LinuxDefender - na záchranu není nikdy pozdě

Součástí bezpečnostního balíku BitDefender, což je antivirové a antispamové řešení s firewallem, je i LinuxDefender. Jde o nástroj, který vám pomůže v případě, že se dostanete k již napadanému počítači a ten nechce dokonce ani nastartovat. Není třeba ztrácet hlavu, LinuxDefender vám může pomoci.
LinuxDefender - na záchranu není nikdy pozdě

Související odkazy

Slovník
antivirus
firewall
Linux
NTFS
update
virus

Není to tak dávno, co jste si mohli přečíst recenzi na zajímavý bezpečnostní multibalík BitDefender. Kromě antivirového programu obsahuje i firewall a rovněž antispamové řešení. To vše je ovšem prevence. Co ale když dojde k napadení počítače ještě předtím, než antivir nainstalujeme? Co když operační systém už nechce nastartovat? K tomu obvykle slouží antivirovým programem vytvořené záchranné diskety. Něco podobného je právě LinuxDefender.

Co to je? Jde o speciální verzi BitDefenderu v podobě linuxové distribuce Knoppix. Uživatelům, kteří znají Linux a nebo s ním alespoň zkoušeli koketovat asi nemusím víc říkat. Jedná se o tzv. live distribuci, takže je kompletně spuštěna z CD a nijak neovlivní stávající operační systém. Veškeré operace jsou prováděny ve vytvořeném RAM disku a nic se na pevný disk neinstaluje.

V případě, že je váš systém poškozen virem a nechce startovat, stačí vložit toto CD a nabootovat z něj. Bude spuštěna zmiňovaná upravená verze Knoppixu, která obsahuje antivirový nástroj BitDefender. V grafickém prostředí tak můžete prohledat a ošetřit váš disk (včetně NTFS souborového systému), spravit oddíly disku a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Startovací obrazovka systému

Spuštění systému

Ani pro méně zkušené uživatele není spuštění systému nic obtížného. Stačí pouze nastavit v BIOSu bootování z CD, vložit CD LinuxDefenderu a restartovat počítač. Z vloženého média se začne spouštět upravená verze zmiňovaného Knoppixu. Start je poněkud delší, protože musí proběhnout zejména detekce hardware a další činnosti, které nainstalovaný systém obvykle pokaždé dělat nemusí. V případě záchranné akce, k čemuž je CD určeno, však nějaká ta minuta navíc nehraje roli. Po chvíli nás již přivítá pracovní plocha s několika připravenými ikonami.

Klepněte pro větší obrázek

Pracovní plocha systému po úspěšném nabootování

V systému je předem nainstalován antivirový program BitDefender (jeho skenovací část), linuxové jádro je verze 2.6, najdeme zde dále podporu pro čtení a zápis na NTFS disky, nástroje pro práci s diskovými oddíly a také webový prohlížeč Firefox a Adobe Reader. Ne všechny aplikace jsou samozřejmě dostupné v podobě ikony na ploše, takže musíte zapátrat hlouběji. Uživatel zvyklý na Windows a tlačítko Start může být na chvilku zmaten, ale když zkusí stisknout na ploše pravé tlačítko, najde i zbytek aplikací v menu. Pro základní operace ale stačí to, co je připraveno na ploše.

Aktualizace virové databáze

Nejprve určitě nebude na škodu pročíst si manuál v podobě webových stránek na CD. Ten se sám spustí automaticky hned po startu systému a najdeme zde kromě základních informací o celém systému také jeden důležitý návod - jak zaktualizovat virovou databázi. To by měl uživatel provést jako první, aby mělo jeho následné skenování smysl. Před aktualizací je samozřejmě nutné zprovoznit připojení k Internetu. Pokud vám nefunguje rovnou, je třeba přistoupit k jeho konfiguraci. Neměl by to být však s pomocí návodu až takový problém.

Pak teprve má smysl přejít k samotné aktualizaci virové báze. Je škoda, že tento proces není více zautomatizován. Je nutné použít příkazový řádek. Návod je sice velmi důkladný a jde vlastně jen o zadání jednoho či dvou jednoduchých příkazů, ale čekal bych, že to půjde rychleji a snadněji než pomocí příkazové řádky. Ani nezkušený uživatel by však přesto neměl mít žádný problém.

Klepněte pro větší obrázek

Bez trochy ťukání do kláves se neobejdeme

Připojení NTFS disků

Uživatelé Windows budou pravděpodobně chtít pracovat s NTFS disky a to i v režimu zápisu. Pouhou antivirovou kontrolu v "read only" režimu lze provést rovnou, NTFS disky jsou automaticky přístupné. Avšak pokud chcete na disku cokoliv měnit (léčit), je nutné nejprve nainstalovat podporu pro zápis.

Kliknutím na příslušnou ikonu na ploše dojde ke spuštění jednoduchého "průvodce". K připojení NTFS oddílů pro čtení i zápis je použito projektu Captive. Aby vše fungovalo, je nutné použít dva soubory z originální instalace Windows a sice ntoskrnl.exe and ntfs.sys. Aktuální verze LinuxDefenderu podporuje pouze "NTFS ovladače" z Windows XP. S nimi je však možné samozřejmě přistupovat i NTFS oddílům z NT/2000/2003.

Klepněte pro větší obrázek

Několik možností pro přístup na NTFS

Tyto dva soubory tedy musíte systému poskytnout. Existuje několik variant. Program si je může najít sám ze všech dostupných disků a zdrojů. Druhá verze je ruční nalezení těchto souborů na disku. Pokud všechno selže, je zde ještě jedna elegantní varianta, která ovšem vyžaduje rychlé připojení k Internetu. Systém si totiž umí stáhnout service pack přímo z Windows Update a ovladače získat tímto způsobem. Tuto možnost jsem otestoval a skutečně funguje.

Konečně kontrolujeme disky

Nyní můžeme konečně přistoupit ke kontrole disků. Příslušný nástroj lze spustit poklepáním na ikonu na ploše. Poté musíme ručně najít složku, která nás zajímá. Pokud jste nikdy s Linuxem nepracovali, může to být poněkud obtížné, neboť uživatel Windows či jiného OS nemusí vědět, že připojené disky najdete v adresáři /mnt. Proto bude možná pro začínajícího (Windows) uživatele snazší kliknout na ploše na ikonu příslušného disku a otevřít jej. Poté najít adresář, který chceme proskenovat a prostřednictvím pravého tlačítka aktivovat kontextové menu, kde zvolíme antivirovou kontrolu. Přesný popis jak to udělat včetně obrázků je opět součástí manuálu, takže by to měl zvládnout opravdu každý.

Klepněte pro větší obrázek

Kontrola NTFS disku v plném proudu...zatím čisto

Skenování můžeme i drobně nakonfigurovat. Lze určit, které typy souborů mají být kontrolovány a co se má udělat, pokud je nalezen virus. Program se může pokusit o léčení nebo nakažený soubor smaže či přesune do karantény.

Kontrola paměti

Kromě antivirové kontroly najdeme v systému i jednu doplňkovou funkci. Pokud počítač zlobí, nemusí to být jen vinou viru, ale i chybou hardware. Během procesu bootování tak máme možnost spustit nástroj pro testování funkčnosti paměti.

LinuxDefender jako součást balíku BitDefender 9 je jistě velmi dobrý nápad využití Live distribuce Knoppix jako "záchranné diskety". Jen je škoda (což ovšem v žádném případě nesvaluji na Linux jako takový!), že některým funkcím chybí větší uživatelská přívětivost. Běžný uživatel nebude rád, že musí používat příkazový řádek, byť je to s návodem snadné. Proto by bylo vhodné některé funkce jako například aktualizaci virové báze začínajícím uživatelům trochu usnadnit.

Témata článku: Hardware, Windows, Linux, Připravený průvodce, Lin, Dostupný disk, CD Linux, Důkladné testování, Záchranná akce, Záchranná operace

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 225

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje