Linuxové novinky: nové verze, nové aplikace

Corel dává WordPerfect pro Linux zdarma, HP na něj portuje své stanice, nové jádro bude umět multiprocessing. Není ten Linux poslední dobou nějak podezřele aktivní?
Pomalu abychom už na Linux zavedli speciální rubriku - tak časté jsou nové zprávy o tomto operačním systému a jeho okolí. Jedna z dalších (a není úplně čerstvá, uznávám) přichází od firmy Corel, která upřesňuje svou strategii kancelářských aplikací portovaných na tento operační systém. Corel jde skutečně do důsledků, když WordPerfect 8, který bude na trhu v listopadu, dá k dispozici na tuto platformu zcela zdarma! Jak známo, Linux sám je zdarma (resp. je součást tzv. GNU projektu, statut těchto programů je trošku komplikovanější) a jeho uživatelů i vývojáři samozřejmě daleko více přijímají aplikace, za které se nemusí platit. Corel dává zdarma jen mírně ořezanou verzi WordPerfectu, plná verze včetně dalších aplikací již zdarma nebude.

Další - a tentokrát podstatně významnější - firmou, která zvažuje otevření se systému Linux, je Hewlett-Packard. Firma uvádí, že již pracuje na portování Linuxu na své unixové stanice (PA-RISC). HP tvrdí, že nevidí hrozbu Linuxu v serverovém byznysu, kde je potřeba kvalitní multiprocessing, ale díky svému malému a štíhlému jádru se může uplatnit např. ve firewallech, poštovních serverech atd.

Na světě je také nový kernel Linuxu (2.1.126), k dispozici například zde; poměrně přelomová verze 2.2, jejíž hlavní vlastností bude právě symetrický multiprocessing, bude na trhu v prosinci nebo v lednu.

Živě komentuje: Corel utrpěl na platformě Windows od Microsoftu těžkou porážku: i když pole nevyklízí a připravuje novou verzi, jeho tržní podíl se stále zmenšuje. Corel se proto pokusil jít cestou Javy, nicméně zřejmě příliš brzo a ani tento směr nevedl k dramatickému úspěchu - do třetice se tedy pokouší o další platformu a to o Linux. Není pochyb, že zde může získat značnou část trhu, protože WordPerfect je kvalitní, "algoritmický" software, který bude linuxovým uživatelům vyhovovat - jenomže jak to přinese Corelu peníze, jasné není.

Aktivita Hewlett-Packard, i když zatím ještě nedokončená, je ještě pozoruhodnější. Portování výrobců databází na Linux má logiku, ale HP určitým způsobem jde sama proti sobě - vždyť je vývojářem jednoho z nejlepších unixových operačních systémů na světě, HP-UX, a investuje do vývoje HP-UX desítky miliónů dolarů ročně. Navíc, ani multiprocessing už není pro Linux zakázanou oblastí, protože právě nové jádro verze 2.2 jej bude podporovat. Linux sice zatím skutečně ještě (a ani se svým novým jádrem nebude) konkurovat největším "heavy duty" unixům, ale je to možná jen do času - vysoká kvalita a motivovanost týmu, který programuje jádro Linuxu, je všeobecně známá a malá velikost a výkonnost tohoto jádra je předmětem všeobecného obdivu.

Váš názor Další článek: EuroTel: novinek až nad hlavu

Témata článku: Windows, Linux, Malý tým, Corel, Linuxová aplikace, Nová aplikace, Lin, Linuxový uživatel, Verze, Heavy


Určitě si přečtěte

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 75

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 16

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 153

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7