LinuxExpo 2008: Za vším hledej Google

Jaký má Google vztah k open source komunitě a jaké projekty podporuje? Odpovědi zná Petra Popluhárová z Googlu.
LinuxExpo 2008: Za vším hledej Google

Tak je tu opět LinuxExpo, pravděpodobně největší akce svého druhu pro všechny fanoušky open source a Linuxu u nás. Letos již osmý ročník se koná v úterý a ve středu v pražském hotelu Olympik Artemis Praha. Pokud máte v šatníku tričko s tučňákem, je pro vás účast prakticky povinná, LinuxExpo má ale co nabídnout i pro uživatele „ideologicky“ nevyhraněné.

Středa bude plná populárních témat

Včerejší program nabídl velký blok přednášek na téma IBM technologií a paralelní konferenci Open Government, kde své zkušenosti s open source prezentovali zástupci městských samospráv i Ministerstvo vnitra. 

LinuxExpo probíhá i dnes a podle programu nabídne opravdové speciality pro široké publikum. Ve čtyři hodiny odpoledne doporučujeme navštívit panelovou diskuzi na téma „Potřebujeme další standard pro výměnu dokumentů?“, po celý den pak program pod hlavičkou „Free and Open Source projekty“. Možná se tedy dozvíte, zdali „Je open source opravdu zadarmo“, „Co všechno tvoří OpenSUSE“ a jak si poradí „Linux na základní škole“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LinuxExpo 2008: Prezentace open source řešení je skromná; největší zájem je o linuxové distribuce

Proč má Google rád open source...

K největším lákadlům celého dvoudenního programu ale patřila exkluzivní návštěva přímo z centrály Googlu v Mountain View. LinuxExpo totiž v úterý dopoledne svou úvodní přednáškou otevřela Petra Popluhárová, která na pozici „Software Engineer“ pracuje pro Google od roku 2005. Téma bylo vzhledem k zaměření konference samozřejmé: „Jaký je vztah Googlu k open source komunitě, jaké projekty podporuje a proč?“.

Google se k open source technologiím hrdě hlásí, plně využívá jejich potenciálu a ať už ve formě grantů nebo technologické pomoci spolupracuje prakticky na všech významných projektech od samotného Linuxu, po Sambu, Apache, MySQL a webový prohlížeč Firefox.

Google, který mají na svědomí Larry Page a Sergey Brin z univerzity ve Stanfordu je tu s námi už celých dvanáct let. Vyvíjel se však prakticky z ničeho; i dnes jsou obrovská racková úložiště, na kterých je uložena třeba vaše pošta z Gmailu, tvořena poměrně jednoduchými komponentami, které při troše představivosti pořídíte v kdejakém krámku s výpočetní technikou. Google tedy nepoužívá některé konkrétní komerční hardwarové řešení, při rozsahu služeb, které tato společnost nabízí, to ani není dost dobře možné.

Když Google v dubnu 2004 vstupoval na americkou burzu, disponoval silou nejvýkonnějšího superpočítače světa a to především díky 253 088 GHz výpočetního výkonu, 126 544 GB operační paměti a diskové kapacitě 5 062 TB. Je poměrně obtížné se domýšlet, jak je na tom Google nyní. Inženýři se však podle Popluhárové už prý neobejdou bez elektrických vozítek, které je provedou chlazenou místností se servery v Mountain View.

Klepněte pro větší obrázek
Petra Popluhárová z Googlu

Jak je svobodná hardwarová konfigurace, tak i software, který ji oživuje. Z operačních systémů se v Mountain View vystřídal Solaris, FreeBSD, ale i Red Hat Linux. V současné době Google vyvíjí a aktivně používá svou vlastní distribuci Gubuntu, tedy modifikovanou verzi oblíbeného Ubuntu.

Filosofie implementace hardwarové i softwarové svobody vychází ze stejných pohnutek, které měl před lety Richard Stallman, zakladatel projektu GNU. Richard Stallman si tehdy napsal vlastní svobodný patch na komerční a nevyhovující ovladač tiskárny. Google chce mít na stejném principu kontrolu nad svým byznysem a to bez toho, aby se při modifikaci zdrojového kódu dostal do rozporu s legislativou proprietárních softwarových licencí.

Stručně řečeno, kdyby byly služby Googlu postaveny na uzavřených komerčních licencích, jeho programátoři by museli pokaždé čekat, než autor třeba poštovního serveru opraví chyby. Ve světě open source licencí si chyby v kódu může opravit samotný Google.

Google za svůj úspěch vděčí minimálním investicím. Bez OSS řešení by to jednoduše nebylo možné a toto pravidlo lze sledovat i v současnosti. Bleskový start Googlu až příliš okatě připomíná Facebook, který je dnes společně s MySpace nejnavštěvovanějším komunitním webem na světě. Před pár lety se přitom jednalo o jednoduchou intranetovou PHP aplikaci pro univerzitní studenty, taktéž založenou na OSS technologiích.

... a proto se ho snaží široce podporovat

Google je OSS projektům vděčný a organizovaně je nadále podporuje. Jednat se může o klasickou finanční podporu ve formě grantů (například Free Software Foundation), velmi častá je ale podpora technologická. V takovém případě se Google na OSS projektech účastní jako vývojář. Za zmínku stojí projekty Jabber, Apache, Java a MySQL.

Nakonec podporuje Google i prosté koncové uživatele. Kdokoliv si může založit účet na code.google.com a hostovat zde svůj projekt. Dnes jich zde najdete na osmdesát tisíc – po SourceForge.net se jedná o druhý největší online „inkubátor“ projektů na světě. Pokud bude váš projekt opravdu dobrý, můžete se přihlásit do každoročního letního grantového programu Summer of Code. V loňském roce se ho účastnilo 6 088 studentů, kterým byli přiděleni mentoři (vedoucí projektu) a celkově bylo rozděleno na čtyři miliony dolarů. Dobrou zprávou pro nás je účast také devíti Čechů a trojice Slováků. Letos chce být Google ještě štědřejší, rozdá se celých deset milionů dolarů.

Od roku 2007 Google financuje také projekt GHOP, který je jakousi přípravkou pro Summer of Code, účastnit se ho totiž mohou studenti základních a středních škol. GHOP se podílí třeba na vývoji webového publikačního systému Joomla!

Česko má svou Google partu

Při troše fantazie lze tedy tvrdit, že má Google prsty skoro v každém open source projektu. Uvážíme-li, že OSS dnes už ani zdaleka není synonymum pro alternativní operační systém, ale že jej najdeme v GPS navigacích, kapesních multimediálních přehrávačích, i v mobilních telefonech – a to nejen v podobě aplikací, ale typicky třeba jako fonty se svobodnou licencí, dá se s trochou nadsázky tvrdit, že nás Google začíná skutečně kontrolovat.

Po vzoru jiných komunit má i Google svůj GUG – Google Users Group. Českou skupinu najdete na pomalu se rodících webových stránkách gug.cz i s programem nejbližších přednášek v Praze a v Brně.

Přednášky z dvoudenní konference budou až na úvodní keynote Petry Popluhárové k dispozici na webových stránkách konference LinuxExpo 2008.

Diskuze (11) Další článek: Windows Server 2008 – bezpečně v praxi

Témata článku: Google, Software, Linux, Open source, Larry Page, Sergey Brin, Mountain, Největší projekt, Google+, Richard, Artemis, Komerční let, Racková, Stejný vzor, Univerzitní student, Mountain View, Open, Samba, Široké publikum, Největší fanoušek, Source, Velký blok, Lin, Největší úložiště, Summer, Nejlepší tiskárny na Mall.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor