Linux umí 3D efekty, které může Vista závidět

Pružná okna jako z gumy, pracovní plocha na otočné kostce, průhlednost a podobné efekty. K vidění na Linuxu. Video!
Kapitoly článku

Linux na 3D vlně

Uživatelské rozhraní a „vzhled“ operačních systémů prošel za několik desítek let svého vývoje různými fázemi. Na počátku bylo zadávání příkazů v terminálu, následovala jednoduchá grafika – okna tvořená pomocí znaků. V jeden okamžik mohl pracovat pouze jeden program, který zabral plochu obrazovky. V DOSu měla obrazovka standardní rozměry 80 znaků na šířku a 25 na výšku. Následným krokem bylo rozšíření grafických režimů a opuštění textového režimu. Grafické rozhraní už nebylo tvořeno znaky, ale body (pixely). A to už byl efektivní způsob, jak zobrazovat atraktivní obrázky a také přitažlivé rozhraní operačního systému.

Ruku v ruce se rozvíjely také další schopnosti operačních systémů, např. spouštění více programů v jeden okamžik (multitasking). Bylo tedy nutné řešit způsob přepínání mezi běžícími programy, a to tak, aby to bylo srozumitelné všem uživatelům. Lišta s ikonami a „záložkami“ spuštěných programů a jejich oken se zdála být vyhovujícím řešením. Stala se v různých tvarech a formách základním rozhraním při ovládání počítače. Ale vývoj pokračoval dál.

Video – kouzelné 3D efekty moderního uživatelského prostředí Linuxu:

Nač se omezovat na ploché zobrazení, když můžeme vyvolat dojem prostoru? Vnímání prostoru je člověku vlastní a působí realisticky, i když se jedná jen o klam (obrazovka je stále plochá). Objevily se tedy způsoby, jak zobrazit běžící programy „v prostoru“. Ovládání počítače by se tak mělo zjednodušit, protože člověk se v prostoru pohybuje přirozeně – nemusí si „nic domýšlet“. Moderním zaklínadlem se stal desktop (pozn. red.: standardní označení pro pracovní plochu), který má přídomek „3D“. Každý operační systém dnes takové rozhraní má. Linux není výjimkou.

Rotující kostka

V únoru roku 2006 vydal Novell videa ukazující technologii XGL. Rotující kostka stala symbolem toho, že i linuxové distribuce mohou nabízet přitažlivé efekty. Konkurenční Apple MacOs X už podobnou technologii nabízel řadu let a vydání nové verze Windows Vista bylo na spadnutí. Linux nemohl zůstat pozadu.

Video – kostka v praxi:

Než se přesuneme do současnosti, stručně si představíme minulost:

 • rok 1994: první prototyp kolaborativního 3D prostředí OpenCroquet napsaného ve Smalltalku
 • rok 2000: Mac OS X a jeho Quartz Compositor – čili první komerční a široce používaný desktop obohacený o grafické efekty
 • rok 2000: X server XFree86 4.0.1 obsahuje XRender, který umožňuje X serveru překrýt dva objekty a určit jim průhlednost
 • rok 2003: v Mac OS X v10.3 je představena technologie Exposé, která umožňuje přeuspořádat okna na ploše tak, aby k nim byl okamžitý přístup
 • rok 2003: Microsoft představil DWM, který bude začleněn do nové verze Windows Vista
 • rok 2003: Sun představil svůj 3D desktop – Projekt Looking Glass (Java); jedná se o technologické demo zaměřené především na dostupné efekty a propagaci možností platformy Java
 • rok 2004: Xorg 6.8 obsahuje podporu pro průhlednost oken a další efekty, které využívají první kompozitní správci pro X11 – xcompmgr (následovaný kcompmgr, v současnosti integrovaný do kwinu).

Tím nejdůležitějším datem, z hlediska popularity a zájmu, je únor 2006, kdy se rotující kostka stala symbolem grafických schopností desktopu postaveného na Linuxu.

 • únor 2006: Novell zveřejnil technologii Xgl, která nastartovala zájem o akcelerovaný desktop na Linuxu. Společně s Xgl byl představen kompozitní správce oken Compiz.
 • květen 2006: Xorg 7.1 obsahuje technologii AIGLX primárně vyvinutou komunitou kolem distribuce Fedora. Její vývoj byl urychlen zveřejněním technologie Xgl Novellem.
 • září 2006: Z vývojové větve compiz-QuinnStorm je vytvořen projekt Beryl.
 • leden 2007: Představen kwin composite, správce oken pro připravované KDE4.
 • leden 2007: Správce oken Xfwm (XFCE) získal (některé) schopnosti kompozitního správce.
 • duben 2007: Mandriva 2007 Spring obsahuje nového „2.5D“ správce Metisse.
 • srpen 2007: Dochází ke sjednocení projektů Compiz a Beryl pod názvem Compiz Fusion.
 • leden 2008: Vydáno prostředí KDE4 se správcem kwin, který podporuje kompozitní efekty.

Akcelerovaný, 3D nebo kompozitní

Akcelerovaný desktop, 3D desktop – to jsou hlavní pojmy, kterými se obecně označují rotující kostky a gumová okénka. Terminologie je o něco složitější a je nutné rozlišovat:

 • Akcelerovaný desktop – operace jsou akcelerovány pomocí grafické karty. Tuto schopnost měly tuším už Windows 95, které dokázaly ulehčit procesoru a využít grafické karty.
 • 3D desktop – je zcela nový přístup k desktopu a práci s ním. Okna jsou plně 3D objekty. Takto jsou koncipovány Looking Glass a OpenCroquet.
 • Kompozitní desktop – přidána mezivrstva aplikující různé efekty na okna, které jsou (v ideálním případě) prováděny pomocí grafické karty.

Kompozitní desktop musí být akcelerovaný, má-li být zároveň použitelný!

Témata článku: Video, Software, Linux, 3D, Open source, Běžící program, Lin, Grafický efekt, METIS, Spring, Horní okno, Okno, X Window Systém, Wine, Vývojový režim, Quinn, Jednotlivé režimy, Shift + Ctrl, Pomalý systém, Alt + Šipka, Apple macOS, Stmívač, Pravé okno, Příslušný software, Grafické rozhraní25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět