Linuxové novinky: Fedora je tu už deset let

Po měsíci je tu další souhrn událostí ze světa Linuxu. Fedora oslavila desáté výroční, francouzští četníci si libují na Ubuntu, vyšel Cinnamon 2.0 a další události.
Linuxové novinky: Fedora je tu už deset let

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.Vyšel Cinnamon 2.0

Grafické prostředí Cinnamon, které původně začalo jako fork GNOME Shell vytvořený vývojáři Linux Mint, vyšel ve verzi 2.0 a začal tak úplně novou kapitolu své historie jako samostatné prostředí nezávislé na GNOME. Cinnamon sice stále používá řadu technologií z prostředí GNOME, především knihovnu GTK a Clutter, ale již nevyžaduje instalaci GNOME jako takového.

Klepněte pro větší obrázek
Cinnamon 2.0 v linuxové distribuci Kubuntu

Cinnamon 2.0 představuje celkem pět měsíců vývoje, 856 commitů od 23 vývojářů a kromě oprav různých chyb přináší i nové funkce mezi něž patří například vylepšená správa oken včetně pokročilejších možností „dlaždicového“ rozložení oken. Mezi další novinky patří například vylepšení některých grafických nástrojů pro přizpůsobení prostředí a systému jako třeba rozšířená správa zvukových upozornění prostředí nebo nástroj správa uživatelů a skupin, který nabízí oproti tomu z GNOME více nastavení a je také mnohem přehlednější.

Rozsáhlými změnami prošel také správce souborů Nemo, který byl vytvořen poté, co si mnoho uživatelů stěžovalo na přepracovaný Nautilus, správce souborů z prostředí GNOME. Dostal například vlastní rozšíření pro náhledy souborů, vylepšenou podporu MIME typů a další.

Nový Cinnamon se nejdříve představí v listopadovém Linux Mint 16 „Petra“.

Fedora oslavila deset let

Kulaté výročí oslavila 22. září distribuce Fedora. Její historie je sice poněkud delší, protože projekt Fedora Linux existoval již od roku 2002, ale tehdy se nejednalo o samostatnou distribuci, ale pouze o repozitář pro Red Hat Linux. Teprve poté, co se RedHat rozhodl vývoj Red Hat Linuxu ukončit a soustředit se pouze na RHEL určený primárně pro enterprise nasazení, se z Fedory stala plnohodnotná distribuce. Úplně první verze Fedory, Fedora Core 1, vyšla v listopadu 2003. Fedora tehdy ještě byla rozdělena na Fedora Core spravovanou zaměstnanci Red Hatu a Fedora Extras spravovanou komunitou. Teprve od roku 2007 od verze 7 tu máme jen jednu Fedoru.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti, svoboda a komunita jsou symboly Fedory (Foto: Stefan Held, CC-BY-SA)

V dnešní době představuje Fedora jednu z nejpopulárnějších distribucí, která je vždy na špici vývoje opensource technologií a přináší ty nejaktuálnější a nepřevratnější (a často i velmi kontroverzní) novinky do světa Linuxu.

Open data & gov


Četníci ušetřili přechodem na open source 40 % nákladů

Migrace počítačů francouzského četnictva je jedním z největších úspěchů populární distribuce Ubuntu. Jak to všechno začalo a jak migrace probíhá nyní popsal 26. září na konferenci Evento Linux Major Stéphane Dumond. Kromě redukce nákladů vidí jako benefit také nezávislost na jednom dodavateli a úsporu času a lidských zdrojů.

S prvním svobodným softwarem se francouzští četníci setkali již v roce 2004, kdy se na jejich 90 000 počítačích začal usazovat kancelářský balík OpenOffice. V dalších letech se postupně přidaly Mozilla Firefox a Thunderbird (2006) a další svobodný software jako Gimp nebo VLC (2007 a 2008). V roce 2008 přišlo prvních pět tisíc počítačů s Ubuntu (respektive s "GendBuntu", což je Ubuntu speciálně upraveno pro potřeby francouzského četnictva) jehož nasazování pokračuje až dodnes.

Klepněte pro větší obrázek
GendBuntu, Ubuntu pro francouzské četníky (Foto: Wikipedie, CC-BY-SA)

V letech 2011 a 2012 bylo postupně migrováno dalších 20 respektive 10 tisíc počítačů a letos přibyly prozatím další 2000. V letošním roce také proběhl velký upgrade z Ubuntu 10.04 na nejnovější LTS verzi Ubuntu 12.04. V příštím roce by celá migrace měla být dokončena, což dá dohromady těžko představitelných 72 000 počítačů s Ubuntu.

Italský region ušetří s OpenOffice až 2 miliony eur

Správa severoitalské oblasti Emilia-Romagna plánuje přechod na svobodný kancelářský balík OpenOffice a doufá, že tak ušetří až 2 miliony Euro na licencích za „proprietární kancelářský balík“. Přechod není naplánován najednou, v současné době probíhá tříměsíční testování na zemědělském odboru, kde je přemigrováno 300 počítačů. Pokud vše půjde hladce ostatní součásti místní samosprávy budou následovat do konce roku.

Možná úspora je v tomto případě celkem jasná, úřadu totiž příští rok vyprší licence pro 3200 stanic s kancelářskými balíky a její prodloužení by přišlo právě na ony 2 miliony. Na přechod na OpenOffice a připravovaná školení zaměstnanců bylo vyčleněno 220 tisíc Euro.

Pro Emilia-Romagna to není první zkušenost s OpenOffice. Ten totiž testovali již v letech 2008 a 2009 kdy se přechod týkal testovací skupiny 100 a 300 uživatelů. Tehdy byl ale přechod zamítnut kvůli problémům s napojením na stávající software a konverzí dokumentů.

Doufejme, že tentokrát vše vyjde bez problémů a OpenOffice si bude moci připsat další zářez v podobě tří tisíc instalací v Itálii.

Další italský region přechází na LibreOffice

Dnes podruhé ze slunné Itálie. Tamní provincie Macerata pokračuje v migraci na jiný otevřený kancelářský balík – na LibreOffice. Nyní již mají převedeno 230 z celkových 450 stanic. Po skončení migrace na LibreOffice, což by se mělo podařit ještě do konce letošního roku, mají ještě smělejší plán – u stanic, kde není využíván speciální software fungující jen pod Windows, plánují přechod na Linux. Na tom už také funguje 12 z celkových 34 jejich serverů. I tento přechod by měl úřadu pomoci ušetřit v roce 2014 až 150 000 Euro.

Podle tamního IT oddělení byl přechod celkem jednoduchý. Uživatelé si na nový kancelářský balík zvykli celkem snadno a v těch případech, kdy je proprietární řešení stále potřeba kvůli napojení externích aplikací či při nekompatibilitě formátů jej mohou stále využít vzdáleně.

Jak se zdá Itálie je svobodnému softwaru na úřadech země zaslíbená. Ona nejen Itálie, občas má člověk pocit, že úřady na opensource přecházejí všude, jen ne u nás.

Telegraficky

  • RaspberryPi, miniaturní ARMový počítač s překvapivě velkým výkonem a širokou škálou uplatnění, se může pochlubit celkem 1,75 miliony prodaných kusů a jedním milionem kusů vyrobených v Británii (ze začátku se vyráběl v Číně).
     
  • Knoppix, jedna z prvních (a jistě nejpopulárnější) distribucí nabízejících možnost běhu jako tzv. „LiveCD“, stále žije a je nyní k dispozici ve verzi 7.2. Nabízí například možnost nabootovat 64bit kernel nebo experimentální podporu UEFI-Boot as samozřejmě nejnovější software jako LibreOffice 4.0.3, Gimp 2.8 nebo Firefox 21.
     
  • Jedna z dosti kontroverzních novinek chystaná pro Ubuntu 13.10, nasazení grafického serveru Mir jako výchozího v desktopové verzi, se nakonec nekoná. Vývojáři se nasazení Miru a Xmiru rozhodli zatím odložit. To se ale nebude týkat verze pro mobily a tablety, která Mir dostane spolu s přepracovaným Unity 8.
     
  • LibreOffice bude vykreslovat pomocí OpenGL a nahradí tak dříve využívané vykreslování pomocí knihovny Cairo. LibreOffice tak bude moci při vykreslování využít hardwarovou akceleraci GPU.
Diskuze (126) Další článek: Internet Explorer 11 je tu několik dní a už má záplatu spolehlivosti

Témata článku: Software, Linux, Operační systémy, Fedora, Přechod, Migrace, Linux Mint, Fed, První článek, Mira, Kubuntu, Provincie, Ubuntu Core, Francouzský úřad, Kulaté výročí, MIME, Cinnamon, Evropa, Lin, Gnome shell, GTK, Mint, UEFI, Rozšířená správa, Co je software, Nejdoporučovanější počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně