Linuxové novinky: nový Android a vylepšené OpenSUSE

Po čtrnácti dnech je tu další souhrn novinek ze světa Linuxu a open source. Tentokrát to bude trošku rekapitulace, linuxový svět totiž nejvíce zasáhl nový Android a Chrome OS.
Linuxové novinky: nový Android a vylepšené OpenSUSE

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Stabilní verze Google Chrome OS sice vyjde až příští rok, ale Google 7. prosince uspořádal prezentaci, kde blíže představil Chrome OS, jeho obchod s aplikacemi a připravovaný netbook. O Chrome OS už jste jistě slyšeli, jen připomenu, že půjde vlastně jen o prohlížeč Chrome postavený na lehké linuxové distribuci a téměř všechna data se budou ukládat na servery Googlu. Po prvním spuštění bude Chrome OS plně připraven k práci hned za minutu a prakticky okamžité je probuzení z režimu spánku. Chrome OS samozřejmě počítá se stálým připojením k Internetu, ale i bez něj byste si měli bez problémů například napsat dokument v Google Docs.

První netbooky s Chrome OS by se na trhu měli objevit zhruba v polovině příštího roku, přičemž je dost pravděpodobné, že se budou prodávat velmi levně (možná i „zadarmo“), ale budete se musetupsat operátorovi k používání datových přenosů. V našich končinách bude rozšíření takových zařízení hodně záviset právě na dostupnosti 3G sítí a cenách datových tarifů. Google už interně testuje tisíce kusů prototypu Cr-48 (zajímavá hříčka, Chromium-48 je nestabilní izotop Chromia). Podle obrázků vypadá velmi jednoduše, nemá žádné funkční klávesy a dokonce ani [Caps Lock], čímž chce Google „zvýšit úroveň komentování na webu.“ Asi budeme muset používat [Shift]. Cr-48 potěší výdrží na baterii více než osm hodin a možná trochu překvapí rozměry. Nepatří mezi ty nejmenší netbooky – displej má úhlopříčku 12,1“.

Klepněte pro větší obrázek
Prototyp netbooku Cr-48

Dále Google ukázal, jak můžete Chrome OS (ale klidně i samotný prohlížeč Chrome) vybavit aplikacemi. Nově spuštěný Chrome Web Store nabízí placené i zdarma dostupné aplikace. Všechny aplikace běží přímo v prohlížeči, protože jsou postavené na webových technologiích. Přes mládí projektu už je nabídka aplikací celkem široká. Pokud nevíte, kde začít, podívejte se třeba na „novinovou“ čtečku NYTimes.com, oblíbený Twitter klient TweetDeck, nástroj pro tvorbu prezentací SlideRocket nebo kreslící aplikaci Sketchpad. Pod Web Store se přesunula i rozšíření a témata. Více o Chrome OS a Web Store se dozvíte v článku Zdeňka Večeři.

Klepněte pro větší obrázek
Obchod s aplikacemi Web Store

OpenSUSE nabídne průběžné aktualizace softwaru

Od následující verze distribuce openSUSE, která vyjde v březnu následujícího roku, budou moci uživatelé používat systém tzv. rolling-updates. Běžně se nové verze softwaru do distribucí dostanou až s příchodem nové verze samotné distribuce. Rolling-updates znamená, že se balíčky aktualizují nezávisle na verzi distribuce, takže se nových verzí aplikací zpravidla dočkáte dříve. Tento způsob aktualizací uplatňuje například Gentoo, Arch Linuxu nebo Debian testing. OpenSUSE sice nově nabídne rolling-updates, ale současně zachová i současný systém povyšování verzí a uživatel bude mít na výběr. OpenSUSE Tumbleweed, jak se projekt průběžných aktualizací nazývá, zřejmě půjde aktivovat pouhým povolením repozitáře. OpenSUSE tak získá slušnou konkurenční výhodu, protože v kategorii nejpoužívanějších a uživatelsky přívětivých distribucí bude mít rolling-updates jako jediná. Nedávno se spekulovalo o tom, že na stejný systém aktualizací přejde Ubuntu, ale Canonical to popřel.

Přichází Android 2.3 a telefon Nexus S

Ještě pár dní před představením Chrome OS a Web Store Google uvedl novou verzi operačního systému pro chytré telefony Android. Android 2.3 se jmenuje Gingerbread (perník) a na rozdíl od svého předchůdce asi nenabídne žádnou převratnou novinku, ale spíše vylepšuje už známé funkce.Na první pohled asi zaujme upravená klávesnice a rozhraní, které působí uceleně a mělo by být i rychlejší. Při bližším zkoumání narazíte na vylepšenou správu aplikací, podrobnější statistiky o „spotřebě“ aplikací nebo snazší kopírování textu. Gingerbread nově podporuje i více fotoaparátů v zařízení, videoformát VP8 nebo VoIP protokol SIP pro telefonování přes Internet. Více informací o novinkách se dočtete na MobilMania.cz.

 

Současně byl představen i nový „král androidů“. Po telefonu Nexus One, který pro Google vyrobilo HTC, přichází nástupce Nexus S, tentokrát z dílny Samsungu. Ten je uvnitř téměř stejný jako Samsung Galaxy S, liší se jen vzhledem. Nexus S nabízí kvalitní čtyřpalcový S-AMOLED display s rozlišením 480 × 800 pixelů, gigahertzový procesor, 512 MB operační paměti a pětimegapixelový fotoaparát s bleskem. GPS čip a podpora všech běžných typů datových přenosů už je samozřejmostí.Je ve hvězdách, kdy, a zda vůbec, se bude Nexus S prodávat v České republice nebo na Slovensku. Jinak Google nezapomněl ani na starší Nexus One a co nevidět pro něj nabídne aktualizaci na Android 2.3.

 

Brazilské školství chce přejít na Mandriva Linux

Brazilské ministerstvo školství připravuje velkolepý projekt, ve kterém chce do tamních škol dostat na půldruhého miliónu nových počítačů s Linuxem, konkrétně francouzskou distribucí Mandriva Linux. Pokud vše půjde podle plánu, zřejmě se bude jednat o jedno z největších nasazení Linuxu v historii. Zároveň půjde o první velké nasazení platformy Classmate PC od Intelu. Netbooky na této platformě mají být levné a malé, ale zároveň dostatečně výkonné na to, aby s nimi školáci zvládly všechny běžné činnosti. Některé prototypy nabízí i otočný dotykový display, ale zatím nemáme bližší informace o tom, které modely poputují právě do Brazílie. Netbooky poběží na Mandriva Mini, edici upravené přímo pro použití na netboocích. Náklady na jeden počítač by se se vším všudy měly pohybovat kolem 200 dolarů (3800 korun).

 

Angry Birds Seasons

Finské Rovio připravilo pro fanoušky hry Angry Birds vánoční dárek. Angry Birds Seasons přináší 45 zbrusu nových levelů ve stylu Halloweenu a 25 vánočních levelů, které se chovají jako adventní kalendář. To znamená, že se každý den až do Vánoc odemkne další level. Pro Android je hra opět zdarma, uživatele „jablečných“ zařízení bude stát dolar, respektive dva dolary za HD verzi.

Zmínku si zaslouží i roční narozeniny Angry Birds. Během pouhého roku se hra stala takovou legendou, že právě na její narozeniny 11. prosince se po celém světě uspořádalo přes osm set veřejných setkání příznivců hry. A „oddanost“ hře dávali viditelně i hlasitě najevo. Verze Angry Birds pro Android navíc vyšla až letos v říjnu a za zhruba dva měsíce si ji z Android Marketu stáhlo na deset miliónů lidí, což z ní dělá suverénně nejúspěšnější aplikaci. Fenomén Angry Birds podrobněji zkoumá článek Angry Birds: Za rok legendou.

Klepněte pro větší obrázek
Vánoční edice Angry Birds

Záložky Xmarks zachráněny, koupil je LastPass

Xmarks je služba pro synchronizaci záložek, jejíž hlavní předností je synchronizace napříč prohlížeči. Před pár týdny provozovatelé oznámili, že služba na konci roku skončí, což zdvihlo vlnu snahy o záchranu této oblíbené služby. Uživatelé například v petici prohlašovali, že by byli ochotni platit určitou čásku za jakýsi prémiový účet. Nakonec vše dopadlo jinak a Xmarks koupila podobná služba LastPass. Ta je také velmi oblíbená a synchronizuje pro změnu hesla. Majitelé zatím nemají v plánu služby sloučit, ale pokud by to v budoucnu udělali a našli vhodný obchodní model, služba by se mohla stát silným hráčem na trhu. Xmarks tedy pojedou dál a pro uživatele se nic nemění. Snad jen pokud byste měli zájem o prémiový účet u obou služeb, můžete ho zakoupit v balíčku za dvacet dolarů. Jinak roční prémiový účet Xmarks i LastPass stojí dvanáct dolarů.

A to je pro dnešek všechno; poslední letošní souhrn zpráv ze světa Linuxu a open source čekejte 29.12.

Diskuze (29) Další článek: Novinky pro testování aplikací

Témata článku: Software, Linux, Open source, Podobná služba, Nový level, Nový, Archon, Nový Android, Google Nexus, Google Store, Nexus 7, GPS Centrum, Ministerstvo školství, Angry Birds, Nexus 6, Velké nasazení, Birds, Následující verze, Aktualizace GPS zdarma, HTC One, Nový účet, Rozšířený Android, Velkolepý projekt, Malá hříčka, Arch, Netbook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 47

Jak vypadá český revoluční digitální stát. Ministerstvo se chlubilo a ukázalo novinky

Jak vypadá český revoluční digitální stát. Ministerstvo se chlubilo a ukázalo novinky

** Portál občana a a eObčanky za sebou mají skoro rok provozu ** Ministerstvo vnitra se pochlubilo několika čísly ** Prý je to revoluce v digitalizaci státu

Jakub Čížek | 45

Vyzkoušeli jsme první zařízení s Wi-Fi 6. Nová verze Wi-Fi je rychlejší a spolehlivější

Vyzkoušeli jsme první zařízení s Wi-Fi 6. Nová verze Wi-Fi je rychlejší a spolehlivější

** Wi-Fi 6 přinese větší spolehlivost a dosah sítě ** Zkusili jsme Galaxy S10 připojit k routeru Netgear RAX80 ** Router s Wi-Fi 6 má pro někoho smysl už nyní

Tomáš Holčík | 50Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch