Intel | Linux | Grafické karty

Linuxáři mohou slavit. Intel už dokončil ovladače pro integrované grafiky v nových procesorech Ice Lake

Intel pro tento rok chystá novou, v pořadí již 10. generaci procesorů Core, které mají označení Ice Lake a budou postavené na zcela nové architektuře Sunny Cove. Výroba už proběhne na optimalizované 10nm+ výrobě a jak to vypadá, s ovladači nebude žádný problém.

Intel totiž už nyní považuje open source ovladače pro novou integrovanou grafiku za hotové, alespoň z pohledů funkcí v rámci API OpenGL a Vulkan, které se používají pro Linux.

Grafický čip Gen11 přitom přináší spoustu novinek, které bylo nutné implementovat - počet exekučních jednotek vzrostl na 64, L3 cache na 3 MB, zvýšila se propustnost ve spojení s paměťmi LPDDR4X a také se přidala podpora tile-based rendering, Coarse Pixel Shadowing a přepracován byl i enkodér pro HEVC video.

Nový grafický čip podporuje displeje s rozlišením 5K i 8K (Displayport 1.4, DSC) a celkový výpočetní výkon by měl být kolem hranice 1 TFLOPS.

Všechny technologické novinky už by měly být v ovladačích zapracované v předstihu, takže lze už čekat hlavně další optimalizace a opravy. Grafiky Gen11 budou součástí i procesorů řady Lakefield (SoC), Rocket Lake a pravděpodobně i Skyhawk a Elkhart Lake.

Diskuze (19) Další článek: Nový tankovací dron US Navy letos vzlétne a změní strategie boje

Témata článku: Intel, Linux, Grafické karty, Čipy, Procesory, Grafický čip, Nový procesor, Skyhawk, Ica Lake, API OpenGL, Grafika, Vulkan, Sunny Cove, Čip, Ovladač, Rocket Lake, Procesor

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky