmě.

Klepněte pro větší obrázek

O směřování samotné společnosti napsal šéf Jean-Manuel Croset na firemní blog. Mandriva S.A. se chystá vydávat distribuci pro desktopové stanice, která bude stavět na komunitním Mandriva Linuxu. Oproti tomu serverová distribuce by měla být založena právě na Mageie. Řešení pro správu velkých sítí Pulse 2 bude Mandriva vyvíjet interně, přičemž s ním plánuje přispívat i do Mandriva Linuxu. Navíc bude pokračovat v různých výzkumných projektech, jak jí ukládají platná ujednání.

LinuxDays – nová linuxová konference v Praze

Praha nedávno přišla o konferenci LinuxExpo, ale na druhou stranu se linuxoví fanoušci mohou těšit na novou konferenci nazvanou LinuxDays. Letos jí navíc budou sekundovat tři další akce: openSUSE Conference, SUSE Labs Conference a Gentoo Miniconf. Vše se odehraje na podzim o víkendu 20. a 21. října v budově FIT ČVUT v Dejvicích. Podrobnější informace se časem objeví na stránkách konferencí. Nic důležitého vám neunikne, ani když budete sledovat LinuxEXPRES, který je mediálním partnerem akce.

Slovensko otestuje OSS ve veřejné správě

Server DSL.sk informuje o tom, že slovenské ministerstvo financí, které má na starosti také agendu informatiky, připravuje projekt na otestování možností použití svobodného softwaru ve veřejné správě. Ministerstvo už prý oslovuje jednotlivé úřady, které by do projektu chtělo zapojit. Tento krok už však zřejmě nic nezmění na prodloužení smlouvy s Microsoftem, která má za 52 miliónů eur zajistit tříletou podporu a právo upgradu na případné nové verze produktů.

Novinky ze světa distribucí


Linux Mint 13 Maya

Oblíbená distribuce Linux Mint vycházející z Ubuntu se dočkala verze 13 s označením Maya. Stejně jako její předobraz Ubuntu 12.04 nabízí prodlouženou pětiletou podporu. K dispozici jsou dvě edice – jedna s grafickým prostředím MATE (fork GNOME 2.3) a druhá se zbrusu novým prostředím Cinnamon (vychází z GNOME 3.2). Balíčky už se nepodařilo napěchovat do velikosti CD, a tak je k dispozici pouze obraz o velikosti něco přes 900 MB, který je nutné vypálit na DVD nebo zapsat na flashdisk.

Prostředí MATE obsažené v minulé verzi nebylo úplně stabilní. Dnes už by to mělo být lepší, verze 1.2 totiž opravila mnoho chyb a nedostatků. I přesto v něm stále nenajdete pár součástí známých z GNOME 2.3.

Klepněte pro větší obrázek
Prostředí MATE – už prý stabilní

Na druhém prostředí Cinnamon nechali vývojáři hodně práce. Takže i když je mu pouhých pět měsíců, zvládá téměř všechny věci, které by zvládat mělo. Má přizpůsobitelný panel (případně více panelů) s možností přidávání appletů, jednoduché menu, podporuje grafické efekty a témata. Navíc má rozsáhlé a přitom celkem přehledné nastavení.

Klepněte pro větší obrázek
Prostředí Cinnamon – povedená novinka

Mezi další novinky patří nový správce přihlašování MDM. Opět se jedná o fork, v tomto případě známého GNOME Display Manageru. I tentokrát můžete počítat s šedozeleným vzhledem, který se dočkal menších úprav. Více informací a odkazy ke stažení najdete na distribučním blogu.

Mageia 2

Mageia, již zmiňovaná odnož Mandriva Linuxu, vychází po roce v nové verzi označené prostě 2. Staví na linuxovém jádře 3.3.6 a grafickém prostředí KDE ve verzi 4.8.2. Alternativně samozřejmě můžete využít mnoho dalších prostředí, z těch známějších třeba GNOME 3.4.1 nebo Xfce 4.8.3. Na nové Xfce 4.10 se tedy nedostalo, ale prý by mohlo být zahrnuto později. Samozřejmostí je hromada nových verzí aplikací: LibreOffice 3.5, GIMP 2.8, VLC 2.0, Mozilla Firefox 10 (ESR), Amarok 2.5 atd. Většina změn se v nové Mageie odehrála pod kapotou, na první pohled zaujme snad jen vylepšený výchozí vzhled a celkově jednotnější vzhled aplikací. Mageia 2 se také může pochlubit kompletní českou lokalizací.

Klepněte pro větší obrázek
Mageia 2 v hezčím kabátku

Novinky ze světa softwaru


ownCloud 4

OwnCloud je mladý synchronizační/zálohovací nástroj podobný například známému Dropboxu nebo Ubuntu One. Jeho hlavní předností je fakt, že je open source, a tudíž ho můžete nainstalovat na vlastní server.

Nově vydaná čtvrtá verze přináší mnoho vytoužených funkcí v čele s šifrováním souborů na straně serveru, verzováním souborů a úkolovníkem ve webovém rozhraní. Webové rozhraní rovněž obsahuje kalendář, který nově můžete sdílet s ostatními uživateli. Novinkou je také alternativní způsob nahrávání souborů, kdy stačí soubor přetáhnout na okno prohlížeče.

Klepněte pro větší obrázek
OwnCloud – webové rozhraní

Z dalších novinek jmenujeme nové API, integrovaný prohlížeč dokumentů ve formátech ODF či přihlašování skrze syslog. Vylepšeny byly například sdílení, fotogalerie a instalace aplikací třetích stran. OwnCloud je zkrátka dobře rozjetý vlak. Vybrat si můžete z mnoha poskytovatelů, základní tarify jsou většinou zdarma. Klient je k dispozici pro Linux, Microsoft Windows a Mac OS X, na mobilní aplikace se zatím čeká.

Jednou větou

Diskuze (51) Další článek: Na e-tržišti Gemin.cz byla dokončena první zakázka

Témata článku: Software, Linux, Operační systémy, Open source, Linux Microsoft, Rozjetý vlak, Nová verze, Podzimní konference, Distribuce, Puls, Mint, Lord, Výchozí vzhled, Oakland, Nová akce, Unity 3D, Unity, Pulse, Přehledné nastavení, Linux Mint, Firemní blog, Gentoo, Rozhodující slovo, Linux a Android, Alternativní způsob

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu