Linuxové aplikace už mohou fungovat bez problémů na stanicích od Sunu

„Když Linux získá, Sun vyhraje“, tvrdí firma.
Jedním z nejhlasitějších podporovatelů Linuxu je v posledních měsících společnost Sun Microsystems; přesto, že firma produkuje vlastní komerční operační systémy, dodala nyní na trh software, díky kterému je možné provozovat linuxové aplikace bez modifikací na strojích určených pro Sun Solaris.

Produkt se jmenuje Lxrun a firma jej „věnovala komunitě open source software“, tj. jedná se o program nejen volně downloadovatelný včetně zdrojového kódu a dokumentace a pro jeho další vývoj i šíření platí podle Sunu pravidla OSS. Provozování linuxových aplikací na těchto stanicích je nyní následující: dole sedí Solaris, nad ním Lxrun, který přebírá instrukce linuxových aplikací určené původně pro Linux a překládá je do instrukcí, kterým rozumí a které umí zpracovat Solaris. Sun tvrdí, že tento program pomůže úspěšnosti vlastních harddwarových systémů – šéf projektu Dorsey praví, že „Domníváme se, že kde Linux získá, Sun vyhrává; kompatibilita pomáhá oběma systémům (Linux a Solaris) na trhu proti, řekněme, Windows NT“. Produkt zatím funguje pouze na Solarisu pracujícím na stanicích s procesory od Intelu, v budoucnosti by ale měl být vytvořen i pro platformu UltraSparc. Sun dále ohlašuje, že uvede na trh další programovací nástroje, které umožní psát software běžící jak na Solarisu, tak na Linuxu; zajímavé je, že firma je už tentokrát nevěnuje „komunitě open source software“, tj. nedá k dispozici zdrojový kód, nicméně poskytne je k provozování zdarma. Produkt Lxrun byl původně vytvořen v nezávislé vývojářské komunitě už před dvěma lety; až nyní jej firma Sun vzala více pod svá křídla a ohlásila jeho oficiálnější podporu.

Zajímavý je osud Linuxu, který může být provozován přímo na stanicích UltraSparc – verzi tohoto operačního systému s názvem UltraLinux (projekt celý a výsledná distribuce, založená na Red Hat Linuxu, jmenuje UltraPenguin a má nyní verzi 1.1.9) je má svou centrálu v České republice (více na webu ultra.linux.cz). Projekt firma Sun podporuje (zřejmě hlavně materiálně), nicméně UltraLinux zatím není firmou zařazen mezi ty systémy, za které se firma zaručuje z hlediska bezchybnosti chodu a provozování aplikací. UltraLinux je vytvářen už od roku 1996, ale vývoj se podstatně zrychlil od roku 1997; dnes jej vyvíjí zejména čtveřice autorů David Miller, Eddie Dost, Richard Henderson a Jakub Jelínek z MFF UK Praha. Je zde samozřejmě otázka konkurence: Solaris je komerční, ne zrovna levný systém, zatímco Linux (včetně UltraLinuxu) je zdarma – Sun ovšem zatím vehementně popírá, že by existence těchto produktů firmě finančně, na snížených prodejích Solarisu, poškozovala.

Diskuze (1) Další článek: Startovací programy, vyřazené pomocí Msconfig, stále fungují

Témata článku: Linux, Open source, Fun, Levný systém, Linuxový systém, Linuxová aplikace, Zajímavý trh, Fung, Solaris, Sun, Problém, Lin


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 102

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky