Linuxové novinky: Je e-kniha s DRM vůbec kniha?

Je tu nový Linux Mint 16 „Petra“. Linux Journal zveřejnil výsledky své každoroční čtenářské ankety a další události ze světa open source a Linuxu za poslední měsíc. Linuxové novinky.
Linuxové novinky: Je e-kniha s DRM vůbec kniha?

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Vyšel Linux Mint 16 „Petra“

Po šesti měsících vývoje vyšla nejnovější verze oblíbené distribuce Linux Mint. Správnější by bylo asi říci vyšly nejnovější verze, protože Linux Mint 16 s označením „Petra“ přináší hned dvě různé verze – jednu s grafickým prostředím Cinnamon a druhou s MATE.

Nejdůležitější novinkou u verze s Cinnamonem je samotné prostředí, které dosáhlo verze 2.0 a které již není pouhým forkem GNOME Shellu, ale plnohodnotným samostatným pracovním prostředím.

Klepněte pro větší obrázek
Linux Mint Petra s prostředím Cinnanon

Ke společným novinkám patří nový nástroj pro formátování USB flash disků, který si ale poradí i s vytvořením instalačního USB disku, nebo vylepšený správce aplikací. Nový Mint by také měl přinést vylepšení kolem výkonu a rychlosti systému. Jak Cinnamon, tak MATE také slibují vylepšení vzhledu a sjednocení vzhledu pro GTK3 a starší GTK2 aplikace.

Na Mint s dalšími prostředími si budete muset ještě chvíli počkat. Verze s KDE je již ve fázi kandidáta na vydání (RC), ale stejně jako u Mintu s Xfce se finální verze objeví pravděpodobně až po novém roce.

Nová OpenMandriva Lx 2013.0

Byla vydána první oficiální verze distribuce OpenMandriva, která si klade za cíl stát se nástupcem kdysi velice populárního Mandriva Linux.

Cíl, který si OpenMandriva vytyčila, rozhodně nepatří k těm nejjednodušším – velkou část kdysi velmi aktivní komunity Mandriva Linuxu si na svou stranu přetáhla Mageia, která už má za sebou tři stabilní vydání a oproti OpenMandrivě má více jak dvouletý náskok. Vývoj OpenMadrivy se navíc celou dobu stále zpožďoval.

Klepněte pro větší obrázek
OpenMandriva s prostředím KDE a nabídkou SimpleWelcome

Co tedy OpenMandriva Lx 2013.0 přináší? Jako jedna z mála dnešních distribucí sází především na prostředí KDE, které naleznete v nejnovější verzi 4.11.2. Jinak zde nalezneme „klasickou“ sestavu dobře známého otevřeného softwaru v aktuálních verzích jako například Firefox 25 či LibreOffice 4.1. OpenMandriva má také velmi podařený vlastní grafický motiv, ale kromě něj a spouštěče SimpleWelcome příliš vlastních inovací nečekejte – OpenMandriva začínala v podstatě na zelené louce a rozšiřování vlastností se dočkáme spíše až v dalších vydáních.

Anketa čtenářů magazínu Linux Journal

Magazín LinuxJournal zveřejnil výsledky letošní čtenářské ankety Reader's Choice Awards 2013. Anketa letos obsahuje celkem 30 kategorií točících se kolem Linuxu, distribucí i svobodného softwaru obecně. Z hlasování si dovolíme vybrat několik zajímavých výsledků.

 • Nejlepší distribucí je podle čtenářů stále Ubuntu. V „obecném“ hlasování jej vybralo 16 % čtenářů, jako distribuci pro desktop jej za nejlepší považuje 27 % hlasujících.
   
 • Z grafických prostředí překvapivě vede KDE, GNOME 3 je druhé a třetí místo patří Unity jemuž na paty šlape stále populárnější Xfce.
   
 • Z webových CMS systémů je nejoblíbenější WordPress (35 %), Drupal (20 %) a Joomla! (14 %).
   
 • Společnost System76 vyrábějící počítače a notebooky s Ubuntu u nás není příliš známá, ale v anketě se čtvrtinou hlasů vyhrála v kategorii výrobců přenosných počítačů.
   
 • Mozilla Foundation se může radovat hned dvakrát – nejpopulárnější je jak webový prohlížeč Firefox (52 %), tak pošťák Thunderbird (41 %).
   
 • Kancelářským balíkům drtivě vévodí LibreOffice, s necelými 72 % hlasů nechává konkurenci daleko za sebou. Apache OpenOffice patří až třetí místo se slabými 6,7 %.
   
 • Dvě vítězství si může připsat i Python, který vyhrál jako nejlepší programovací i skriptovací jazyk.
   
 • Nejlepší je možné být i v tom nejhorším. Zde si prvenství odnáší GNOME 3 (20 %) a vytváření nových distribucí (19,5 %). Ubuntu se může pochlubit hned dvěma umístěními – třetím místem za Mir (18 %) a čtvrtým za nespolupráci s upstreamem (16 %).

Open data & gov


Je e-kniha s DRM vůbec kniha?

Francouzským národním shromážděním na jeden den prošel velmi zajímavý dodatek daňového zákona, který stanovil, že elektronické knihy s DRM nejsou knihou, ale službou. To by pro takové knihy znamenalo, že by se na ně nevztahovala nižší sazba DPH, která je ve Francii 5,5 %, ale ta zvýšená, která činí 19,6 %, čímž by se rázem staly výrazně nevýhodnější volbou.

Během debaty padl i názor, že kniha je něco, co můžete půjčovat, číst kolikrát chcete a vzít si kamkoli, což právě DRM znemožňuje, a proto se nejedná o knihu.

Bohužel tato změna ale v návrhu zákona dlouho nevydržela a hned druhý den byla na návrh vlády jiným dodatkem zrušena. Hlavním důvodem byla obava z nesouladu s Evropským právem. Knihy s DRM tak ve Francii zůstanou knihami se všemi výhodami s tím spjatými.

Nová německá vláda bude podporovat otevřený software

Nové německá vláda vzniká ještě složitěji než ta naše, ale již nyní je jasné, že koalice CDU/CSU a SPD si jako jeden z programových cílů stanoví podporu otevřeného softwaru jako alternativy k „uzavřeným digitálním ekosystémům“.

Jedním z kritérií pro posuzování nabídek na software by měla být také cenová efektivita a potenciál pro další rozšiřování a inovace. Jako výhodu otevřeného softwaru vládní program zmiňuje také možnost volného šíření a použití dalšími uživateli.

Uvidíme, jak se pochlapí naše vláda ve svém programovém prohlášení. Ale pochybuji, že se tam něco o IT nebo dokonce o otevřeném softwaru vůbec objeví.

Jamajské nemocnice přejdou na otevřený software

Jamajské veřejné zdravotnictví kompletně přejde na otevřený software GNU Health. GNU Health je komplexní informační systém pro zdravotnická zařízení sloužící například pro elektronické vedení záznamů o pacientech, informační systém jak pro zdravotnický personál a pacienty a obsahuje i moduly pro přidruženou agendu jako sledování zásob léčiv a materiálu nebo účetnictví.

Klepněte pro větší obrázek
GNU Health, informační systém ve zdravotnictví (Zdroj: health.gnu.org, CC-BY-SA)

Od té doby, co se GNU Health před dvěma lety dostal pod správu hnutí GNU se prudce rozrůstá a nasazují ho nemocnice a zdravotnická zařízení na celém světě, ale Jamajka je první zemí, která si jej zvolila jako jediný systém pro celé své zdravotnictví.

Departenment Isère doporučuje otevřený software

Francie se v příkladech prosazování otevřeného softwaru ve státní správě ukazuje celkem často. Nově se k „propagátorům“ tohoto řeší připojil departenment Isère (region Rhône-Alpes). Jeho prefekt upozornil všechny místní veřejné instituce a úřady, aby ve výběrových řízeních nepoužívaly diskriminační požadavky a vyzdvihl také svobodný software jako vhodné a bezpečné řešení. Zmiňuje také, že právě svobodný software ve Francii vytvořil až 30 000 pracovních míst s obratem až 2,5 miliardy Euro, z nichž mají prospěch především místní ekonomika.

Telegraficky

 • Chtěli jste na letošní LinuxAlt a nemohli jste? Nyní si to můžete vynahradit, protože záznamy všech přednášek jsou již dostupné ke shlédnutí online.
   
 • Globální nabídka v Ubuntu (funkce, kdy se nabídka všech oken „schovává“ v horním panelu prostředí Unity), která je mnohým uživatelům trnem v oku opět půjde vypnout alespoň pro vybrané aplikace.
   
 • Italové jsou dalším národem, který si může vyzkoušet telefon s Firefox OS. Za 79 Euro tamní operátor Telecom Italia nabízí telefon Alcatel OneTouch Fire s tímto operačním systémem.
   
 • Vydání nové Fedory 20 se o týden odkládá. Pokud tedy vše půjde, jak má, vyjde „Heisenbug“ 17. prosince.
   
 • 640 kB operační paměti už dávno nikomu nestačí. Kolik „stačí“ nejpoužívanějším grafickým prostředím změřil bloger GdH.
   
 • Česká komunita Ubuntu již delší dobu ve spolupráci s firmou Asus.as recenzuje notebooky, které u nich lze nakoupit bez operačního systému. Nyní přišel na řadu skutečně „high-endový“ Asus N56JR.
   
 • Nedávno jsme upozorňovali na 1,5 milionu prodaných minipočítačů Raspberry Pi. Inu, poptávka je zjevně stále veliká, protože na konci října byl prodán Raspberry Pi číslo dva miliony.
   
 • Chtěli byste si vyzkoušet nové Ubuntu pro mobily a tablety, ale nemáte žádné z podporovaných zařízení? Nyní již máte možnost pomocí experimentálního emulátoru Ubuntu Touch.
   
 • Ubuntu se s jeho novým grafickým serverem Mir stále nedaří. Poté, co se oproti původnímu plánu nedostal do nedávno vydaného Ubuntu 13.10, se nedostane ani do jarního vydání 14.04 Trusty Tahr. Důvodem je opět obava o (ne)stabilitu, špatná podpora hardwaru a zpětná nekompatibilita.
   
 • FreeBSD, stejně jako každý rok, spustilo kampaň, jejíž cílem je vybrat prostředky na další rozvoj a vývoj. Z cílové částky, která činí 1 milion dolarů, se zatím vybralo necelých 450 tisíc. Pokud FreeBSD používáte nebo jej prostě máte rádi, zvažte přispění.
   
 • SELinux je tu s námi již 10 let. Pokud si stále nejste tak úplně jisti, oč vlastně jde a jak to funguje, možná vám pomůže toto stručné obrázkové představení.
Diskuze (19) Další článek: Hack amerického obchodního řetězce: 40 milionů kreditek v ohrožení

Témata článku: Software, Operační systémy, Linux, Open source, DRM, Mira, Oficiální verze, Omgubuntu, Jama, Německá vláda, Raspberry, Gnome shell, Linux Mint, Wordpress, Mate, Grafický motiv, Evropa, Software co to je, Trust, Petr, Instalační USB, Kniha, Unity, Uživatel, WWW


Určitě si přečtěte

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 45

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 68

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 34

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

** Alternativní DNS servery mohou zpříjemnit surfování na internetu ** Existuje několik ověřených alternativ, nejen známé DNS od Googlu ** Alternativní DNS však mají i své nevýhody, pozor na ně

Petr Březina | 33


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání