Štěpán Tušják
14. 3. 2024 • 11:53

Používám KDE neon a Win11. Spokojen jsem s oběma, Winďousy mám jen na programy, které v Linuxu nefungujou ani pod Wine.
Ubuntu bych lidem migrujícím z Windows úplně nedoporučoval. Spíš Kubuntu nebo Linux Mint, ideálně s MATE nebo XFCE. Na starší stroje se hodí Lubuntu/Xubuntu, Linux Lite, Bodhi Linux, případně pro pokročilejší Bunsenlabs/Crunchbang++/Archcraft/Archbang.

jehoVista
12. 3. 2024 • 22:41

A Windows misto Linuxu se taky pouzivat neda. Uz bych v zivote nesel delat do firmy, kde by me nutili pouzivat Widle. To se mi stalo jednou, ale nastesti jsem mohl mit Virtualbox s opravdovym OS, takze Widle jsem pouzival jen na Outlook.

Jirka Kuca
12. 3. 2024 • 8:00

Zase nemehlo Čížek. Stačil článek, kde tvrdil že přejde na Ubuntu -> speciální programy, které jsou jen na WIN nepotřebuje. Pak zjistí, že tomu tak není. Horší, než BFU. Protože když přijde ve firmě pro např. nový notebook, tak IT chce vědět, co používá daný uživatel za speciální software. Čížek by řekl, že žádný a dostal by čisté WIN. Je na čase, aby tihle dinosauři typu Čížek (kterého za reklamní články WIN musí asi platit), přestali psát.

klikacz
11. 3. 2024 • 14:58

Ten Čížek si nedá pokoj. Samozřejmě, že SUV žere víc jak CitiGo v automatu. Prostě každá ta věc se používá jinak a potřebuje jiného řidiče. Čížek by měl jít do důchodu, pokud má furt potřebu si s někým porovnávat bambulku na veřejných záchodcích.

frantel
11. 3. 2024 • 12:53

Skvelej podcast, diky panove 🙂 S panem Cizkem nemuzu nez souhlasit, mam to taky tak.

Názor byl 2× upraven, naposled 11. 3. 2024 12:55

Michal Hala
11. 3. 2024 • 12:14

Normálně mám "IT konzultantskou kancelář" na notebooku s Windows 11 Pro s Office 365, Visio, Freeplane, VUE (konceptuální mapy), grafické programy a další SW. Na občasné Data Science a GIS věci mám pod Windows Python 3.11, spousty knihoven a QGIS. Taky mám SQL Server a Neo4j. Paralelně mám přes WSL2 Ubuntu 22.04 a přes Hyper-V další Windows 11 Pro na blbnutí. Teď v dubnu budu přes Hyper-V dávat další Ubuntu 24.04 až vyjde. Mám to proto (to Ubuntu přes WSL2), že na Windows některé Data Science knihovny pod Pythonem prostě nejsou, nebo jsou omezené. To Ubuntu 24.04 (doteď jsem měl předchozí verzi) mám na hraní a abych se orientoval v GUI Ubuntu, abych nezakrňoval.IMHO je Windows s WSL2 a s Hyper-V v kombinaci s Linuxem nejproduktivnější řešení pro MOJE potřeby (neříkám že pro VAŠE). Vůbec si ALE netroufám říkat to a to je lepší a někomu něco hanit, nebo vnucovat. Každému to, co jeho jest a co potřebuje. Jediný problém byl, že jsem musel investovat do RAM (64 GB) a do SSD (2 GB), plus 2 x 2 GB externí. Ale poslední dobou byly ceny naštěstí docela dole. B-]Ségra teď má Apple MacBook Air a ten se mi taky MOC líbí, je to hodně dobře udělané (ale je fakt, že za tu cenu mám na PC platformě 4x tolik RAM a 2x tolik SSD). Takže jsem si měl možnost osahat i MacOS. Vůbec nic proti, jen ty ekonomické důvody.Takže to shrnu, nejlepší je to, co komu sedne a tyhle za mě zcela zbytečné flamewary IMHO trochu svědčí spíš o hlouposti a netoleranci. Každé má svoje a nějak použitelné je všechno, samozřejmě, že všechno má i svá omezení. Howgh. 😉

Jan Novak
11. 3. 2024 • 11:58

Affinity, Photoshop a účetní soft není něco co by chybělo průměrnému uživateli. Ty drží na Widlích čistě jen totální Microsoftizace školství a PC retailu.

Robin Martinez
Robin Martinez
11. 3. 2024 • 7:32

Jakube, doporučíte, prosím, distro, které zvládne i moje babička? Děkuji

Zdeněk Hosa
10. 3. 2024 • 11:21

Na starý NTB totálně minimalistická konfigurace, kam už před 6 lety nešlo updatovat WIN jsem nainstaloval LinuxMint. V plném běhu je to za chvíli, aktualizace na kliknutí, žádný problém.
Vypadá nádherně, surfování OK, občas televize, Thunderbird a LibreOffice, tahle konfigurace je bez konkurenční.

Mastene Brambory
10. 3. 2024 • 10:47

Pro zastánce Linuxu jsou to sice drtivé argumenty, ale těžko se něco změní ve spotřebitelské sféře v užívání Linuxu. Je hodně vypovídající, že i když je zdarma, tak lidé používají spíše komerční řešení. Není to náhoda.
Pro širokou masu už je problém i to, že by si sami měli zvolit svou linuxovou distribuci, což logicky většina se nechce tím zaobírat. Ale do škol bych Ubuntu dal hned studentům, aby se věnovali výuce a nic je nerozptylovalo. Víc by se naučili. 😀

Ondřej Osička
10. 3. 2024 • 8:38

Já jsem za posledních deset let zkoušel instalovat Linux třikrát, konkrétně Debian 10, 11 a 12. Pokud je člověk málo náročný, pak ano, instalace je jednoduchá a po instalaci Linux vždycky naběhl a dostal jsem se rovnou do grafického prostředí. Člověk si může poklepat na rameno, jaký je machr a pak s tímhle přesvědčením Linux zase smazat.Ale pokud má člověk trochu vyšší nároky, například že chce na Linux nainstalovat Steam a chce tam hrát i hry (a tím myslím něco novějšího než Half life a Quake), pak už se rozhodně neobejde bez znalosti příkazové řádky kvůli instalaci ovladačů grafické karty. Při úplně první instalaci jsem měl problém i se síťovou kartou, která byla dost nestabilní a spojení pořád vypadávalo. Po troše zkoumání jsem zjistil, že Linux detekuje síťovou kartu RTL 8189, zatímco jsem ve skutečnosti měl RTL 8188. Vyřešil jsem to originálně tím, že jsem si fakt koupil fyzickou síťovou kartu s RTL 8189 a tu na základní desce vypnul.Stejně tak i takové drobnosti, jako připojení síťových disků člověk taky musí řešit přes příkazovou řádku. Neumím si moc představit, jak by takové problémy řešil někdo, kdo příkazovou řádku vůbec nezná a nemá ani zájem se to učit. Linux za poslední roky rozhodně hodně pokročil dopředu, ale přesto je občas pořád nutná alespoň minimální znalost příkazové řádky.Pak jsou tu i drobné problémy, například že zjistíte, že váš USB hub, co jste si zrovna koupili, v Linux nejede a musíte si koupit jiný.

Názor byl 2× upraven, naposled 10. 3. 2024 09:13

Inspa
10. 3. 2024 • 2:52

Zoufalství redaktorů Živě graduje, každý týden alespoň 2x rozpoutat flame Win x Linux, jinak se už asi uživit nedokážou. Páprdové a boomeři z Brna cítí, že jim v IT ujel vlak a tak si ze svého serveru udělali IT bulvár. Je mi jich líto.

minduton
9. 3. 2024 • 18:36

Ubuntu je k ničemu, používám rovnou Debian. Pokud se pohybujete jen v prostředí Chrome a Libreoffice, tak je vám v zásadě šumák, co tam máte za systém.
Jediné, co mě s*re, jsou ty ptákoviny se sudo a že to nenaloguje rovnou bez hesla.

lamasutra
9. 3. 2024 • 14:21

Já mám primárně Ubuntu a na něm vše, co k práci potřebuju, funguje skvěle.
Když vlezu do windowsu, tak mě pokaždé dostane do kolen nějaká ptákovina, která mi jen potvrdí, že jsem přechodem udělal dobře.
Práce je zaměřená na php, docker.

Dominatorcze
Dominatorcze
9. 3. 2024 • 12:32

Prostě našetřete na Mac a máte po starostech. Má to nejlepší z obou světů.

Anton Nevesely (balki01)
9. 3. 2024 • 11:19

To zas bude v alejích nablito :)

regine
9. 3. 2024 • 11:03

Kromě výčtu užití Linux klonů na mobilech, serverech, různých udělátcích ... jsem nezaslechl šikovné/smart TV Android, vozidla s infotainment.

Názor byl 1× upraven, naposled 9. 3. 2024 11:04

Keramxxx
9. 3. 2024 • 9:32

Linux na desktopu postrádá Microsoft Office nebo plnohodnotnou náhradu. V OpenOffice nebo jeho klonech se pracovat nedá. Chybí tam úcetní programy. Dále všelijaké speciální programy pro správu dokumentů ve firmě.
Když už jsem třeba sám sebe přesvědčil, že to s Linuxem jako hlavním OS zkusím, narazil jsme na problém, který mě vždy vrátil k Windows.
Nicméně Linux udělal od RedHatu 7.3 se a Debianu tuším 2.0? kterými jsem se seznámil jako s prvními, udělal obrovský pokrok. Samotný OS je už delší dobu plně použitelný, ale chybí ty firemní aplikace.

British004
9. 3. 2024 • 9:20

Tahle widlí propaganda zabírala tak před 10 lety. Dnes je svět už někde jinde.
Widle jsou u mě uzavřená kapitola ke které se už nemíním vracet.

Josef Vinduška
Josef Vinduška
9. 3. 2024 • 8:28

Autor podcastu se ani nesnažil přejít na linux, jen se chtěl utvrdit v tom, že jeho specifické workflow nepůjde reprodukovat jedna ku jedné. To je jako kdyby pc hráč přešel na android tablet a očekával že tam budou fungovat pc hry...Správný postup je vyhledat si linuxové alternativy aplikací, nejlépe si je nainstalovat na windows a naučit se tam s nimi pracovat - pak bude přechod na linux bezbolestný a už se nikdy nebudete ohlížet zpět - tak jako já před půl rokem.Jestli budou linuxové alternativy stejně kvalitní jako ty placené pro windows? V některých případech ano, ve většině nejspíš ne. Záleží pak na vás, jestli jste ochotní (dočasně, protože vývoj jde mílovými kroky) slevit s uživatelského komfortu výměnou ze svobodný systém a software bez reklam a sledování - to je na každém, ať si zváží.Ale tvrdit, že linux není plnohodnotná alternativa k windows je dnes už prostě mimo, skoro až zavádějící.

Patrik Chrz (PatrikChrz)
Patrik Chrz (PatrikChrz)
9. 3. 2024 • 7:37

Na mém 8 let starém notebooku používám XUbuntu. Pravda, nic speciálního na něm nedělám, hry nehraji. Občas drobné úpravy nějaké fotky (GIMP), občas nějakou drobnost v OpenOffice a jinak hlavně jako "surfovadlo".

Petr Nowak
9. 3. 2024 • 7:35

Je pravda, že si vybral nejhlasitěší distribuci, ale zdaleka ne vhodnou pro začátečníka. Na Linuxu doma jedeme už 15 let. Distribuce jsem zkoušel, Na linux jsme doma definitivně přešli, až když jsme za vše z Windows měli náhradu. Jinak to byl doma dualboot. Čistě jen Linux jede doma 11 roků.

tomas.em
tomas.em
9. 3. 2024 • 7:27

Linux na desktopu místo Windows používám už dvacet let. Pokud nejste závislí na konkrétní aplikaci, Windows můžete v pohodě nahradit Linuxem. A v nejhorším případě si můžete nechat Windows jako dual boot, nebo virtual.

PetKej
PetKej
9. 3. 2024 • 7:18

Přesně tak, s tím musím souhlasit. Ubuntu se nedá nikde používat. Na desktopu jedině EndeaveourOS, tedy Arch.

Oldřich Benák
Oldřich Benák
9. 3. 2024 • 6:30

Já používám linux od doby co se mi,,sesypaly sedmičky,,.Pak jsem si koupil nový noťas s desítkama a ty mi vždy aktualizovaly v tu,,nejvhodněší,,dobu.Tak jsem nainstaloval Ubuntu (vyzkoušel jsem několik typů,ale vždy jsem se s pokorou vrátil k Ubuntu.).Do ,,windousů,, už bych se nerad vracel.O.B.

Názor byl 1× upraven, naposled 9. 3. 2024 06:36

Eduard D.
Eduard D.
8. 3. 2024 • 23:32

ubuntu se skutečně jinde než na serverech používat nedá 😀

Miroslav Lovecky
8. 3. 2024 • 23:31

já čekám na nové Ubuntu co má vyjít v dubnu, snad to bude nějaký solidní pokrok proti předchozí LTS, už jsem si vyhradil 300GB na ADATA 8200Pro 2TB. Tak snad to bude stát za to. Poslední LTS moc nechtěl komunikovat s mojí Creative zvukovkou na víc jak stereo, doufám že se to radikálně zlepší a 5.1 bude standard když to je ve světě Oken už minimálně dvě desetiletí.

Bobanowicz
8. 3. 2024 • 23:22

Jen drobná technická k té virtualizaci. VirtualBox na Linuxu né. Virtualizace pomocí KVM/QEMU je znatelně rychlejší.
JInak, Microsoft pro Linux portuje taky i svůj PowerShell. Netuším jestli to někdo skutečně používá.
https://learn.microsoft.com/en-us/powershell/scriptin... Myslím, že dnes typickým uživatelem desktopového Linuxu je student IT, který na tom provozuje záležitosti typu databázový Oracle server, virtualizace KVM, XenServer, apod.... tedy záležitosti, které jsou pro Linux typické na na Win rozšířené nejsou.

Názor byl 1× upraven, naposled 8. 3. 2024 23:37

Pan Vesmira
8. 3. 2024 • 22:42

pokazila sa vam stranka a zacalo mi tam vyskakovat toto
https://imgur.com/g17l8OM

Určitě si přečtěte

Články odjinud