Linuxové novinky: Je e-kniha s DRM vůbec kniha?

Je tu nový Linux Mint 16 „Petra“. Linux Journal zveřejnil výsledky své každoroční čtenářské ankety a další události ze světa open source a Linuxu za poslední měsíc. Linuxové novinky.
Linuxové novinky: Je e-kniha s DRM vůbec kniha?

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Vyšel Linux Mint 16 „Petra“

Po šesti měsících vývoje vyšla nejnovější verze oblíbené distribuce Linux Mint. Správnější by bylo asi říci vyšly nejnovější verze, protože Linux Mint 16 s označením „Petra“ přináší hned dvě různé verze – jednu s grafickým prostředím Cinnamon a druhou s MATE.

Nejdůležitější novinkou u verze s Cinnamonem je samotné prostředí, které dosáhlo verze 2.0 a které již není pouhým forkem GNOME Shellu, ale plnohodnotným samostatným pracovním prostředím.

Klepněte pro větší obrázek
Linux Mint Petra s prostředím Cinnanon

Ke společným novinkám patří nový nástroj pro formátování USB flash disků, který si ale poradí i s vytvořením instalačního USB disku, nebo vylepšený správce aplikací. Nový Mint by také měl přinést vylepšení kolem výkonu a rychlosti systému. Jak Cinnamon, tak MATE také slibují vylepšení vzhledu a sjednocení vzhledu pro GTK3 a starší GTK2 aplikace.

Na Mint s dalšími prostředími si budete muset ještě chvíli počkat. Verze s KDE je již ve fázi kandidáta na vydání (RC), ale stejně jako u Mintu s Xfce se finální verze objeví pravděpodobně až po novém roce.

Nová OpenMandriva Lx 2013.0

Byla vydána první oficiální verze distribuce OpenMandriva, která si klade za cíl stát se nástupcem kdysi velice populárního Mandriva Linux.

Cíl, který si OpenMandriva vytyčila, rozhodně nepatří k těm nejjednodušším – velkou část kdysi velmi aktivní komunity Mandriva Linuxu si na svou stranu přetáhla Mageia, která už má za sebou tři stabilní vydání a oproti OpenMandrivě má více jak dvouletý náskok. Vývoj OpenMadrivy se navíc celou dobu stále zpožďoval.

Klepněte pro větší obrázek
OpenMandriva s prostředím KDE a nabídkou SimpleWelcome

Co tedy OpenMandriva Lx 2013.0 přináší? Jako jedna z mála dnešních distribucí sází především na prostředí KDE, které naleznete v nejnovější verzi 4.11.2. Jinak zde nalezneme „klasickou“ sestavu dobře známého otevřeného softwaru v aktuálních verzích jako například Firefox 25 či LibreOffice 4.1. OpenMandriva má také velmi podařený vlastní grafický motiv, ale kromě něj a spouštěče SimpleWelcome příliš vlastních inovací nečekejte – OpenMandriva začínala v podstatě na zelené louce a rozšiřování vlastností se dočkáme spíše až v dalších vydáních.

Anketa čtenářů magazínu Linux Journal

Magazín LinuxJournal zveřejnil výsledky letošní čtenářské ankety Reader's Choice Awards 2013. Anketa letos obsahuje celkem 30 kategorií točících se kolem Linuxu, distribucí i svobodného softwaru obecně. Z hlasování si dovolíme vybrat několik zajímavých výsledků.

 • Nejlepší distribucí je podle čtenářů stále Ubuntu. V „obecném“ hlasování jej vybralo 16 % čtenářů, jako distribuci pro desktop jej za nejlepší považuje 27 % hlasujících.
   
 • Z grafických prostředí překvapivě vede KDE, GNOME 3 je druhé a třetí místo patří Unity jemuž na paty šlape stále populárnější Xfce.
   
 • Z webových CMS systémů je nejoblíbenější WordPress (35 %), Drupal (20 %) a Joomla! (14 %).
   
 • Společnost System76 vyrábějící počítače a notebooky s Ubuntu u nás není příliš známá, ale v anketě se čtvrtinou hlasů vyhrála v kategorii výrobců přenosných počítačů.
   
 • Mozilla Foundation se může radovat hned dvakrát – nejpopulárnější je jak webový prohlížeč Firefox (52 %), tak pošťák Thunderbird (41 %).
   
 • Kancelářským balíkům drtivě vévodí LibreOffice, s necelými 72 % hlasů nechává konkurenci daleko za sebou. Apache OpenOffice patří až třetí místo se slabými 6,7 %.
   
 • Dvě vítězství si může připsat i Python, který vyhrál jako nejlepší programovací i skriptovací jazyk.
   
 • Nejlepší je možné být i v tom nejhorším. Zde si prvenství odnáší GNOME 3 (20 %) a vytváření nových distribucí (19,5 %). Ubuntu se může pochlubit hned dvěma umístěními – třetím místem za Mir (18 %) a čtvrtým za nespolupráci s upstreamem (16 %).

Open data & gov


Je e-kniha s DRM vůbec kniha?

Francouzským národním shromážděním na jeden den prošel velmi zajímavý dodatek daňového zákona, který stanovil, že elektronické knihy s DRM nejsou knihou, ale službou. To by pro takové knihy znamenalo, že by se na ně nevztahovala nižší sazba DPH, která je ve Francii 5,5 %, ale ta zvýšená, která činí 19,6 %, čímž by se rázem staly výrazně nevýhodnější volbou.

Během debaty padl i názor, že kniha je něco, co můžete půjčovat, číst kolikrát chcete a vzít si kamkoli, což právě DRM znemožňuje, a proto se nejedná o knihu.

Bohužel tato změna ale v návrhu zákona dlouho nevydržela a hned druhý den byla na návrh vlády jiným dodatkem zrušena. Hlavním důvodem byla obava z nesouladu s Evropským právem. Knihy s DRM tak ve Francii zůstanou knihami se všemi výhodami s tím spjatými.

Nová německá vláda bude podporovat otevřený software

Nové německá vláda vzniká ještě složitěji než ta naše, ale již nyní je jasné, že koalice CDU/CSU a SPD si jako jeden z programových cílů stanoví podporu otevřeného softwaru jako alternativy k „uzavřeným digitálním ekosystémům“.

Jedním z kritérií pro posuzování nabídek na software by měla být také cenová efektivita a potenciál pro další rozšiřování a inovace. Jako výhodu otevřeného softwaru vládní program zmiňuje také možnost volného šíření a použití dalšími uživateli.

Uvidíme, jak se pochlapí naše vláda ve svém programovém prohlášení. Ale pochybuji, že se tam něco o IT nebo dokonce o otevřeném softwaru vůbec objeví.

Jamajské nemocnice přejdou na otevřený software

Jamajské veřejné zdravotnictví kompletně přejde na otevřený software GNU Health. GNU Health je komplexní informační systém pro zdravotnická zařízení sloužící například pro elektronické vedení záznamů o pacientech, informační systém jak pro zdravotnický personál a pacienty a obsahuje i moduly pro přidruženou agendu jako sledování zásob léčiv a materiálu nebo účetnictví.

Klepněte pro větší obrázek
GNU Health, informační systém ve zdravotnictví (Zdroj: health.gnu.org, CC-BY-SA)

Od té doby, co se GNU Health před dvěma lety dostal pod správu hnutí GNU se prudce rozrůstá a nasazují ho nemocnice a zdravotnická zařízení na celém světě, ale Jamajka je první zemí, která si jej zvolila jako jediný systém pro celé své zdravotnictví.

Departenment Isère doporučuje otevřený software

Francie se v příkladech prosazování otevřeného softwaru ve státní správě ukazuje celkem často. Nově se k „propagátorům“ tohoto řeší připojil departenment Isère (region Rhône-Alpes). Jeho prefekt upozornil všechny místní veřejné instituce a úřady, aby ve výběrových řízeních nepoužívaly diskriminační požadavky a vyzdvihl také svobodný software jako vhodné a bezpečné řešení. Zmiňuje také, že právě svobodný software ve Francii vytvořil až 30 000 pracovních míst s obratem až 2,5 miliardy Euro, z nichž mají prospěch především místní ekonomika.

Telegraficky

 • Chtěli jste na letošní LinuxAlt a nemohli jste? Nyní si to můžete vynahradit, protože záznamy všech přednášek jsou již dostupné ke shlédnutí online.
   
 • Globální nabídka v Ubuntu (funkce, kdy se nabídka všech oken „schovává“ v horním panelu prostředí Unity), která je mnohým uživatelům trnem v oku opět půjde vypnout alespoň pro vybrané aplikace.
   
 • Italové jsou dalším národem, který si může vyzkoušet telefon s Firefox OS. Za 79 Euro tamní operátor Telecom Italia nabízí telefon Alcatel OneTouch Fire s tímto operačním systémem.
   
 • Vydání nové Fedory 20 se o týden odkládá. Pokud tedy vše půjde, jak má, vyjde „Heisenbug“ 17. prosince.
   
 • 640 kB operační paměti už dávno nikomu nestačí. Kolik „stačí“ nejpoužívanějším grafickým prostředím změřil bloger GdH.
   
 • Česká komunita Ubuntu již delší dobu ve spolupráci s firmou Asus.as recenzuje notebooky, které u nich lze nakoupit bez operačního systému. Nyní přišel na řadu skutečně „high-endový“ Asus N56JR.
   
 • Nedávno jsme upozorňovali na 1,5 milionu prodaných minipočítačů Raspberry Pi. Inu, poptávka je zjevně stále veliká, protože na konci října byl prodán Raspberry Pi číslo dva miliony.
   
 • Chtěli byste si vyzkoušet nové Ubuntu pro mobily a tablety, ale nemáte žádné z podporovaných zařízení? Nyní již máte možnost pomocí experimentálního emulátoru Ubuntu Touch.
   
 • Ubuntu se s jeho novým grafickým serverem Mir stále nedaří. Poté, co se oproti původnímu plánu nedostal do nedávno vydaného Ubuntu 13.10, se nedostane ani do jarního vydání 14.04 Trusty Tahr. Důvodem je opět obava o (ne)stabilitu, špatná podpora hardwaru a zpětná nekompatibilita.
   
 • FreeBSD, stejně jako každý rok, spustilo kampaň, jejíž cílem je vybrat prostředky na další rozvoj a vývoj. Z cílové částky, která činí 1 milion dolarů, se zatím vybralo necelých 450 tisíc. Pokud FreeBSD používáte nebo jej prostě máte rádi, zvažte přispění.
   
 • SELinux je tu s námi již 10 let. Pokud si stále nejste tak úplně jisti, oč vlastně jde a jak to funguje, možná vám pomůže toto stručné obrázkové představení.
Diskuze (19) Další článek: Hack amerického obchodního řetězce: 40 milionů kreditek v ohrožení

Témata článku: Software, Linux, Operační systémy, Open source, DRM, Kniha, Grafický motiv, Cinnamon, Mate, Nová vláda, Co je software, Německá vláda, Mint, Fork, Vylepšený správce, Raspberry, Petr, Wordpress, Oficiální verze, Ubuntu Touch, Skriptovací jazyk, Shlédnutí, Jama, Trust, DISTRO, Kvalitní notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 42

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize