Linuxové novinky: Nový Zéland odmítl softwarové patenty

Nový Zéland odmítá softwarové patenty, Linux slaví 22 let své existence, blíží se konference LinuxDays a další události posledních týdnů ze světa Linuxu a open-source.
Linuxové novinky: Nový Zéland odmítl softwarové patenty

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Linux slaví 22 let. Máte možnost vybrat přednášky pro konferenci LinuxDays. Francouzská ministerstva používají otevřený software. Nový odmítl softwarové patenty. A iHNed zveřejňuje vizualizace dat pod otevřenou licencí.

Linux slaví 22 let

Jak se zdá, vývojáři jsou v létě nějak aktivní. Jinak si totiž neumíme vysvětlit, že slavíme již třetí významné Linuxové výročí v řadě. Poté, co Debian a Slackware oslavili dvacítku se totiž nyní přidává i samotný Linux, kterému ale musíme na dortu rozsvítit o dvě svíčky více. Úplně první verze Linuxu totiž vyšla 26. srpna 1991 a Linus Torvalds ji tehdy uvedl dnes již velmi známou větou:

 

„Ahoj všichni uživatelé Minixu. Pracuji na (bezplatném) operačním systému (je to pouze hobby; nic velkého a profesionálního jako GNU) pro procesory 386 (486).“

 

Inu, moc to Linusovi nevyšlo – jeho systém se za těch dvaadvacet let poněkud rozrostl a již je rozhodně velký a profesionální a projekt GNU zastiňuje i přes nekončící snahy Richarda M. Stallmana, aby se správně říkalo GNU/Linux a ne jen Linux, protože Linux je jen „pouhým“ jádrem a bez softwaru z projektu GNU by mnoho neznamenal.

Gratulujeme! Příští rok by to chtělo nějakou narozeninovou oslavu. S dortem.

Vybrali jste přednášky pro letošní LinuxDays

Letošní ročník konference LinuxDays se bude konat sice až za měsíc (přesněji o víkendu 5. a 6. října), ale „zapojit se“ jste se mohli již nyní výběrem přednášky, které byste si rádi poslechli.

Klepněte pro větší obrázek

Letos bylo na výběr z více jak třech zajímavých desítek témat. Vybírat můžete například z přednášek z oblasti sítí, vývoje openSUSE, ale v nabídce je také přednáška o praktickém nasazení Linuxu na střední škole a vyučující z Fakulty informačních technologií ČVUT (která je spolupořadatelem a v jejíchž prostorách se akce koná) představí, jak se otevřený software uplatňuje při studiu.

Hlasování skončilo v sobotu 7. září.

Ačkoli jsou letos LinuxDays bez mezinárodní účasti, rozhodně je na co se těšit – vybírejte a hlavně se přijďte pobavit i poučit.

Open data & gov


I další francouzská ministerstva používají FOS

Již dříve jsme informovali o iniciativě francouzské poslankyně Isabelle Attard, která si od ministerstev vyžádala informace o tom, jak používají či nepoužívají svobodný software. Nyní byla zveřejněna druhá várka odpovědí, která ukazuje, že francouzská státní správa na tom, z pohledu svobodného softwaru, rozhodně není vůbec špatně.

Ministerstvo školství sice teprve nyní vypracovává nové IT strategie zahrnující svobodný software, ale to neznamená, že jej nepoužívá. Právě naopak, čísla jsou velice působivá – v celé Francii lze ve školství napočítat 23 tisíc serverů s Ubuntu a samotné ministerstvo spravuje přibližně 4000 serverů s Red Hatem. Již blíže nespecifikované je nasazení OpenOffice a LibreOffice, které jsou prý široce využívány učiteli i studenty.

Svobodný software se uchytil i na Ministerstvu financí a to opět především v podobě Linuxu na serverech. Generální ředitelství nepřímých daní a cel používá na všech svých počítačích „svobodný kancelářský balík“ již od roku 2003.

iHNed zveřejňuje vizualizace dat pod otevřenou licencí

Datablog portálu iHNed.cz připravuje různé vizualizace z veřejně dostupných dat a nyní se rozhodl, že i tyto vizualizace a kódy k nim zveřejní pod otevřenou licencí.

Samotná data jsou k dispozici pod licencí CreativeCommons BY-NC-SA, která umožňuje další šíření v případě, že bude uveden autor, nebude se jednat o komerční využití a případná odvozená díla budou mít stejnou licenci. JavaScriptové kódy vizualizací jsou k dispozici pod licencí MIT.

Na gitHubu Economie je v současné době k dispozici sedm vizualizací, například mapa znečištění nebo kriminality v Česku a další.

Inu jedna vlaštovka jaro nedělá, ale v době, kdy zpravodajské portály na jednu stranu běžně berou cokoli s lakonickým „Zdroj: Internet“ a na druhou stranu dští oheň a síru na všechny, kdo si dovolí převzít pár vět z článku, to je docela pěkné gesto.

Nový Zéland odmítl softwarové patenty

Odpůrci softwarových patentů si mohou zase jednou oddychnout – nově přijatý patentový zákon na Novém Zélandu je totiž v této zemi definitivně zakazuje. Počítačový program totiž podle novozélandských politiků není vynález a nemůže tak být patentován.

Zákon byl schválen drtivou většinou poslanců – pro jich hlasovalo 117, proti pouze 4, ale jeho přijetí rozhodně nebylo jednoduché, první návrh zákona byl připraven již v roce 2008 a od té doby byl několikrát přepracován právě i kvůli pohledu na softwarové patenty, kdy různé komise navrhovaly různá řešení. Nakonec naštěstí zvítězil zdravý rozum.

Jako komentář si vypůjčím slova poslankyně Clare Curran, která citovala jednoho z novozélandských vývojářů: „Je téměř nemožné vyvinout software bez porušení některého ze stovek tisíc patentů na zcela zřejmé věci“.

Jednou větou

 • Populární software pro správu elektronické knihovny dosáhl verze 1.0. Mezi novinky patří například podpora konverze z formátu MS Office nebo možnost vkládání fontů do knih.
   
 • Zdá se, že Canonical nemá se svým novým grafickým serverem Mir příliš štěstí ani u své vlastní komunity – po Kubuntu a Lubuntu jeho použití v následujícím vydání odmítlo i Xubuntu. V Ubuntu jej přitom máme najít jako výchozí již nyní na podzim.
   
 • Stalo se ze SourceForge „zlo“? Populární hosting open-source projektů začal při stahování EXE souborů podstrkávat uzavřený instalátor, který sebou natáhne další „pochybný“ software jako například toolbar Ask.com a podobné nežádané aplikace.
   
 • Kopírujete text prostředním tlačítkem myši? Pokud k tomu navíc používáte GNOME, budete si možná muset odvyknout. O zvažovaných změnách této klasické funkce informuje Phoronix.
   
 • Vyšlo Ubuntu 12.04.3, třetí „údržbové vydání“ aktuální LTS verze Ubuntu. Přináší klasicky bezpečnostní aktualizace zveřejněné od předchozího vydání a také podporu pro novější hardware.
Diskuze (23) Další článek: České IBM hledá nového šéfa. Se současným se nechtějí bavit zákazníci

Témata článku: Software, Linux, Open source, Patenty, Nový zákon, Předchozí vydání, Ask.com, Kubuntu, New Zealand, Ministerstvo školství, Profesionální nasazení, Evropa, Mira, Google Toolbar, Software co to je, Nový, Počítačový program, Software patent, Fallen, Zéland, Lin, MINIX, Ask, Days, Archives


Určitě si přečtěte

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 48

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku