LinuxBIOS dokáže spouštět Windows

Zajímavý projekt nazvaný LinuxBIOS kladoucí si za cíl vytvořit otevřený BIOS pro osobní počítače má za sebou první velký úspěch - jím osazené počítače již dokáží spouštět běžné operační systémy.
BIOS - základní stavební kámen každého osobního počítače by se dal nazvat tichým dříčem - přestože o něm drtivá většina uživatelů počítačů vůbec neví, jedná se jistě o klíčovou součástku. Mnohým vývojářům a fanatikům do open-source světa vadila uzavřenost programového kódu BIOSu a proto se rozhodli o vytvoření takového BIOSu, který by jim vyhovoval a který by uměl spustit linuxové jádro i na počítači bez jakéhokoli disku. A tak vznikl LinuxBIOS.

Otevřený všelék?

Takový počin má pochopitelně své výhody i nevýhody. Nespornou výhodou je právě otevřenost zdrojového kódu a s ním spojené snadné rozšíření o nové funkce či snadné odhalení případných chyb. Nevýhoda se zdá být pouze jedna, ale zato je poměrně závažná - množství podporovaných základních desek není nikterak vysoké – jedná se o pouhých třináct kousků, z nichž alespoň některé vybíráme:

  • Gigabyte GA-6BXC
  • PCCHIPS M810LMR
  • Matsonic MS7308E
  • Procomm BST1B
  • WinFast 6300

Pro linuxové uživatele může být také užitečné linuxové jádro uložené přímo do BIOSu na základní desce. Počítač tak bude startovat skutečně rychle a ke svému chodu nebude potřebovat pevný ani jiný disk - postačí jen operační paměť, jejíž část umí operační systém využít jako ramdisk.

Softwarově jede i Windows

Že je však tento projekt na správné - nebo alespoň funkčně správné cestě - dokazuje právě provedený úspěšný test. V se testovacímu týmu povedlo úspěšně nainstalovat nejen unixové operační systémy Linux, či OpenBSD, ale především také Windows 2002.

Pro spuštění jiného operačního systému však nebyl použit pouze upravený LinuxBIOS, ale především Bochs emulátor, do kterého byl LinuxBIOS „vlepen“ pomocí utility ADLO. Jednalo se tedy o softwarovou emulaci kompletního počítače, nikoli o nahrání LinuxBIOSu do fyzické základní desky. Od softwarového vyzkoušení a spuštění operačního systému je již jen kousek k použití této modifikace LinuxBIOSu bez nutnosti použití emulátoru.

Správná cesta?

Úspěšnost této zkoušky může dokazovat, že projekt LinuxBIOS míří po správné cestě. Může se dokonce stát, že se dostane až tam, kde s ním nebylo původně vůbec zamýšleno. Původní zamíření LinuxBIOSu jej určovalo především do jednoúčelových aplikací či webových nebo aplikačních serverů. Ovšem s úspěšným spuštěním "desktopových" operačních systémů se zde otevírá také cesta na osobní počítače běžných domácích uživatelů.

Než se však tak stane (stane-li se vůbec) bude muset ujít LinuxBIOS ještě pořádný kus cesty - bude muset podporovat či existovat ve verzi pro dostatečný počet základních desek, musí být spolehlivý a musí umožnit stoprocentní využití všech komponent základní desky i samotného počítače.

Diskuze (20) Další článek: Intel uvede příští rok čipset s podporou DDR400

Témata článku: Windows, Snadná emulace, Stan, Linuxové jádro, Fyzické jádro, Tichý počítač, Snadná cesta, Lin, Cesta, Úspěšný test, Dok, Linuxový systém


Určitě si přečtěte

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

** Občanka s čipem už je standardně vydávaným osobním dokladem v Česku ** Umožní využívat Portál občana a funkce elektronické státní správy ** Pokud ji chcete naplno využívat, musíte si čip aktivovat

David Polesný | 114

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 39

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny