Linuxové novinky: Fedora 13 a Linux Mint 9

Jak bude vypadat OLPC XO-3 a proč hledá Novell kupce? Chrome 5 je už stabilní i na Linuxu, XBMC končí s Xboxem. Fedora má pořadové číslo 13. Přinášíme novinky ze světa open source.

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

V roce 2004 napsal Lawrence Lessig, profesor Harvard Law School, knihu Svobodná kultura, která se zabývá problémem autorského zákona v době informačních technologií. V knize prochází historickým vývojem omezování kreativity pomocí autorských zákonů a analyzuje udržitelnost stávajícího zřízení a v závěru nabízí alternativu k současnému řešení. Kniha je šířena pod svobodnou licencí a v oblasti autorského práva se stala doslova kultovní. V roce 2007 vznikl projekt, který si dal za cíl knihu přeložit do češtiny. Na překladu knihy o 228 stranách pracovaly po tři roky desítky dobrovolníků a v dubnu tohoto roku byl překlad dokončen. Knihu, přeloženou do češtiny, naleznete na adrese www.svobodna-kultura.cz, dostupná je v mnoha formátech – PDF, DOCX, TXT, PDB,...

Klepněte pro větší obrázek
Obálka knihy, zdroj svobodna-kultura.cz

OLPC XO-3

Projekt OLPC (One Laptop Per Child) na sebe ze začátku strhl velký zájem médií. Přišel totiž s myšlenkou počítače za 100 dolarů pro děti v rozvojových zemích. Média zaměstnával i později, kdy se rozhodl nasadit Windows místo Linuxu, aby se zase posléze k Linuxu vrátil. Za celou dobu projektu bylo objednáno 1,2milionů notebooků, což je sice úctyhodné číslo, ale výrazně za původní plány a očekáváními. Na projekt taky dopadla hospodářská krize a musela být propuštěna polovina zaměstnanců. Už mimo zájem médií se však i nadále pracuje na nových generací „stodolarových“ notebooků.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle nějak by měl vypadat OLPC třetí generace

Zakladatel projektu Nicholas Negroponte nedávno oznámil, že přístroj třetí generace bude hotový mnohem dříve, než se očekávalo. První funkční prototyp by měl být k dispozici v prosinci tohoto roku, tedy o téměř dva roky dříve, než bylo plánováno. Má se jednat o tablet s úhlopříčkou 9 palců a procesorem ARM. Jako operační systém bude pravděpodobně zvolen Android a cílová cena přístroje je 75 dolarů. Prototyp bude vyroben ze skla, ale cílem je kompletně plastové zařízení, protože musí vzhledem k nasazení odolné.

Novellu opět klesly tržby a hledá kupce

Americká společnost Novell, druhý největší poskytovatel komerčního Linuxu, oznámila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí tohoto roku. Tržby činily 204 milionů dolarů, což je o 12 milionů méně než za stejné období v minulém roce. Naopak zisk se zvýšil z 18 milionů na 20. Společnost předpokládá stagnující tržby pro příští čtvrtletí.

I nadále se spekuluje o tom, že chce společnost za každou cenu najít svého kupce. Odmítla sice miliardovou nabídku investičního fondu, ale jedním dechem dodala, že se případnému odkupu nebrání. Podle některých komentátorů už probíhají vážná jednání se zájemci. V médiích se spekulovalo o silným hráčích z oboru jako např. Microsoft, HP nebo IBM, ale podle všeho je většina, ne-li všichni zájemci, z řad investičních fondů. To by znamenalo, že by Novell neměl silného partnera, kterého by nyní potřeboval. Jeho staré produkty jako Novell Netware rychle ustupují a nové linuxové produkty i přes solidní růst nedokáží zacelovat díru v příjmech.

Novinky ze světa softwaru


Google Chrome 5 – první stabilní pro Linux

Zatímco u verze pro Windows už odstranili vývojáři Chrome nálepku „beta“ dávno, uživatelé Linuxu a Mac OS X se dočkali až nyní s příchodem pátého vydání. Nejvíce propagovanou vlastností nového Chrome je rychlost. Podle Google je až o 213 % rychlejší než původní beta a tuto vlastnost se snaží propagovat i originálním videem, v kterém Chrome soupeří v rychlosti s bramborami, zvukovými vlnami a bleskem. Rozšířena byla synchronizace mezi několika počítači. Kromě záložek je nyní možné synchronizovat i nastavení, témata a akce po startu. I nadále probíhají práce na podpoře HTML 5. A produktem partnerství mezi Adobe a Google je Flashplayer již integrovaný v prohlížeči.

Klepněte pro větší obrázek
Google Chrome a video předvádějící jeho rychlost

Google Chrome není zcela svobodný software, ale jeho vývoj je otevřený, proto ve většině distribucí naleznete místo Chrome Chromium, což je open source projekt, z kterého Chrome vychází. Poslední verzi Google Chrome si můžete stáhnout na stránkách projektu v RPM a DEB balíčcích.

XBMC končí s Xboxem

Multimediální centrum XBMC končí s podporou Xboxu. Přitom to byla právě tato herní konzole, pro kterou XBMC vzniklo. Zkratka XBMC původně značila Xbox Multimedia Center. Vývojáři však dospěli k názoru, že Xbox má tvrdé limity v porovnání s tím, co dokáže. Navíc nepovažují za koncepční, aby byla tato verze udržována týmem vývojářů XBMC. Větev Xboxu tedy byla odstraněna z SVN a přesunuta na SourceForge, kde má jméno XBMC4Xbox. Jeden z vývojářů se nechal slyšet, že by ve vývoji pokračovat a že bude spravovat fórum a systém pro hlášení chyb.

Klepněte pro větší obrázek
XBMC na Ubuntu

Novinky ze světa distribucí


Fedora 13

Další velkou desktopovou distribucí, která vydala jarní verzi, je Fedora. Ta slouží jako prostředí pro vývoj nových technologií ve společnosti Red Hat. Ta je už léta největší hybnou silou ve vývoji Linuxu a disponuje největším počtem vývojářů, proto Fedora reprezentuje nejnovější technologie, které linuxová platforma nabízí.

Nová verze přináší automatickou instalaci ovladačů tiskáren. Pokud k počítači připojíte tiskárnu, systém ji rozpozná a PackageKit stáhne potřebné ovladače. Vylepšena byla podpora webkamer. Network Manager se dočkal dalších vylepšení v GUI, funkcionalitě a podpoře hardware. Zlepšila se také podpora karet Radeon a nVidia. Správcem fotografií se stal Shotwell, na zálohování se používá Deja-dup, na Twitter můžete psát přes aplikaci Pino. Pro vývojáře může být zajímavou zprávou, že Fedora 13 podporuje paralelně Python 2.x a 3.x. Výchozím prostředím je GNOME 2.30, ale k dispozici jsou i další včetně KDE 4.4.

Klepněte pro větší obrázek
Snímek obrazovky nové Fedory, zdroj fedoraproject.org

Na stránkách projektu naleznete ke stažení čtyři liveCD s různými grafickými prostředími. Každá verze je dostupná jak v 32 bitech, tak 64 bitech.

Linux Mint 9 Isadora

Nedlouho po vydání Ubuntu vyšel taky jeho nejznámější derivát – Linux Mint. Ten je známý tím, že si jako komunitní projekt příliš neláme hlavu s hrozbami softwarových patentů, a již v základu nabízí plnou multimediální podporu. Navíc přináší vlastní nápady a vylepšení. Ty najdete i v nejnovějším devátém vydání, které má kódové označení Isadora. Správce softwaru byl kompletně přepsán. Zeštíhlel a je mnohem rychlejší, ale tou největší změnou je, že už nabízí všechny dostupné balíčky, kterých je v repozitářích Mintu na 30 tisíc. Při výběru vhodného softwaru vám pomůžou i hodnocení ostatních uživatelů. Apt démon přesouvá instalaci softwaru na pozadí, takže během instalace můžete prohlížet další aplikace nebo správce souborů rovnou vypnout. Nový nástroj na zálohování nezálohuje pouze soubory, ale uložit si můžete také seznam nainstalovaných programů, aby byla obnova systému co nejkratší. Vylepšení se dočkala i hlavní nabídka. Položky nyní můžete editovat tak, že na ně kliknete pravým tlačítkem. Nabídce lze nastavit transparentnost. Změny proběhly také v grafickém ztvárnění distribuce. Přibyly nové wallpapery a změnila se uvítací obrazovka.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá nový Mint, zdroj linuxmint.com

Linux Mint si můžete stáhnout v podobě živého CD a DVD, které obsahuje navíc další software. Momentálně je k dispozici pouze verze s GNOME. Na rozdíl od Ubuntu totiž nevycházejí všechny verze naráz, ale ty s dalšími grafickými prostředími vycházejí se zpožděním.

MeeGo 1.0

Několik měsíců po oznámení společností Intel a Nokia, že se jejich platformy Moblin a Maemo spojují, vyšla první ostrá verze nového systému. Vývojáři, kteří se zabývají vývojem pro tuto platformu, tak mají poprvé ucelený balík programů a knihoven, které MeeGo nabízí. Kernel je ve verzi 2.6.33, pro interakci s hardwarem se používá DeviceKit a udev, o připojení k Internetu se staráprogram ConnMan, s mobilními sítěmi komunikuje oFono. Hlavní knihovnou pro grafické aplikace je Qt 4.6. Jako výchozí souborový systém byl vybrán Btrfs, což je od vývojářů docela odvážný tah. Jedná se sice o souborový systém nové generace, ale zatím není příliš prověřený. Meego je první distribucí, která se ho rozhodla nasadit jako výchozí.

Grafické prostředí hodně připomíná Moblin. Nabízí okamžitý přístup k synchronizovaným kalendářům, úkolům, nedávno použitým souborům atd. Důraz je kladen také na podporu sociálních sítí. Verze MeeGo Netbook obsahuje jako výchozí prohlížeč Google Chrome, MeeGo Handset bude mít jako výchozí prohlížeč Mozilla Fennec. MeeGo je zatím lokalizováno do 16 jazyků, čeština i slovenština chybí. Vývojáři také oznámili, že distribuce bude vycházet v půlročním intervalu.

Klepněte pro větší obrázek
Grafické prostředí připomíná Moblin, zdroj meego.com

K dispozici je zatím pouze verze Netbook, tu si můžete stáhnout ve dvou verzích, které se liší tím, že jedna obsahuje Google Chrome a druhá Chromium.

Slackware 13.1

Slackware je legendou mezi linuxovými distribucemi. Je nejstarší dosud aktivně vyvíjenou distribucí, která je navíc už od samého počátku v roce 1993 řízena jednou osobou - Patrickem Volkerdingem. Nejnovější verze přináší práci devíti měsíců vývoje. Kernel je ve verzi 2.6.33.4, oficiálně podporovaná prostředí Xfce a KDE se dostaly do verzí 4.6.1, respektive 4.4.3. Slackware i nadále zůstává u podpory HAL, i když ostatní distribuce se jej zbavují. Přibyly nové nástroje ConsoleKit a PolicyKit. Slackware dále obsahuje Pidgin 2.7, GIMP 2.6.8, Gxine 0.5.903, SeaMonkey 2.0.4, Mozilla Firefox 3.6.3, Thunderbird 3.0.4 a mnoho dalšího.

Celá distribuce je dostupná na 6 CD, které si můžete stáhnout na stránkách projektu.

Diskuze (18) Další článek: Apple prodal 2 miliony kusů iPadu a zahájil prodej v zemích mimo USA

Témata článku: Byznys, Operační systémy, Linux, Open source, Fedora, Uvítací program, Uvítací obrazovka, Hlavní nabídka, Moblin, Grafické ztvárnění, Harvard, Child, Stará Nokia, Nový projekt, Solidní novinka, Lin, Distribuce, Hospodářská krize, Odvážný plán, Půlroční interval, Cena přístroje, Mint, Historický vývoj, Solidní růst, Linuxová konzole


Určitě si přečtěte

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 69

Kvantový internet se blíží. Oproti tomu klasickému bude mnohem bezpečnější

Kvantový internet se blíží. Oproti tomu klasickému bude mnohem bezpečnější

** Jednotlivé bloky kvantového internetu už se pomalu vyvíjí a testují ** Kvantová síť už bude mít své uplatnění dříve, než bude všude dostupný kvantový internet ** Nejdříve půjde o doplněk ke klasickému internetu

Karel Javůrek | 15

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 7

Porno insider: Jak virtuální realita vstupuje do filmů pro dospělé

Porno insider: Jak virtuální realita vstupuje do filmů pro dospělé

** Pornografie údajně představuje třetinu internetové obsahu a je technologický tahounem ** Do erotického obsahu postupně zasahuje i virtuální realita ** Kromě vizuálního vjemu se pracuje také na virtuálním uspokojení toho hmatového

Jan Dudek | 32

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 150Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů