LinuxDefender - na záchranu není nikdy pozdě

Součástí bezpečnostního balíku BitDefender, což je antivirové a antispamové řešení s firewallem, je i LinuxDefender. Jde o nástroj, který vám pomůže v případě, že se dostanete k již napadanému počítači a ten nechce dokonce ani nastartovat. Není třeba ztrácet hlavu, LinuxDefender vám může pomoci.
LinuxDefender - na záchranu není nikdy pozdě

Související odkazy

Slovník
antivirus
firewall
Linux
NTFS
update
virus

Není to tak dávno, co jste si mohli přečíst recenzi na zajímavý bezpečnostní multibalík BitDefender. Kromě antivirového programu obsahuje i firewall a rovněž antispamové řešení. To vše je ovšem prevence. Co ale když dojde k napadení počítače ještě předtím, než antivir nainstalujeme? Co když operační systém už nechce nastartovat? K tomu obvykle slouží antivirovým programem vytvořené záchranné diskety. Něco podobného je právě LinuxDefender.

Co to je? Jde o speciální verzi BitDefenderu v podobě linuxové distribuce Knoppix. Uživatelům, kteří znají Linux a nebo s ním alespoň zkoušeli koketovat asi nemusím víc říkat. Jedná se o tzv. live distribuci, takže je kompletně spuštěna z CD a nijak neovlivní stávající operační systém. Veškeré operace jsou prováděny ve vytvořeném RAM disku a nic se na pevný disk neinstaluje.

V případě, že je váš systém poškozen virem a nechce startovat, stačí vložit toto CD a nabootovat z něj. Bude spuštěna zmiňovaná upravená verze Knoppixu, která obsahuje antivirový nástroj BitDefender. V grafickém prostředí tak můžete prohledat a ošetřit váš disk (včetně NTFS souborového systému), spravit oddíly disku a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Startovací obrazovka systému

Spuštění systému

Ani pro méně zkušené uživatele není spuštění systému nic obtížného. Stačí pouze nastavit v BIOSu bootování z CD, vložit CD LinuxDefenderu a restartovat počítač. Z vloženého média se začne spouštět upravená verze zmiňovaného Knoppixu. Start je poněkud delší, protože musí proběhnout zejména detekce hardware a další činnosti, které nainstalovaný systém obvykle pokaždé dělat nemusí. V případě záchranné akce, k čemuž je CD určeno, však nějaká ta minuta navíc nehraje roli. Po chvíli nás již přivítá pracovní plocha s několika připravenými ikonami.

Klepněte pro větší obrázek

Pracovní plocha systému po úspěšném nabootování

V systému je předem nainstalován antivirový program BitDefender (jeho skenovací část), linuxové jádro je verze 2.6, najdeme zde dále podporu pro čtení a zápis na NTFS disky, nástroje pro práci s diskovými oddíly a také webový prohlížeč Firefox a Adobe Reader. Ne všechny aplikace jsou samozřejmě dostupné v podobě ikony na ploše, takže musíte zapátrat hlouběji. Uživatel zvyklý na Windows a tlačítko Start může být na chvilku zmaten, ale když zkusí stisknout na ploše pravé tlačítko, najde i zbytek aplikací v menu. Pro základní operace ale stačí to, co je připraveno na ploše.

Aktualizace virové databáze

Nejprve určitě nebude na škodu pročíst si manuál v podobě webových stránek na CD. Ten se sám spustí automaticky hned po startu systému a najdeme zde kromě základních informací o celém systému také jeden důležitý návod - jak zaktualizovat virovou databázi. To by měl uživatel provést jako první, aby mělo jeho následné skenování smysl. Před aktualizací je samozřejmě nutné zprovoznit připojení k Internetu. Pokud vám nefunguje rovnou, je třeba přistoupit k jeho konfiguraci. Neměl by to být však s pomocí návodu až takový problém.

Pak teprve má smysl přejít k samotné aktualizaci virové báze. Je škoda, že tento proces není více zautomatizován. Je nutné použít příkazový řádek. Návod je sice velmi důkladný a jde vlastně jen o zadání jednoho či dvou jednoduchých příkazů, ale čekal bych, že to půjde rychleji a snadněji než pomocí příkazové řádky. Ani nezkušený uživatel by však přesto neměl mít žádný problém.

Klepněte pro větší obrázek

Bez trochy ťukání do kláves se neobejdeme

Připojení NTFS disků

Uživatelé Windows budou pravděpodobně chtít pracovat s NTFS disky a to i v režimu zápisu. Pouhou antivirovou kontrolu v "read only" režimu lze provést rovnou, NTFS disky jsou automaticky přístupné. Avšak pokud chcete na disku cokoliv měnit (léčit), je nutné nejprve nainstalovat podporu pro zápis.

Kliknutím na příslušnou ikonu na ploše dojde ke spuštění jednoduchého "průvodce". K připojení NTFS oddílů pro čtení i zápis je použito projektu Captive. Aby vše fungovalo, je nutné použít dva soubory z originální instalace Windows a sice ntoskrnl.exe and ntfs.sys. Aktuální verze LinuxDefenderu podporuje pouze "NTFS ovladače" z Windows XP. S nimi je však možné samozřejmě přistupovat i NTFS oddílům z NT/2000/2003.

Klepněte pro větší obrázek

Několik možností pro přístup na NTFS

Tyto dva soubory tedy musíte systému poskytnout. Existuje několik variant. Program si je může najít sám ze všech dostupných disků a zdrojů. Druhá verze je ruční nalezení těchto souborů na disku. Pokud všechno selže, je zde ještě jedna elegantní varianta, která ovšem vyžaduje rychlé připojení k Internetu. Systém si totiž umí stáhnout service pack přímo z Windows Update a ovladače získat tímto způsobem. Tuto možnost jsem otestoval a skutečně funguje.

Konečně kontrolujeme disky

Nyní můžeme konečně přistoupit ke kontrole disků. Příslušný nástroj lze spustit poklepáním na ikonu na ploše. Poté musíme ručně najít složku, která nás zajímá. Pokud jste nikdy s Linuxem nepracovali, může to být poněkud obtížné, neboť uživatel Windows či jiného OS nemusí vědět, že připojené disky najdete v adresáři /mnt. Proto bude možná pro začínajícího (Windows) uživatele snazší kliknout na ploše na ikonu příslušného disku a otevřít jej. Poté najít adresář, který chceme proskenovat a prostřednictvím pravého tlačítka aktivovat kontextové menu, kde zvolíme antivirovou kontrolu. Přesný popis jak to udělat včetně obrázků je opět součástí manuálu, takže by to měl zvládnout opravdu každý.

Klepněte pro větší obrázek

Kontrola NTFS disku v plném proudu...zatím čisto

Skenování můžeme i drobně nakonfigurovat. Lze určit, které typy souborů mají být kontrolovány a co se má udělat, pokud je nalezen virus. Program se může pokusit o léčení nebo nakažený soubor smaže či přesune do karantény.

Kontrola paměti

Kromě antivirové kontroly najdeme v systému i jednu doplňkovou funkci. Pokud počítač zlobí, nemusí to být jen vinou viru, ale i chybou hardware. Během procesu bootování tak máme možnost spustit nástroj pro testování funkčnosti paměti.

LinuxDefender jako součást balíku BitDefender 9 je jistě velmi dobrý nápad využití Live distribuce Knoppix jako "záchranné diskety". Jen je škoda (což ovšem v žádném případě nesvaluji na Linux jako takový!), že některým funkcím chybí větší uživatelská přívětivost. Běžný uživatel nebude rád, že musí používat příkazový řádek, byť je to s návodem snadné. Proto by bylo vhodné některé funkce jako například aktualizaci virové báze začínajícím uživatelům trochu usnadnit.

Diskuze (62) Další článek: Ke stažení: betaverze nového Firefoxu, nový BitComet a další

Témata článku: Hardware, Windows, Linux, Bitdefender, CD Linux, Záchranná akce, Připravený průvodce, Lin, Důkladné testování, Nen, Dostupný disk, Záchranná operace


Určitě si přečtěte

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 70

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně