Jde to presne podle toho sloganu od M.Gandhiho "nejdrive vas ignoruji, smeji se vam, bojuji s vami a nakonec prohraji". Ja vlastne nechci aby M$ prohral, sice je to spolecnost ktera tvori software usmevne kvality ale zaroven dava praci spouste "specialistu" ktery pak resi nekonecne problemy nesynchronizujicich se mailu v Outlooku, srandy kolem AD a hraji hru "nabehne server" po udpate ? Na M$ se clovek musi koukat jako na entertaiment platformu, ktera prinasi spoustu zabavy ( obcas v nejmene chtenych momentech ) ale takovy uz je zivot. Vzdyt je to preci bzunda ze update funkcniho systemu odstreli tu a tam tiskarnu, sitovou kartu a vy pak hrajete detektivni hru, proboha proc to co fungovalo zase nefunguje 😉. Jinak linux provozuje bracha jako totalni BFU ( on vlastne ani nevi ze v jeho pocitaci je nejaky linux a vlastne nezna ani windows ) proste to funguje a on je spokojeny a ja o to vice. Osobne si myslim ze se dozijeme doby kdy M$ zarizne vlastni kernel a prejde na Linux. Ono to dava smysl nejen ekonomicky. Je to urcita analogie s tim jak HP kdysi vyrabelo za draho vlastni PA-RISC procesory pro sve servery s HP-UX. HP-UX pak portovali na Itanium od Intelu.
Názor byl 1× upraven, naposled 27. 8. 2021 06:48
davam jim max 9 let. po roce 20230 budou widle jedno z mnoha dister linuxu
" ze se dozijeme doby kdy M$ zarizne vlastni kernel a prejde na Linux"Kéž by to už bylo.
Ja sa obavam jednej veci a to, je to, ze sa tu vsetci hadate zbytocne. Aktualne je na ceste windows 11 ale dalsia verzia uz bude podla mojho skromneho nazoru na linux kerneli, lebo spravia nieco podobne ako apple s M1 a ARM. Pokusy tu uz boli…do win10 uz teraz dostanete linux, co je podla mna prvy pokus…uvidime co bude mat win11 vo finalnej verzii a ako bude podporovat linuxove appky 😉Co sa tyka linux/windows/mac a kazdeho ineho operacneho systemu je to, ze si uz nikto nepamata ako zacinal s windows…tiez na to kazdy cumel s otvorenymi ustami a nevedel co s tym ma robit. Postupom casu ste sa tie widle naucili po rokoch ovladat a ak vas niekto posadi pred linux a tiez na to kukate s otvorenymi ustami, tak si hovorite, ze co to ma znamenat? Ved sa to neda ovladat…omyl! Vsetko si tam viete “naklikat” rovnako ako na windows. Pouzival som windows, linux aj mac. Vsetko ma svoje pre a proti. Nakoniec som dospel do stadia, kde som win pouzival len ako konzolu pre ssh 🙂 samozrejme nejake to IDE a spravca suborov atd…rovnake som to mal potom na linuxoch a rovnako to tak mam aj teraz na macos. Macos a apple ecosystem je nenahraditelny a neprekonatelny ako je v nom vsetko poprepajane navzajom. Ide mi uz len o komfort. To, co pouzivam a hovorim aj o platenych SW za nie male peniaze mi ta ista livencia slape na win, linuxe aj na mac, lebo OS sa stava uz len “nastrojom” na spustanie applikacii a rozhoduje uz len zvyk na ten ktory OS alebo sa toho nebojite a skusite aj nieco ine ako to, co mate dodane s kupenym PC. Fakt neviem co tu riesite ake nastavovacky ci co. Proste nastartujem, odklikam instalaciu, stiahnem potrebny SW a fungujem. Steam mam na linuxe, win aj na mac … zial uz som “stary” a uz sa moc casto nehram a ak sa hram hry, tak s dietatom spolu na TV a teda na konzole. Je to vacsia zabava (pre nas).
Zde patrne prehlizite to, ze apple si customizoval jiz existujici multiplatformni os zvany freebsd, z cehoz vylozene tezi. Zatimco v teto chvili umi microsoft spustit linuxove jadro ve WSL2 avsak ve virtualizovanem modu. Je obrovsky rozdil, pokud to bezi nativne nebo pomoci virtualizacnich instrukci. Jsou to 2 rozdilne svety - platforma windows a unix. Navic windows jsou neskutecne optimalizovane pro desktopovy vykon, caste aktualizace, podpora ovladacu. Ja si myslim, ze k tomu, aby windows platforma mohla bezet nativne s linuxovym jadrem, bude zapotrebi extenzivni vyvoj na urovni linuxoveho jadra. Minuly rok jsem cetl, ze linus si chvalil aktualni verzi jadra, ve ktere se mu podarilo procistit API a jadro postavit vice modularne, tak jak si to na pocatku predstavoval. No a to ubehlo 30 let. Budto microsoft ohne celou svou platformu, aby vyhovovala pozadavkum standardu unix - to se patrne nestane. Nebo to skonci nekde na puli cesty, zainvestuji do vyvoje linuxoveho jadra. A pokud vznikne nejaka mutace windows s linuxovym jadrem, ktere pobezi v nativnim modu, pak to bude spis takovy experimentalni pokus, ale nic vice. Myslim si, ze windows s nativnim linuxem jsou v aktualnim vyhledu nerealne.
Zejména v této diskuzi se ukazují ti, co o sobě prohlašují, že je IT a přitom je to vemeno, co na domácím Windows spustí CCleaner a myslí si, jakou dělá technickou práci. Ve skutečném provozu by takovej "machr" mohl leda umejvat záchody nebo vařit kafe. Blbečkové kterým se podařilo nainstalovat Windows a mají strašnej strach zkusit to s linuxem. Věřte že mě velmi dobře živí přijímat pod obojí. Jo lidi ve firmě preferují Win, jsou zvyklí, a popravdě speciální SW pro linux není. Ale ani jeden server nemám pod Win, vše na linuxu a to včetně toho, že management šetří, takže místo AD jedeme IPA a funguje to perfektně.
Názor byl 1× upraven, naposled 26. 8. 2021 20:56
Kolik tech stanic mate pod tou IPA? A kolik mate pobocek? A co se stane, az odejdete? Predpokladam, ze jedete Centos, kdyz se tedy setri a nekupujete serverove licence. Takze jedete bez profi supportu? To neni utok, jen se ptam. Netvrdim, ze to nefunguje, jen muj nazor je, ze na enterprise to porad jeste neni.
Tohle je můj osobní názor programátora. Není možné srovnávat Windows s Linuxem. Windows je primárně operační systém vzniklý v obchodním prostředí, jehož primárním účelem je řešit denní styk počítačově negramotných lidí s PC. Linux je operační systém vzniklý v akademickém prostředí na bázi unixu. Něco se povedlo lépe u tohohle a něco lépe u tamtoho. Byznys integrace a daily routines jsou podstatně kvalitněji realizovány u windows, síťové řešení a celkově serverové nasazení zase u linuxu. Takže na desktopu máte doma windows, zatímco na serveru (router, nas, cloud, ...) vám běží linux. Je to zhruba 1:1. Každý software má svůj účel i konkrétní praktické uplatnění. Teoreticky windows nejsou o jádře, ale právě o tom ekosystému integrací, mělo by stačit vyměnit jádro a na věci to nic nemění. Linux je spíš víc o jádře, ten ekosystém je hodně rozfláklý a dobrovolnický. Takže nakonec spíš zaměňujete pojmy - porovnáváte linux jako jádro OS vs windows jako softwarová platforma.
Já jsem si před 11 lety v Linuxu našel systém, se kterým se mi pracuje pohodlně a jsem vděčný všem vývojářům, kteří těch 30 let vyvíjí kernel i věci kolem jako desktopová prostředí apod. Dokud to funguje tak, jak si představuju, tak je mi opravdu úplně jedno, kolik má co kde procent na tržním podílu.Arch na hlavním stroji a openSUSE na druhém, obojí dělá svojí práci k mé plné spokojenosti.
Třicet let a stále hraje druhé housle všude mimo jednoúčelových desek . Bohužel spousta lidí narazí především na softwarovou nekompatibilitu a minimum výrobců , kteří by své programy lepili primárně pod Linuxem
Tři čtvrtiny telefonů mají linuxové jádro a ta zbylá čtvrtka (Apple) je BSD-like. Drtivá většina embeded zařízení je linuxová nebo unix-like. Na desktopu se Linux neprosadil kvůli nedostatku softwaru, ale všude jinde drtivě kraluje.
Takže jsi jen jinými slovy napsal prakticky to samé jako Xspy.
To musi byt tedy pekne na prd alternativni realita kde servery, superpocitace a mobily/tablety jsou jen "jednoucelove desky"...
Tak ony ty servery a superpočítače v zásadě jednoúčelové bývají. Server je většinou optimalizovaný pro konkrétní úlohu co má vykonávat. I když to může být třeba virtualizace. A možná proto se tam možná tolik využívá linux, který se zkrátka upraví přesně na míru tomu či onomu účelu. Superpočítač je zase zpravidla optimalizovaný pro konkrétní výpočty. Nic jiného sice neumí, ale to co má dělat dělá perfektně a nezatěžuje se věcmi které k jeho účelu nejsou potřeba. V tomto směru musí být domácí desktop mnohem více všestranný.Co se týče mobilů/tabletů tak to podle mě ilustruje přesně ten jediný důvod, proč má na desktopu linux tak malý podíl. Zkrátka ho nikdy nikdo netlačil lidem takovým způsobem, jako se ho podařilo Googlu natlačit lidem na mobilech/tabletech. Podíl tvoří hlavně masa, a masa chce být cool. A Linux není cool, protože ho nikdo, koho by masa považovala za cool, za cool neoznačil. Chcete mít velký tržní podíl? Zmanipulujte masu. Nechcete mít ve svých řadách cool blbečky? Tak to asi snad radši nechte být. Kdo ví proč, ten si cestu najde. A proč to tlačit někomu, kdo o to nestojí?
Jako s tim se da vice mene souhlasit...
superpocitace top500 linux, velke servery linux, krizové nasazeni linux, ...
Nemate pravdu. Jedine, kde se linux zatim neprosadil ve velkem, je desktop. V tom ostatnim to dost drtive valcuje. Linux brzdi hlavne nedostatek financi pro vyvoj poradneho xichtu dotazeneho do dokonalosti, funkcionality pro korporaty a uzavreny hardware. Moc bych si pral, aby byly procesory a graficke karty v open specifikaci a dalsi hardware v nejakych otevrenych standardech.
Xicht dotazeny do dokonalosti potrebujete proc presne? Nemaji ho ani jablickari (i pres velkou snahu a podbizeni se frikulinum), o Win se v tomto ohledu snad radeji ani nebudu zminovat (jakkoli by byla velka legrace). V ultradokonalem xichtu to taky nebude.
Názor byl 1× upraven, naposled 26. 8. 2021 19:23
Tak treba tomu, aby se linux mohl prosadit i na desktopu. Jediny vidle maji xicht, ktery se da nejak ridit politikami, maji spoustu klikatek na konfiguraci systemu, zarizeni, atd. Nastaveni xichtu jde ridit politikami, jde ridit pristup k urcitym prvkum ovladani, zase pres politiky. A tohle je naprosto zasadni, aby se to mohlo rozsirit do firem. Dalsi vec je samozrejme aplikacni vybaveni, ale tam se ty rozdily uz take dneska dost vyrovnavaji. To, jestli je nejakej dokonalej z uzivatelskyho pohledu? No neni, protoze kdyz mel MS sanci to konecne nekam dotahnout, tak to v sedmickach rozjebal (treba to nastaveni rozsypany do nekolika ruznych rozhrani) a misto toho, aby to tedy konecne nejak sjednotil, tak zacal vymyslet dalsi chujoviny v 11kach. Krome toho objevili kouzlo konzole a powershellu a spousta veci (hlavne aplikacnich) uz vlastne ani ksicht ke konfiguraci nema a to si myslim rozhodne neni zpravna cesta.Mac… Tak ty mi prijdou, ze uz 20 let preslapujou na miste. V kazdy novy verzi tak akorat zmenej barvicky a udelaji nejake dalsi male kosmeticke zmeny. Posun dopredu je minimalni. Nutno uznat, ze to tak nejak funguje a proc by to meli menit, kdyz to funguje. Bohuzel, u nich funguje politika my vime nejlip, jak to ma vypadat a jak se to ma ovladat, ty nam do toho vyvojari/uzivateli nemas co kecat. Me ale treba zrovna Mac xicht nevyhovuje.No a linux? Jako co mam pouzivat? Jedine, co je relativne slusne dotazene je KDE nebo GNOME (ani jedno z nich nemam moc rad). Vsech o ostatni je max na tretine cesty. Mate, Cinnamon, XFCE… Vzdycky nekdo neco zacne psat, vypada to, ze to bude super a pak nema silu to dotahnout. Kdyz chci nejaka pokrocilejsi nastaveni, musim stejne vzit nejaky bazmek z KDE nebo GNOME. Kazdy oknynko designuje nekdo jinej (povetsinou nekdo, kdo nema ani paru o UX, nema graficky citeni, neni grafik ani designer), vlastne jsem ani nevidel zadny poradny nastroj na design UI (Jo QT snad neco relativne peknyho ma). Je tam tisic grafickejch knihoven, ktery clovek muze pouzit a jen studium toho, jak funguji a jestli jsou pro projekt vhodne je proste problem a beh na dlouhou trat a to hlavne proto, ze dokumentace (kdyz uz tedy nejaka je) je prinejmensim zoufala. Vono taky psat xicht v cecku, kdyz na to clovek nema poradne cas/penize neni zadna legrace a bindingy grafickych knihoven do jinych jazyku… No proste, zase je to opensource, delaji to lidi zadarmo, nikdo to poradne nekontroluje, pak to podle toho proste logicky musi vypadat. Takze jediny dotazeny xicht s velmi slusnym API pro psani aplikaci maji podle me mobily a tablety. U androidu teda nevim jak to ted je a jak jsou uzivatele spokojeni, hrozne dlouho to nepouzivam, ale myslim, ze to je vcelku slusny (kdyz to nema vyrobce zarizeni potrebu cele rozkopat). iOSu neni moc co vytknout (i kdyz nad nekteryma vecma taky teda zustava rozum stat - asi je designuje nekdo, kdo je nikdy nepouziva nebo do toho keca nejaky chytry manazer). Jenze to co funguje na mobilu/tabletu dost tezko muze fungovat na desktopu. Tam jsou proste jiny naroky.
Názor byl 8× upraven, naposled 27. 8. 2021 10:13
Na svém osobním počítači mám Ubuntu.Moje žena má na pracovním počítači Ubuntu.Moje čtyřletá dcera má na počítači Ubuntu a aniž by jsme jí to učili, naučila se přihlásit se přes heslo (napsané na stěně), zapínat si wifinu, instalovat hry, nastavovat zvuk a připojení k televizi přes HDMI.Pokud se s Linuxem v podobě Ubuntu naučilo čtyřleté dítě, které neumí číst, věřím že se to naučí každý.
Názor byl 1× upraven, naposled 26. 8. 2021 00:42
Mám to doma úplně stejně. Jen místo Ubuntu je Debian a dítě má Raspbian na RPi400 - takové to integrované do klávesnice. Úplně v pohodě.
Otázkou je proč se to učit, když zákazníci mají MS. To jako přes den dělat kvůli práci v MS a večer se přepnout na Linux a tvářit se jako borec s jediným správným OS ?To, že se dcera naučí jezdit s myší a klikat na ikonky neznamená, že to umí. Navíc by totéž zvládla na MS.
A výhoda vůči MŠ Windows je kde ?
Asi tak, vetsina uzivatelu si kupuje pocitac uz rovnou se systemem. Proto bez ohledu na to, jak je Linux super ( a ja jsem s nim naprosto spokojeny v PI jako NAS, protoze to je princip nastav a zapomen), bude to na PC stale jen okrajovka pro par nadsencu..
ale jsou i takove firmy a jejich sofistikovany serverovy sw bezi jen na linuxu, jen klienty maji kvuli MS ovcim i pro vidle . Napr CertikonVis - umela inteligence na zpracování obrazu.
A kolik znate takovych, co provozuji vyhradne linuxove desktopy?
napr ja, dcera a bratr, jedem only linux, 2. bratr ma desktop linux a jeho syn nb s win na gamblovani
Vy jste mi teda firma 😉
a doma krom 3x starsi NB a 1xPC, jede na linuxu uz radu let monitoring kotelny na dusluhujicim Asus wl500dx, 3x PI něco (hotspot DMR, ADSB prijmac a export streamu z kamer do JPG na webkam.) dale satelitni prijmac a 3 mikrotiky v domaci siti.
Stesti, ze nepotrebujete Office. Ja ho treba musel koupit mladymu do skoly, protoze delali nejaky veci, ktery v Libre nesly (nebo se delaly nejak jinak).Ja se vseho zbavil. Poridil jsem poradnou masinu, mam na ni KVMko a virtualizuju vsechno, vcetne dvou Windowsich hernich masin. K praci mam Surface a Maca. Obcas potrebuju holt ty Officy. Kotelnu zatim nemonitoruju, ale resil bych to podobne, nejaky ESPcka, raspa nebo podobneh bazmek. Na jeden polopracovni hobby projekt pouzivam NVidia Xavier (zatim nejlepsi ARMovy minipecko, co jsem mel v ruce a to od hw vybavy az po dokumentaci a komunitu), k tomu jedna vysokorychlostni a tri pomaly kamery, prepocitam, zprocesuju, ulozim na NVME a posilam pres WebRTC na web.
ja zase ve skole dojebal ucitelku, ze nuti dceru k nakupu komercniho produktu win a mso, a ze to v zadnem pripade kupovat od MS nebudu. Proste hloupy učitel uci praci s mso , chytry uci pracovat s pocitacem a sw .
No, ja jsem to radsi akceptoval, pac pak kdyz pisou test, tak jsou z toho zmateni, ze se neco dela jinak v tom nebo v tom programu. Ale samozrejme s tim taky nesouhlasim, meli by je ucit oboje (nebo jim aspon dat vcas na vyber). Je teda smutny, ze to od ty skoly aspon nedostanou zapujceny, jako treba nejaky knizky.
Názor byl 1× upraven, naposled 27. 8. 2021 15:22
Nemyslim si, ze mate pravdu. Casem se Linux prosadi i na desktop. Ale ta cesta bude jeste hodne dlouha.
Názor byl 1× upraven, naposled 26. 8. 2021 15:39
Tak tahle prorocka slova jsme slyseli za posledni dve desetileti uz hodnekrat. Vzdycky, kdyz pro jejich opakovani byla jakakoli aspon trochu vhodna zaminka. Jenze furt nic.
Zatim se nenasel nikdo, kdo by do toho nalil poradnej balik penez. A bez toho to nepujde.
Názor byl 1× upraven, naposled 27. 8. 2021 09:22
Ono by to asi používat šlo, mám Ubuntu s KDE na domácím notesu, na internet a filmy je to OK.Akorát tady na pracovním desktopu to mít nemůžu, páč Trados, Office ani plnotučné Visual Studio mi na linouši nepoběží.Na běžné věci to funguje velmi podobně jako Windows . Myslím, že by nebylo od věci, kdyby zkusili nějaké distro udělat v maximální možné míře podle Windows, ať v tom domácí uživatelé netápou.
Az vyhraju ten EuroJackpot, tak do toho rozhodne neco naleju. Je to potreba dotahnout hlavne pro ta firemni prostredi. Hrozne moc chybi rozumne distribuovatelne konfigurace, poradna distribuovana opravneni, poradny sitovy filesystem, rozumna sprava pocu a uzivatelu v nejakem rozumnem adresari, politikami rizeny user interface, snadna sprava/asistence na dalku, spoustu je toho zapotrebi sjednotit (treba ty certifikaty, to je strasny peklo)... Kdyby nekdo chtel vytahnout, ze to vsechno existuje (nebo aspon valna vetsina)... Ano, ale je to dodelej doma a je to na x let prace pro y lidi... Joa ke spouste softu chybi klikaci konfiguratory. Nejde o to, ze se to lip udela v konzoli, ale kazdej ten soft se konfiguruje trochu jinak a hledat neco v manu nebo co hur, ve zdrojacich nebo nekde pokoutne na webu je peklo. Z toho UIcka to pochopi kde kdo a vyklika taky tak.
Názor byl 4× upraven, naposled 25. 8. 2021 23:35
Mám pocit, že váš rozhled po enterprise prostředí nic moc.Z toho, co tu vidím, si myslím, že to komplet umí pokrýt svými produkty VMWare. A rozhodně to není dodělej si doma, protože to vám VMWare nedovolí 😀
Uz jsme to jednou resili. V enterprise korporatech jsem pracoval pres 15 let, nez jsem utekl do mensi firmy.Muzete prosim rozvest, jak VMWare vyresi linuxove pracovni stanice (i kdyz virtualizovane), jejich snadne rizeni politikami, jak vyresi opravneni, pristupy na sdilene disky, omezeni akci v linuxovem window manageru (kdyz zadny z nich to prakticky neimplementoval), zkratka takove ty bezne veci, ktere se v Enterprise prostredi s Widlema vyresi levou zadni?Pokud tim myslite, ze zvirtualizuji aplikace a Linuxovy desktop bude v podstate pouze terminal s Horizon Klientem, tak to se ale nebavime o Linuxovem desktopu.
Nevím, proč by VMWare měl řešit linuxové pracovní stanice. Vezmu si usecase a ten aplikuju, pokud je váš usecase linuxová pracovní stanice, tak tady VMWare, protože dělá jen software, a s Linuxem má tak trochu licenční a politické problémy, asi moc nepomůže.A ano, myslím věci kolem Horizon a Workspace One. A znovu, vůbec netuším, proč byste to chtěl míchat s linuxovým desktopem. Podnik chce generovat zisk, ne se přít o nějakou ideologii. Ale pokud chce linuxový desktop, ať si provozuje linuxový desktop, ale samozřejmě i se všemi negativy, která takové rozhodnutí přináší.
Proc by mel VMWare resit pracovni stanice? A na cem ty pracovni stanice pobezi, kdyz primarnim cilem v nasi debate je usetrit a/nebo se zbavit Windows? Muj usecase je v tehle debate nahradit Windows. Kompletne v korporatu. Servery, desktopy, vsechno.Ale budiz. Jestli chcete usecase, popiste, jak byste co nejlevneji rozjel desktopy/terminaly s webovym browserem, oboje rizene politikami (uzivatele nesmi mit moznost menit nastaveni, ktere je dane politikami, zaroven je nutno pomoci politik ridit duveryhodne certifikaty, musi existovat moznost pohodlne aktualizace jak desktopu/terminalu, tak browseru) na 10ti pobockach, kazda s 250 uzivateli s moznosti ukladani souboru na sdilene uloziste. Desktop/Terminal musi byt bezpecny, tzn. bud diskless nebo se sifrovanym diskem a musi byt zajisten bezpecny pristup na sit pomoci 802.1x s moznosti automaticke obnovy certifikatu pro dane zarizeni. Tzn. je potreba na pobocku 250 bezpecnych desktopu/terminalu, ktere se budou dobre a jednoduse spravovat a aktualizovat, ty pobocky musi mit pristup na web (pripadne interni webove aplikace) a musi existovat moznost ukladat nekam nejaka data v podobe souboru. Zaroven je potreba ridit pristup k souborum a slozkam na sdilenem ulozisti tak, aby k nim mel pristup pouze dany uzivatel nebo skupina uzivatelu s danymi rolemi. A prosim, nedavejte tam nikam Windows, pouzijte si jaky harware chcete a hlavne, dejte tam jen produkty VMWare, ktere to dokazi pokryt tak, jak jste to napsal v prispevku vyse. Az to vymyslite, reknete mi, jak dlouho vam potrva to zprovoznit, idealne v clovekodnech.My se bavime o tom, ze Linux neni ready na enterprise a ze to je potreba dodelat. Rikate, ze nerozumim enterprise (nebo ze o tom moc nevim). Nedokazal jste rici ani proc. Ale hlavne ze jste prisel s v VMWare, kde na podvozku aplikaci nebo pracovnich stanic musi byt zase Windows (nebo teda jiny OS s enterprise funkcionalitami, ktery neexistuje nebo - a to se tedy onlouvam - o nem nevim), k nim tam musi byt Windows Servery s Active Directory, potazmo s celym tim dalsim ansablem jako DNS, certifikacni autorita, file servery atd. Proc? Protoze ty aplikace jinak nepobezi nebo to nebude bezpecne nebo to nebude pouzitelne nebo to cele proste nebude fungovat.Co jste tim vyresil? Zaplatil jste neskutecny balik za VMWare, k tomu za Windows Servery, za Windows v PRO verzi, za Windows VDI a kdo vi, jestli v mnoha pripadech take za VDI licence k tem aplikacim. Jedine, co jste tim vyresil (teda v pripade, ze mate bezudrzbove terminaly), ze nikdo nemusi chodit osobne k uzivateli.Kdyz uz ze mne chcete udelat blbce, tak si nejdrive prectete, o cem jsem psal, a pak si 3x rozmyslete, co na to chcete napsat, aby to nebylo uplne mimo tema a neudelal jste blbce ze sebe.
Názor byl 6× upraven, naposled 27. 8. 2021 22:47
Mimochodem, vite co byl jeden z mych poslednich projektu pro jednu nejmenovanou velkou ceskou banku? Bezpecne linuxove terminaly pro VMWare VDI. Virtualizace Windowsich desktopu a aplikaci (tu cast VMWare jsem nedelal). Bylo to postavene na LattePanda (protoze to jedine v tehle cenove relaci ma TPM, je dostatecne vykonne na to, aby zvladlo horizon klienta, dva monitory, video hovory a hlavne je to x86-64. Zkouseli jsme to na Armu, ale kdyz tam VMWare nepodporuje v linuxovem Horizonu multimedia, tak je to na takove veci nepouzitelne. Odpoved od supportu? Neni ani v roadmape.). Kompletne custom image, s vlastnim jadrem, minimum baliku potrebnych pro provoz, 802.1x s automatickou spravou certifikatu, automaticke aktualizace firmware, safe boot... Presto, ze koncept jsme vymysleli a navrhli asi za tyden, byly to skoro 2 roky prace na sestaveni image, programovani veci v C/Python, nespocet skriptu v bashi.
Názor byl 1× upraven, naposled 26. 8. 2021 15:20
A komu to cpeš?
Dalsi buran, co na webu tyka a jinak mu tece mliko po brade a kdyz na nej nekdo promluvi, tak je podelanej strachy? Kdyz vas to nezajima, tak to nectete. A hlavne na to vubec nereagujte.
Názor byl 1× upraven, naposled 26. 8. 2021 15:22
>> Z dnešního pohledu je zábavné, jak neambiciózní tehdy Linux byl.To mi ale přijde celkem normální, spousta velkých věcí začala v malém a autoři třeba v žádný velký úspěch nedoufali, prostě to přišlo časem. Na druhou stranu ti, co jsou přehnaně ambiciózní, na začátku nic nemají, ale plánují že položí třeba nějakou korporaci, ti reálně nevyrobí nic.
Linux bohužel není pro mírně pokročilé uživatele (= ty co si potřebují občas něco upravit, nastavit, změnit, aktualizovat, což BFU nedělá). Kvůli každé píčovin*e lézt do příkazového řádku, kdo by to chtěl. A když už to teda chcete/zkusíte absolvovat tak vás toxická linuxácká komunita pošle do an*lu že neumíte googlit a jste úplně neschopnej kkt.
Názor byl 1× upraven, naposled 26. 8. 2021 10:20
To jsou opravdu nesmysly, že kvůli každé míčovině musíš do příkazového řádku. Doktrína. Dojmologie. Asi si linux viděl před mnoha a mnoha lety, kdy v dobách dosu si musel i widle spustit z příkazového řádku. Možná si to s tím pleteš. Nebo si někde čet něco hodně starého. Tyhle názory zastaralé moc nechápu kde se pořád berou. Ale tak kdo zamrzl ve svém myšlení, tak holt zamrzl a píše pak míčoviny. Která linuxová komunita tě naposled poslala do an*lu? Pověz mi.
Zvlaštní že znám lidi kteří používají Linux a terminál nikdy nespustili.
jo, ale teminal.mam rad, kopa veci se da udelat rychleji a lepe nez pres mysoidni grafiku , nejlede ze terminal si pamatuje historii prikazu a tudiz neni treba casto pouzivane fraze psat.
Co takhle napsat Linuxovou distribuci. kde se musí pořád používat Terminál? Takový Mint či Xubuntu, tam člověk si člověk může většinu věcí myší naklikat, stejně jako u Windows.
Nemluvě, že v době W10 a W11 (kdy je potřeba spousta nastavení ve Windows je potřeba dělat složitě přes registry nebo konzoli, kdežto v mainstreamových distribucích si téměř vše naklikáte v OS nebo nastavíte na webu Gnome .
Uf. Tak s timhle tvrzenim bych byl hodne opatrny. Co treba AppArmor, IpTables, Antivir... poradna sprava disku a podobne zalezitosti?
Názor byl 1× upraven, naposled 25. 8. 2021 23:21
Tak hlavne ze minusujete 😃 Blby sifrovani disku, aby clovek laboroval dva dny. Ten vas uzivatelsky privetivej linux. Proberte se.
Jo jo, zatimco v linuxu jsem sifrovani rozchodil bez problemu, ve widnows to byl fakt porod, nez jsem prisel jak debilne to tam maji udelane. Neni nad to, kdyz si system mysli, ze je chytrejsi nez uzivatel, co ho pouziva. Vse je o tom, s jakym systemem umite pracovat. Pro me jsou Windows, co se nastavovani tyka o tridu horsi. Misto jednoduche zmeny jednoho souboru musim klikat jak debil, protoze system si mysli, ze uzivatel by neco takoveho chtit nemel a tak se mu snazi vnutit neco jineho.
Ve Fedore a OpenSuse jsou snad klikatka uplne na vsechno (byla tam uz v dobach Fedora Core ?6?)Na spravu disku mas gparted a gnome-disks i se sifrovanim pri vytvareni oddilu s LUKS a to tam je BTW uz hromadu let https://www.neowin.net/news/how-to-create-encryp... pripadne jde nastavit full disk encryption nebo jen /home encryption pri instalaci distra (Minimalne Ubuntu to tam ma uz X verzi).No a antivir na Linuxu ma smysl leda tak na mailserveru nebo na scanovani spolecneho uloziste na ktere lezou widli masiny, coz je vetsinou pripad serveru takze CLI.Ale pokud trpis nejakou antivirovou uchylkou tak mam pocit ze existuje GUI Avast pro Linux a vlastne i clamav ma separatni GUI (Clamtk).PS: Nam rikas at se probereme a pritom jsi sam vylezl z jeskyne lol.
Dalsi buran co mi tyka…UIcka, kdyz uz existujou, tak jsou zoufaly. Nejde je ridit zadnyma bezpecnostnima politikama a v 99% pripadu tam nejde vyklikat v podstate nic.Tak hlavne ze jde klice bezpecne ulozit do tpm (hlavne do toho firmwarovyho) A kdyz se jednou vytvori filesystem na nesifrovany disk, tak uz to nejde presifrovat, ale musi se to cele prelit. Opet velmi user friendly.Kdo mi tvrdi, ze na linuxovych distrech nema smysl pouzivat antivir, s tim se vubec nema smysl bavit o nicem dalsim.Kdyz uz jste Linuxovy zaslepenec, tak se aspon podivejte pravde do oci a nedelejte ze sebe vola.Ja mam linux rad, hlavne na serverovy veci, ale ze bych tvrdil, ze to je naprosto bozi, dokonaly, user friendly a kdo vi co jeste, tak to bych musel byt blazen.
Názor byl 3× upraven, naposled 26. 8. 2021 12:27
Překvapily mě použité smajlíky ve zprávě.🙂
Tak treba já jsem s linuxem naprosto spokojen. At uz pri nasazeni pro BFU (prohlizec, office, prehravac videi) nebo pro me, coby profesionalniho vyvojare a spravce serveru, nebo pro zakazniky coby dotykove kiosky, ovladaci, ci merici jednotky zalozene na RPi, samozrejme o serverech se ani nebavim, tam snad nepatri nic jineho. A to uz od dob WinXP. Nedavno jsem zkousel instalovat do virtualboxu Widle 10. Jeste chvilku, Jeste chvilku, Jejda, neco se pokazilo, Jeste chvilku, Chyba, Zadejte email, Overte email, Zadejte pin, Vytvorte pin, Jeste chvilku, Jeste chvilku ... doted to neni nainstalovane, skoncilo na nejake chybe. Mezi tim jsem pripravil pro 2 zname 2 linux PC s Debianem, a dnes odezva, ze naprosto vse co potrebovali, tak slape. Jako za me spokojenost. Samozrejme kdo ma rad widle, ma rad widle, to je kazdeho vec :)
Tak jasně, nejde mi o to, dokazovat, který OS je lepší nebo horší. Jde mi právě o tu možnost volby, kdy si člověk může vybrat, co mu vyhovuje. Ale ta volba výběru tu právě není, když lidi často znají jen Windows. U mobilů aspoň lidi ví, že je Android a iPhone. U počítačů nějaký Linux nebo Mac, to je jako mluvit na ně japonsky. 😀
Mac znaj. Teda znaj "apple" ale naprosto netusi ze v tom nejsou Windows 😀 Dost lidi pak prudi na facebooku s dotazama kde vemou to a to.... Ale samozrejme zalezi na tom co clovek konkretne dela.XCode na Linuxu ani Windows nepustim a taky me to muze stvat ale to je asi tak jedine co s tim muzu delat.
Linux je dobrej pro ty co maj čas se v tom hrabat přes bash. Pro ty co chtěj jen připojit zařízení, maximálně stáhnout ovladač(pokud se nestáhne sám) jsou windows 😀Pamatuju článek na nějakym diskusnim fóru, nějakej učitel v americe, zarytej linuxák a fanda GNU, razil názor kdo pracuje s PC musí si všechno do detailu nastavit, aby to fungovalo přesně jak chce, jak je právě krása v linuxu že se dlouho hrabete v bashi než něco zprovozníte. Pak mu tam někdy přišel studentům přednášet někdo z venku, měl notebook s windows, už nevim k čemu to připojoval jestli projektor nebo tiskárna, v podstatě vzal kabel, připojil, windows udělaly zvuk TU-du a všechno hned fungovalo, ten učitel nasranej popadl svůj oldschool thinkpad s linuxem a odešel z místnosti se slovy jak tohle zjednodušování je prostě špatně a lidi to nic nenaučí.
to pripojovani widli jsi zlehcil, vzdy jsou tak hloupe ze pro každe nove zarizeni musi instalovat drivery a pokuf mozno na kazdou usb zauvku extra, u linuxu vyjma exotickych veci vse funguje ihned po pripojeni na usb.
Zrovna napr u kamer bych za to "ihned" ruku do ohne nedal.. A podobne bych to videl i u wifi usb ..
U USB mas mnohem vetsi sanci ze zarizeni bude fungovat OOTB v Linuxu nez ve Windows... na druhou (mene pravdepodobnou) stranu pokud zarizeni OOTB nefunguje a nejsou ani drivery ke stazeni pro linux tak jsi v haji (ale to ostatne i u windows ze)
blbost jozko2000, zjevne jsi to nezkoušel
Před týdnem jsem do notebooku starého snad 10 let zapojoval kameru kvůli MS Teams. Zatímco na Windows to dělalo problémy, na Mintu to naskočilo hned na poprvé a žádné problémy. Když už se opakuje, co člověk někde slyšel, bylo by dobré, kdyby to nebyla od nějaké Máničky z Horní Dolní, ale někdo, kdo má nějakou důvěryhodnost.
to je tim že linux nemá abstraktní vrstvu HAL, má maximálně pseudoHAL kuli ovládání grafických karet který ji vyžadují. jinak linux kernel přímo přistupuje a ovládá HW, i linux má ovladače a to hlavně proto že díky absenci HAL musí každý HW ovládat a adresovat přímo, pokud chce tedy využít plného potenciálu konkretního HW musí pro něj mít ovladače které jsou přímo určeny pro ten konkretní HW a jeho HW funcionality. ano umí rozjet plno HW aniž by jste neco dělali jen ho připojíte a ono to funguje ale na pozadí stejně zavede nějaky ovladač, klidně generický s omezenou funčností. Stejně to dělají i windows jen ovladače komunikují s HW jinak.
Souhlas, linux je super system, rozhodne dobre, ze existuje, ale nikdy to nebude masovka.Jako dovedu si predstavit, ze napriklad ty smart monitory Samsung, s Tizenem (linux jadro), pokud by se Samsung na tom rozhodl zamakat, ze by byly dobrou alternativou misto PC (stacilo by tam mit nejaky soft pro remote pripojeni do prace - a hlavne by to vsechno fungovalo out of the box..). Nicmene stejne tak se muzeme ptat, proc Samsung vzdal Badu (predchudce Tizenu) v mobilech...
Názor byl 2× upraven, naposled 25. 8. 2021 16:07
Vsiml jsem si ze lidi hrozne radi v techno diskuzich zapominaji na to ze Android je taky Linux...
Existuje hromada distribucí, kde není potřeba nastavovat téměř nic. Osobně se mi nejvíc líbí Solus, který funguje extrémně stabilně, případně manjaro budgie pro ty, kteří by chtěli větší repozitáře. Oboje je po instalaci asi třikrát jednodušší na používání, než windows. Stačí pak už jen schovat terminál...
Jo a když chci provozovat profesionální software od adobe nebo autodesk musím trapně emulovat a ztrácim výkon. bez emulace se nehne nebo budu muset přejít na nějakou alternativní verzi co nemá ani stejný ovládání ani funkcionality a ani kvalitu. Díky nechci. Mimochodem do dnes linuxová komunita nevyřešila integraci do active directory a to si vysoudla zdrojový kody aby mohla integraci zahrnout do systemu, implemetnace LDAP u linuxu je žalostná nějaky globální politiky a řízení učtů politik a duvěrihodnosti v rámci firemní sítě na to mužete zapomenout, nejdál to má redhat ale ten je ve finále dražší než windows a ještě je jeho podpora časově omezená.
Tos nevim, ale ja zatim co jsem pripojil, tak vzdycky paradne jelo. Vsechny periferie, zadne instalovani driveru se nekonalo, neb drivery jsou obvykle uz v jadre vcelku na vetsinu obvyklych veci. Nejake hrabani v bashi, to teda moc nepamatuju. Takze mozna nejaka stara zkusenost, nebo to nekdo rekl nekdy "pred sto lety" a lide maji porad pocit, ze linux je o hrabani se v bashi. Takova typicka zaryta doktrina, ktere se clovek nechce pustit. To se neda nic delat. Holt domnenky jsou svinstvo :) Clovek se jich musi jednou zbavit, jinak s nimi muze klidne i umrit trebas :)
Názor byl 1× upraven, naposled 25. 8. 2021 16:44
Linux je dnes už úplně jinde.Funguje mimojiné taky na autonomní helikoptére na Marsu.Teď jedu na jádru : uname -a5.11.0-27-generic #29~20.04.1-Ubuntu SMP Wed Aug 11 15:58:17 UTC 2021 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/LinuxS touhle verzi kernelu jsem velice spokojen.
Ja mam treba to "hrabani v Bashi" rad, protoze kdyz clovek vi co dela tak jsou nektere operace zadany rychleji nez v GUI... Ale je fakt ze kdo nechce CLI pouzivat tak nemusi, vsechno jde naklikat.No a ono CLI dogma je trochu podporovano tim ze hromada navodu na GNU/Linux je seznam CLI prikazu s popisem... Navody vetsinou tvori pokrocili uzivatele kteri se naucili pouzivat CLI efektivneji nez GUI a predstava ze by meli delat GUI navod je od nejakeho tvoreni navodu dost odrazuje (preci jen psat na klavesnici z hlavy je mnohem jednodusi nez fotit screenshoty/tocit video+ postprodukce). No a hlavne kdyz onen navod selze, neni nic jednodusiho nez zkopirovat vystup z terminalu do fora...
To ja samozrejme taky, je to přímější cesta. Ale pro běžného BFU existuje v různých linuxových distribucích mnoho klikátek na kde co. Právě nechápu ty stížnosti furt dokola, že na Linuxu se musí furt hrabat do příkazového řádku. Totální nesmysly tyhle řeči. Může a nemusí. Na widlích je přeci taky komandlajna na hromadu přímých konkrétních věcí. I všechny ty klikátka widlí vlastně používají buď volání windows api nebo commandlajnu na pozadí.
Pro BFU není problém to zkopírovat a do CLI vložit. Otázka pár sekund. A pak zjistí, že je to často rychlejší než se někam proklikávat.
Ale to plati az kdyz uz ma nainstalovany linux , funkcni internet a jenom chce pridat nejakou drobnost..V pripade zaseku behem instalace, tak by potreboval mit jeste druhy comp, pripadne ten CLI prepisovat z mobilu.. to uz pak neni otazka par sekund...
BFU bude mít problémy jak při záseku při instalaci Linuxu, tak i Windows. Dospělí člověk by měl být schopen si vše nejdříve nastudovat (podrobných návodů na internetu je dost, stejně tak i knih o Linuxu) a až pak se pouštět do instalace. Nemluvě o tom, že si to může vyzkoušet ve virtuálním stroji. Dělat z dospělých lidí hlupáky, kteří nezvládnou Linux, je hodně troufalé.
Kdy jste se naposledy hrabal přes bash ve svém telefonu? Nebo používáte unixový iPhone?
Me teda prijde, ze s Widlema je vetsi sra**. Mint mam nainstalovany za 10 minut a vsechno bezi. Kdyz se instaluji widle, tak 10 minut zabere jenom odklikani ruznych spehovacich nabidek a "prohlidky Edge"(aby clovek mohl stahnout jiny browser). A vubec nejlepsi jsou predinstalovane notebooky, kde krome tohoto musi clovek odklikat jeste treba spehovatka od HP a nasledne vycistit od balastu. Ten tvuj pribeh je vesely, ale ja mam zase pribehy z opacne strany. Napriklad se znamemu nedarilo ve Windows rozchodit tiskarnu a potrebovali jsme tisknout. Na flashce jsem mel nejakou live distribuci a kdyz jsme z ni nabootovali, tak stacilo pripojit USB a mohlo se tisknout. V praci si musi Windowsaci sitovou tiskarnu slozite rucne pridavat, ja ji vidim hned. A s projektorem jsem taky zazil, ze ve Widlich nesel, ale v Linuxu byl bez problemu. Nevim jestli byl vadny, ale Widle proste odmitaly do VGA vystupu neco poslat, protoze si myslely, ze tam neni nic pripojene.
Nezapomenout, že po instalaci Windows pak člověka bude obtěžovat, než se nainstalují aktualizace. Po nainstalování Linuxu stačí pár věcí napsat do příkazového řádku nebo pár věcí naklikat a velice rychle jsou Linux a aplikace aktualizované. A ta pohodlnost, kdy se všechny aplikace aktualizují najednou. O to se MS snaží přes ten jejich obchod, jenže vývojáři na něj kašlou.
Mě Linux potěšil při skenování multifunkční tiskárnou, bez výměny cartridge mi to ve winech nechtělo ani skenovat, v linuxu naprosto bez problému bez instalace jakýchkoli ovladačů. B-]
Skoro rok mám na svém noťasu Mint. Asi půl roku jsem se s ním sžíval, nastavoval různé pičovinky, sem tam se něco zesralo... Ale jak jsem to vychytal, neměnil bych. GUI se mě ustálilo na Win95 style. Je pravda, že se občas neprobudí z hibernace (respektive ano, ale odhlásí se a najede odznovu) a že mě zlobí Krusader (padá při kopírování velkých nebo mnoha souborů - tahle chyba už asi s přihlédnutím k /ne/aktivitě komunity nebude nikdy opravena), nedá se to ale absolutně s Windowsy srovnávat. Rozjedu tam programy do práce, na relax i všechny hry, wine za ta léta značně pokročil. Většina chyb (asi i včetně té hibernace), které mi Linux dělá, jsou hardwarového rázu (zkurvili ACPI, obroušené drátky v kloubu, nevyčistitelné větráčky, šroubky nedrží atd.). V Aceru jsou holt fušeři a už si od nich nekoupím ani tužku.
Tohle platilo možná tak před více jak deseti lety. Teď je to spíše naopak. S ovladači se jebete u Widlí.
Ale jdi ty brepto.
Je škoda, že Linux má nedostatečnou reklamu (kolik lidí ví, že existuje něco jako Linux?), bylo by dobré mít pořádnou konkurenci, teď si MS může v podstatě dělat co chce, když většina lidí používá Windows.
Linux bohužel není žádná konkurence, svou roztříštěností a nekompatibilitou mezi jednotlivými distribucemi ani nikdy nebude a navíc porad je málo blbuvzdorny vůči běžným uživatelům.A asi bych ho ani běžným uživatelům úplně necpal, linux má své specifické využití ve spoustě jiných produktů.
To sou teda nesmysly, co si prave napsal 😃 Napriklad moje 70leta matka coby BFU. Linux Debian 10. Naprosto v pohode. To co pises je takova jakoby doktrina. Ze jen widle jsou uzivatelske. Proste nauceny kraviny. Treba ja jsem na Linuxu od Win XP. Dalsi uz jsem nezazil. Takovych jako ja a treba i ta moje matka coby BFU duchodkyne, takovych je.. by ses divil 😃 BFU beztak nepotrebuje velice nic jineho nez prohlizec, office a maximalne nejaky prehravac videi, tedy VLC, klasika.
Mám podobnou zkušenost. Jeden známý má stařičký ThinkPad, Windows 7 na tom běží docela pomalu, udělal jsem dual boot s Linux Mint Mate a světě div se, ten známý s tím Linuxem nemá žádné problémy. V pohodě ho používá, prostě klikne tady či támhle. Navzdory tomu, že mu bylo říkáno, že Linux není pro něj, že by ho nepochopil. 😀 A sám mi říká, že kdyby věděl, že něco jako Linux existuje, že by ho už dávno chtěl...
Problém je, že Linux je problematický hlavně pro takové ty středně zdatné uživatele, kteří na jednu stranu nejsou schopni nějak smysluplně pracovat s shellem, ale zároveň chtějí víc než browser a office.
Promiň, ale to je hloupost, naprosto bezproblémově se používají linuxové OS bez jakéhokoli zásahu v terminálu, to, že v tom člověk musí umět nebo to vůbec používat je hodně old school představa.
uz mi to aj chybalo. pribeh ako to niekto nainstaloval babicke a deduskovi a vsetci boli stastni a zili az kym nepomreli....
JJ, technicky vzato, pokud vyjdeme z toho, ze Tizen a WebOS jsou postaveny na jadre linuxu, tak uz ted ho ma doma plno spokojenych babicek a dedecku ... A protoze toho tolik nepotrebuji, tak jim webovy prohlizek a youtube musi bohate stacit.. staci k tv jen pripojit mys a klavesnici.. 😉
praveze tieto kecy su omnoho uveritelnejsie, ako ked chce niekto linux pretlacit do firiem ci na statnu spravu. babicka si pozrie fotky vnucat poslane na gmail naozaj bez obmedzeni
Jako kterákoli babička. Mladší uživatel bezdrátově pošle fotky z telefonu do PC přes KDE Connect anebo využije jeden z mnoha cloudů, které se nabízí.
Nainstalovali si to sami, aktualizuji si to sami vcetne kernelu, strci do toho ruzne tiskarny, usbcka, mobily a nemaj problem ? Hmm, tak to jsou fakt skilled useri.Porovnavat Windows kde si user dela vsechno sam s Linuxem ktery odbornik nainstaluje nekomu kdo tam pak jen sjizdi emaily a internet se fakt neda porovnavat. Tady by bylo o hodne relevantnejsi porovnani s ChromeOS ale Windows toho musi umet o hodne vic - at uz z toho duvodu ze to lidi chtej, ocekavaj a nebo to chces MS. To se fakt neda porovnavat. Windows toho musi delat dokonce o dost vic nez MacOSX. Nez se do me pusti mistni linux/mac fans tak mozna poznamenam ze na stole me stoji Mac Mini s M1ckou, Linux pouzivam skoro kazdy den vcetne toho ze treba Netflix prehravame v obyvaku na Rpi4 (a rozhodne to byla o dost vetsi pakarna nez ho pustit na windows).Kazdy z tech operacnich systemu ma jine zamereni a kazdy doporucim cloveku ktery bude pozadovat jine veci.
Ano nekteri BFU to zvladnou stejne jako ty na widlich, a napriklad moje matka, kterou jsem zminil, nic instalovat nepotrebuje, ani aktualizovat, protoze to by nezvladla stejne tak ani u widli. Na to jsou i u widlich systemu jini lidi, pokud je BFU skutecny BFU, takze nevymyslej kraviny a nesmyslne scenare jako ze treba ma matka bude aktualizovat kernel. Bud realista prosim.
tak neni BFU jako BFU , mame nekolik stupnu :)1 - nedokaze ovladat ani nokii2 - nic jineho nez nokii nechce3 - zvladne dotykovy mobil a pocitac nepotrebuje4 - pocitac pouziva, protoze byl na to zvykly z prace (ale rozhodne chce mit front-end jako XP )Posledni dobou zjistuji, ze se velice rozmaha stupen 3 - zrovna ted jsem byl na navsteve u stryce a ten vsechno resi pres mobil a na PC akorat useda prach..Takze pochybuji, ze by potreba linuxu na PC nejak rostla...
Názor byl 1× upraven, naposled 25. 8. 2021 15:37
Presne, mam PI jako nas+download server, uz jen samotne nastaveni, aby to headless nabehlo (bez zapojeneho monitoru) a ja se na to mohl vzdalene pripojit pres vzdalenou plochu (a aby fungovalo copy paste), tak na to mam tahaky, protoze jen tak to z hlavy to nedam. Nebo napr. donastaveni prav pro trasmission tool, aby kazdy novy stazeny soubor se dal vzdalene vymazat, aniz by se mu musely nejrpve nastavovat prava.. a nebo rozchodit free rapid downloader (+ java), to taky nebylo na dve clicknuti..Proste to co si zpovykany uzivatel windows mysli, ze musi zakonite fungovat, tak na linuxu je to prodirani se jungli, rozchodite jednu vec a vzapeti narazite na dalsi prekazku..
Názor byl 1× upraven, naposled 25. 8. 2021 15:20
Problém je v tom, že vy chcete pracovat s Linuxem jako s Windows. Jenže Linux nejsou Windows a nikdy nebudou. Třeba vyžadování vzdálené plochy na serveru je přesně typická windowsácká věc. Ano, taky jsem to považoval za nezbytné, když jsem před 15 lety přecházel z Windows na Linux. Dnes už se nad tím jenom pousměju, protože ssh je pro správu vzdáleného serveru výrazně efektivnější. A copy-paste tam funguje bez problémů taky.
No to asi zalezi, co od toho serveru potrebujete. Pokud potrebny software nema CLI, tak asi smula, ne? (nevim, jestli je nejaka CLI alternativa pro https://wordrider.net/freerapid/ ) Jinak samozrejme pro vse ostatni cloveku staci putty a winscp.. Jinak ja si nestezuji, tema bylo o tom, proc je linux malo rozsireny na BFU pocitacich.. (a pokud moje matka ma problem na PC, tak mi zavola, nasdili mi plochu a ja ji to vyresim.., tam by mi bylo SSH prd platny, pokud je problem v tom, ze si nekam presunula iconu a nevidi ji..)
Serverové aplikace, které vyžadují GUI, jsou opravdu celkem raritka. Pokud používáte Linux na desktopu, tak si tam dáte desktopovou distribuci a tam máte podporu vzdálené obrazovky zabudovanou (stačí pár kliknutí v nastavení) a pokud ji chce člověk nasdílet někomu mimo lokální síť a nemá VPN, tak si jednoduše nainstaluje třeba AnyDesk. To zvládla i moje máti, když jsem jí potřeboval na dálku něco spravit. Toto opravdu nejsou věci, které by se v Linuxu dělali hůře než ve Windows.
Ale teď tu pletete dvě naprosto rozdílné věci. To, že samotné Windows používá drtivá většina dědečků a babiček není způsobeno tím, že by byly nějak jednodušší, ale tím, že jsou tam předinstalovány. Třeba takový solus, nebo, pokud by jeho repozitáře nedostačovali, manjaro budgie, případně i linux mint jsou po instalaci podstatně jednodušší. Další věcí je rychlost. Windows se časem zpomalují zatímco moje fedora je na jedenáct let starém laptopu po půl roce pořád úplně stejně rychlá. Pro dědečky a babičky je výborná i absence virů, zatímco Windows neustále zpomaluje nějaký antivir.A porovnání linuxu s chrome os opravdu není relevantní, linux může být normálním a jednoduchým linuxovým systémem s desktopovými programy, zatímco v chrome os jsou jenom nějaké webové šaškárny+android aplikace pro mobily+poloemulované a nestabilní programy pro linux. Co se týká aktualizací, tak to akorát stačí vlést do správce softwaru, tam kliknout na ikonku aktualizace a potom kliknout na aktualizovat vše, případně vlést do nastavení a zapnout automatické aktualizace. Co je na tom složitého? To spíš u windowsu jsou aktualizace systému katastrofa, aktualizace softwaru jsou zase rozesety po všech programech, protože Microsoft store je poloprázdný.
Tohle podle mne nikdo nerozporuje, vlastne jste popsal logicke duvody, proc linux neni masova vec - na novem notebooku bude bud windows, nebo nic. Pokud ma babicka doma stary PC s windows, a nema vnuka v IT, tak je problematicke prejit na linux.. (a klidne hrozi, ze na tom starem PC bude nejaka komponenta, na ktere se to zasekne) Tak to proste je..
tomu se říká vázaný prodej a je to nekalá obchodní praktika, dívímse, že to čoi neřeší.
Jo? Asi jako kdyz si clovek koupi mobil, tam taky v ramci systemu nema na vyber..
Ale to je přece úplně jednoduché, aktualizace jádra probíhá jednou za dva roky s updatem systému na novou verzi, ostatní updaty jsou na jeden klik, nastavení tiskárny probíhá automaticky anebo na dva kliky, dnes je to prostě úplně jinde než si pamatujete.
přesně . linux jede v cele rodine na x pocitacich a dalsich prvcich
A jak to ovlada prosím? Pusti browser a pak klikne na vypnout? A neni ten pocitac trochu moc a nestacil by tablet?
No oproti windows je i linux blbuvzdorný. Už jen kvůli tomu množství virů, na které člověk narazí na každém kroku, protože nemá k dispozici žádné centrální softwarové centrum.
Podstatná věc je i ta, že Linux standardně nedovolí lidem používat počítač pod admin účtem, Windows to v pohodě dovolí, stejně jako vypnout to otravné psaní hesla pokaždé, když se má něco nainstalovat.
Je ale možné si místo root účtu vytvořit i standardní ûčet a k němu přidat správcovská oprávnění.
Další klikač, který o Linuxu, který plácá o tomto OS naprosté pitominy. - moc velký rozdíl mezi jednotlivými distribucemi není (většinou se liší jen GUI)- Linux je mnohem blbuvzdornější a přátelštější k BFU jak Windows díky instalaci programů přes repositáře (namísto stahování z pochybných warez nebo ulozto), kde jsou ty programy rozdělené do logických skupin a často s popsanou funkčností- po instalaci máš u většiny distribucí nainstalované i téměř všechny potřebné aplikace a nic nemusíte hledat
linux je produkt..
To bude tím, že i hodně nadšenců jako já jej za ta léta opakovaně zkoušelo, aby se pak stejně vrátili k pohodlí Windows.
Bylo by zajímavě vidět, kolik lidí, co nadává na Windows 10, by zůstalo u Linuxu a kolik by se vrátilo zpět na Windows.
ved to vidis. pozri statistiky
Tak drtivá většina lidí linux nikdy nezkusila a ti, co ho zkusili, od něj po pěti minutách utekli. Což byl i můj případ, a nebýt toho, že jsem ho pak zkoušel ještě asi pětkrát, než jsem na něj přešel, tak používám windows dodnes. Je to hold o zvyku.
přesně je to zvyk, v minulosti sedláci take nechtěli přejít od koní k traktorům, protože si mysleli, že kone jsou lepší na práci na poli i na cestování.
To jo, ale tady by museli přejít od traktoru ke koním a to se nikomu nechce. Jo, je to krásné, běhá to zdarma po louce a žere jen trávu. Ale traktor je furt traktor.
Nesúhlasím.Mám 60 a z Debianom som začal začiatkom leta a widle už nikdy. Nainštalujem co potrebujem. Zvládol som aj MS SQL a to bez problémov.Stačí vedieť čítať a je tu aj komunita a fóra. Čo neviem opýtam, bez problémov poradia a fungujem.
bohuzel, jedina realne pouzitelna alternativa na desktop pro bezneho uzivatele je budto chromebook, nebo apple
Vždyť obojí má stejné omezení (v případě Chromu snad ještě větší omezení), jako Linux. Aneb jak na tom spustím program, který je jen pro Windows a alternativa je nevyhovující...
Tato mantra je ovšem postupem času stále více mimo mísu, běžný domácí uživatel 99% času stráví v internetovém prohlížeči.
Plus nějaký video přehrávač a něco na otevírání fotek, popřípadě ještě něco na jejich úpravu. Nemálo lidí taky hraje hry, hry, které se nemusí stahovat, stačí jen otevřít prohlížeč, je málo. A tady Windows jasně dominuje. Proto mít jen Linux či jen Mac, to není pro každého. Tutovka je dual boot s Windows anebo Windows ve virtuálním stroji.
Samozřejmě počítám s tím že na hraní her má domácí uživatel herní konzoli, takových je čím dál více. Pokud někdo rád paří hry na PC tak mu Linux nebude stačit, to souhlasím 😉
jj, mnozina lidi, co pari realtime a tahove strategie, taky neni mala..
Tak i hry tam přes steam jdou, případě je možné hrát na herní konzoli. Koneckonců i Valve pro ten svůj steam deck upřednostnilo linux před Windows.
Hry na Steamu fungují na Linuxu snad všechny.
bezny domaci uzivatel BFU uz netravi cas na pocitaci. staci mu mudry mobil
Internetový prohlížeč, jednoduchý kancelářský balík, prohlížeč obrázků, jednoduchý editor obrázků, přehrávač videa, přehrávač zvuku a přehledný správce souborů. 90% domácích uživatelů bude s tímto vybavením naprosto spokojeno a nebude potřebovat nic dalšího 😉
otazka je zle polozena. ked mozem mat v rovnakej cene viac, preco by som to nemal chciet? lebo rozdiel ceny PC s Windowsom alebo bez neho je minimalny.
Plus jak bylo uz receno, v dnesni dobe smart mobil zvladne techto 90% taky. Takze pokud nekdo potrebuje PC, tak ma pro to sve duvody - Pokud napr v praci pouzivam windows, tak proc mit doma jiny system?
Tohle všechno má většina Linux distribucí v sobě už po instalaci samotného OS, kdežto uživatelé Windows musí kancelářský balík, přehrávač mp3, správce souborů a editor a prohlížeč obrázků stahovat. Donedávna bylo potřeba stahovat i webový prohlížeč protože IE byl totální shit.
Což ale má pro i proti. Jako na Androidu, jsou lidi, kteří jsou rádi, že tam od výrobce mají vše už nainstalované a pak ti, kteří chtějí mít co nejčistší Android a chtějí si sami nainstalovat, co jim vyhovuje a ne mít to, co výrobce považuje za vhodné.
No ani ne, mezi predinstalovanymi aplikacemi na standardni Linuxove distribuci a bloatwarem ktery je predinstalovany na Androidu/Windows pri koupi zarizeni je znacny rozdil:1) Na linuxu jdou vsechny predinstalovane aplikace KOMPLETNE odinstalovat standardni cestou jako kazda jina (ve skutecnosti muzete odinstalovat uplne vsechno az do stavu kdy vam zbyde bezici kernel v RAM kdyz budete moc chtit)2) Predinstalovane aplikace na standardni linuxove distribuci byvaji plnohodnotne "AAA" opensource aplikace ktere po spusteni nevymahaji $, registraci, nespousti se pri startu os, neserou se do systraye a podobne ptakoviny
1) Nedávno jsem četl návod pro Linux Mint (od někoho z fóra https://forums.linuxmint.com), kde se právě nedoporučovalo odinstalovávat programy, které jsou součástí Linux Mint. Musel bych to dohledat. Nezkoušel jsem to, já mám Linux spíše jako záložní OS.2) Bylo by dobré, kdyby člověk dostal možnost výběru, jaké programy se mají při instalaci nainstalovat. Ale asi to vyhovuje tak, jak to teď je, jinak by se to už určitě dávno takhle udělalo.
1) Tak samozřejmě. Pokud odinstalujete například GNU-tools, pak vám budou chybět základní nástroje pro práci se systémem. Pokud odinstalujete balíčkovací systém, pak už ho pomocí balíčkovacícho systému nenainstalujete zpátky, a podobně.2) Moje distribuce mi na výběr dávají poměrně hodně.
A protoze nevymahaji $ a jsou opensourcove, podle toho take vypadaji. Za rok umrou, nikdo to neforkne, vyrizeno. Miliarda ruznejch xichtu, zadnej z nich poradne dotazenej do konce. Officy zacaly po 15 letech k necemu vypadat, ale porad to neni vono - a to se to toho leje hodne penez. Nebudte porad tak zaslepenej uctivac linuxu a uznejte konecne, ze to taky rozhodne neni idealni a k dokonalosti to ma hodne daleko.
Nepleťte si Linux a linuxové distribuce.Svět svobodného software je mnohem širší, než si vůbec umíte představit. Je to vidět na tom, jak o tom uvažujete.Které Office myslíte? KOffice? LibreOffice? StarOffice? OpenOffice? A určitě je jich víc. A ani jedny z nich nemají s Linuxem nic společného, baf.Co třeba z těch otevřených projektů takový GIT? FFMPEG? BTRFS? GIMP? Inkscape jako referenční implementace SVG editoru? Vulcan? Celé KDE? Jsou závislé na Linuxu? Nejsou!Co takový Andoid, taky se pořád mění, forky, nic dotaženého do konce? Nebo to snad není Linux?Koukejte alespoň neplést termity, když už o tom diskutujete.
Omg. Dobre vite, ze Linux, se obecne nazyva jakakoliv distribuce s Linuxovym jadrem, nikdo moc nerika ze jede na Ununtu, Mintu nebo Suse. Ja treba pouzivam temer vyhradne Debian nebo maximalne RedHat, kdyz k tomu potrebuju podporu. Ale furt to je pro me Linux.Svet OpenSource je hlavne neskutecny peklo. Kazdej pes, jina ves, tuny nepouzitelnych knihoven, software zbastleny z techhle tun knihoven, ktery treba uz davno nemaji zadnou nebo poradnou podporu, jistota tam neni zadna a vubec niceho, jedine kdy se na to da trochu spolehnout, kdyz to dela nekdo komercne a ma k tomu otevrenou vetev. A to vase, ze to nema s Linuxem nic spolecneho? Ma. 99% veci vzniklo prave na Linuxu (nebo na nej byly naportovany z *nixoveho sveta) a teprve potom se portovaly na dalsi platformy, takze ne, dnes uz na nem mozna zavisle nejsou, ale prvotne urcite byly, protoze jenom stdlib tomu urcite nestacil. A spousta jich na Linuxu zavisla je, protoze je nikdy nikdo nikam jinam nenaportoval.A k tem termitum, nechapu, z ceho jste mel z meho predchoziho prispevku pocit, ze neco micham dobromady. Bavime se o linuxovem desktopu, jeho uzivatelske privetivosti a aplikacnim vybaveni.
Distribuci s jádrem Linux (nic jako jádro Linuxu neexistuje) se říkává linux. Rozhodně ne Linux, a pokud pro to hledáte název s velkým písmenem, pak GNU/Linux, protože to je to v drtivé většina případů kompilát softwaru z projektu GNU a Linux jako kernel. Taky se můžete setkat třeba s Debianem, který je (i) GNU/Hurd.99% věcí rozhodně nevzniklo právě na Linuxu, rozhodně ne těch z GNU, protože GNU s Linuxem vůbec nepočítalo a součástí projektu byla jiná jádra. Linux se k tomu přidal až časem. A protože je unix-like, s čímž se v GNU počítalo, tak je to samozřejmě všechno použitelné i tam. Časem, ale nebylo to hned, se Linux stal dominantním kernelem v GNU věcech.TL;DR: Linux je mnohem mladší než GNU.
Názor byl 1× upraven, naposled 27. 8. 2021 17:02
Chcete me brat za slovo, hadat se o velikost pismenek a podobne? 😃 To vy delate velmi rad, toho jsem si vsiml. Pritom dobre vite, o cem mluvim. Linux neni jen jadro. Linux je operacni system zalozeny na linuxovem jadru. V GNU bylo pred linuxovym kernelem par softu, hlavne GCC kompilator, bash a par cmdline utilit. Kolik z tech programu, co jste napsal bylo napsano pred tim, nez existovalo GNU s linuxovym jadrem? A kolik jich bylo primarne napsano na jine platforme nez na linuxove a potom portovany na linux?
Názor byl 3× upraven, naposled 27. 8. 2021 17:58
Linuxu sa podarilo vyhrat. Akurat ze nie na klasickych pocitacoch.
Hadal bych, ze "nedostatecna reklama" fakt nebude ten podstatny problem.
Reklama a podplácení výrobců, aby nikam nedávali jiný systém. To je klíč úspěchu
Pokud by byla poptavka, "podplaceni" by nefungovalo.Ale chapu, ze hledani vnejsiho nepritele je vzdycky atraktivni. :o)
Názor byl 1× upraven, naposled 25. 8. 2021 17:29
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.