Linux | Linus Torvalds

„Ahoj všem. Pracuji na novém operačním systému,“ napsal před 30 lety Linus Torvalds

Dnes je to přesně 30 let, co se svět dozvěděl o Linuxu. Tehdy ještě systém neměl jméno, ale student Helsinské univerzity Linus Torvalds prozadil komunitě Minixu, že již má funkční systém pro počítače s procesory i386+. Pod názvem Linux 0.01 vyšel až o pár dní později, 17. září 1991.

Torvalds tehdy napsal jádro systému a portoval na něj bash a překladač GCC. Při vývoji se inspiroval právě v Minixu, což byl (a stále je) unix-like operační systém, jenž původně vznikl pro studijní účely. Měl ukázat, jak OS obecně fungují. Torvalds jej při psaní používal, využil stejný souborový systém, ale zdrojové kódy vznikly kompletně od píky.

První zpráva o Linuxu

(Zdroj: Archiv na Google Groups)

From: torvalds@klaava.Helsinki.FI (Linus Benedict Torvalds)
Newsgroups: comp.os.minix
Subject: What would you like to see most in minix?
Summary: small poll for my new operating systém
Message-ID: <1991Aug25.205708.9541@klaava.Helsinki.FI>
Date: 25 Aug 91 20:57:08 GMT
Organization: University of Helsinki

Hello everybody out there using minix -

I'm doing a (free) operating system (just a hobby, won't be big and professional like gnu) for 386(486) AT clones. This has been brewing since april, and is starting to get ready.I'd like any feedback on things people like/dislike in minix, as my OS resembles it somewhat (same physical layout of the file-systém (due to practical reasons) among other things).

I've currently ported bash(1.08) and gcc(1.40), and things seem to work.This implies that I'll get something practical within a few months, andI'd like to know what features most people would want. Any suggestions are welcome, but I won't promise I'll implement them :-)

Linus (torvalds@kruuna.helsinki.fi)

PS. Yes - it's free of any minix code, and it has a multi-threaded fs. It is NOT protable (uses 386 task switching etc), and it probably never will support anything other than AT-harddisks, as that's all I have :-(.

Z dnešního pohledu je zábavné, jak neambiciózní tehdy Linux byl. Šlo o hobby projekt jednoho nadšence, který byl pevně svázán s jednou platformou a dokonce vyžadoval i finskou klávesnici. Torvaldsovi se tehdy ani nezdálo, že na Linuxu jednou bude závislý celý svět nebo že časem pronikne i do Windows.

Diskuze (147) Další článek: Nová phishingová kampaň se schovávala za kurýrní službu UPS – falešná faktura stahovala malware

Témata článku: Software, Google, Linux, Operační systémy, Linus Torvalds, Aug, Hobby, Google Groups, Practical, Bash, University of Helsinki, Opera ?, OS resembles it somewhat, Linus Benedict Torvalds, GCC, Like, MINIX, Software na Heureka.cz