Myslím si že největší problém linuxu je jeho podpora ze strany vývojářů, ale zase chápu vývojáře že se jim do toho nechce cpát prachy. Alespoň to Valve se snaží, ale kdyby se přidalo i takový Adobe tak by na tom byl linux asi jinak. Já bych třeba s linuxama neměl problém, ale když vím že 90% SW co potřebuji k práci na tom bez emulace nerozjedu tak je to pro mě zbytečné.
To je takový bludný kruh, nejsou aplikace, nejsou uživatelé. Nejsou uživatelé, nejsou aplikace. Tomu zrovna nepomáhá fakt, že tu je naprosté minimum distribucí, které bych si dovolil dát na počítač nějakého BFU. Ať jsem se snažil, tak i pro některé základnější úkony jsem musel lézt do terminálu a nezáleží na distribuci. Mně to nevadí, terminál používám prakticky pořád a mám ho rád, ale dokud bude BFU muset lézt do terminálu, je něco špatně. Další fakt brzdící Linux je jeho hardcore část komunity. Kdo by se nevykašlal na vývoj pro Linux, když vydá proprietární software a najednou vyběhne kupa tro(t)llů s jejich "Source or GTFO". Každopádně si myslím, že Valve se to podaří změnit, přitáhne uživatele, ti přitáhnou vývojáře a vývojářská komunita okolo Linuxu se rozroste.
Valve nemá zájem o rozšiřování Linuxu. Valve jenom hledá ws pro svoje konzole. Je to stejné jakjo když Google hledal os pro telefony a tablety - použití linuxového kádra a obalit ho podle představ byla jediná možná cesta a přez to se nedá říct, že by Andrid pomohl k rozšíření Linuxu ve smyslu že by o systém jako takový měli lidi a vývojáři zájem. Kdyby měl android jádro ze zlatého hovínka tak to bude všem jedno a výsledek bude stejný.A druhá věc je, že linux zabíjí jeho uživatelé sami. Když se běžný uživatel přihlásí do fóra o linuxu a na něco se optá tak mu odpoví linuxový troll že BFU má použít man a následně korunovaný troll napíše vyřešeno lock.
No o tom právě mluvím. Musel by se některý velký výrobce utnout a zkusit vydávat i na linuxy, jinak budou pořád tam kde jsou do teď.
Koukal jsem na ten vývoják a zarazil mě uzel, (předposlední vpravo dole) ze kterého vede jen hrana odpovědí "yes". Tak nějak vypadají i moje zkušenosti s free aplikacemi. Často to jsou na první pohled hezké věci, ale dost běžně ne zcela dotažené. Ne že by to v komerčním prostředí nebylo, ale zdaleka na to nenarážím s takovou frekvencí.
Nepochopil jsem, proc se v clanku zminuji ucitele IT. Jestli 100 skol dostalo 1 800 notebooku, snadno si muzete spocitat, kolik ucitelu IT to asi zasahlo, podle nasich skol cca 200 maximalne. Zbytek bude ne IT ucitelu.Dale, pokud mi ted do skoly nekdo doda pro ucitele nb s Linuxem, muzu "slibit", ze asi dopadnou stejne, jako v tom Rumunsku. Pokud se to nepromysli a nema to system, je to zbytecne. Nam jede evidence zaku, vysvedceni a mraky programu na win a prekopat to tak, aby to jelo na stavajici siti s win navic a zaroven s "darovanymi" Linuxy je pro bezneho skolniho spravce site nadlidsky ukol.Ono kdyz se udela A, vetsinou ma nasledovat B nebo predtim premyslet. Pak kopat lidi ve skolach je samozrejme nejjednodusi, popularni a moderni.
podle me praci najdou vsichni, ale linuxari jsou na tom lip, protoze ovladaji jak linux , tak i widle . Klikaci co znaji jen widle jsou na tom ale o neco hure . Kazdy system ma sve specifikum . Bohuzel m$ przni svuj hlavni produkt uz takovym zpusobem , ze i prase ma problem se v tom vyznat . S widle jsem pred 25 lety zacinal , s linuxem pred cca 10 lety a rozhodne mi linux prirostl vice k srdci .
Názor byl 1× upraven, naposled 7. 3. 2014 07:15
Ovládají jako uživatelé? Možná. Ale kdyby mi někdo v práci vrazil pod ruce Windows server a řekl „nainstaluj a nastav tam SharePoint, Exchange a Lync“, tak asi zařvu hrůzou a zdrhnu :) Ona to taky není žádná sranda.
No nevím jak v Rumunsku ale v Česku se výuka IT omezuje většinou na zvládnutí kancelářského balíku a pokud tedy učitel umí pracovat s tímto druhem sw, tak by mu mělo být jedno, zda jde o MSO nebo Libre Office či cokoli jiného. Ale pokud si jen pamatuje posloupnost ikonek, na které má klikat, tak může mít problémy při pouhém přechodu na novou verzi kancelářského balíku. Zejména pokud se jedná o produkt MS, který má v oblibě měnit pojmenování, podobu i umístění některých ikon, bez změny jejich funkčnosti, jen aby měl uživatel dojem, že těch změn v systému či sw je více.
Původní komentář nebyl k blbosti rumunských učitelů, ale ke zprávě že si Linuxáci najdou snadněji práci.
Hruzou revat budu, o tom nepochybujem, ale nie pre to, ze by nevedeli ako na to 😀Instalacia Exchange. Perfektne dokumentovana. 1000 a 1 tutorialov. Hotline. Uplne klasicne next->next->install. Boze. Este dnes sa z nej v noci budim 😝Jednou z vyhod "linuxaka" je prave to, ze sa tymto sialenostiam moze vyhnut.
Instalace a konfigurace některých MS produktů rozhodně simple není. Neříkám, že je to případ Exchange, ale už jsem narazil spoustu lidí, kteří si nad něčím takovým téměř rvali vlasy
"Učitelé v rumunsku neumějí s linuxem" mě dostalo. Na té základní úrovni, se kterou pravděpodobně budou učitelé pracovat je GUI, a promiňte, jestli někdo "neumí" s GUI, protože má panel nalevo a nabídka start je formou vyhledávače, tak by ho k pc vůbec neměli pouštět 😃
Také mě to rozesmálo, protože s Ubuntu se naučil i můj táta, moje máma i moje tchýně, když jsem jim ho nainstaloval a dal jim 10ti minutové školení o tom jak se teď počítač vypíná a okdud se spoušít ty čtyři programy (brouzdák, pošta, solitaire a texťák), které používali. Chybka bude asi někde jinde.
ano aj mna zaujala najviac tato cast clanku uz len preto ze mam manzleku ucitelku a aspon na slovensku je ucitelom zdvihana it gramotnost velmi rozporuplnym sposobom. Videl som kurz ucitelov pre balik Office (konkretne lekciu pre excel) a ako clovek z IT musim povedat ze nic tak neuzitocne a nezmyselne som uz dlho nevidel. Cela vyucba sa zuzila na vysvetlenie jednotlivych funkcii co si clovek najde volne na nete zadarmo. Ked som sa po hodine opytal manzelky a kolegyn ako by riesila konkretne situacie (spojene pouzitie niektorych funci excelu) tak nevedela ani jedna odpovedat ani na jednu otazku. Ked som komplexnu otazku rozdelil na jednotlive ukony tak si uz poradit vedelo aspon par z nich. Ako danovy poplatnik musim povedat ze vzdelavanie pedagogov cez ministerstvo skolsva minimalne v IT je jedna obrovska ubohost a v podstate zlata bana pre par vyvolenych politickych nominantov ktory orgaizuju tieto skolenia za velke prachy pre stat kde posielaju skolit nejakych nedoukov (na niekolko otazok ohladne excelu nevedel dat jasnu odpved ani skolitel).
Naprosto upřímně, drtivá většina učitelů (a je asi jedno jestli z Čech, Slovenska nebo Rumunska) by vystačila u tabulek s použitím Sum a Average, aspoň co se funkcí samotných týká. Nic víc běžně nepotřebují. Píšu to jako učitel, správce sítě i bývalý školitel učitelů.
Co je nevyhovujícího na Lightworks, že je poptávka po nové videostřižně?
To je asi jako by ses ptal "Co je nevyhovujícího na Tatře V3S, že si lidi musí kupovat kombíka?" 😃 Obě jsou to dost různé kategorie programů. Pitivi je jednoduchá videostřižna pro domácí uživatele, Lightworks jsou naopak mířené na profesionály, kteří mají rozdílné workflow a požadavky.A, mimochodem, Lightworks jsem nedávno zkusil použít na stříhání přepínáním obrazu z více kamer, protože to můj obvyklý střihací software přímo neumí. Ale sešlo z toho, protože padaly jak zralé švestky na podzim (Windows verze 11.1).
Rozdílná workflow u stříhání videa? Neumím si představit, kde přesně má ležet deviace od zažitého1. natážení footage2. umístění na timelinu3. střihDělal jsem ve Vegasu, přes PPro, po Autodesk Flame/Smoke, a všude je tento princip stejný. Nadto platí, že software je tak komplexní, jak je komplexní jeho uživatel. I největší lajkové dokáží použít na jednoduché úpravy Photoshop, který přesahuje jejich možnosti 1000x. Tedy Váš argument neobstojí.
Je vidět, že vaše zkušenosti jsou, se vší úctou, dost jednostranné. Například i na takovéhle hrubé úrovni pracuji trochu jinak:1) Natažení záběrů2) Popsání záběrů3) Střih, sestávající se z: 3a) Výběr záběru z několika jetí 3b) Umístění na timeline4) Ladění hrubého střihu(a to vynechávám práci se zvukem)Stejně tak ve workflow domácího uživatele těžko naleznete barevné korekce na speciálním zařízení, nebude mu zpracovávat zvuk externí zvukař atp. (do úplně profi postupů moc nevidím, to se klidně přiznám).Když se podíváte na editory, tak opravdu jde nalézt různé kategorie. Editory pro začátečníky mají méně pokročilých funkcí, naopak více "ready-made" efektů (jejich estetickou úroveň záměrně ponechám bez komentáře), více "auto" funkcí atp. Pokročilé editory nemají "automatické" funkce, dávají víc přímé kontroly nad obsahem atd.Ad Lightroom: No vidíte a přesto spousta lidí používá různé jednoduché editory, kde se ty úpravy udělají mnohem jednodušeji. Nemluvě o Instagramu, který je na úrovni těch ready-made efektů v consumer video editorech. Ano, stejná úprava se dá udělat i ve Photoshopu, ale BFU mnohem raději použije ten Instangram, protože v tom Photoshopu by to nejspíš ani nezvládl.
a co kdenlive? počet videostop a audiostop podle potřeby, možnost různých efektů včetně klíčování na barvu,...
A znalci Windowsáci nenajdou práci ? 🙁
puvodne jsem chtel napsat, ze mozna v muzeu, ale nebyla by to uplne pravda 🙂 Sikovni klikaci podle me najdou praci stejne snadno, protoze je porad hodne firem, ktere maji silny vendor lock-in v MS a ktere jeste stale nemuseji upgradovat na dlazdice 😀
Ms porad nabizi zajimave veci, AD, DC a vse s tim souvisejici. Chtel jsem jiz davno nekolik ms based firem zmenit na linux based, bohuzel zadna distribuce nenabizi takovou provazanost s ms workstationy jako samotny ms server.
Ono je potřeba rozlišit Windows „takyadminy“ (klikače) a pořádný adminy. Kámoš je asi nejblíž tomu, co bych nazval expert na administraci Windows. A když ho vidím makat v Powershellu, padá mi brada. Pro něj není problém najít práci stejně jako pro Linuxáky.
Tipoval bych si, že těch klikachu (podle vzoru pikachu) bude mírně pod 100%.
Nenech se znervóznit z laciné propagandy, kde přání bylo otcem myšlenky. Microsoft jistě včas vydá inverzní rešerši 😀
vzhladom na to, ze tento clanok je v rubrike Linuxove Novinky, tak mi to pride logicke, ze sa v nom nespomina Windows. Ako hovori heslo IBM, "THINK!"
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.