Linuxové novinky: Android 3 a nový OpenOffice.org 3.3

Po čtrnácti dnech je tu další souhrn novinek ze světa open source a Linuxu. Google představil nový Android a Market, vyšel Debian 6 a také nový OpenOffice 3.3. Co je nového?

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Google představil Android 3.0 a webový Market

Android 3.0 „Honeycomb“ je v poslední době velmi žhavé téma a věděli jsme o něm už celkem dost, ale oficiálně ho Google představil až 2. února. Hugo Barra ukázal nové rozhraní Androidu 3.0, možnosti widge-tů, notifikace, bezproblémové renderování 2D i 3D grafiky, videochat nebo například aplikaci GMail přizpůsobenou pro vysoké rozlišení. Záznam téměř hodinového představení můžete shlédnout na YouTube. Android 3.0 byl představen na tabletu Motorola Xoom, který by měl být jeho vlajkovou lodí. Mimochodem, reklama na tento tablet měla premiéru během finále Super Bowlu, což je nejžádanější a nejdražší reklamní čas vůbec. Reklama zaujme atmosférou, filmovým zpracováním a hudbou. Očividně se naváží do oddaných fanoušků Applu, mánie kolem iPadu a restriktivní politiky Applu. Její poselství by se dalo shrnout do slov „jděte proti proudu (s Motorolou a Androidem)“.

Reklama na tablet Motorola Xoom

 

Dále Google představil webový Android Market. Díky němu se můžete aplikacemi pohodlně probírat i na osobním počítači a zároveň je můžete rovnou nainstalovat na mobilní telefon nebo tablet. Stačí zvolit apli-kaci a vybrat, na která zařízení se má nainstalovat. Pokud je zařízení připojeno k Internetu, aplikace se okamžitě začne stahovat a poté se automaticky nainstaluje. Webový Android Market tu dlouho chyběl a částečně jeho funkci suplovaly externí projekty jako například AppBrain.com nebo AndroLib.com. Skončí? V blízké době asi ne, protože stále oficiální Android Market překonávají hlavně v možnostech filtrace a vyhledávání aplikací. Také už si na ně mnoho uživatelů zvyklo a pochybuji, že je ze dne na den opustí.

Klepněte pro větší obrázek
Detail aplikace ve webovém Android Marketu

Android Market brzy nabídne další novinky pro tvůrce obsahu. Producenti aplikací budou moci stanovit cenu pro každou měnu zvlášť. Důležitá je ovšem podpora takzvaných „in-app“ nákupů, které už umožňuje Apple se svým App Store. V praxi to znamená to, že si můžete koupit nějaký obsah poskytovaný aplikací přímo přes účet, se kterým nakupujete i aplikace, a nemusíte nic dalšího nastavovat. Tím obsahem může být například nové číslo časopisu (viz Computer pro iPad) nebo pár nových úrovní do hry. Teď zbývá už jen doufat, že Google brzy umožní prodávat aplikace a obsah i z České republiky.

AppStream – návrh jednotného systému pro šíření aplikací

V Německu se sešli zástupci významných linuxových společností včetně Canonicalu, Debianu, Novellu, Red Hatu a Mandrivy, aby diskutovali možnosti snadnější a jednotné instalace aplikací v linuxových distribucích. Dohodli se na společném postupu a vytvoření platformy AppStream, která bude založena na front-endu PackageKit a bude distribubovat aplikace v mnoha distribucích. Distribuce by se přitom nemusely vzdát svých balíčkovacích systémů, ale práce s balíčky by před uživatelem byla víceméně skryta. Projekt je na samém počátku, ale pokud uspěje, Linux bude zase o krok blíže běžným uživatelům. Můžete se podívat na video z prezentace projektu.

Novinky ze světa distribucí


Debian 6.0 „Squeeze“

Po dvou letech vyšla nová stabilní verze oblíbené linuxové distribuce Debian, která se hojně využívá především na serverech. Hodí se i na osobní počítače, ale potřebuje ruku zkušeného uživatele. Proto je pro začátečníky vhodnější například Ubuntu, které z Debianu vychází. Hlavní novinkou jsou standardně novější verze aplikací (nikoli úplně nejnovější, ty hledejte ve větvích testing a unstable). Šestý Debian nabídne o deset tisíc balíčků více než předchozí verze, takže nyní čítá téměř třicet tisíc balíčků. Změn v samotném systému není mnoho a nejsou zásadní. Přečíst si o nich můžete v recenzi, kde najdete i návod, jak na novou verzi přejít.

Klepněte pro větší obrázek
Debian 6 s výchozím prostředím GNOME

Novinky ze světa softwaru


LibreOffice a OpenOffice.org 3.3

Vyšly verze 3.3 kancelářských balíků LibreOffice a OpenOffice.org. Jak už možná víte, LibreOffice je odnož OpenOffice.org a její vývoj koordinuje nadace Document Foundation. Původní OpenOffice.org má pod palcem Oracle, který ho získal akvizicí společnosti Sun Microsystems. Nově můžete vytvářet tabulky s více než milion řádky (namísto původních 65 tisíc řádků) nebo nastavit dokumentu odlišná hesla pro čtení a pro zápis. Nové možnosti mají popisky grafů a import CSV souborů. Kompletního redesignu se dočkal dialog pro tisk, ve kterém už najdete i náhled dokumentu. Více se o změnách dozvíte na LibreOffice.org, OpenOffice.org nebo v našem článku na OpenOffice.cz. Balík LibreOffice vznikl teprve před pár měsíci, takže rozdílů oproti OpenOffice.org není mnoho. Zvědavce a testery může LibreOffice zaujmout experimentálním módem pro zkoušení nových (a ne úplně bezchybných) funkcí. Pokud používáte distribuci s balíčkovacím systémem APT (Debian, Ubuntu a další), můžete si přidat PPA repozitář a mít tak vždy aktuální verzi LibreOffice.

Přehrávač VLC slaví deset let jako open source

Kořeny projektu VideoLAN a přehrávače VLC media player sahají až do roku 1996, kdy studenti z francouz-ské university École Centrale Paris započali jeho vývoj – původně jako školní projekt. Velmi zásadní pro následující vývoj ale bylo vydání zdrojových kódů pod licencí GNU GPL, což se stalo 1. února 2001, tedy již před deseti lety. Předpokládám, že každý čtenář se s přehrávačem VLC někdy setkal. VLC je v současnosti jedním z nejoblíbenějších multimediálních přehrávačů nejen na Linuxu, ale i na Microsoft Windows, Mac OS X a dalších unixových systémech.

Klepněte pro větší obrázek

Čím si získal takovou oblibu? Většina uživatelů by asi odpověděla, že „přehraje všechno“. VLC nehledá kodeky v systému, ale nosí si je s sebou. Navíc často zvládne přehrát i nejrůznější neúplné nebo poškozené soubory. Do dalších let přejeme spoustu úspěchů a spokojených uživatelů. VLC media player najdete v repozitářích své distribuce nebo na předělaném oficiálním webu.

Datové schránky multiplatformně

AbcLinuxu.cz ve spolupráci s Liberix, o.p.s. a za podpory dalších organizací i jednotlivců podnítilo projekt, který si kladl za cíl vytvořit multiplatformní knihovny a aplikace pro pohodlné používání datových schránek (nejen) v Linuxu. Nedávno byl projekt ukončen, takže můžeme sumírovat. Výsledkem projektu jsou dvě knihovny – libisds (v jazyku C) a JAVA_ISDS (Java). Autoři knihoven si shodně přišli na 34 810 Kč, které se vybraly od dárců. Knihovny jsou samozřejmě open source, takže je můžete vylepšovat nebo použít ve vlastních projektech. Podrobnější shrnutí projektu najdete na AbcLinuxu.cz.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace DSGUI od sdružení CZ.NIC

V rámci projektu sice nevzniklo grafické rozhraní, ale můžeme se poohlédnout i jinde. Open source aplikaci a knihovny pro datové schránky vytvořilo také sdružení CZ.NIC. Jeho aplikace DSGUI je dostupná v balíčcích pro několik distribucí a navíc i pro Microsoft Windows a Mac OS X. Na řešení od CZ.NIC staví také aplikace pro iPhone nazvaná iDatovka. Aplikace pro Android pro změnu využívá zmiňovanou knihovnu JAVA_ISDS. Sečteno a podtrženo – to, co se nepodařilo projektu za téměř půl miliardy korun, obstaralo několik organizací ze svých financí a z dobrovolných příspěvků. Díky nim můžete datové schránky pohodlně používat i v alternativních operačních systémech a na mobilech.

Témata článku: Software, Google, Linux, Open source, OpenOffice, Reklamní balík, Market, Vita software, Paris, Blízká spolupráce, Android Market, Hugo, Linuxová aplikace, Multimediální centra recenze, Tvůrce obsahu, VLC Media Player, Výchozí prostředí, Linuxový systém, Lin

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 229

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 55

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje