Linuxové novinky: Android posiluje, šlape na paty iPhonu

Androidu se po necelých dvou letech od startu platformy daří, Gnomu už tolik ne – vydání Trojky opět odloženo. Přinášíme čtrnáctidenní souhrn novinek ze světa open source

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Google Android OS se ve druhém čtvrtletí roku 2010 stal druhým v USA nejprodávanějším systémem pro mobilní telefony. Tím překonal iPhone OS a nyní je před ním už jen BlackBerry OS. BlackBerry u nás moc rozšířené není, ovšem ve Spojených státech se těší velké popularitě, především u firemních zákazníků. I tak se dá předpokládat, že Android bude nadále posilovat a v následujících měsících útočit na první místo v prodejnosti. Meziročně se prodeje telefonů s Androidem zvedly dokonce o 886 %, což je velmi úctyhodné číslo. V celkovém podílu na trhu je Android čtvrtý, těsně za zastaralými Windows Mobile, které si třetí místo drží víceméně ze setrvačnosti a jejich prodeje soustavně klesají. Výkonný ředitel Googlu Eric Schmidt dodal, že se každý den prodá zhruba 200 tisíc zařízení s Androidem. Navíc Android před pár dny oslavil ještě jeden milník – v Android Marketu najdete už více než 100 tisíc aplikací.

Klepněte pro větší obrázek
Raketový růst prodejnosti Androidů v USA (zeleně), zdroj Nielsen.com

Vydání GNOME 3.0 opět odloženo

Podle nových plánů by GNOME 3.0 mělo vyjít až na jaře, konkrétně v březnu 2011. Vývojáři se zřejmě bojí, aby nové GNOME nedopadlo podobně špatně jako KDE 4.0, které bylo hodně nestabilní a jeho pověst značně utrpěla. A to i přesto, že GNOME 3.0 nebude zdaleka tak revoluční. Hlavní novinkou bude už poměrně známé rozhraní GNOME Shell, ale jinak půjde spíše o pročištění prostředí od zbytečných a zastaralých balíčků. Pokud by nové GNOME zklamalo, uživatelé by mohli poměrně snadno přejít, protože prostředí jako Xfce nebo LXDE jsou méně náročná a přitom také používají knihovny GTK, takže se tolik neliší. Není kam spěchat, uživatelé GNOME jsou spíše konzervativnější a jsou spokojeni se současným odladěným GNOME. Betaverzi GNOME 3.0 si budete moci vyzkoušet už letos v září, kdy také vyjde stabilní verze 2.32, která ale bude spíše údržbová a nepřinese významnější novinky.

Nový Kindle – schyluje se k válce elektronických čteček knih

Amazon představil novou verzi e-ink čtečky Kindle, která se na trhu objeví koncem srpna. Zájemci už měli možnost si Kindle 3 předobjednat a podle všeho už je první várka vyprodaná. Kindle 3 stejně jako předchozí verze poběží na upraveném Linuxu, nově získá i experimentální internetový prohlížeč na jádru WebKit. Nový Kindle bude menší, lehčí, ale přitom neutrpí velikost displaye, která bude stejně jako u starších verzí 6 palců. Amazon také tvrdí, že bude rychlejší otáčení stránek a display bude až o 50 % více kontrastní. Verze s 3G a Wi-fi bude dostupná za 189 USD, verze pouze s Wi-fi za 139 USD. Největším konkurentem Kindlu je čtečka Nook americké knihkupecké sítě Barnes & Noble. Ta běží pro změnu na Androidu 1.6 a kromě hlavního e-ink displaye má menší barevný dotykový display pro snazší ovládání přístroje. Ceny jsou podobné jako u Amazonu, verzi pouze s Wi-fi získáte za 149 USD a za 3G si budete muset připlatit 50 USD. Elektronické čtečky knih jsou díky padajícím cenám horkým kandidátem na hit letošních Vánoc.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání Amazon Kindle 3 a 2, zdroj Amazon.com

Novela autorského zákona si bere na mušku Creative Commons

Pirátským novinám se podařilo získat text novely autorského zákona, kterou připravují autorské organizace včetně té nejznámější - Ochraného svazu autorského (OSA). V množství změn najdete i část týkající se svobodných licencí Creative Commons. Pokud by novela vstoupila v platnost, autor by musel každé dílo, které chce zveřejnit pod svobodnou licencí, nahlásit autorské organizaci. Když by tak neučinil, dílo bude zastupovat kolektivní správce. V praxi by to pochopitelně bylo těžko realizovatelné a odstranilo by to hlavní výhodu těchto licencí – jednoduchost použití. Pod Creative Commons licencemi je uvolněno množství blogů nebo fotogalerií. Poté ještě vlny Internetu rozbouřila informace, že vláda novelu podporuje. Je pravda, že v programovém prohlášení vlády (PDF) o novele najdeme zmínku, konkrétně se tam píše: „Vláda bude pokračovat v přípravě novely autorského zákona k zajištění plné harmonizace autorského zákona s evropským a mezinárodním autorským právem, kdy je základním principem zajištění rovnováhy práv a zájmů nositelů práv na jedné straně a uživatelů práv na straně druhé. “ Později ale bylo na oficiálním Twitter účtu Úřadu vlády ČR upřesněno, že konkrétním návrhem se zatím vláda nezabývala, takže nic není rozhodnuto. O dalších změnách, které by novela přinesla, si můžete přečíst v článku.

Novinky ze světa distribucí


SUSE Gallery: Pochlubte se vlastní distribucí

Znáte SUSE Studio od Novellu? Jedná se o komplexní webovou aplikaci, ve které si můžete snadno „naklikat“ vlastní linuxovou distribuci založenou na openSUSE. Určíte, jaké balíčky chcete v distribuci mít, jaké prostředí používat, můžete si přednastavit systém a mnoho dalšího. Nyní se do ostrého provozu dostala služba SUSE Gallery, která SUSE Studio doplňuje. Vámi vytvořené distribuce můžete v SUSE Gallery zveřejnit a poskytnout dalším uživatelům. Přestože doteď byla SUSE Gallery ve zkušebním provozu na pozvánky, už v databázi najdete více než 200 upravených distribucí. Možnost sestavit si vlastní distribuci nabízí například i česká live distribuce Slax, ale možností a jednoduchosti SUSE Studio nedosahuje. Ostatní distribuce mohou jen závidět.

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka upravených distribucí

Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat Alfa 3

Vyšla třetí alfa verze připravovaného Ubuntu 10.10, následovat ji bude ještě jedno beta a jedno RC vydání a poté už bychom se 10. října měli dočkat finální verze. Na co se můžete těšit? Ubuntu bude ještě hezčí, byl vyladěn vzhled představený v minulé verzi, chystá se nové výchozí písmo The Ubuntu Font nebo nové systémové zvuky. Nové písmo stále ještě nebylo zveřejněno, je dostupné pouze testerům, ale už ho můžete znát z nového brandingu posledního Ubuntu nebo společnosti Canonical. Ale to jsou jen povrchní změny, podívejme se hlouběji. Vylepšení se dočká Centrum softwaru, zvukový applet nebo instalátor systému. Na pozici hlavního prohlížeče obrázků končí F-Spot, nahradí ho Shotwell. Oba prohlížeče se tolik neliší, ale ve prospěch Shotwellu hovoří hlavně menší náročnost a nezávislost na kontroverzní platformě Mono. Na své si přijdou i uživatelé netbooků, Ubuntu Netbook Edition dostane nové rozhraní Unity.

Jolicloud: Cloudová distribuce pro netbooky

Jolicloud 1.0 je neobyčejná distribuce založená na Ubuntu, ale na první pohled byste to určitě nepoznali. Jako prostředí sice používá GNOME, ale má výrazně upravené rozhraní s využitím HTML 5. Jolicloud je tak na půl cesty mezi klasickou linuxovou distribucí a vyloženě cloudovým řešením, jakým má být například připravovaný Google Chrome OS. Nabízí rozsáhlé propojení s webovými službami, ale zároveň nezapomíná na desktopové aplikace z Ubuntu repozitářů. Jejich instalace je mimochodem velmi jednoduchá – stačí jedno kliknutí, závislosti balíčků vůbec nemusíte řešit. Pokud zrovna nemáte netbook po ruce, můžete se s prohlížečem Chrome připojit na my.jolicloud.com. Webové rozhraní je k nerozeznání, liší se pouze v tom, že nemůžete spouštět desktopové aplikace. Ale stále se snadno připojíte ke svým účtům na různých službách a můžete pracovat se svými daty uloženými na Jolicloud disku. Jolicloud účet navíc můžete propojit s Facebookem a sdílet informace s přáteli. Jolicloud vypadá nadějně a zdá se, že se dokázal trefit do mezírky na trhu. Ale netbookových distribucí už jsme viděli mnoho a kde jsou dnes?

Klepněte pro větší obrázek
Desktopové i webové aplikace pohromadě
Diskuze (69) Další článek: Google leze leze po sociálních sítích, nedá pokoj, až tam vleze

Témata článku: Software, iPhone, Linux, Open source, Eric Schmidt, Nový účet, Založený účet, Nový zákon, Branding, Nové písmo, Webové rozhraní, Nová vláda, Linuxová aplikace, Lin, Upravená verze, Hlavní prohlížeč, Maverick, Distribuce, Alfa, iPhone 3G, Nositel práv, Úřad vlády ČR, Nejprodávanější mobilní telefony, Slax, Pirátská verze, Netbooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 56

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky