Linuxové novinky: Nové XBMC 12 a další odnož Gnome

Po měsíci je tu další souhrn událostí ze světa Linuxu a open-source. Vyšlo nové XBMC 12 Frodo, Half-Life míří na Linux, Ubuntu ohlašuje novinky a Gnome má další odnož Consort.

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

XBMC 12 Frodo

Svobodné multimediální centrum XBMC přichází s dvanáctou verzí zvanou Frodo. Mezi hlavní novinky patří podpora minipočítače Raspberry Pi a zařízení s Androidem.

XBMC na Raspberry Pi běží už nějaký čas, ale až nyní se dočkalo oficiální podpory. I když i ta je vlastně nepřímá – XBMC pouze odkazuje na odvozené projekty OpenELEC, Raspbmc a XBian, které jsou pro Raspberry Pi optimalizovány a přináší tak lepší funkčnost než základní verze. Tato kombinace si bez problémů poradí s videem o rozlišení 720p a většinou také 1080p, pokud nemá velmi vysoký datový tok.

Klepněte pro větší obrázek
OpenELEC – XBMC optimalizované pro Raspberry Pi

V podpoře Androidu vidí vývojáři projektu budoucnost, ale v současné době je pouze částečná. K dispozici je APK balíček, ale rozhodně ho nerozběhnete na všech zařízeních. XBMC je docela komplikovaná a náročná věc, která vyžaduje optimalizaci pro jednotlivá zařízení. Pokud ale máte alespoň dvoujádrový procesor, multimediální centrum dost možná rozběhnete.

Frodo dále například přidává podporu technologií Live TV, PVR a Hi10P a vylepšuje podporu AirPlay, UPnP či ovladače Xboxu 360. Videa nově můžete označovat štítky a filtrovat je podle různých kritérií.

Klepněte pro větší obrázek
XBMC 12 – pokročilé filtrování videí

Fedora 18

Vydání osmnácté verze distribuce Fedora bylo několikrát odloženo, ale nakonec jsme se 15. ledna dočkali. Fedora 18 alias „Spherical Cow“ je pro nás zajímavá mimo jiné tím, že na její vývoj coby Fedora Program Manager dohlížel Jaroslav Řezník z brněnské pobočky Red Hatu.

Nejzřetelnější novinkou Fedory 18 je kompletně přepracovaný instalátor Anaconda. Zatímco většina instalátorů v ostatních distribucích postupuje po krocích, v nové Fedoře se uživateli dostane centrální nabídka, ze které se může, ale nemusí, vydat upravovat jednotlivá nastavení instalace.

Klepněte pro větší obrázek
Fedora 18 – nový instalátor

Jako vždy staví Fedora na grafickém prostředí GNOME, tentokrát jde o nejnovější verzi 3.6. Ta přichází s novou „uzamčenou obrazovkou“, vylepšenými notifikacemi, upraveným rozhraním aktivit nebo novým spodním panelem. Různých vylepšení se dočkaly také aplikace prostředí, konkrétně Soubory (Nautilus), Web (Epiphany), Prohlížeč písem a Analyzátor využití disku.

Klepněte pro větší obrázek
Fedora 18 – výchozí prostředí GNOME 3.6

Fedora se profiluje jako otevřená distribuce, což dokazuje nabídkou alternativních prostředí. Mimo tradiční KDE 4.9 a Xfce 4.10 v nejnovějších verzích přibyli tři nováčci: Cinnamon (fork GNOME 3), MATE (odnož GNOME 2) a lehkotonážní správce oken Awesome. Mezi další novinky patří nahrazení firewallu iptables za Firewalld, offline aktualizace některých „problémových“ balíčků, nástroj pro přechod na nové verze systému FedUp či Samba 4. Více informací najdete v oficiálním oznámení nebo na Fedora.cz.

Consort – na světě je další odnož GNOME

Vývojáři linuxové distribuce SolusOS začali pracovat na další odnoži prostředí GNOME. První verze této distribuce vyšla v květnu 2012 a stavěla na Debianu a GNOME 2. Protože však GNOME 2 pomalu, ale jistě umírá, bylo třeba hledat jiné řešení. Nakonec vsadili na GNOME 3 a alternativní rozhraní GNOME Classic. Jenže od toho už GNOME také upouští, a tak se vývojáři rozhodli vytvořit vlastní odnož – Consort.

Klepněte pro větší obrázek
SolusOS 2 přijde s prostředím Consort

Nabízí se otázka, proč nepoužili již existující podobná prostředí MATE nebo Cinnamon. Consort si klade za cíl poskytnout v podstatě vizuální kopii GNOME 2, avšak postavenou na nových technologiích, což MATE nesplňuje. Cinnamon zase nesplňuje požadavek, aby prostředí běželo nativně i bez grafické akcelerace. Uvidíme, zda Consort dokáže zaujmout dostatečné množství uživatelů. Primárně je sice určen pro SolusOS, ale samozřejmě nic nebrání tomu, aby se dostal do dalších distribucí.

Firefox OS startuje, ukázal první telefony pro vývojáře

Mozilla představila první telefony, na kterých poběží operační systém Firefox OS. Ten staví na Linuxu a od konkurence se odlišuje především tím, že je celý postaven na webových technologiích. To samé se očekává od aplikací. Již z toho vyplývá, že asi těžko bude konkurovat Androidu nebo třeba iOS. O to se Firefox OS ani nesnaží, chtěl by zaujmout spíše levnými telefony pro méně náročné uživatele, kteří už ale vyžadují připojení k Internetu. Logickým teritoriem pro Firefox OS tedy budou také rozvojové trhy.

Ale nyní již k samotným zařízením. Pro Mozillu je vyrobila společnost GeeksPhone ve spolupráci s mobilním operátorem Telefónica. Nižší model Keon nabídne jednojádrový Snapdragon S1 a tří a půl palcový displej, vyšší mode Peak potom dvoujádrový procesor Snapdragon S4 s displejem o úhlopříčce 4,3 palce.

Klepněte pro větší obrázek
GeeksPhone Keon s Firefox OS se nápadně podobá iPhonu

Telefony budou dostupné v únoru za nespecifikovanou cenu a určené jsou především vývojářům, aby si nový systém osahali a pustili se do tvorby aplikací. Zda se tyto modely dostanou i do standardního prodeje není jasno. Na zařízeních pro široké komerční nasazení už Mozilla spolupracuje také s čínským ZTE, které by tímto partnerstvím chtělo snížit závislost na Googlu a jeho Androidu.

Raspberry Pi A – levnější a méně žravé

Minipočítač Raspberry Pi byl původně plánován ve dvou verzích, modelu A za 25 dolarů a modelu B za 35 dolarů. Zatímco „béčko“ už je v prodeji téměř rok, na levnější verzi A došlo až nyní. V současné době ji pro Evropu nabízejí obchody RS Components a Premier Farnell.

Nižší cena s sebou samozřejmě nese pár kompromisů. Model A má oproti mladšímu bratříčkovi poloviční operační paměť (256 MB), pouze jeden USB port a ethernetový port chybí úplně. Na druhou stranu se ale může pochlubit třetinovou spotřebou elektrické energie a vystačí mu téměř neuvěřitelných cca 1,5 watu. „Áčko“ je tedy mnohem vhodnější pro účely, kdy je Raspberry Pi napájeno pouze baterií nebo solárním panelem.

Klepněte pro větší obrázek
Raspberry Pi, model A

Raspberry Pi se zatím prodalo kolem miliónu kusů, které nejčastěji zaujaly místo jako domácí servery, multimediální centra a výukové pomůcky. Google například nedávno daroval patnáct tisíc kusů britským školám.

Ubuntu chystá integraci dalších webových zdrojů

Jarní vydání Ubuntu 13.04 pomalu získává obrysy, tak se podívejme na pár novinek, na které se uživatelé mohou těšit.

Aktuální Ubuntu bylo poměrně dost kritizováno za to, že při vyhledávání v nabídce dash prohledává i webové zdroje třetích stran. Canonical ale razí svoji cestu a v nadcházejícím vydání ještě přidá řadu dalších zdrojů, takže by jich včetně těch lokálních měla být zhruba stovka. Z novinek zmiňme například Wikipedii, Google Zprávy, IMDb či hudební službu Grooveshark. Možná tušíte, že prohledávání desítek zdrojů by bylo náročné a zdlouhavé, proto vývojáři připravili vyhledávací engine, který by měl sám určit kde hledat, aby uživatel dostal relevantní výsledky. Stále tu samozřejmě bude možnost prohledávání webových zdrojů deaktivovat.

Raring Ringtail dále chystá například přehlednějšího Správce aktualizací a dva nové indikátory. Jeden se bude starat o Bluetooth a nahradí starší indikátor, který pocházel ještě z GNOME 2. Další už bude originálnější, půjde o „Synchronizační menu“. V základu z něj budete moci ovládat úložiště Ubuntu One, ale nic nebrání tomu, aby ho využili také další nástroje jako třeba Dropbox.

Klepněte pro větší obrázek
Ubuntu 13.04 – přehlednější správce aktualizací

LibreOffice – nahlédnutí na novinky

Google na svém blogu představil projekty týkající se kancelářského balíku LibreOffice, které vznikly v rámci Google Summer of Code. Všechny z nich by měly být do LibreOffice postupně implementovány. Mnohé z nich vypadají velmi užitečně, tak se na ně pojďme podívat.

Projekt Impress Remote vám umožní ovládat prezentaci běžící na počítači přes telefon s Androidem. Stačí přitom jen propojit zařízení skrze Bluetooth nebo je připojit do stejné WiFi sítě. Další student se postaral o to, aby bylo možné podepisovat PDF soubory rovnou při exportu. Nezapomnělo se ani na vylepšování rozhraní, kompletního přepracování se dočkal dialog pro výběr šablony.

Klepněte pro větší obrázek
Impress Remote – ovládání prezentace na telefonu

Díky dalšímu projektu by se měly tabulkové soubory načítat rychleji. Markantní rozdíl můžeme pozorovat u velmi velkých souborů formátu XLSX – referenční soubor se namísto osmi minut načítá pouhých šest sekund. Jeden vývojář zase dokázal LibreOffice naučit formát PUB používaný aplikací Microsoft Publisher.

Herní koutek

Studio Valve vydalo další své hry pro Linux – tentokrát došlo na klasiky Half-Life a od něj odvozený Counter-Strike 1.6, které snad netřeba představovat. Že jsou to skoro patnáct let staré hry? To ano, graficky zaostávají, nicméně hratelností patří mezi ty nejlepší a mnoho hráčů na ně ani dnes nedá dopustit. Obě hry jsou na Steamu dostupné prozatím v betaverzi (proto u nich ještě nenajdete ikonu tučňáka). Brzy by na Linux měly přijít další hry od Valve, například novější Portal a Left 4 Dead 2.

Eugen Systems na Linux portují svoji rok starou real-time strategii Wargame: European Escalation. Příběh se odehrává v druhé polovině studené války a staví proti sobě stojí státy NATO a Varšavské smlouvy (včetně Československa). Wargame už prochází interním betatestováním, takže se vydání snad dočkáme v řádu několika týdnů.

Oblíbená free-to-play multiplayerovka Heroes of Newerth stavící na konceptu DotA se dočkala nové verze 3.0, která přináší dlouhou řadu novinek. Mnohé textury byly předělány do vyšší kvality, což se týká hlavně třicítky hrdinů. Dvanáct hrdinů navíc nově umí ovládat umělá inteligence a v budoucnu by měli přibýt další. Významných změn se dočkala také organizační stránka hry, pouze ve zkratce: Přepracované notifikace, seznam přátel, chat i obrazovka vytváření hry.

Témata článku: Raspberry, Mate, Trailer, Valve, Farnell, Dota, Awesome, Imdb, Nautilus, Summer, Peak, Counter Strike, Heroes, Samba, Real Life

38 komentářů

Nejnovější komentáře

  • PLANTROON 9. 2. 2013 10:15:28
    Linux je proste paradny, pouzivam Arch a je to naj OS co som kedy mal....
  • vencab 7. 2. 2013 16:51:24
    Mezi hry by se mohli přidat velikáni jako třeba LoL, dokážu si představit,...
  • Wolfalack 7. 2. 2013 14:37:07
    Mám minipc MK802 III a na něm jede XBMC nádherně. Stále se pracuje na...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky