Můj první pokus o Linux v roce 1996 skončil neúspěchem, protože po bootu Slackware z diskety nebyl fdisk schopný rozdělit tak velký hard disk zvící 800 MB. Další pokusy po pár letech už byly úspěšnější a v roce 2002 jsem konečně smazal Windows 98 z dual bootu.
Klobuk dole. Velka ucta. 🙂 Clovek ktory nieco skutocne dokazal nie ako dnesne "celebrity". Pekne tvaricky, dute hlavy. A to linux nepouzivam, lebo nie su nan programy ktore potrebujem. Avsak viem ocenit, ze pre mnozstvo zariadeni a ludi je neocenitelny.
Názor byl 1× upraven, naposled 18. 9. 2021 21:54
na pc ho veru moc nenajdete
v praci na NB, doma na PC a 2x starsi domaci NB mam opensuse thumbleweed, dcera ma na NB ubuntu, na ucelovych zarizenich mam Olega (na wl500 mericim uz radu let kotelnu), na 4 x orange Pi zase bezi armbian. 3 Mikrotiky , satelit apod nepocitam.
Kupodivu ho ma na pocitacich hromada kamaradu studentu i z non-IT oboru... Ale priznavam, ze me to stale prekvapuje :).
Linuxové systémy používám na desktopu cca 7 let na všech vlastních PC, začínal jsem na Ubuntu 14.04 a později jsem přešel na Debian. Při přechodu jsem měl výhodu že nepoužívám žádný komerční software takže prakticky ke všemu jsem našel alternativu a když už je třeba nějaký ryze Windows program (moc často se to nestává) tak tu mám virtuální Windows 10. Narozdíl od Windows se Linux nerestartuje při každé aktualizaci, zabírá méně RAM i místa na disku, lze měnit grafické prostředí, centrální správa aktualizací funguje na všechny programy a když je třeba přeinstalovat tak si uchová všechna nastavení většiny programů, tedy i nastavené emailové účty, rozvržení hlavního panelu, nastavení panelů v Dolphinu... Jediné z Windows co mi chybí jsou body obnovení
Body obnovení již řeší souborový systém BTRFS a utilita Timeshift.
A dá se to použít i v případě že systém vůbec nenabootuje? To už se mi na jednom PC stalo 3x. Zvláštní je že na dalších 3 jsem nikdy problémy neměl. Windows tohle umí (i když to občas nefunguje), kromě toho mají i Windows.old, ve kterém jsou po přeinstalaci uživatelské data z předchozí instalace
https://wiki.archlinux.org/title/btrfsje to pouzitelne na lubovolne distro, arch ma akurat dobru dokumentaciu :) vies bootovat priamo do snapshotu svojho rootvolumu, cize kazdy snapshot ma len par stovak MB, cize ich vies mat stovky, kludne aj viac krat za den a vies nabootovat do lubovolneho, neviem kolko zabera windowaovy bod obnovy, ale toto je celkom fajn featura :)
BTRFS? Vypadalo to skvele, nez mi operacni system navrhl defragmentaci btrfs. WTF? Fragmentaci preci trpi jen Windows NTFS :( oh wait, NTFS is B-tree based as wellMP
Názor byl 2× upraven, naposled 19. 9. 2021 18:43
Body obnovení jsou jedna z věcí, co mi nikdy na Windows nefungovaly. Po pokusu o obnovení už šla udělat jen reinstalace (ale už nevím v které verzi to bylo - jestli XP nebo W7, většinou jsem je pak vždy už vypínal). Na linuxu jako bod obnovení udělám zálohu systému do tar.gz a v případě problému rozbalím zpět.Linux na desktopu už taky používám nejmíň 7 let. Začínal jsem s Mintem 13 a pak časem přešel na Devuan, ale používám i jiné distribuce, i typu rolling release, kde existuje jen jedna verze a postupně se aktualizuje. Restart je potřeba jen po aktualizacích jádra nebo grafických ovladačů - a to tak, že se změny projeví až po restartu, ne že bych musel hned restartovat. Prostě si dodělám co potřebuju a pak počítač vypnu a při dalším zapnutí se už načtou aktualizované soubory.
ono sa staci pozriet na nejake statistiky podla regionov vo svete :) v severnej amerike ma linux cca 2% ale zas osx ma skoro 30%, lebo su tam ludia bohati, v europe sa linux blizi k 5% a mac tu je na cca 15-20%. Jedine co drzi windows ako tak nad 80% na desktopoch je juzna amerika, afrika a azia, proste slabo rozvinute alebo rozvojove krajiny. A vysvetlenie je jednoduche, v bohatych krajinach zije ovela viac pocitacovo gramotnych ludi, skoro kazdy kto robi v IT a je linuxak tak zarobi podstatne viac ako windowsak. OSX zas dominuje webdevelopmentu a vyvoju celkovo. Keby windows nebol herna konzola, tak ma zastupenie hlboko pod 50% aj to len zo zotrvacnosti.
Pamatuju si, jak Rusové portovali Linux na Siemens SX1. Spousta lidí kroutila hlavou a dneska po 15 letech je Linux v téměř každym telefonu.https://www.youtube.com/watch
Linuxové aplikace již jedou i na Windows i macOS.Dodávám: Na Windows 11 for ARM.
Názor byl 1× upraven, naposled 18. 9. 2021 09:21
No, jedou. Rozhodne ne tak jak to z tohohle strucnyho popisu vyzniva.Seamless virtualizaci nabizeli/nabizi uz i Parallels i VMware jakou dobu predtim, takze stejne tak lze rict ze MS Win appky jedou i na macOSu.Plnohodnotna nahrada to ale neni.
hvězdná hodina Linuxu přišla s Ubuntu, bohužel ani velké množství peněz není záruka úspěchu v "mainstream" sféře. Bolístkou byly a jsou stále ovladače kdy spousta hw je ovladačově Win10 only. Nakonec se Ubuntu stalo jen lepší distribucí Linuxu místo aby uskutečnili skutečný průlom v kompatibilitě. Ani to zjednodušení kroků se nepovedlo - to co je ve světě Oken triviální věc na několik kliknutí myši tak v Linuxu tařka inženýrská věda (s nadsázkou). Nejde o to že je to jiný OS a dělá věci jinak, to je samozřejmé, ovšem když oproti konkurenci ten počet kroků ke stejnému cíli je několikanásobný - to je na pováženou proč takový systém který věci komplikuje používat. Pokud vezmeme příměru k automobilovému světu tak fakticky není rozdíl mezi řízením vozu co je benzinový, naftový či elektrický, řídí se to stejně, řadí to stejně, jen palivo a technologie co zajišťuje výkon je jiná, ale na ovladatelnost a ergonomii se moc nesahá - z dobrého důvodu.Proto je moc škoda promarněné příležitosti Ubuntu kterou trochu supluje na mobilních přístrojích Android který svoji roli zvládl mnohem lépe než na desktopu Ubuntu.
Názor byl 1× upraven, naposled 18. 9. 2021 03:26
Elektrické auto rozhodně neřadí stejně, jako benzínové nebo naftové. Je mi líto.
Nejen to. Ono se i ridi jinak. Nejsou to zavratne rozdily, ale jsou tam. Kdyz uz takovou vec prohlasim, tak by bylo dobre si to nejdriv vyzkouset.
Cece nevim. Windows only jsou povetsinou specificke zakazkove veci. Ale ty to prirovnavas k mainstreamu a tam jsem se nesetkal s tim, ze by ubuntu/debian nemel patricny ovladac primo v sobe.
Co me tak trosku stve je to, ze neni jednoduche trebas zprovoznit onedrive. Existuje opensource varianta na githubu. Ale…
ja pouzivam rclone. ten ti vie namontovat ako bezny filesystem nasledujuce ulozistia:1Fichier Home ConfigAlibaba Cloud (Aliyun) Object Storage System (OSS) Home ConfigAmazon Drive (See note) Home ConfigAmazon S3 Home ConfigBackblaze B2 Home ConfigBox Home ConfigCeph Home ConfigCitrix ShareFile Home ConfigC14 Home ConfigDigitalOcean Spaces Home ConfigDreamhost Home ConfigDropbox Home ConfigEnterprise File Fabric Home ConfigFTP Home ConfigGoogle Cloud Storage Home ConfigGoogle Drive Home ConfigGoogle Photos Home ConfigHDFS Home ConfigHTTP Home ConfigHubic Home ConfigJottacloud Home ConfigIBM COS S3 Home ConfigKoofr Home ConfigMail.ru Cloud Home ConfigMemset Memstore Home ConfigMega Home ConfigMemory Home ConfigMicrosoft Azure Blob Storage Home ConfigMicrosoft OneDrive Home ConfigMinio Home ConfigNextcloud Home ConfigOVH Home ConfigOpenDrive Home ConfigOpenStack Swift Home ConfigOracle Cloud Storage Home ConfigownCloud Home ConfigpCloud Home Configpremiumize.me Home Configput.io Home ConfigQingStor Home ConfigRackspace Cloud Files Home Configrsync.net Home ConfigScaleway Home ConfigSeafile Home ConfigSeaweedFS Home ConfigSFTP Home ConfigStackPath Home ConfigSugarSync Home ConfigTardigrade Home ConfigTencent Cloud Object Storage (COS) Home ConfigUptobox Home ConfigWasabi Home ConfigWebDAV Home ConfigYandex Disk Home ConfigZoho WorkDrive Home ConfigThe local filesystembonusom je transparentne sifrovanie co pouzivam s mega.nz
trošku vedle, delam na obojim, v praci W10, ale i opensuse, doma jen opesuse a armbiany, w10 jsou tragedie, pořád problémy a děsím se přechodu na w11.
muzes dat prosim konkretni priklad neceho, co je ve Windows "na nekolik kliknuti" a v linuxu "inzenyrska veda"?Ja si myslim, ze podobne nazory prameni z nevedomosti. Ja treba o windows nic nevim, nikde to nepouzivam, doma mam na 3 pocitacich linux na desktopu, jede na to cela rodina vcetne deti a nikdo nema problem. Instalace spociva v nabootovani z usb a odkliknuti asi 3 dislogu. Za 5 minut je vsechno funkcni. Jak rychle instalujes Windows? Jo, a nepotrebuje to antivir. Ne proto, ze by na linux nebyly "viry", ale proto, ze proste ten system jim svou architekturou uplne neumoznije existenci.Windows jeden velkej shit, kterej se rozsiril diky masivnimu PR a software se pro to vyviji jen kvuli tomu, ze je to tak rozsireny, jinak by po tom pes nestek.
Prosim mohl byste vysvetlit, jak Linux svoji architekturou (oproti Windows nebo cemukoliv jinemu) znemoznuje existenci viru? Dekuji za vysvetleni.
treba ze spustitelnost souboru se neurcuje podle .exe pripony, ale podle atributu, takze vam nikdo nemuze poslat nic, co byste omylem spustil. Aplikace smi instalovat pouze administrator, uzivatel nema pravo zapisu do adresaru, ktere nejsou jeho. Neexistuje zadne setup.exe. Kazda distribuce ma vladtni balickovaci system a vsechny balicky jsou podepsany od spravcem distribuce, kazdy balicek vi, co instaloval, mate prehled, ktery soubor ke ktere aplikaci patri. Update je mnohem rychlejsi, obvykle ani ne 1/2 minuty a nevyzaduje restart - restart nevyzaduje skoro nic. I kdyby se vam povedlo do linuxu nainstalovat mallware, moc toho nezmuze, protoze aplikace se zasadne nespousti s admin. opravnenim (az na par vyjimek).
Kritiky priznivcu *nixu jsou zalozene na neznalosti Windows a naopak. Viz tvuj prispevek. Je to skoda a ostuda. Studuj Windows a nebud za hlupaka.Obe jsou skvele, moderni a velmi bezpecne rodiny operacnich systemu.Prednasim o obou a opravdu bych si nedovolil hanit ani jeden z nich. Ano, jsou veci do kterych si rypnu, ale jsou to spise zalezitosti typu chybejici aktualizace, spatne nastaveni / neznalost, standardni chybovy vstup, buggy HW, ovladace ...MP
Windows se za posledních dvacet let změnily akorát tak graficky (dost by mě zajímalo, kolik procent kódu z Windows xp se nachází v současných Windows 11), tudíž moderní operační systém to opravdu není a protože tam není žádný oficiální obchod s aplikacemi kromě smetiště jménem Microsoft store, spousta lidí instaluje programy z různých pochybných zdrojů. Na jeden spuštěný vir na Linuxu připadá podle mě tak aspoň deset tisíc virů na Windows. Výsledkem je pak pomalejší systém kvůli antivirům.
Pak muzeme porovnat, kolik kodu je v linuxovem jadru 5.x treba z 2.x, 3.x, 4.x, v bashi, openssl, openssh (kde byla ne zas tak davno objevena 20 let stara dira). Jako chapu, ze nekdo nema rad Windows, ale ten nekonecny hejt a boj Linuxaku proti Windowsarum nikdy nepochopim.
Chyby jsou vsude, otazka je, jak si s nima architektura systemu poradi. Ve Windows se to resi programem, ktery na pozadi hleda "zakazane vzorky" tj. antiviry. Neznam zadnej system, krome windows, ktery by neco takoveho vyzadoval. Cela ta myslenka antiviru je proste ujeta. A Microsoft ma dokonce svuj antivir soucasti instalace.
Microsoft ma dokonce svuj antimalware pro Linux https://docs.microsoft.com/en-us/microsoft-365/secur... , vcetne Android verze https://docs.microsoft.com/en-us/microsoft-365/secur... (o MAC verzi nemluve)Nech na zvazeni spravcu, zda je ta myslenka ujeta a zda je antimalware potrebny, nebo ano.Ano, ani jeden soucasny operacni system pri spravnem nastaveni defacto nepotrebuje "antivir". Ale kazde nastaveni je vzdy kompromisem mezi pouzitelnosti a bezpecnosti. Antimalware je pak v podstate jen pojistka.MPP.S. Nedilnou soucasti Defenderu je i firewall. I ten povazujes za zbytecny a system zpomalujici?
Názor byl 2× upraven, naposled 19. 9. 2021 10:52
Původní příspěvek mi ale přišel zaměřený primárně na infikované programy, tedy viry, ne na celkovou děravost systémů. Třeba u Fedory, pokud to dobře chápu, to funguje tak, že veškeré balíčky prochází přes správce distribuce. Tam pak ale samozřejmě není všechno, takže lze využít extrních repozitářů. Ale například vir ve flatpaku z flathubu toho moc nezmůže, protože běží v izolovaném prostředí a nemůže měnit zbytek systému. Ve Windowsu si člověk stáhne nějaký exe soubor a netuší, co to na něj vyleze, protože si může dělat vesměs co chce.
V Windows mas nekolik trustlevels, ve kterych se da proces rucne ci automaticky (na zaklade SW restriction policies) spustit; o Windows S ci sandboxu nemluve. Presne kvuli vyseuvedenemu.Studuj, srovnavej, pak kritizuj.MP
Názor byl 1× upraven, naposled 19. 9. 2021 14:56
Pokud je sanboxem míněno Windows sanbox, tak to jsem sice nezkoušel, ale pro běžné používání to vypadá naprosto nepoužitelně, jelikož se po zavření vše smaže. Windows S by byly ideálem, kdyby nebyly omezeny smetištěm microsoft store, ve kterém často nejsou i některé Microsoft programy.
No to je snad principem sandboxu, ze se po zavreni vse smaze, ne?! Ale Win Sandbox se da slusne ovladat pres WSB konfigurak. Zkousel's to? Pro perzistentni "hrani si" mas ve Windows napr. Hyper-V. Ale pozor - to, ze je "neco" ve virtualu, jeste neznamena, ze je to bezpecne.Windows S jsou opet principialne zalozeny na Windows Store - vytykat Windows S svazanost s Windows store je asi jako vytykat linuxove distribuci (Androidu), ze je omezen na Google Play.MP
Já Microsoftu nevyčítám, že Windows s jsou svázané s Microsoft store, problém je, že v něm téměř nic není, což je oproti flathubu nebo google play docela rozdíl. Proto taky na tom androidu musí všechny aplikace na kolenách prosit o všechna ta oprávnění k zásahu do systému, protože do něj prostě nemají jinak přístup a běží izolovaně. A nevšiml jsem si, že by se mi na androidu ty programy pokaždé otevíraly v defaultním nastavení a řešením by bylo spustit další android virtualizovaně. Samozřejmě ne všechny programy jsou ve flatpak nebo snap formátu, ale pak se dá z velké části spoléhat na balíčky přímo oné distribuce, jejíž správci si je prověřují. Celkově to není stoprocentně bezpečné, ale je to bezpečnější než ve Windows. Tahle problematika s linuxem jako takovým nijak moc nesouvisí, android má své vlastní apk soubory.
Zkratka, je potreba uznat, ze vsude je neco. Vsude je neco dobre a vsude je neco spatne. A nekomu vyhovuje vic tohle a nekomu tamto. Ja pouzivam vsechno a muzu vam rict, ze nadavam uplne na vsechno a upne stejne, obzvlast kdyz se neco vy$ere nebo kdyz je potreba udelat trochu neco nestandartniho.
Zvlastni je, ze prvni virus jsem "chytil" na linuxu (Red Hat Cartman) - zneuziti asi 2 dny stare diry v sshd.A pokud se podivas, jake procento mobilnich telefonu s Androidem je napadena malwarem, prinuti te to premyslet. Nebo se to nehodi a Android se pocita do linuxovych OS, jen kdyz se to hodi?MP
Nejak mi ty antiviry, co si na Windows musi kazdej instalovat, nejdou dohromady s tim modernim a bezpecnym systemem.
Neexistence setup.exe, no to není tak úplně pravda. Obvykle se to sice jmenuje jinak, a obvykle jsou to bash scripty ve kterých jsou zabalený celé programy, ale v principu to je to stejný, obzvlášť u komerčního SW. Takhle distribuovaný jsou třeba Drivery od nvidie, nebo IDE od jetbrains bývaly, teď to mají přes toolbox, který ale distribují tímto způsobem 🙂Dále, spoléhat se na to co je v repo je ověřený... jako teoreticky ano, prakticky máme u Arch a jeho derivátů AUR a tam to neplatí. Debian přišel s obdobou AUR už taky.
ale proboha nemuzes srovnavat instalaci balicku na linuxu a instalaci cehokoli na windows spoustenim binarky, ktera neco nekam zapise, nikdo nevi co a kam a navic je to cele naprosto bezna praxe. Tech par komercnich veci, ktery se takhle v linuxu instalujou je naprosty minimum a vetsinou jim staci userspace. 99.9% jsou balicky.
Musis srovnavat linuxove balickovaci nastroje (rpm, deb...) s Windows balickovacim nastrojem (msi) a ne si vybrat extremy. Pak zjsitis, ze je to de facto stejne. Snad jen msi je lepe pripraveno pro centralizovanou instalaci a instalaci on demand uzivatelem bez vyssich prav. To je ale dano filozofii OS FS: unix root (/...) zacina localhostem, windows root (\\computername\...) zacina specifikaci sitoveho umisteni pocitace a az pak nasleduji prostredky toho ktereho pocitace)MP
Co vam na to mam rict? Windows jako takove maji dostatecne silne zabezpeceni. Ano, jsou derave, ale to Linux (potazmo softy z distribuce) taky. Zajimalo by me, jak byste chtel udelat aktualizaci jadra nebo modulu bez restartu (a kexec neberu, pac to zadnej balikovaci system nepouziva a rucne to fakt jen tak nekdo nezvladne). Ze jsou vyvojari dobytek a neumi napsat apku, ktera nemusi bezet pod admin pravy… Na win taky bezny uzivatel nenainstaluje nic. Zkuste na win zapsat neco do jineho adresare, nez vaseho. Neexistuje setup, ale to ma take sve nevyhody. Aktualizace nekterych distribuci a software obecne je zoufala, protoze to proste je zadarmo a proto je leckdy potreba kompilovat a kompilovat a stahovat dalsi zavislosti a opet je kompilovat. Podpora a dokumentace je leckdy mizerna a leckdy zadna. Spoustu softu ma nekonecne dlouhe bug listy, ktere jen tak nekdo neopravi… Mel byste se probrat z toho vaseho uzasneho Linuxoveho snu…
Podle mě hvězdná hodina Linuxu přišla všudemožně jenom ne na procesorech x86. Nastavování všehomožnýho je na Linuxu mnohdy snažší než na W10 kde jsou ovládací prvky rozházený všudemožně a dost často nefungujou.
Ja bych to jeste zuzil na “jenom ne na desktopu”. Co se tyce serveru, i x86(-64), tam uz je situace jina.
Na serverech má Linux nějakých 99%. Widle jsou na serverech obvyklé asi jako jednorožci v našem reálném světě.
Hvězdá hodina linuxu na PC a jeho růst teprve příjde. Osobně sázím na konec tohoto roku v podobě SteamDecku.Ovladače? Vyřešeno. Distro dělá výrobce HW.
Článek vydán trochu pozdě 😀
..rozhodně je lepší, než cokoliv, co tady bleli poslední roky o windowsech..B-]
Pane Vyhnálek máte krásná instruktážní videa o programování v pythonu, exemplární ukázky řešení programátorských algoritmů. Nicméně na githubu k arduinu, to je už takový narychlo splátaný mišmaš ve stylu linuxu. Takže vítejte ve světě programování. Torvalds ukázkově demonstroval praktickou aplikaci technologií k vytvoření produktu. Zatímco pan Stallman ukázkově demonstroval schopnost vymyslet koncepty a sestavit nástroje k vytvoření produktu. V některých GNU tools a vůbec v BSD unixu je možné nalézt ukázkové demonstrace koncepčního programování, něco podobného je extrémně obtížné a smekám klobouk před některými kousky. Co se týče srovnání linuxu a windows, jsou na tom v podstatě 1:1. Pouze GNU tools se nachází v úplně jiné dimenzi. Pokud porovnám nejnovější bash, přijde mi duševně přihřátý. Pokud se podívám na implementaci nejnovější příkazové řádky u windows, je to úplně to samé. Takže v praxi, pokud děláte nějaký produkt, ne nástroj, nacházíte se často pod tlakem najít ten správný poměr funkčnost/čas a často to končívá, že se nejlépe kvalifikují lidé, kteří se vykašlou na principy programování a odvedou nejlepší práci v přijatelném čase. U knihoven a nástrojů by to mělo být naopak.
nevim prč mě oslovuješ příjmením a sám se schováváš.. mám osobně videa na yt, i kód na gitu, ale videa děcek ze třetího světa o programování sou k ničemu.. na gitu je kód různých kvalit, a pokud to nechápeš, tak tam nelez.. linux není nic narychlo splácanýho.. co se týče produktu, tak je volba většinou jasná, všude, kde sem se s tim setkal zvítězil linux nebo bsd.. s widlema sou jen problémy..
přesně a výstižně
Linux takmer všade a zároveň nikde. Funguje mimo dohľad 99% jeho používateľov, ktorí ho nevedomky každodenne používajú. V mobile, v routery, na web servery, ktorý poháňa ich obľúbený web alebo mobilnú apku. V tom je jeho sila a zároveň slabosť.
Nuz, velka cast ludi netusi, ze pouzivaju Unix ci Unix like system kazdy den, vseobecne. Linux v Androidoch, routeroch, na serveroch ktore pohanaju ich stranky.Nu a potom macOs a iOS.Da sa povedat, ze unix like systemy v sucasnosti dominuju na celom svete. Na mobiloch defakto maju 100 % zastupenie.
.
Názor byl 1× upraven, naposled 17. 9. 2021 18:33
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.