Linuxové aplikace už mohou fungovat bez problémů na stanicích od Sunu

„Když Linux získá, Sun vyhraje“, tvrdí firma.
Jedním z nejhlasitějších podporovatelů Linuxu je v posledních měsících společnost Sun Microsystems; přesto, že firma produkuje vlastní komerční operační systémy, dodala nyní na trh software, díky kterému je možné provozovat linuxové aplikace bez modifikací na strojích určených pro Sun Solaris.

Produkt se jmenuje Lxrun a firma jej „věnovala komunitě open source software“, tj. jedná se o program nejen volně downloadovatelný včetně zdrojového kódu a dokumentace a pro jeho další vývoj i šíření platí podle Sunu pravidla OSS. Provozování linuxových aplikací na těchto stanicích je nyní následující: dole sedí Solaris, nad ním Lxrun, který přebírá instrukce linuxových aplikací určené původně pro Linux a překládá je do instrukcí, kterým rozumí a které umí zpracovat Solaris. Sun tvrdí, že tento program pomůže úspěšnosti vlastních harddwarových systémů – šéf projektu Dorsey praví, že „Domníváme se, že kde Linux získá, Sun vyhrává; kompatibilita pomáhá oběma systémům (Linux a Solaris) na trhu proti, řekněme, Windows NT“. Produkt zatím funguje pouze na Solarisu pracujícím na stanicích s procesory od Intelu, v budoucnosti by ale měl být vytvořen i pro platformu UltraSparc. Sun dále ohlašuje, že uvede na trh další programovací nástroje, které umožní psát software běžící jak na Solarisu, tak na Linuxu; zajímavé je, že firma je už tentokrát nevěnuje „komunitě open source software“, tj. nedá k dispozici zdrojový kód, nicméně poskytne je k provozování zdarma. Produkt Lxrun byl původně vytvořen v nezávislé vývojářské komunitě už před dvěma lety; až nyní jej firma Sun vzala více pod svá křídla a ohlásila jeho oficiálnější podporu.

Zajímavý je osud Linuxu, který může být provozován přímo na stanicích UltraSparc – verzi tohoto operačního systému s názvem UltraLinux (projekt celý a výsledná distribuce, založená na Red Hat Linuxu, jmenuje UltraPenguin a má nyní verzi 1.1.9) je má svou centrálu v České republice (více na webu ultra.linux.cz). Projekt firma Sun podporuje (zřejmě hlavně materiálně), nicméně UltraLinux zatím není firmou zařazen mezi ty systémy, za které se firma zaručuje z hlediska bezchybnosti chodu a provozování aplikací. UltraLinux je vytvářen už od roku 1996, ale vývoj se podstatně zrychlil od roku 1997; dnes jej vyvíjí zejména čtveřice autorů David Miller, Eddie Dost, Richard Henderson a Jakub Jelínek z MFF UK Praha. Je zde samozřejmě otázka konkurence: Solaris je komerční, ne zrovna levný systém, zatímco Linux (včetně UltraLinuxu) je zdarma – Sun ovšem zatím vehementně popírá, že by existence těchto produktů firmě finančně, na snížených prodejích Solarisu, poškozovala.

Diskuze (1) Další článek: Startovací programy, vyřazené pomocí Msconfig, stále fungují

Témata článku: Linux, Open source, David Miller, Linuxová aplikace, Fung, Problém, Solaris, Fun, Lin, Linuxový systém, Zajímavý trh, Levný systém, APL, Sun


Určitě si přečtěte

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu