Používám KDE neon a Win11. Spokojen jsem s oběma, Winďousy mám jen na programy, které v Linuxu nefungujou ani pod Wine.Ubuntu bych lidem migrujícím z Windows úplně nedoporučoval. Spíš Kubuntu nebo Linux Mint, ideálně s MATE nebo XFCE. Na starší stroje se hodí Lubuntu/Xubuntu, Linux Lite, Bodhi Linux, případně pro pokročilejší Bunsenlabs/Crunchbang++/Archcraft/Archbang.
A Windows misto Linuxu se taky pouzivat neda. Uz bych v zivote nesel delat do firmy, kde by me nutili pouzivat Widle. To se mi stalo jednou, ale nastesti jsem mohl mit Virtualbox s opravdovym OS, takze Widle jsem pouzival jen na Outlook.
To záleží. Osobně jsem si na VPS nainstaloval Windows a přijde mi to zatím lepší varianta než Linux. Potřeboval jsem něco, kde bych mohl rozjet současně TS3 server (díky specificky nastavenému Virtual audio cable zvukové kartě nabídne téměř identickou kvalitu mikrofonu, kterou má uživatel u sebe lokálně) , Sven Co-op, Apache (tzn. FTP + stránky) , php, občas MC nebo OTTD server, a minulý měsíc jsem zprovoznil i MySQL databázi kam s kámošem každý měsíc vypisujeme log ohledně čištění + změn, které jsme na VPS provedli. Na VPS se vzdáleně připojujeme skrze AnyDesk nebo můžeme přímo z terminálu, který nabízí poskytovatel služby. Na dvoujádrový procesor se 4GB RAM a pouze 40 GB Nvme SSD to běhá nad naše očekávání. Samozřejmě Linux by nebyl asi tak náročný na HW, ale osobně s ním nemám takové zkušenosti, abych dokázal zprovoznit dohromady výše uvedené služby.Beru to spíše jako osobní zkušenost (provozovat vůbec něco takového, nastavení serverů, FTP, Apache společně s Vhost, nastavení MySQL, php, zabezpečení domény pomocí CloudFlare, tvorba webu, práce s MySQL databází, celková optimalizace a plno dalších věcí) . A třeba to časem převedu celé na Linux 🙂 . Ono se řekne udělat si tohle nebo tohle, ale nastavit to tak, aby to nějak fungovalo je věc druhá.
Mne príde nezmysel používať Oultook. Vo firme musíme ľuďom vysvetľovať banality, ktoré v iných email klientoch sa dajú nastaviť pár kliknutiamia. Nechápem dôvody používania Outlooku. Nenašiel som v ňom nič, čo nenájdem v Thunderbirde, Bat! alebo samotnom Mail na Macu. Držať preto Windows je úlet...
Uz je to hromada let, ale v Thunderbirdu neslo delat vsechno, co v tom Outlooku, matne si vzpominam neco kolem planovani schuzek. Kazdopadne jsem nemel Windows kvuli Outlooku. Ty jsem mel, protoze jsem je mit musel, to bylo proste narizene. Bez firemniho spywaru a VPN co bezela jenom na Windows, bych se nedostal do site.
Zase nemehlo Čížek. Stačil článek, kde tvrdil že přejde na Ubuntu -> speciální programy, které jsou jen na WIN nepotřebuje. Pak zjistí, že tomu tak není. Horší, než BFU. Protože když přijde ve firmě pro např. nový notebook, tak IT chce vědět, co používá daný uživatel za speciální software. Čížek by řekl, že žádný a dostal by čisté WIN. Je na čase, aby tihle dinosauři typu Čížek (kterého za reklamní články WIN musí asi platit), přestali psát.
Ten Čížek si nedá pokoj. Samozřejmě, že SUV žere víc jak CitiGo v automatu. Prostě každá ta věc se používá jinak a potřebuje jiného řidiče. Čížek by měl jít do důchodu, pokud má furt potřebu si s někým porovnávat bambulku na veřejných záchodcích.
Skvelej podcast, diky panove 🙂 S panem Cizkem nemuzu nez souhlasit, mam to taky tak.
Názor byl 2× upraven, naposled 11. 3. 2024 12:55
Normálně mám "IT konzultantskou kancelář" na notebooku s Windows 11 Pro s Office 365, Visio, Freeplane, VUE (konceptuální mapy), grafické programy a další SW. Na občasné Data Science a GIS věci mám pod Windows Python 3.11, spousty knihoven a QGIS. Taky mám SQL Server a Neo4j. Paralelně mám přes WSL2 Ubuntu 22.04 a přes Hyper-V další Windows 11 Pro na blbnutí. Teď v dubnu budu přes Hyper-V dávat další Ubuntu 24.04 až vyjde. Mám to proto (to Ubuntu přes WSL2), že na Windows některé Data Science knihovny pod Pythonem prostě nejsou, nebo jsou omezené. To Ubuntu 24.04 (doteď jsem měl předchozí verzi) mám na hraní a abych se orientoval v GUI Ubuntu, abych nezakrňoval.IMHO je Windows s WSL2 a s Hyper-V v kombinaci s Linuxem nejproduktivnější řešení pro MOJE potřeby (neříkám že pro VAŠE). Vůbec si ALE netroufám říkat to a to je lepší a někomu něco hanit, nebo vnucovat. Každému to, co jeho jest a co potřebuje. Jediný problém byl, že jsem musel investovat do RAM (64 GB) a do SSD (2 GB), plus 2 x 2 GB externí. Ale poslední dobou byly ceny naštěstí docela dole. B-]Ségra teď má Apple MacBook Air a ten se mi taky MOC líbí, je to hodně dobře udělané (ale je fakt, že za tu cenu mám na PC platformě 4x tolik RAM a 2x tolik SSD). Takže jsem si měl možnost osahat i MacOS. Vůbec nic proti, jen ty ekonomické důvody.Takže to shrnu, nejlepší je to, co komu sedne a tyhle za mě zcela zbytečné flamewary IMHO trochu svědčí spíš o hlouposti a netoleranci. Každé má svoje a nějak použitelné je všechno, samozřejmě, že všechno má i svá omezení. Howgh. 😉
A ja mám TempleOS.
No co Terry Davis dokázal je super, ale reálné použití v tom moc nevidím. Já si vedle MacOS užívám EndeavourOS s Kde Plasma 6 a tato kombinace mi vyhovuje maximálně.
Affinity, Photoshop a účetní soft není něco co by chybělo průměrnému uživateli. Ty drží na Widlích čistě jen totální Microsoftizace školství a PC retailu.
Stačí takým ľuďom nainštalovať ChromeOS alebo ZorinOS a ani nezbadajú rozdiel. Odskúšané. Ubuntu je už trošku väčší šok.
Jakube, doporučíte, prosím, distro, které zvládne i moje babička? Děkuji
Té dejte chromebook, nic jednoduššího neexistuje
Pokud linux, tak mezi distra pro začátečníky se obecně řadí LinuxMint.
Linux Mint. Pokud přechází z Windows, tak Mint + Windows ikony. Zajistit že ikony vypadají stejně jako na předchozím OS je u prarodičů 99% úspěchu.
od jedne babicky mi tuhle pristal pres 10 let stary nb s w7 na plotnach, to nestihalo zit ani vlastnim zivotem. dal jsem ji tam ZorinOS na nejake stare ssd a je neuveritelne nadsena, jak to slape. vypada to moc hezky a na spusteni plnohodnotnyho prohlizece a sem tam office to bohate staci. nakup noveho nb se timto odklada na dobu, az v tom neco odejde do kremikovyho nebe.
Názor byl 1× upraven, naposled 11. 3. 2024 12:44
Používám Linux. Mint ten je pro mě něj přešel jsem různý. Linux Mandrake Linux ,Corel Linux a pod od doby co vyšel Linux mint ho máme začínal jsem na Linux mint 14. Teď je 23 hry nepotřebuji strata času jinak vytisknu co potřebují videa taky sprauiji a na ytube leze vydat.. Windows jedině při nouzi zapnu .....
děkuji všem. https://www.zive.cz/vysledky-vyhledavani/sc-236/
Na starý NTB totálně minimalistická konfigurace, kam už před 6 lety nešlo updatovat WIN jsem nainstaloval LinuxMint. V plném běhu je to za chvíli, aktualizace na kliknutí, žádný problém.Vypadá nádherně, surfování OK, občas televize, Thunderbird a LibreOffice, tahle konfigurace je bez konkurenční.
Linux Mint vypadá nádherně? Však by z toho člověk blil, jak z většiny linuxů
Já bych zas blil z windowsů. Holt estetika je čistě subjektivní a nelze své preference aplikovat na ostatní.
Na starý počítač s prdlým 32GB uložištěm jsem hodil Mint, Lubuntu i ubuntu a ani na jednom nefungovala zvukovka. Teda ona fungovala, asi 2 minuty a pak se kousla. Takže je tam zpátky windows, kterej šlape bez problémů a od linuxu si zase na párt let dávám pokoj.
Pro zastánce Linuxu jsou to sice drtivé argumenty, ale těžko se něco změní ve spotřebitelské sféře v užívání Linuxu. Je hodně vypovídající, že i když je zdarma, tak lidé používají spíše komerční řešení. Není to náhoda. Pro širokou masu už je problém i to, že by si sami měli zvolit svou linuxovou distribuci, což logicky většina se nechce tím zaobírat. Ale do škol bych Ubuntu dal hned studentům, aby se věnovali výuce a nic je nerozptylovalo. Víc by se naučili. 😀
>>Ale do škol bych Ubuntu dal hned studentům, aby se věnovali výuce a nic je nerozptylovalo. Víc by se naučili. To si myslíš :) Hneď by si nainštalovali lugaru a robili by skopičiny s ninja zajkom. Alebo "Minecraft" (actually minetest), príp. niečo iné.A ak by bol Linux na tých školách, holt by mal microsoft problém. To nie je stav, ktorý microsoft chce. Argument "Na linuxe nie je X a ja som zvyknutý na X a chcem to", by akosi stratil relevanciu. Už to microssoftu v USA pokazil google s ChromeOS.
Názor byl 2× upraven, naposled 10. 3. 2024 12:26
ani nepokazil. priamo v chromeos si mozes prihlasit MS365 ucet, takze MS stale tecu $
Názor byl 1× upraven, naposled 12. 3. 2024 09:57
Několik praktických poznámek:1. PC ve škole neslouží jen pro výuku ICT, ale i pro jiné předměty, kde jsou nutné aplikace bez portace na Linux, navíc často ovládané učiteli "neajťáky". 2. Kombinace více systémů na PC bude znamenat násobně větší zatížení adminů, kterých ve školách i tak hodně chybí. Sehnat seriózní firmu, která by to dělala offsoursingem, je na malých městech a vesnicích scifi.3. Myslíte si, že probíhá cílená výuka linuxu studentů ICT na PEF? Zapomeňte. Obsah předmětu OS je často velice tristní. A už vidím ty zástupy IT specialistů z ČVUT, jak se hrnou za tabulkové platy učit (ironie).4. Režim BOYD také není příliš aplikovatelný, protože většina žáků, pokud již má vlastní soukromé zařízení, preferuje kvůli hrám platformu Win.
Je vidět, že jsi starý dědek. Dnešnímu studentstvu je úplně jedno, co jim jede na nějakém předpotopním starém desktopu před ksichtem, oni se zajímají akorát o svůj mobil. Doba, kdy se na školních PC hrálo je dávno pryč.
Hm nejsem, jsem mileniál.😀
Já jsem za posledních deset let zkoušel instalovat Linux třikrát, konkrétně Debian 10, 11 a 12. Pokud je člověk málo náročný, pak ano, instalace je jednoduchá a po instalaci Linux vždycky naběhl a dostal jsem se rovnou do grafického prostředí. Člověk si může poklepat na rameno, jaký je machr a pak s tímhle přesvědčením Linux zase smazat.Ale pokud má člověk trochu vyšší nároky, například že chce na Linux nainstalovat Steam a chce tam hrát i hry (a tím myslím něco novějšího než Half life a Quake), pak už se rozhodně neobejde bez znalosti příkazové řádky kvůli instalaci ovladačů grafické karty. Při úplně první instalaci jsem měl problém i se síťovou kartou, která byla dost nestabilní a spojení pořád vypadávalo. Po troše zkoumání jsem zjistil, že Linux detekuje síťovou kartu RTL 8189, zatímco jsem ve skutečnosti měl RTL 8188. Vyřešil jsem to originálně tím, že jsem si fakt koupil fyzickou síťovou kartu s RTL 8189 a tu na základní desce vypnul.Stejně tak i takové drobnosti, jako připojení síťových disků člověk taky musí řešit přes příkazovou řádku. Neumím si moc představit, jak by takové problémy řešil někdo, kdo příkazovou řádku vůbec nezná a nemá ani zájem se to učit. Linux za poslední roky rozhodně hodně pokročil dopředu, ale přesto je občas pořád nutná alespoň minimální znalost příkazové řádky.Pak jsou tu i drobné problémy, například že zjistíte, že váš USB hub, co jste si zrovna koupili, v Linux nejede a musíte si koupit jiný.
Názor byl 2× upraven, naposled 10. 3. 2024 09:13
Tento problém se síťovou kartou jsem řešil i já. Stačilo pouze nainstalovat druhý ovladač. A pro zajímavost. Příkazová řádka k tomu nebyla potřeba. A chtěl bych vidět USB hub, který nejede v Linuxu.
Můj aktivní hub Axagon v Mintu soustavně odpojuje a připojuje externí disk. Po připojení k USB 3 portu zamrzne celý PC. Musím jej mít připojený na jakýkoli jiný port. Nicméně zamrzal i na W11, takže chyba bude možná v něm. Nicméně to neustálé odpojování je novinka. Jinak Steam i Epic zatím bez problémů. Naopak, takový Warthunder má dvojnásobné FPS (na AMD grafické kartě).
Názor byl 4× upraven, naposled 10. 3. 2024 10:25
Tvůj komentář mě po letech přiměl přihlásit se zde k účtu.Instalace ovladačů v Linuxu přes terminál je jednoduší, než instalace ovladačů přes ty grafické nástroje, trvající nevím, jak dlouho, řešeních duchařských hlášek GUI, které pak ani nemají logy.Například, aktualizaci openSUSE Tumbleweed sama bez pomoci v terminálu zvládla i moje přítelkyně. Byla překvapená, že to je za 2 minuty stažené, nainstalované a restartované, že prý by se na svém Windows 11 notebooku teprve koukala na nabíhající 0% u Windows update.Právě nutnost a znalost terminálu je super, ty příkazy se nemění, některé mají i přes 60 let, jednou se naučíš a takto už bude, jestli se to změní? No možná, hoodně pomalu a opatrně. U Windows? Já nevím, vás a všechny ostatní baví se učit s novými WIndows znovu a znovu nesmysly od Microsoftu, protože si řekne, že si to změní, aby to sedělo do jejich politiky marketingu?Nauč se to jednou a měj pokoj do konce života :) Není to spíš docela příjemné?
Ty debilní příkazy jsou právě kámen úrazu. We windows stáhneš ovladač a spustíš instalátor a proklikáš. V linuxu musíš psát něco, co musíš hledat na interentu když nevíš, a to ještě každá verze linuxu má jíny příkazy. Teď jsem řešil jednu závadu a ani podle 10 různejch metod, pospaných jako známá linuxová závada, jsem nebyl schopný vypnout usporný režimy na HW.
1. Teorie, že stáhneš ovladač a spustíš je ten ideální případ, na kterém jsem se už nejednou totálně vysekal, GUI mi házelo nesmyslné hlášky, musel jsem klidně 1h googlit, nic neříkající error, bez možností nějakých logů. Když měníš GPU, tak musíš do nouzového režimu, přes tool Display Driver Uninstaller (DDU), abys odinstaloval původní GPU, to se někomu zdá jako user friendly řešení na komerčním OS pro end-users?2. Jo, ale všechno je zdokumentované, to že jsou lidi líní číst tu dokumentaci, to je jejich problém.3. Každá verze Linuxu to má jinak? Používáš vůbec linux? Ty příkazy jsou úplně stejný, jen se liší dle specifické distribuce, třeba, že jedna distribuce má věc uloženou v cestě X a druhá v cestě Y. Jen se podíváš, jak to dělá specifická distribuce, opět na Wiki/dokumentaci a hotovo.4. "známá linuxová závada" takový článek, či řešení bych si rozhodně nepřečetl, protože vím, že to rozhodně nebude to co hledám.
Linux nepoužívám. Narazím na něj jednou ročně, když cpu mint na nějakej notebook za 500. Nevím proč se trápit s linuxem, když jedinej linuxovej server máme na podivný internetový stránky.
tak co hloupě kvákáš o linuxu, když o něm víš kulový....
Jn, proto Steam deck jako herní konzole používá Linux, že?
Nevím jak s nvidií, ale teda instalace driverů pro AMD je vyřešeno obvykle už instalací OS. Tuším že ubuntu a větina distribucí ma Mesu v základu.S ovladači jsem už neměl problémy hodně dlouho, ale to můžu mít štěstí.Připojením síťových disků myslíš normálnem přes sambu? Aspoň v KDE příkazovou řádku netřeba. Dostaneš se tam normálně z dolphina. Hádám že gnome na tom bude podobně.
Nejde o to, že by s výchozím grafickým ovladačem neběželo vůbec nic. Ale pokud chceš spustit AAA hru vydanou třeba 2018, tak s tím si ten základní grafický driver neporadí ani náhodou (s vykopávkami jako Quake a Half life problémy nejsou). Pro novější hry musíš výchozí grafický driver úplně vypnout a nainstalovat místo něj jiný nVidia driver.Oficiální NVIDIA návod říká, že máš stáhnout build essentials, Linux headery, dále chtějí úplně vypnout X server (tj. vypnout GUI a nechat běžet jen příkazovou řádku) a v tomto stavu máš spustit build nVidia driverů, které ty staré ovladače úplně nahradí.Už jsem instaloval Radeon a tam nic takového nechtěli, proto mě to taky překvapilo. Tam stačilo jen přidat adresu asi do sources.list a pak už si Linux všechno stáhl sám.
Zoufalství redaktorů Živě graduje, každý týden alespoň 2x rozpoutat flame Win x Linux, jinak se už asi uživit nedokážou. Páprdové a boomeři z Brna cítí, že jim v IT ujel vlak a tak si ze svého serveru udělali IT bulvár. Je mi jich líto.
preco som si vzdy myslel, ze kvoli konformnosti a ako typicki predstavitelia mainstreamu, su to to standardni mileniali? paprdovia a boomeri vyrastali na command line bud pod ms-dos alebo linuxom, takze moc nedava zmysel z nich robit fanusikov windows.btw, ubuntu a windows tazko porovnavat. windows je operacny system, ktoreho neoddelitelnou sucastou je GUI. Ubuntu je jedna z mnoha distribucii linuxu, ktora nativne GUI nema a je mozne si ho vybrat (kde, gnome, xfce...). cize jablka a hrusky. to by mal hadam vediet kazdy, kto sa aspon tyzden zaobera IT.
Názor byl 1× upraven, naposled 10. 3. 2024 08:29
Pravda je že Ubuntu je jedna z mnoha distribucí Linuxu, nicméně většina lidí neleze do detailů a *buntu vnímá podle výchozího GUI a tedy Gnome=Ubuntu, KDE=Kubuntu, xfce=Xubuntu a že se dá GUI měnit jde mimo ně.
YMMW, ja som mileniál. Prvý počítač sme mali pokútne prepašované pc 286 zo západného Nemecka. To som bol absolútne decko. PC sme mali jedni z mála v okolí, ostatní mali didaktiky a commodory 64. Programy sme kradli, kde sa dalo. Tam samozrejme bežal MS-DOS, čokoľvek iné by bolo akosi v našich podmienkach nemožné :) Potom som na strednej škole bol exponovaný Novell Netware (To kúpil novell klon dosu od Digital Research) a mali sme možnosť používať čudný operačný systém Linux, ktorý bol strašne zlý a nestabilný, ale dalo sa s tým pripojť k magickej novej veci - "Internetu" cez textovú konzolu. Mali sme 9.6 kbit/s modem celá škola a linux bežal na superdrahom počítači Pentium s ohromnými 256 MB RAM. Boli sme na to napojení naraz asi tridsiati bežalo to adekvátne :) Keď som videl windows 95, tak som neveril, že sa také ujme a bol som z toho sklamaný, že tak dogabali v microsofte svoj DOS. Potom som išiel na informatickú výšku, tam sme mali FreeBSD. Hovoriť o boomeroch ako používateľoch ms-dos a linuxu môže len usoplený zoomer. Boomeri mali/majú antipatiu voči počítačom. Než zistili, že sa tým dajú šíriť konšpiračné teórie a zlé vtipy cez facebook, počítače ako také strašne dissovali.
Názor byl 4× upraven, naposled 10. 3. 2024 09:20
ked si bol to absolutne decko, tak tie PC ti sem pasovali ti paprdovia. ktori tie pocitace okrem ineho skladali, instalovali na ne softver a ked bolo treba, aj ich opravovali. a kym ty si sa na nich hral tetris, tak programovali aplikacie pod DOSom ako napr. T602. a ked si ty dosiel na informaticku vysku, nejaky systemak- paprda uz davno predtym musel rozchodit unix, aby ty si sa o nom mohol ucit.co si myslis, odkial sa nabrali vsetky tie veci, o ktorych tam pises?tak ako pre teba su usopleni zoomeri, tak ty si pre niekoho dalsieho usopleni milenial, ktory si o seba mysli, co vsetko zazil a je tak arogantny a ignorantsky, ze ho ani nenapadne, ze by tu pred nim mohla byt generacia, ktora toho zazila a vie dnes daleko viac.
Hej čiže všetci tí klikači si vlastne poskladali vlastný počítač a tie windows si naprogramovali. Dobrý argument. Nie, o ten počítač sa staral môj brat, ktorý bol o 3 roky starší odo mňa. Počítač bol poskladaný v Korei, inštalačné diskety s MS-DOS boli dodané s počítačom. Softvér dodávala gen X, na ktorú ste jaksi zabudli, aj taká existovala ;)Robím neplatení tech support aj boomerom aj zoomerom. Čakal som, že zoomeri preberú žezlo a ja budem mať pokoj. Nestalo sa :) Klikanie je zlé na mozog.
Názor byl 5× upraven, naposled 11. 3. 2024 16:01
Ubuntu je k ničemu, používám rovnou Debian. Pokud se pohybujete jen v prostředí Chrome a Libreoffice, tak je vám v zásadě šumák, co tam máte za systém.Jediné, co mě s*re, jsou ty ptákoviny se sudo a že to nenaloguje rovnou bez hesla.
Logování bez hesla, odstranění sudo,... tohle jsou přece věci, které je možné velmi snadno nastavit.Např. logování bez hesla. Debian, to je defaultně nejspíš Gnome? ... pak teda Settings -> Users -> "unlock to add users and change settings" -> automatic login.A od této chvíle po zapnutí počítače budete přihlášen, bez hesla.
Jako heslo mám pouze jeden znak, jinak bych se z toho taky...
Já mám primárně Ubuntu a na něm vše, co k práci potřebuju, funguje skvěle. Když vlezu do windowsu, tak mě pokaždé dostane do kolen nějaká ptákovina, která mi jen potvrdí, že jsem přechodem udělal dobře.Práce je zaměřená na php, docker.
Tak přesně tak to mám pokaždé (min 1x za rok), když prohlížím nové Ubuntu. Vždycky mě dostane do kolen nějaká ptákovina, která mi jen potvrdí, že se setrváváním u Win dělám dobře.
Vysvětluj to nulám, pro které IT je někde v recepci nebo max na 1-st level živobytí v Excelu měnit barvy buněk. Ručně samozřejmě, protože ani v tom Excelu nezvládnou automatizaci.
Proč bych měl placat svůj čas a mozkovou kapacitu na něco tak uživatelsky nesmyslneho, jako je Linux? Věc, kde je dvojklik na spuštění aplikace či instalace sprosté slovo 🤣
Prostě našetřete na Mac a máte po starostech. Má to nejlepší z obou světů.
No nevim, vzal jsem si lonu na podzim Studio a za x let je to pocitac, co mi vadi (SW i HW) uplne nejvic. Cekam jenom na Zen 5, abych se ho zbavil.
Tak to je hodně naivní, neznalý a slepý pohled 😁😁
MacOS je pekne namalovany, ale nema dobru ergonomiu. V tomto je Windows lepsi, preto nepouzivam mac.
MacOS, že má to nejlepší z obou světů, právě jsem se zasmál. 😀
MacOS má mírně horší ergonomii při práci s okny proti Windows, ale jinak bych řekl, že je to pravda. Je to stabilní a dobře použitelný Unix a přitom dotažený, proti běžným Linux distribucím. Aktivně používám obojí dlouhodobě a občas si klepu na čelo jak je něco řešeno v tom i v tom. Ale obecně je mi líp na Macu, právě díky tomu, že je to Unix. A ještě navrch supr hardware, zpracování, výdrž na baterku a propojení s telefonem.
koupil jsem si to Mac Studio, co bylo před vánocema ve slevách. A hádejte co: nedalo se na tom pracovat, nakonec jsem dal vedle MacOS Asahi.Mám kolegy, co přešli z Windows, a ti si nestěžují. Já to z Ubuntu nezvládl.
Názor byl 1× upraven, naposled 11. 3. 2024 10:26
Teď jsem radil kreativní profesi, zda Mac nebo PC s Windows. Obojí notebook. MacBook Air za 25000. Lenovo za 25 000. Jediný rozdíl byl (kromě OS), že Mac měl 8 GB paměti a PC 32 GB. A SSD 512 GB místo 256 GB. Proč bych měl platit víc, za podobná řešení? Jediný důvod je IMHO vynikající Apple ekosystém, ale tam bude tentýž problém, předražený iPhone a iPad atd.Jsou to (Apple) geniální hračky, vymazlené a vychytané. Ale já prostě nerad přeplácím. 😉 P. S. Úplně chápu, že to někdo třeba má jinak.
To zas bude v alejích nablito :)
Kromě výčtu užití Linux klonů na mobilech, serverech, různých udělátcích ... jsem nezaslechl šikovné/smart TV Android, vozidla s infotainment.
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 3. 2024 11:04
Nepoužívá se ve vozidlech s infotainmentem spíš QNX?
QNX vs AAOS (Android Automotive OS): Compare the Platformshttps://androidautomotive.dev/blog/qnx-vs-aaos
A?https://www.gminsights.com/industry-analysis/automot...
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 3. 2024 12:31
Linux na desktopu postrádá Microsoft Office nebo plnohodnotnou náhradu. V OpenOffice nebo jeho klonech se pracovat nedá. Chybí tam úcetní programy. Dále všelijaké speciální programy pro správu dokumentů ve firmě. Když už jsem třeba sám sebe přesvědčil, že to s Linuxem jako hlavním OS zkusím, narazil jsme na problém, který mě vždy vrátil k Windows.Nicméně Linux udělal od RedHatu 7.3 se a Debianu tuším 2.0? kterými jsem se seznámil jako s prvními, udělal obrovský pokrok. Samotný OS je už delší dobu plně použitelný, ale chybí ty firemní aplikace.
Velké a větší firmy právě jedou na Linux distrech. 🙂 Používají web-aplikace (klientské rozhraní), to je - nezávislé na operačních systémech. Právě v nejmenované logistické nadnárodní firmě pracuji. Rozhodující je pro ně flexibilita, bezpečnost, STABILITA. Nabídky SW je velká.Na osobním kompu užíváme SuSE, někde Redhat. Bezpečnostně nastavené. Problém byl se státem vyžadovaným Office, vyřešeno a běží přes NX (něco jako emulátor) Word, Excel, PowerPoint, ne Outlook (prorostlý do systému Windows). Realizovala firma SGI (umí to).
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 3. 2024 09:51
tohle muze napsat jen teoretik, co si to mysli. ale jinak ne, opravdu na linuxu nebehaj :)
Prosím vás... já chci být slušný, ale jste jak soudruh nastrčený Microsoftem na kázání propagandy, ale chápu, že je těžké se z toho dostat, stejně jako ze strany.1. Účetní programy ani na moderních Windows nefungují, znám nejednoho člověka, co mi říkal, že musí mít v práci kvůli tomu stařičké Windows, protože nikde jinde ten program nejede.2. Zkuste někdy OnlyOffice nebo se kompletně na ten zpropadený koncept "office balík" vykašlat a použít latex nebo markdown.3. Firemní aplikace chybí ano, ale chybí i na moderní systémy obecně, proč asi Microsoft udržuje Windows XP pro USA, hromadu firem a nevím, koho všeho...
Linux používám 24 let. Z toho posledních 12 let Fedoru. MS Office jsem za celou dobu nepotřeboval. Daňovou evidenci své skromné živnosti jsem jedenáct let vedl ve Flexibee, které má samozřejmě i podporu všeho ostatního, proto jsem před rokem přešel na výrazně jednodušší iDoklad.Jediná věc, která mě otravuje je, že Starcos secure token, který používá I.CA, není v linuxu podporovaný.Neříkám, že mnoho druhé aplikací nechybí, ale svět se změnil a pro *** 80% *** lidí přestalo být problémem, že na Linuxu nejde Photoshop a ty ostatní sranda-argumenty, které zaplavovaly diskuze na začátku milénia. Lidé už dnes nehromadí fotografie na počítači a tak ani nepotřebují k jejich třídění složité "over engineered" programy, nepotřebují si vygenerované galerie fotek vypalovat na CD a DVD. A nepotřebují ani překomplikované time management aplikace a poštovní klienty. To co se stalo Outlooku dokazuje, že mám pravdu. Většina uživatelů dnes očekává, že jim počítač naběhne a spustí tam webový browser. Tečka. Jistě, zbylo několik málo fetišistů co "potřebují" ten zbytek a taky by mohli mít problém uživatelé různých specializovaných SW, jako jesou specifické účetní SW, CAD, apod. No tak prostě musí používat OS, pro který je jejich aplikace naprogramovaná. Nikdo je, pro pána jána nezastřelí za to, že používají Windows místo Linuxu.Je třeba si uvědomit, že Linux nemusí nabídnout úplně vše, úplně všem a hned. Tito lidé, o kterých mluvíme, netvoří - NETVOŘÍ - většinu uživatelů. Doba, kdy bylo hned po instalaci systému potřeba nainstalovat dalších dvacet až padesát toolů, aby se z počítače stal švýcarský nožík na všechno, je už dávno pryč.
Tahle widlí propaganda zabírala tak před 10 lety. Dnes je svět už někde jinde.Widle jsou u mě uzavřená kapitola ke které se už nemíním vracet.
Autor podcastu se ani nesnažil přejít na linux, jen se chtěl utvrdit v tom, že jeho specifické workflow nepůjde reprodukovat jedna ku jedné. To je jako kdyby pc hráč přešel na android tablet a očekával že tam budou fungovat pc hry...Správný postup je vyhledat si linuxové alternativy aplikací, nejlépe si je nainstalovat na windows a naučit se tam s nimi pracovat - pak bude přechod na linux bezbolestný a už se nikdy nebudete ohlížet zpět - tak jako já před půl rokem.Jestli budou linuxové alternativy stejně kvalitní jako ty placené pro windows? V některých případech ano, ve většině nejspíš ne. Záleží pak na vás, jestli jste ochotní (dočasně, protože vývoj jde mílovými kroky) slevit s uživatelského komfortu výměnou ze svobodný systém a software bez reklam a sledování - to je na každém, ať si zváží.Ale tvrdit, že linux není plnohodnotná alternativa k windows je dnes už prostě mimo, skoro až zavádějící.
Přesně tak. Redaktoři Živě jsou bohužel totální BFU. Od Linuxu očekávají 1:1 náhradu Windows.
A to je přesně ten důvod proč se Linux obecně na desktopu plácá tam kde plácá.Drtivá většina uživatelů nemá důvod přecházet z Wxx.Windows jsou stabilní,podpora výrobců HW. je bezkonkurenční a počet SW.taky.A značná část freeware a open source software je i na Windows...A nezapomínal bych na klidně i občasné hráče pro které je Windows asi nejlepší platforma.A že jich je protože prodej herního HW. je část trhu která roste skoro každý rok.
😉 Ano, drtivé většině občanů jsou Windows vnucovány od školy (COVID - nutné Office na Windows pro on-line výuku), vlastní výuka IT, úřady (státní úřady mají hromadné licence nakupované prostřednictví Ministerstva vnitra, cena utajovaná), ... :-O Za mne důvod přechodu na distra Linux od roku 1999? Stabilita, bezpečnost, a o pohodových updatech systému si Windows mohou nechat snít.🙂
V čem jsou updaty na Windows špatné? Já prostě jen čas od času restartuju PC, když si o to řekne a jede se dál. Zato s Linuxem každou chvíli něco nefungovalo a leckdy ani nenaběhl a bylo nutné složitě řešit návrat k předchozímu kernelu nebo podobné blbosti a i se stalo, že se to ani s pomocí linuxových odborníků nepodařilo vyřešit a muselo se instalovat načisto.
1. Nejde o restart.2. Update Linux na desktopu aspoň 2 krát rychlejší na stejném HW (dual-boot). Kromě jiného, není totiž potřeba vytvářet bod obnovy. Viz 3.3. Nedaří se update distra-Linux (nebo jiné problém po ukončení update)? Vypnu komp a při startu volím jednu z předchozích bezproblémových verzí. Nedokončenou jednoduše smáznu. Verze si mohu ponechávat od prvotní instalace. Standardně zůstávají poslední dvě.4. Pokud nenabíhá GUI mohu volit jiné GUI. Lze si předem instalovat více GUI Cinnamon, KDE, Unity, XFce .... Nebo jít do terminálu (pro znalé) a řešit.5. Čištění SSD /HDD po delším zaneřádění (odstranit staré update). Co ten systém Windows tak dlouho dělá? V Linux vložím příkaz s číslem verze jádra systému a za 2 vteřiny hotovo:sudo apt-get purge linux-image-2.6.32-22-generic
Názor byl 6× upraven, naposled 9. 3. 2024 11:23
2. lez3. kecas4. opet vymysly5. lez
Máte pravdu. Byl jsem léta na Linuxu a tohle byl přesně důvod, proč jsem odešel. Sice jde takřka všechno řešit, pokud nemáte nějak moc vzácný hardware, ale žere to čas. Windows je v tomhle lepší, ale zase to neni Unix a že něco nefunguje a musí se řešit je taky celkem běžný. Teď jsem na Macu a né že by to bylo bez problémů, ale zatim nejmíň starostí. Prostě vytáhnu z krabice a jen se přihlásim. Vše je již nastaveno, propojeno s telefonem a funguje.
Tak na nějakých středních školách se Linuxu většinou Mint nebo Ubuntu taky věnují...Prostě Windows je na desktopu standard a i tak tomu přistupuje (nejen) stát ale i firmy.Pokud se nepletu občas byla snaha nasadit třeba na magistrátech Linux a zrovna to nedopadlo...No a co se týče bezpečnosti...MS. se hodně polepšil a i ten Defender je v pohodě...
To je naprostá pravda - a je to v pořádku, když mi operační systém vyhovuje. Ale tady se bavíme o podcastu, kde autor není spokojený, "zkusí" přejít a nepovede se mu to. Přitom to od začátku nebyl opravdový pokus, jen plácnutí do vody. Linux je prostě jiný systém s jinými aplikacemi a snažit se na něm emulovat windows je ten nejhorší způsob využití.
Ovšem uživatel je zvyklý na své aplikace. Proč by měl na jiný systém přecházet?
Jak už jsem psal - když mám své oblíbené aplikace a na operačním systému mi nezáleží, není důvod přecházet. Pokud ale spokojený nejsem, a přitom používám specifickou sadu aplikací dostupnou jen na windows, bez alternativ to většinou nejde. Je pak na uživateli, jestli mu to za to stojí. Linux je prostě jiný systém a novým uživatelům může připadat cizí a podivný. Jenže když někdo používá jenom mac nebo jenom linux, stejně podivný a cizí jim pak připadá windows. Prostě každý z nich má něco. Mac jedinečný a pohodlný ekosystém, windows výběr softwaru a direct x na hry, linux svobodu, soukromí a možnost si ho přizpůsobit podle potřeb. Snad to byla odpověď na otázku.
Na mém 8 let starém notebooku používám XUbuntu. Pravda, nic speciálního na něm nedělám, hry nehraji. Občas drobné úpravy nějaké fotky (GIMP), občas nějakou drobnost v OpenOffice a jinak hlavně jako "surfovadlo".
Zrovna portování her do Linuxu poslední roky docela nabralo rychlost. Zejména od té doby, co byl jako nativní aplikace do Linuxu portován Steam. Dneska si na Linuxu zahrajete i "gétéáčko".Ale zejména u desktopových grafických profi aplikací - např. různé CAD - je to stále bída a Linux v tomhle směru nepředstavuje pro Windows reálnou alternativu.Dále také ten kdo využívá microsoftí cloudové služby a MS Office 365 asi nemá důvod přecházet na desktopu na Linux.
Je pravda, že si vybral nejhlasitěší distribuci, ale zdaleka ne vhodnou pro začátečníka. Na Linuxu doma jedeme už 15 let. Distribuce jsem zkoušel, Na linux jsme doma definitivně přešli, až když jsme za vše z Windows měli náhradu. Jinak to byl doma dualboot. Čistě jen Linux jede doma 11 roků.
To musí i dost šetřit finance, já zjistil, že desktop z roku 2014 zvládne i Cyberpunk 2077 na ultra nastavení, přítelkyně dohrála Hogwarts Legacy na ultra v 100fps.Udělal jsem jediné, GTX1050-Ti šla pryč a z druhé ruky jsem koupil RX6600XT.
Linux na desktopu místo Windows používám už dvacet let. Pokud nejste závislí na konkrétní aplikaci, Windows můžete v pohodě nahradit Linuxem. A v nejhorším případě si můžete nechat Windows jako dual boot, nebo virtual.
Nebo i opačně. Windows s WSL a Linuxem a/nebo přes Hyper-V plnohodnotný Linux. 😉
Přesně tak, s tím musím souhlasit. Ubuntu se nedá nikde používat. Na desktopu jedině EndeaveourOS, tedy Arch.
Jak říkám, není náhodou, že tolik úspěšný Steam deck, jako herní konzole používá základ Arch Linux + KDE. Jenže to lidi nechtějí slyšet. 😀
Taky jedu EndeavourOS + Plasma 6 a max spokojenost. Ještě mám MacBook PRO 2015 (kde taky jede EndeavourOS i třeba Ubuntu skvěle), ale teď tam mám jen MacOS. Oba OS využívám asi tak 50 na 50.
Já používám linux od doby co se mi,,sesypaly sedmičky,,.Pak jsem si koupil nový noťas s desítkama a ty mi vždy aktualizovaly v tu,,nejvhodněší,,dobu.Tak jsem nainstaloval Ubuntu (vyzkoušel jsem několik typů,ale vždy jsem se s pokorou vrátil k Ubuntu.).Do ,,windousů,, už bych se nerad vracel.O.B.
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 3. 2024 06:36
Jenom technická - proč místo úvozovek píšeš dvě čárky za sebou?
Protoze v Linuxu nejsou 😅
V linuxu je na rozdíl od Win nebo Maca plnohodnotná cz klávesnice, kde se dá psát prakticky vše a bez přepínání mezi anglickou a cz.
Aby sis všiml.ob
tak zrovna kvůli takové prkotině... Ale bohužel dost lidí si nastavit aktualizace a dobu používání neumí. Ostatně i v jedné velké firmě jsem viděl že to je nastavené na default a aktualizuje se zásadně mezi 15-18h kdy se nejvíc na odpolední pracuje...
Už jenom to že si to musíte nastavit a systém Vás do něčeho nutí, to na MacOS ani Linuxu není. Nicméně, na herní a dříve pracovní desktop mašině mám Win11 a zrovna tyto win moje nastavení doby používání nerespektují. Něco dělám, třeba několik hodin v kuse, on si u toho na pozadí připravuje aktualizaci. Já si jen odskočim a vrátim se k počítači, co se restartuje a nemůžu s tim nic dělat. Ano, měl jsem svou práci uloženou, ale rozběhat vše do stavu, jako to bylo předtim, zrovna když jsem uprostřed vymýšlení něčeho, opravdu moc příjemné......... Zkusil jsem to různě přenastavovat, hrát si registrama, úplně to zakázat, ale vždycky to windle dokázaly nějak přerazit. Nemám v ten systém důvěru.Dlouhodobě jsem používal Linux a nyní MacOS, tohle se mi na nich NIKDY nestalo. Nevnucují mi aktualizace. A že zrovna já jsem člověk, co aktualizuje včas. Mnohdy po práci ručně kontroluji, jestli není něco k dispozici. No ale i tak mi to Windows druhý den klidně vnutí násilím. Boží.
ubuntu se skutečně jinde než na serverech používat nedá 😀
Ale dá.
nedá, zkoušel jste to někdy? snap je neuvěřitelný plevel, který dělá ubuntu nepoužitelným systémemna desktop mi to nesmí, na serveru se to ale používat dá
@Eduard D. _- SNAP vůbec nemusíš užívat, jde o možnost 😉, kteří naopak ostatní chválí pro nezávislost (kapacity na SSD a v RAM je dnes habakuk), něco jako na Windows 'portable' aplikace- Ubuntu je složen a můžeš volit prostředí (při startu pokud jednoduše doinstalováno) Gnome, KDE, Xfce, Cinnamon a další- plus ještě vybrat 'okenní' prostředí Wayland, X11/Xorg ...
Názor byl 2× upraven, naposled 9. 3. 2024 10:58
- vzhledem k tomu, jak je snap celým ubuntem prorostlý a jak se canonical urputně snaží, aby ho uživatelé používali to není úplně příjemný zážitekvýhody snapu/flatpaku chápu, ale zmíněný flatpak dělá snad vše lépe, snap je pomalý, těžkopádný a má uzavřený zdrojový kód- to platí o x ostatních distribucích, to samé mohu říct o fedoře, čistém debianu a opensuse a dalších- to je všudecelkově podle mě prostě není důvod ubuntu na desktopu používat, existují mnohem lepší alternativy
já čekám na nové Ubuntu co má vyjít v dubnu, snad to bude nějaký solidní pokrok proti předchozí LTS, už jsem si vyhradil 300GB na ADATA 8200Pro 2TB. Tak snad to bude stát za to. Poslední LTS moc nechtěl komunikovat s mojí Creative zvukovkou na víc jak stereo, doufám že se to radikálně zlepší a 5.1 bude standard když to je ve světě Oken už minimálně dvě desetiletí.
Jen drobná technická k té virtualizaci. VirtualBox na Linuxu né. Virtualizace pomocí KVM/QEMU je znatelně rychlejší.JInak, Microsoft pro Linux portuje taky i svůj PowerShell. Netuším jestli to někdo skutečně používá.https://learn.microsoft.com/en-us/powershell/scriptin... Myslím, že dnes typickým uživatelem desktopového Linuxu je student IT, který na tom provozuje záležitosti typu databázový Oracle server, virtualizace KVM, XenServer, apod.... tedy záležitosti, které jsou pro Linux typické na na Win rozšířené nejsou.
Názor byl 1× upraven, naposled 8. 3. 2024 23:37
Znám mnoho vývojářů s Linuxem, protože je to jednodušší a raději oželi nejakou tu appku, bezproblemovou zvukovku a podobny veci. Nicméně virtualizace na win běhá velice celkem svižně od WSL2 a vse se virtualizuje. Kdo to nedělá je trouba a nerozumí tomu 🤪. Samozřejmě je potom otazka, do jake skupiny zaradit ty co to virtualizuji na windows pres wsl.Ja jsem došel k závěru, že takové taškařice nejsou pro mě. K cemu mi je, ze mam otevřený okno editoru ve win, kdyz stejne celý kromě rozhraní běží ve virtualu s linuxem a mam k tomu pripnuty taky terminal a tam ovladam buildy zbuildeny pres to wslko. Takze ve windows volam virtual ze ktereho volam virtual. Slušnej guláš.
pokazila sa vam stranka a zacalo mi tam vyskakovat totohttps://imgur.com/g17l8OM
To mi udělalo taky, tak jsem to poodmítal 🙂
"My a našich 98 partnerů"do aprila daleko ale toto musi byt vtip
To nevím, ono se to dělo vždycky, dneska akorát musí hlásit, co s kým sdílejí, tak to začalo otravovat. Pokud jsou to nějaké weby, co mi něco najde a nechodím tam často, tak to většinou otevřu v anonymním okně a odsouhlasím, tam se to stejně nikam neukládá...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.