Linux? To je pro nás skvělá věc, tvrdí Sun

Sun hájí Linux a nevylučuje v budoucnu poskytnutí zdrojového kódu Solarisu k dispozici
Je to ta stejná firma, která přinesla na svět Sun OS, pak Solaris a dnes investuje do vývoje dalších verzí tohoto operačního systému možná stovky miliónů ročně? Zdá se, že ano – poslechněme si presidenta divize Solarisu, tj. oddělení zabývajícího se právě vývojem vlastního operačního systému: „Pohyb směrem zpět k otevřeným systémům je pro Sun skvělý; znamená pro ně nový život, nový život pro Unix. Kolem otevřených systémů dnes nastává celá revoluce – a proto Linux velice podporujeme. Když vývojáři vyvíjejí pro Linux, má to blízko k Solarisu a daleko k NT“.

Sun Linux podporuje nejenom slovně: portuje jej na své stanice, portuje na něj Java Development Kit, a připravuje zřejmě další jeho podporu. Byť je zde stále cítit kolize s vlastním operačním systémem, tj. Solarisem, dává pro firmu Sun takováto podpora Linuxu jasný smysl – vždyť Sun odvozuje své příjmy z drtivé části z prodeje stanic a serverů. Ukazuje se navíc, že existence Linuxu mění pravidla hry u Sunu týkající se právě Solarisu – již zmíněný prezident Solarisu McFarlane prohlašuje, že se firma „nerozhodla ještě zatím poskytnout zdrojový kód Solarisu zdarma“.

Živě komentuje: slůvka „ještě zatím“ (v originále „yet“) považuji za velice významná, měla by být třikrát podtržená. Sun samozřejmě nemůže poskytnout Solaris takto zdarma přes noc – je to jako říci svým statisícům zákazníkům, že to, za co zaplatili za deset let už nějakou tu miliardu dolarů, je dneska zdarma. Může k tomu ovšem postupně připravovat půdu a provést to v několika krocích, nejdříve například přes univerzity, jenom jádro atd., aby to nebyl takový šok. Ale slova McFarlaneho jasně svědčí o tom, že Sun o této cestě velice vážně uvažuje.

Ve věci Linuxu také šéf Solarisu vyhmátl podstatu: „blízko k Unixu, daleko k NT“. Naprosto prvořadý důvod podpory Linuxu všemi unixovými firmami je v tom, že je to obrana proti Windows NT. Jinými slovy – kdyby Windows NT a jejich následovníci neexistovali, tak bychom se velice těžko dočkali portace stanic Sunu, SGI či HP na Linux. Až existence hrozného společného nepřítele přinutila tyto firmy k podpoře Linuxu, operačního systému, o kterém se před dvěma lety vyjadřovali s velkým despektem (začtěte se do pár let starých časopisů, tam je to černé na bílém – z webu už to firmy vymazaly!). Rovněž je pak mírnou demagogií míchání otevřených systémů a Solarisu; Linux je otevřený systém, Solaris není. Zatím.

Váš názor Další článek: Windows 98: důchod odložen?

Témata článku: Windows, Linux, Lin, Solaris, Věc, Jasný smysl, Skvělá věc, Sun


Určitě si přečtěte

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 32

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku