LinuxBIOS dokáže spouštět Windows

Zajímavý projekt nazvaný LinuxBIOS kladoucí si za cíl vytvořit otevřený BIOS pro osobní počítače má za sebou první velký úspěch - jím osazené počítače již dokáží spouštět běžné operační systémy.
BIOS - základní stavební kámen každého osobního počítače by se dal nazvat tichým dříčem - přestože o něm drtivá většina uživatelů počítačů vůbec neví, jedná se jistě o klíčovou součástku. Mnohým vývojářům a fanatikům do open-source světa vadila uzavřenost programového kódu BIOSu a proto se rozhodli o vytvoření takového BIOSu, který by jim vyhovoval a který by uměl spustit linuxové jádro i na počítači bez jakéhokoli disku. A tak vznikl LinuxBIOS.

Otevřený všelék?

Takový počin má pochopitelně své výhody i nevýhody. Nespornou výhodou je právě otevřenost zdrojového kódu a s ním spojené snadné rozšíření o nové funkce či snadné odhalení případných chyb. Nevýhoda se zdá být pouze jedna, ale zato je poměrně závažná - množství podporovaných základních desek není nikterak vysoké – jedná se o pouhých třináct kousků, z nichž alespoň některé vybíráme:

  • Gigabyte GA-6BXC
  • PCCHIPS M810LMR
  • Matsonic MS7308E
  • Procomm BST1B
  • WinFast 6300

Pro linuxové uživatele může být také užitečné linuxové jádro uložené přímo do BIOSu na základní desce. Počítač tak bude startovat skutečně rychle a ke svému chodu nebude potřebovat pevný ani jiný disk - postačí jen operační paměť, jejíž část umí operační systém využít jako ramdisk.

Softwarově jede i Windows

Že je však tento projekt na správné - nebo alespoň funkčně správné cestě - dokazuje právě provedený úspěšný test. V se testovacímu týmu povedlo úspěšně nainstalovat nejen unixové operační systémy Linux, či OpenBSD, ale především také Windows 2002.

Pro spuštění jiného operačního systému však nebyl použit pouze upravený LinuxBIOS, ale především Bochs emulátor, do kterého byl LinuxBIOS „vlepen“ pomocí utility ADLO. Jednalo se tedy o softwarovou emulaci kompletního počítače, nikoli o nahrání LinuxBIOSu do fyzické základní desky. Od softwarového vyzkoušení a spuštění operačního systému je již jen kousek k použití této modifikace LinuxBIOSu bez nutnosti použití emulátoru.

Správná cesta?

Úspěšnost této zkoušky může dokazovat, že projekt LinuxBIOS míří po správné cestě. Může se dokonce stát, že se dostane až tam, kde s ním nebylo původně vůbec zamýšleno. Původní zamíření LinuxBIOSu jej určovalo především do jednoúčelových aplikací či webových nebo aplikačních serverů. Ovšem s úspěšným spuštěním "desktopových" operačních systémů se zde otevírá také cesta na osobní počítače běžných domácích uživatelů.

Než se však tak stane (stane-li se vůbec) bude muset ujít LinuxBIOS ještě pořádný kus cesty - bude muset podporovat či existovat ve verzi pro dostatečný počet základních desek, musí být spolehlivý a musí umožnit stoprocentní využití všech komponent základní desky i samotného počítače.

Diskuze (20) Další článek: Intel uvede příští rok čipset s podporou DDR400

Témata článku: Windows, Stan, Snadná cesta, Linuxové jádro, Tichý počítač, Fyzické jádro, Snadná emulace, Cesta, Dok, Linuxový systém, Úspěšný test, Lin


Určitě si přečtěte

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 90

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85