Linuxová jednička je konečně v zisku

Jenomže toho dosahuje starým známým způsobem: prodává krabice se softwarem za 900 dolarů za kus.
Firma Red Hat Software ohlásila za právě skončené finanční čtvrtletí poprvé zisk, i když jen maličký (300 tisíc dolarů) při vzrůstu obratu o 14 % na 24,3 mil. To je mírně lepší výsledek, než byl očekáván a jeho „kvalitu“ navíc podtrhuje fakt, že firma účtuje podle světově nejpřísnějšího účetního standardu GAAP, který příliš neumožňuje různé kosmetické úpravy sloužící k vylepšení bilance. Firma tvrdí, že v dalším čtvrtletím dosáhne tržeb okolo 27 mil. dolarů a okolo 2 mil. zisku, a že chce růst akvizicemi dalších malých firem, talentovaných softwarových týmů.

Red Hat je stále poměrně maličkou softwarovou firmou - srovnejme 100 mil. dolarů ročních tržeb s 80 miliardami od IBM – ale není bezvýznamná, protože je lídrem rychle rostoucího trhu, jehož hranice jsou někde v oblacích. Na čem staví firma „prodávající software zdarma“ svůj obchodní model? Nejsou to přídavné služby, což bylo schéma, které proponenti otevřeného software dříve tesali do kamene („software je zdarma, kdo si jej umí nainstalovat a obsluhovat, má vše zdarma, kdo ne, bude za to platit odborníkům“), ale prodej licencí. Red Hat dnes žije především z prodeje Advanced Serveru, serverového vydání svého linuxového klonu pro nejvyšší nároky, kterého firma prodala 8000 licencí před čtvrt rokem a 12 000 licencí v tomto čtvrtletí. Pozoruhodné, kolik Advanced Server stojí: prodává se jako roční licence (subscription) za 800-900 dolarů, tedy okolo 25 000 korun (ročně!). Dokonce i desktopová verze (Advanced Workstation) stojí 200-300 dolarů ročně; jedná se ale o velmi specializovaný produkt, dostupný pouze pro několik typů počítačů od HP s čipem Itanium.

I když to, co Red Hat prodává, se stále jmenuje Linux, s původní koncepcí operačního systému tohoto jména se to už trošku míjí. Velká majorita příjmů firmy je z prodeje produktů, nikoli služeb, a tyto produkty, i když „ze zákona“ musí být také volně přístupné, firma dělá vše pro to, aby byly přístupné co nejobtížněji: uživatelé musí poměrně pracně zjišťovat, jaké komponenty jsou pro sestavení takového Advanced Serveru potřeba a pak jej také musí zvládnout sestavit. Z programátorských výdobytků Red Hatu dnes spíše těží další producenti linuxových distribucí, což je zcela v souladu s pravidly hry, ovšem pak i firmy jako například CheapBytes, kde si můžete koupit jakýkoli produkt „Red Hat workalike“ s posměšným názvem „Pink Tie“ (Red Hat = červený klobouk, Pink Tie = růžová kravata), za pár dolarů. Jistě, je to zcela legální reakce na pokus Red Hatu urputně na svých produktech autorsky chránit jediný prvek, který GNU GPL chránit dovoluje, a tím je logo firmy, CheapBytes a jim podobní ovšem nepřidají do oceánu open source kódu jedinou řádku vlastního kódu a pouze těží z práce ostatních. Posuďte sami, zda tím opensourceový pes nepožírá svůj vlastní ocas.

Prodej služeb místo krabic se softwarem se v linuxové sféře skutečně zatím finančně nevyplácí. Francouzský MandrakeSoft, dnes díky poslední verzi Mandrake Linuxu uživateli mimořádně vychvalovaný (snadnost instalace i používání), se rozhodl vydat cestou prodeje online vzdělávání svých uživatelů. Neuspěl – firma je bez peněz, potřebuje asi 4 mil. dolary k pokrytí dluhů a doslova úpěnlivě vyzývá své zákazníky a jiné příznivce, aby jí pomohli, chtějí-li, aby firma přežila.

Diskuze (28) Další článek: HP LaserJet 1005w na českém trhu

Témata článku: Software, Open source, Lin, Kravata, Účetní software zdarma, Roční příjem, Čtvrt miliardy, Software zdarma, Specializovaný produkt, Pink, Zisk, Linuxová jednička, Jed, Nejvyšší zisk, Jediný prvek, Dluh, Práce ostatních, Advanced

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost