Linuxové novinky: Linuxáci snadno najdou práci

Experti na Linux podle Linux Foundation snadno získají dobrou práci, videostřižna Pitivi hledá finance, vývojáři Ubuntu dostanou hry zdarma a další události posledního měsíce.
Linuxové novinky: Linuxáci snadno najdou práci

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Být „linuxákem“ se vyplatí – snadno najdete práci

Klepněte pro větší obrázekLinux Foundation zveřejnila každoroční zprávu o práci v oblasti linuxových technologií (ke stažení je vyžadována registrace). Letošní těží z výzkumu mezi 1100 personalisty a 4000 linuxovými profesionály z celého světa. Pro experty na Linux je opět velmi příznivá – poptávka stále roste a zaměstnanci se mohou těšit na vyšší platy i lepší benefity.

Specialisty na Linux plánuje v letošním roce poptávat 77 % oslovených personalistů. Zájem je jak o  správce systémů tak o vývojáře a systémové architekty. Zajímavostí je, že poptávka stále výrazně převyšuje nabídku – většina personalistů má problém sehnat nové kvalitní zaměstnance a na druhou stranu oslovení zaměstnanci se domnívají, že najít novou práci by pro ně nebyl velký problém.

Ačkoli jsou linuxoví odborníci obecně dobře placeni a mají různé pracovní výhody jako například možnost práce z domova, pouze 17 % z nich ve výzkumu uvedlo finanční ohodnocení a benefity jako hlavní důvod volby zaměření na Linuxové technologie – ve velké míře stále převládají „nadšenci“, kterým se líbí myšlenka otevřeného softwaru případně je láká Linux jako moderní a perspektivní technologie.

Pitivi vybírá na další vývoj

Stejně jako mnohé další opensource projekty, se rozhodli i vývojáři nelineárního videoeditoru Pitivi sehnat finance na další rozvoj ve veřejné sbírce. Cíl si stanovili vskutku odvážný – na vydání verze 1.0 a posléze na další úpravy a funkce, které mají z Pitivi udělat skutečně profesionální střižnu, shánějí celkem sto tisíc eur. V době psaní článku tato kampaň běží teprve den a vybrat se podařilo něco málo přes 3 500 Euro od 165 přispěvatelů.

Pokud se nepodaří vybrat celých sto tisíc, mají vývojáři Pitivi jeden menší cíl – vybrat alespoň 35 tisíc Euro, které by jim měli dopomoci k vydání verze 1.0. Do té už nechybí žádné nové funkce a v plánu je tak vypracování uživatelské i vývojářské dokumentace, ale především rozsáhlé testování a opravy chyb.

Klepněte pro větší obrázek
Videoeditor Pitivi

O tom jaké nové funkce se pak případně budou dále připravovat rozhodli především sami uživatelé v loňské anketě. Všechny „nápady“ na nové vlastnosti Pitivi jsou na stránce sbírky sepsány včetně orientační ceny – dozvíme se tak například, že verze pro Windows by přišla na necelých 8 tisíc, funkce copy/paste na 400 Euro a enkódování videa s pomocí grafické karty na tři a půl tisíce.

Videa z letošní DevConf jsou online

Počátkem února se v Brně konala DevConf, konference zaměřená na vývojáře a uživatele Red Hatu, Fedory a Jboss. (LinuxEXPRES připravuje reportáž a rozhovory s několika na konferencemi přítomnými osobnostmi, první část reportáže zde.) Pokud jste se konference nemohli zúčastnit a rádi byste se podívali na některé přednášky, máte nyní možnost – jsou k dispozici na YouTube na kanále Red Hat Czech (omluvte prosím sníženou kvalitu zvuku). K dispozici jsou i prezentace z jednotlivých přednášek, které najdete vždy pod videem nebo na devconf.cz.

Vyšel LibreOffice 4.2

Populární svobodný kancelářský balík LibreOffice vyšel ve verzi 4.2. Novinek je nyní skutečně požehnaně, nová verze LibreOffice se točí především kolem výkonu a také vylepšené podpory formátu OOXML.

Největších změn doznal nejspíš tabulkový kalkulátor Calc. Velká část jeho kódu byla přepsána, díky čemuž se zlepšil výkon při práci s většími objemy dat a také při importování rozsáhlejších tabulek ve formátu XLSX. Calcu přibyla také možnost provádět vybrané výpočty paralelně pomocí výpočetního výkonu grafické karty. O toto vylepšení se postarala již dřívější integrace OpenCL.

Klepněte pro větší obrázek
Kancelářský balík LibreOffice 4.2 běžící v distribuci Kubuntu

Zlepšení byste měli také pocítit pokud často upravujete dokumenty ve formátu Microsoft OOXML, především tedy u DOCX dokumentů.

Mezi další novinky patří například drobné změny v grafickém rozhraní programu – nová spouštěcí obrazovka, pokračující přepracovávání různých dialogů a další. Podrobný přehled novinek naleznete na serveru OpenOffice.cz.

Vývojáři Ubuntu dostanou hry zdarma

Minule jsme informovali, že vývojáři Debianu mohou získat hry od Valve dostupné na Steamu zdarma jako poděkování za práci na systému, který poskytl základ pro herní operační systém SteamOS. Nyní byla tato nabídka rozšířena i na vývojáře Ubuntu. Zajímavé bude sledovat, jestli toto rozšíření přivede i novou várku podvodníků, kteří se budou snažit zahrát si bez placení.

Joseph Shields, který měl schvalování žádostí vývojářů Debianu na starosti, se na svém blogu pochlubil se zajímavými čísly. Potvrdil celkem 279 žádostí, ale 22 jich musel zamítnout. Deset lidí zažádalo neoprávněně, ale zbylých 12 se pokusilo přímo o podvod – lhali, že jsou vývojáři, či se přímo pokoušeli za skutečné vývojáře vydávat a to často dost amatérsky – obvykle nepochopili, co je GPG klíč a jak se s ním podepisuje a prostě si založili email se jménem nějakého vývojáře a přidali fingerprint klíče.

Open data & gov


Učitelé v Rumunsku neumí s Linuxem

Ne všechny příběhy o nasazení opensource ve státní správě či školství mají šťastný konec. Jeden takový, který má (doufejme, že jen prozatím) konec dosti smutný se odehrává v Rumunsku. Necelá stovka tamních škol dostala od místního řetězce supermarketů darem 1800 notebooků s Edubuntu. Minimálně polovina z nich ale neslouží k výuce a pouze chytá prach, protože učitelé údajně s Linuxem pracovat neumí. Další podstatná část notebooků získala nový, proprietární systém.

Řetězec, který notebooky školám daroval, k nim žádné školení nebo podporu nenabídl, ale podle jeho mluvčího se na něj ani žádní učitelé s podobnou prosbou neobrátili. Místní skupiny propagující otevřený software se v reakci na tuto novinku rozhodli školám nabídnout pomoc, ale obávají se, že školy pomoc „z venčí“ odmítnou. Celá záležitost svědčí o nepříliš vysoké odbornosti učitelů IT, kteří si s „jiným“ systémem nedokáží sami poradit ačkoli by to pro ně jako pro odborníky nemělo znamenat velký problém.

Flandry mají OpenData portál, běží na otevřeném softwaru

Portál s otevřenými daty OpenDataForum.info belgického regionu Flandry je otevřený hned dvakrát. Nejenže nabízí celkem 1200 různých setů otevřených dat, ale sám také běží na opensource softwaru. Na serveru, který celý systém pohání tak najdete Linux a o správu stránek se stará CMS Joomla! O samotnou správu a distribuci dat se pak stará (taktéž otevřený) software CKAN (Comprehensive Knowledge Archive Network).

Z nabízených dat je zatím největší zájem o seznam stanic belgické železniční sítě, informace o konkurzech a bankrotech a také o statistiky počtu cizinců žijících v různých městech.

Telegraficky

  • Již tento víkend (1. a 2. března) se bude v Praze konat další ročník populární konference InstallFest.
  • Jestli jste si i vy mysleli, že Debian 9 se bude jmenovat „Zurg“ po padouchovi z filmu Toy Story 2, tak jste se jako mnozí další nachytali – jednalo se pouze o vtip v rámci diskuse o novém init systém pro Debian.
  • Čínský „národní operační systém“ Red Flag Linux končí.
  • Vyšlo Ubuntu 12.04.4 – čtvrté (a poslední) „údržbové“ vydání aktuálního Ubuntu s prodlouženou podporou.
  • Ubuntu bude možná mít v budoucnu vlastního správce souborů. Na mailing listu ubuntu-desktop se sbírají nápady na funkce, které by měl „ten správný“ správce souborů mít.
Diskuze (28) Další článek: Japonsko neuznalo Bitcoin jako měnu a přemýšlí, jak jej zdanit

Témata článku: Software, Linux, Operační systémy, Fingerprint, Evropa, Největší sbírka, Grafické karty do notebooku, Finanční ohodnocení, Kubuntu, Vybraný specialista, Co je software, Benefit, Odvážný plán, Cast, Flag, Romania, Mnohý výzkum, Novi, Debian Linux, Software co to je, Lin, Padouch, Rozsáhlé testování, Archives, Ubuntu Desktop, Software na Heureka.czŠmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Vybrali jsme 20 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče. Třeba k Vánocům

Vybrali jsme 20 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče. Třeba k Vánocům

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek
Stavebnice
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

I ten nejmenší a nejlevnější soundbar v testu přinese obrovské zlepšení zvukového doprovodu u většiny televizorů. Náš test ukázal, že výrobci nabízejí různá konstrukční řešení a záleží pouze na vás, jaké si vyberete.

David Starý
SoundbarySrovnáníTesty
Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Pravidelně aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus