Linuxové novinky: Chystá se svobodný film

Ve svobodném animačním programu Blender se zrodí další film, v příprav je také česká kniha o LibreOffice, Indové přecházejí na Linux, Fedora vyjde až v říjnu a další události.
Linuxové novinky: Chystá se svobodný film

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Chystá se další svobodný film z dílen Blenderu

Blender Foundation za dobu své existence představila již čtyři animované filmy, které kromě toho, že jsou vytvořené v Blenderu jsou především také zcela svobodné – nejen, že si je možné je zdarma stáhnout, ale pod svobodnou licencí jsou k dispozici i všechny jeho součásti potřebné k tomu, abyste si mohli vytvořit jejich vlastní verzi.

Klepněte pro větší obrázek
Zatím poslední film Blender Foundation s názvem Tears of Steel. (CC) Blender Foundation

Nyní se začíná pracovat na dalším filmu. Projekt Gooseberry by měl za 18 měsíců „natáčení“ přinést celovečerní film, na kterém bude spolupracovat dvanáct studií z celého světa.

Zatím máte možnost prohlédnout si trailer a jako obvykle přichází i žádost o pomoc při financování celého projektu. Za 175 eur se může vaše jméno dostat i do závěrečných titulků filmu, ale přispět můžete samozřejmě jakoukoli částkou.

Fedora 21 vyjde až v říjnu

Pokud netrpělivě čekáte, až si budete moci nainstalovat nejnovější Fedoru, budete si muset na tu s pořadovým číslem 21 ještě chvíli počkat. Původně oznámený srpnový termín se nyní posouvá až na říjen. Na svém blogu to oznámil Jaroslav Řezník, program manažer Fedory. Přesněji se cílí na 14. října, ale toto datum je jako vždy u Fedory spíše orientační.

Klepněte pro větší obrázek

Nový termín umožní vývojářům ještě více zapracovat na na novém systému vývoje Fedora.next a Fedora se tím také vrátí k dřívějšímu cyklu vydávání, kdy nové verze vycházely vždy v dubnu a v říjnu a vývoj Fedory se také lépe sesynchronizuje s některými upstreamovými projekty (především GNOME).

Mluví se také o tom, jak (a jestli vůbec) do Fedory 20 dostávat nové verze různého softwaru – Heisenbug bude nejnovější Fedorou skoro rok a i když například nové verze kernelu jsou zařazovány průběžně, u jiného softwaru se toto neprovádí. Například GNOME 3.12 je pro Fedoru 20 dostupné v externím repozitáři a u dalších programů a nástrojů se mluví o podobném řešení.

Služba Ubuntu One končí

Služba pro sdílení souborů mezi počítači Ubuntu One, kterou Canonical uživatelům Ubuntu nabízí již od roku 2009 bude ukončena. Ukončení se týká i navázaného obchodu s hudbou, ale některé další služby, jako například jednotné přihlašování Ubuntu zachovány zůstanou.

Klepněte pro větší obrázek
Webové rozhraní Ubuntu One

Důvodem k ukončení služby je především snaha Canonicalu soustředit se především na samotné Ubuntu a ne na podobné služby uživatelům. Dalším důvodem je také konkurence – podobné služby nabízejí až 50 GB prostoru zdarma, zatímco Ubuntu One pouze 5 GB a podle Jane Silber (CEO Canonicalu) nechce Canonical investovat do takového rozšíření Ubuntu One a v současné podobě nemá cenu ostatním službám konkurovat.

Ubuntu One bude plně fungovat až do 1. června a ještě do konce července si budete moci svoje data stáhnout. Poté budou smazána. Pokud jste si připláceli za větší úložiště, dostanete jejich poměrnou část zpět.

Po ukončení služby bude navíc serverová část Ubuntu One, která dosud nebyla dostupná zveřejněna pod otevřenou licencí.

Vyjde česká kniha o LibreOffice

Častým problémem při nasazování otevřeného softwaru je nedostatek dostupné „dokumentace“ pro běžné lidi. Pokud se například někdo chce seznámit s možnostmi Microsoft Office, najde i na českém trhu širokou škálu publikací, které mu v tom pomohou. Právě na poli kancelářských balíků se u nás tato situace brzy změní k lepšímu.

Vlastimil Ott (někdejší šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz) začátkem roku zveřejnil svůj záměr připravit knihu o kancelářském balíku LibreOffice. Povedlo se mu sesbírat přes stovku reakcí od potenciálních zájemců, ale především sehnal nakladatele, který knihu vydá. První část, která se bude zabývat programem Writer ještě do konce letošního roku vydá CZ.NIC. Stejně jako ostatní knihy z jeho edice bude k dispozici papírové vydání a elektronická verze, která bude dostupná ke stažení zdarma. V plánu jsou i knihy o dalších součástech balíku LibreOffice (především o tabulkovém kalkulátoru Calc).

Ubuntu nebude v budoucnu vyhledávat na Amazonu

Jedna z velmi kontroverzních funkcí Ubuntu (a jeho prostředí Unity) je vyhledávání v nabídce Dash, které kromě výsledků mezi nainstalovanými aplikacemi a soubory uživatele nabízí výsledky také z vyhledávání na Internetu, konkrétně z obchodu Amazon. Za tuto „službu“ byl Canonical mnohokrát kritizován (například zde nadací EFF) a mnozí kvůli ní neváhají označovat Ubuntu za adware.

V budoucích verzích Unity (netýká se připravovaného vydání Ubuntu 14.04) dojde k velkému zvratu – uživatelé si totiž budou moci sami říci, kde na Internetu budou chtít vyhledávat. To bylo sice možné i do teď, ale tou důležitou změnou je, že ve výchozím nastavení bude toto vyhledávání vypnuto a teprve uživatel si je bude moci zapnout, nikoli naopak jak je tomu v Ubuntu nyní.

Open data & gov


Indický stát Tamilnádu přechází na Linux

S dlouho očekávaným ukončením podpory operačního systému Windows XP se stále více lidí rozhoduje přejít na otevřené technologie. Na poslední chvíli tuto situaci řeší i vláda indického státu Tamilnádu, která všem místním úřadům doporučuje přejít na Linux, konkrétně na distribuci BOSS Linux (Bharat Operating System Solution).)

BOSS Linux vychází z Debianu a od roku 2007 vyvíjí jej indickou vládou financované Národní centrum pro otevřený a svobodný software. Jeho výhodou je podpora různých místních indických jazyků a také kompatibilita s biosenzorickými zařízeními a elektronickými podpisy používanými v Indii.

Document Liberation chce „osvobodit“ dokumenty

Nadace Document Foundation stojící za kancelářským balíkem LibreOffice oznámila nový projekt Document Liberation, jehož cílem je vyřešit problémy s uzavřenými datovými formáty, které již nejsou podporované žádnými běžně dostupnými programy.

Jedná se o bohužel celkem rozšířené problém, kdy se lidé, ale i firmy a dokonce úřady, nemohou dostat ke svým souborům jednoduše proto, že přešli na novější software a data v nestandardizovaných a uzavřených formátech nemají jak otevřít.

Cílem projektu je spojit vývojáře, kteří se zajímají o reverzní inženýrství datových formátů a vytvořit otevřené knihovny pro import různých formátů.

Prvním příspěvkem do projektu Document Liberation je podpora CorelDRAW X7, která se objevila v knihovně libcdr jen pár dní po uvedení nové verze CorelDRAW na trh a která se tak dostane i do příští verzi balíku LibreOffice.

Telegraficky

  • Vyšla finální betaverze připravovaného Ubuntu 14.04 Trusty Tahr. Nejnovější LTS verze Ubuntu a jeho odnoží má vyjít již 17 .dubna.
  • Brendan Eich se rozhodl rezignovat na funkci CEO Mozilly. V této funkci nevydržel ani dva týdny. Proti jeho jmenování se zvedl velmi silný odpor, jehož příčinou byl fakt, že Eich v roce 2008 finančně podpořil organizaci, která bojovala proti uzákonění sňatků homosexuálů v Kalifornii.
  • Projekt LLVM zakládá nadaci, která mu má pomoci ve vnitřní organizaci projektu a lepší a transparentnější správě financí.
  • New Yorská knihovna nabízí přes dvacet tisíc historických map pod licencí Creative Commons Public Domain (tedy k jakémukoli použití bez dalších podmínek) .
  • Až do 15. dubna si můžete koupit šest her za cenu, jakou si sami určíte, v deváté akci Humble Bundle.
Diskuze (1) Další článek: Mapy.cz už ukazují první místa ve 3D

Témata článku: Software, Linux, Operační systémy, Open source, Canonical, Brendan Eich, Indický stát, Ubuntu One, Co je software, Core X, Dostupný program, Jednotná mapa, Verze core, Archives, Steel, Častý problém, Document Foundation, Omgubuntu, LibreOffice Writer, NRC, Podobný film, Fil, One X, Celovečerní film, Software co to je, Kancelářský počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači