Linuxové novinky: Android versus Microsoft

Po měsíci je tu další přehled nejdůležitějších událostí ze světa Linuxu a open source. Co uživatelé říkají na Gnome? Nokia otevírá Qt komunitě. Fedora 16 Verne a další události.
Linuxové novinky: Android versus Microsoft

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Microsoft už přesvědčil spoustu výrobců chytrých telefonů, aby mu platili za licence k využívání jeho patentů, které porušuje Android. V poslední době jedná s čínským Huawei. I když se v porovnání s ostatními jedná o menšího a ne tak věhlasného výrobce, nenechal se jen tak zastrašit. Huawei dal vědět, že má ve svém portfoliu na 65 tisíc patentů a nebojí se je použít. Huawei je ambiciózní a během tří let se chce dostat do první pětky, za dalších pět let dokonce do první trojky výrobců smartphonů.

Microsoft narazil také u knihkupecké sítě Barnes & Noble, která nasazuje Android na čtečku elektronických knih Nook. Barnes & Noble obviňuje Microsoft, že se snaží získat monopolní postavení na trhu s chytrými telefony, a to prostřednictvím zastaralým a příliš obecných patentů. Také jej nařkl z toho, že tímto způsobem chce Microsoft především poškodit konkurenci.

GNOME Shell poběží i bez grafické akcelerace

Díky Adamu Jacksonovi z Red Hatu časem budeme moci používat GNOME Shell i na počítačích bez grafické akcelerace, respektive s ovladači, které grafickou akceleraci nepodporují. Povedlo se mu to pomocí knihovny Mesa 3D. Princip je v celku jednoduchý: Výpočty, které by normálně dělala grafická karta, jsou „přesměrovány“ na procesor. Jak píše H-Online.com, například pro hry s náročnější grafikou tato metoda není vhodná, ale grafické efekty desktopu by měla utáhnout. Prý bez výraznějšího zpomalení systému. Aby tomu tak opravdu bylo, bude ještě potřeba tento výtvor optimalizovat na vícero úrovních. Pokud vše půjde podle plánu, měl by se objevit již za půl roku ve Fedoře 17.

Průzkum: Co uživatelé říkají na GNOME?

Známý linuxový server Phoronix.com spolu s několika členy komunity kolem grafického prostředí GNOME uspořádal průzkum a uživatelů se ptal, jak GNOME používají a co si o něm myslí. Průzkum vzbudil ohlas a během chvilky už se sešly tisíce odpovědí. Svůj názor můžete přidat až do 17.listopadu. Vyhodnocení samozřejmě bude nějakou dobu trvat, ale už bylo zveřejněno prvních tisíc odpovědí na otevřenou otázku „Kdybyste na GNOME mohli změnit tři věci, které by to byly?“. Jen z letmého prohlédnutí odpovědí jde jasně vyčíst, že uživatelé mají problém s novým GNOME 3 a rozhraním GNOME Shell. Vadí jim hlavně celkový koncept rozhraní a málo možností nastavení. Někteří navrhují různé změny a vylepšení, někteří rovnou návrat k prostředí ve stylu GNOME 2.32, případně alespoň jeho údržbu a možnost volby.

Klepněte pro větší obrázek
GNOME Panel stále mnoho uživatelů považuje za nejlepší prostředí

Nokia otevírá framework Qt komunitě

Vývoj frameworku Qt bude mnohem otevřenější než dosud. Nokia se totiž rozhodla, že spustí tzv. Qt Projekt, do kterého může každý přispívat a zároveň kontrolovat zdrojové kódy atp. O schvalování se potom budou starat správci. Většina z nich je sice z Nokie, ale podle Larse Knolla by měli přibývat i správci „zvenku“. Důležité je, že všechny kódy jak od Nokie, tak kohokoliv jiného budou procházet stejným schvalovacím procesem. Otevření vývoje samozřejmě vítá komunita grafického prostředí KDE, které právě na Qt staví. Na Qt-Project.org najdete rozcestník, odkud se dostanete na všechna místa související s vývojem a přispíváním.

Novinky ze světa distribucí


Fedora 16 Verne

Komunita ve spolupráci se společností Red Hat vydala další verzi distribuce Fedora 16 zvanou Verne. Toto vydání je věnováno nedávno zesnulému Denisi Ritchiemu, spolutvůrci Unixu a jazyka C. Jak je u Fedory zvykem, zaujme především aktuálními verzemi softwaru. Výchozí prostředí GNOME 3.2 přišlo s mnoha malými úpravami a novými aplikacemi pro správu kontaktů a dokumentů. Alternativní KDE 4.7 zjednodušuje práci s aktivitami (profily pro plochy) a mělo by být rychlejší. Dále můžete při vypínání či restartování počítače zvolit, který systém se má nabootovat při dalším startu (v případě, že jich provozujete více). O dalších novinkách, které jsou spíše technického ražení a zaujmou pokročilejší, si můžete přečíst v naší recenzi nebo v přehledu novinek.

Pro české uživatele si Fedora navíc připravila další příjemnou novinku – zrekonstruovaný web Fedora.cz. Na svědomí ho má Red Hat Czech a obecně prospěšná společnost Liberix. Na webu by se měly objevovat i články přímo od českých vývojářů. Také můžete navštívit Fedora 16 Release Party, která se bude konat 23. listopadu v brněnské pobočce Red Hatu.

Klepněte pro větší obrázek
Fedora 16 s prostředím GNOME Shell

Ubuntu Developer Summit nastínil novinky pro Ubuntu 12.04

Začátkem listopadu se v Orlandu na Floridě konal Ubuntu Developer Summit, tedy setkání vývojářů, které nastínilo, jak bude vypadat následující vydání Ubuntu 12.04. Zaprvé se vývojáři rozhodli zvýšit limit pro velikost instalačního obrazu distribuce na 750 MB. Takový obraz by se stále měl vejít na běžné 700MB CD díky technologii overburning. Z výchozí instalace zmizí framework Mono a tedy i aplikace, které jej využívají – hudební přehrávač Banshee a poznámky Tomboy. Na místo Banshee se po roční pauze vrátí Rhythmbox. Vylepšení se dočká také Centrum softwaru. Vývojáři slibují hlavně zrychlení spouštění, které je dnes velmi pomalé. Tvář Ubuntu – prostředí Unity – by mělo být konfigurovatelnější, mělo by být ještě více provázané s aplikacemi a také by mělo být použitelnější při používání několika monitorů.

Zakladatel Ubuntu Mark Shuttlewort serveru ZDNet.com řekl, že chce Ubuntu dostat i na smartphony, tablety a televize. Tam to ale nebude mít vůbec lehké. Verze pro tato zařízení by měla přijít nejdříve za dva roky. Již dnes přitom s jistotou tento segment obsazuje Google s Androidem. Více o novinkách oznámených na Ubuntu Developer Summitu najdete na OMG!Ubuntu!.

Rozhovor s Markem Shuttleworthem

 

Linux Mint 12 bude obsahovat upravené GNOME 3

Minule jsme vás informovali o tom, že příští vydání distribuce Linux Mint přijde jak s GNOME 2.3, tak s GNOME 3.2. Na tom se nic nemění. GNOME Shell v podání Mintu však bude trochu jiný, než jsme zvyklí. Vývojáři pro něj připravili soubor rozšíření, které sami popisují jako „vrstvu, která vám umožní používat GNOME 3 zažitým způsobem“. Linux Mint tak bude obsahovat například klasickou nabídku aplikací umístěnou vlevo dole a klasický panel se seznamem otevřených oken. A to jsou právě věci, které uživatelům v novém GNOME chyběly nejvíc. Sice budou používat nové GNOME, ale v podstatě nebudou muset změnit své návyky. Níže se můžete podívat na první zveřejněný snímek upraveného rozhraní. Jak se zdá, Linux Mint se opravdu snaží naslouchat uživatelům a jít jim vstříc, což o některých krocích GNOME nebo Ubuntu nelze říct.

Klepněte pro větší obrázek
Linux Mint 12 – tak trochu hybrid mezi GNOME 2 a 3

Jednou větou

Na konci října hostila Praha několik významných konferencí věnujících se Linuxu, o jejich průběhu si můžete přečíst v reportážích Vlastimila Otta a sdružení Openmobility. Pokud chcete, aby všichni věděli, že na vašem počítači běží Linux, můžete si za příznivou cenu objednat samolepky s logy linuxových distribucí nebo třeba LinuxEXPRESu. Apple zveřejnil zdrojové kódy svého bezztrátového audio kodeku ALAC, v této oblasti však kraluje FLAC a nezdá se, že by se na tom mělo něco změnit. Oracle vydal novou verzi unixového operačního systému Solaris 11. Toto vydání se sebevědomě označuje jako „první cloudový operační systém“ a je ve znamení virtualizace. Legendární hra Duke Nukem 3D kdysi jistě dostala nejednoho z vás, teď si ji můžete připomenout na telefonech a tabletech s Androidem. Populární webový prohlížeč pro Android Dolphin HD má problém – provalilo se, že odesílal adresy všech navštívených stránek na své servery; adresy však prý nikdy nebyly ukládány a tato „funkcionalita“ už byla z prohlížeče odstraněna.

Diskuze (48) Další článek: Blbina na večer, aneb co HTML5 zatím neumí [video]

Témata článku: Software, Linux, Operační systémy, Open source, Android, Novi, Duke Nukem, Rozhraní Gnome, Legendární hra, Denis, Klasický panel, Shell, Jackson, Unity 3D, Zažitý způsob, QTS, Novinky, Výchozí prostředí, Exor, Mesa, Mint, Orlando, Otta, Lars, Linux Mint, Telefony s Androidem na Heureka.czŠvýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy