Linux umí 3D efekty, které může Vista závidět

Pružná okna jako z gumy, pracovní plocha na otočné kostce, průhlednost a podobné efekty. K vidění na Linuxu. Video!
Linux umí 3D efekty, které může Vista závidět
Kapitoly článku

Kompozitní správce oken

Linuxové distribuce adoptovaly X Window System (zkráceně X nebo X11), který má na starosti i grafické operace. Správce oken je v terminologii systému X program, který kreslí dekorace oken a má na starosti jejich umístění na ploše a manipulaci s nimi.

Klepněte pro větší obrázek 
Bez správce oken vypadá desktop trochu podivně

Kompozitní správce oken potom vykreslení přesměruje do zvláštního místa v paměti a převede na pixmapu. Tu potom spolu s transformacemi odesílá grafické kartě, která je provede a zobrazí na výstupu. Ony operace nemusí být prováděny grafickou kartou, ale získáme tím velice nepoužitelný a pomalý systém. Schématicky to znázorňuje obrázek.

Klepněte pro větší obrázek

V souvislosti s kompozitním desktopem na Linuxu jsou slyšel pojmy AIGLX a Xgl. Obě technologie dělají v konečném důsledku to samé, ovšem liší se tím, jak vlastně používají OpenGL ke komunikaci s grafickou kartou.

AIGLX (či-li Accelerated Indirect GLX – akcelerované nepřímé GLX) vytváří speciální proud příkazů, který funguje obdobně jako kreslicí rutiny X11 – způsobem klient/server. Tato nepřímá (proto slovíčko Indirect) cesta způsobuje, že jsou kreslicí příkazy odeslány na X server, který je pomocí GLX posílá grafické kartě. Nepřímý způsob umožňuje zachytit proud příkazů, udělat z něj pixmapu a příkazy pro grafickou kartu a to potom poslat grafické kartě.

Naproti tomu Xgl používá jiný způsob – otevře okno, v němž se prostřednictvím OpenGL knihovny posílají příkazy přímo grafické kartě. O okno a akceleraci samotnou se pak stará přímo Xgl, který je druhým běžícím X serverem v systému.

Tyto zkratky vás začnou zajímat především při čtení návodů, jak rozběhat tyto technologie na vaší distribuci.

Jak na instalaci

Instalace není nic extrémně složitého, pokud použijeme nejnovější verze distribucí Fedora, Mandriva, OpenSUSE nebo Ubuntu, získáme systém, který obsahuje přímo správce oken Compiz. Stačí doinstalovat ovladače a maximálně si v nastavení povolit další efekty.

Naneštěstí se tento stupeň integrace týká pouze prostředí GNOME a správce oken Compiz. Příznivci jiných prostředí musejí navštívit dokumentaci svojí distribuce a postupovat dle návodu:

Uživatelé ostatních distribucí nechť potrápí Google. Pokud by fráze Compiz Fusion a jméno distribuce nepřinesla ovoce, potom je dobré nejprve najít wiki stránku distribuce a hledat přímo v ní.

Instalace v OpenSUSE 10.3

Nejprve je nutné ověřit, zda jsou nainstalovány ovladače grafické karty. Ty nejsou z licenčních důvodů přímou součástí distribuce. V případě, že nefungují, je třeba navštívit web OpenSUSE, kde se dozvíte návod k instalaci. Uživatelé karet Intel už mají akceleraci od instalace funkční a pokud ne, je třeba ji v Yastu zapnout (Hardware/Grafická karta a monitor).

Dále je třeba ověřit, zda je aktivní kompozitní rozšíření, a to nejlépe příkazy

grep Composite /var/log/Xorg.0.log
(**) Extension "Composite" is enabled

Pokud ne, je třeba nastavit X server podle návodu.

Po dokončení nastavení už přichází poslední fáze, a to je instalace. V OpenSUSE 10.3 je to jednoduché, stačí kliknout na jeden ze dvou odkazů (liší se v tom, zda používáte KDE či GNOME) uvedených na wiki a po zadání hesla uživatele root a pár potvrzení se do systému nainstaluje příslušný software.

Potom stačí v konzoli zadat příkaz compiz --replace, který nahradí stávajícího správce oken. Ovšem osobně doporučuji použít příkaz fusion-icon, který si „osahá“ stávající prostředí a provede základní konfiguraci (jako je třeba dekorace oken).

V případě problémů je více než vhodné projít tuto sekci, kde je popis mnoha už objevených problémů.

xcompmgr a kcompmgr

Psal se rok 2004 a pro X server byly napsány dva první kompozitní správci vůbec. Ty využívaly podpory pro průhlednost objektů a rozšíření Composite, která se v té době objevila. Z technického hlediska mezi nimi není rozdíl, protože kcompmgr používá stejný kód, pouze přidává KDE nadstavbu. Navíc je v současné době integrován ve správci oken prostředí KDE3 kwin. Oba správci podporují průhlednosti oken, stíny, stmívací efekty.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti nastavení 

Výhodou je, že jim stačí funkční 2D akcelerace, takže fungují prakticky vždy. Na druhou stranu jsou daleko pomalejší než Compiz a jeho varianty.

Klepněte pro větší obrázek 
Možnosti okna

Compiz, Beryl a Compiz Fusion

Jsou slova, která v souvislosti s Linuxem, rotujícími kostkami a „gumovými“ okýnky už leckdo zaslechl. V únoru roku 2006 byl spolu s Xgl vydán glxcompmgr, který byl záhy nahrazen i novým kompozitním správcem oken Compiz. Vývoj kompozitního správce je atraktivní (výsledek se snadno prezentuje i neodborníkům) a poměrně jednoduchý (pluginy jsou relativně malé). David Reeman začal být zavalen požadavky komunity na začlenění toho či onoho efektu. Postupem času se uzavřený způsob vývoje přestal líbit komunitě a jeden z vývojářů – QuinnStorm – založil vlastní vývojovou větev compiz-quinnstorm. Ta je v současné době známější pod názvem Beryl, který vznikl v září roku 2006. Mimo většího otevření vývoje byla odstraněna i závislost na GNOME a gconf.

Jak čas postupoval, tak se Compiz a Beryl od sebe začaly dost odlišovat. Nebylo možné portovat opravy nebo pluginy z jednoho projektu do druhého. Komunita Berylu také doplatila na překotný vývoj a soustředění se na pluginy místo architekturu jádra.

Vývojáři nakonec našli společnou řeč a vznikl projekt Compiz Fusion. Ten je založen na stejném jádru, které nabízí Compiz, ale není závislý na GNOME a nabízí větší množství pluginů. Díky tomu došlo ke spojení toho nejlepšího z obou světů – Compiz přinesl stabilitu, Compiz Fusion zase možnost experimentovat.

Témata článku: Video, Software, Linux, Open source, 3D, Následný krok, Fusion, Různé znaky, Příslušný software, Desktop, Stejný kód, Efekt, Lin, Vývojový režim, Poslední fáze, Grafický efekt, Pravé okno, Horní okno, Pomalý systém, Shift, Instalace, Apple macOS, Grafické rozhraní, Shift + Ctrl + Alt, Správce


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 138


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky