Linux v Mnichově: Windows rozhodně není poraženým

Už před pár týdny přitáhlo slušnou pozornost rozhodnutí mnichovské radnice převést všechny městské počítače z platformy Windows na Linux. Ukazuje se ale, že pro Linux to zas tak velká výkladní skříň nebude, okolo 80 procent těch linuxových počítačů totiž bude používat systém Windows.
Koncem května, když se blížil konec podpory starých operačních systémů, se mnichovská radnice rozhodla neprodloužit svou smlouvu s Microsoftem a místo přechodu na Windows XP zvolila řešení nabízené firmami SuSE a IBM postavené na počítačích s operačním systémem Linux.

Celé řešení, ač je na Linuxu, rozhodně nebude zadarmo, Microsoft hodnotu svých nabídek postupně snižoval nakonec neuspěl se svou nabídkou, i když byla nižší než tak od SuSE a IBM. Přechod na Linux tak vyjde na zhruba 30 miliónů Euro, přičemž přechod na Windows XP by vyšel na 27 miliónů. Celkem má být vybaveno na 14 tisíc počítačů a projekt bude trvat do roku 2005.

Faktem, který hrál značnou roli, bylo velké zastoupení starých operačních systémů jako Windows 3.1. Při takovém plošné inovaci systémů je pak už v podstatě jedno, zda se bude upgradovat na Windows XP či Linux, náklady jsou podobné.

Již počátkem června pak Gartner vydal svůj komentář, kde uvádí některá zajímavá fakta, která nebyla okolo této kauzy moc známá. Problém s přechodem ze starých aplikací pro Windows se bude totiž řešit dvojím způsobem – některé aplikace se přepracují na webové a budou se tak obsluhovat čistě jen přes internetový prohlížeč, ty ostatní se pak budou spouštět pod VMWare v jejich původním prostředí Windows. (VMWare je program pro kompletní emulaci počítače, lze tedy v jednom operačním systému nainstalovat jiný operační systém, který se bude chovat jako by běžel na samostatném počítači.) Strojů s VMWare má být až 80 procent, na nich tedy Linux bude plnit jen roli spouštěče Windows a uživatelé tak budou pracovat se svými aplikacemi pěkně postaru. Právě velký podíl těchto hybridních strojů celý projekt poměrně znehodnocuje, pokud bychom jej chtěli pokládat za příklad nasazení Linuxu na desktopu.

Zdůvodněním rozhodnutí pro přechod na Linux byla nezávislost na jediném dodavateli. Toto zůstalo zachováno, Linux v řadě případů nahradí Windows jako běžné pracovní prostředí, jen s tím drobným faktem, že aby mohli úředníci používat některé své programy, budou si muset ty Windows přece jen spustit. Místo Windows tedy budou používat Windows spuštěné pod Linuxem.

Diskuze (175) Další článek: TESmedia/Intercable CZ zrychlí internet přes kabel

Témata článku: Windows, Linux, Celý stroj, Starý počítač, Drobný stroj, Mnichov, Přechod, Lin, Velké zastoupení, Starý systém, Mnichovská radnice, Milión eur, Nabízený stroj, Velká role

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost